Informace    Fotky    Videa    

obrazek
 
Žánr hudby
pop / rock, chorál
Země
Německo
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Gregorian je německé hudební uskupení, které založil Frank Peterson, cvičící Gregoriánský chorál – inspirovaný moderními, hlavně rockovými a popovými, písněmi. Originalita této skupiny spočívá ve skloubení oblíbených melodií a námětů s náboženkým chorálem v podání gregoriánských mnichů.


Popis kapely Gregorian
HISTORIE

Hamburský hudební producent Frank Peterson přišel na začátku devadesátých let s nápadem propojit gregoriánský chorál s moderní hudbou a založil s Michaelem Cretuem projekt Enigma. Pod označením gregorianský začali produkovat po prvotním úspěchu Enigmy s albem Sadness.

Na konci devadesátých let myšlenku Gregorianu oživil a pověřil svůj tým (Michael Soltau, Jan-Eric Kohrs a Carsten Heusmann) přepracováním aktuálních hitů popmusic do stylu, který se blíží zpěvu středověkých mnichů. Tento styl je znám pod názvem Gregoriánský chorál, z něhož je název skupiny odvozen. Dvanáctičlenná skupina zpěváků se tak věnuje stylu, který na pokraji hudby klasické a popu, případně je jejich tvorba označována jako Chill-Out.

První album Gregorian Masters of Chant, vydané v roce 1999, znamenalo mezinárodní úspěch. Fanoušci se dalších alb dočkali v ročních odstupech. Až do čtvrtého dílu Masters of Chant IV zůstal zvuk skupiny stejný, teprve s albem The Dark Side, které bylo vydáno v listopadu 2004, přišel do skupiny zvuk rockovější.

Roční přestávka v roce 2005, kdy bylo vydáno jen Best of album, přichází v roce 2006 na svět alba hned dvě. Vedle tradiční páté kapitoly (Masters of Chant Chapter V) spatřilo světlo světa i album Christmas Chants a dalších vánočně laděných hitů od předních zpěváků, pochopitelně ve stylu gregoriánské. V roce 2007 jsme se dočkali ještě DVD Live in Castle Kreuzenstein, o něco později i šesté kapitoly, čili Masters of Chant Chapter VI. V roce 2009 pak vyšla sedmá kapitola Masters of Chant.

Zatím poslední album Dark Side of Chant vyšlo v roce 2010 a v rámci turné k této nové desce Gregorian navštvíli dvakrát také Českou republiku – 23.2. Prahu a 12.3. Ostravu.

Na září 2012 je naplánováno vydání nového alba Epic Chants. Na jaře 2013 se již tradičně vydají Gregorian na koncertní turné po celé Evropě, v rámci kterého zavítají také do ČR – 24.3. do Prahy a 28.3. do Brna.

GREGORIÁNSKÝ CHORÁL

Gregoriánský chorál je jednohlasý latinský zpěv Římskokatolické církve bez doprovodu nástrojů, nazvaný podle papeže Řehoře Velikého (kolem 540-604). Jedná se o nejstarší formu, jež se až dodnes uchovala beze změn.

Gregorianský chorál se objevuje ve dvou základních formách: žalmy, u nichž je na prvním místě kladen důraz na vyjádření textu a každé slabice odpovídá jedna nota (syllabický systém). U zpěvů aleluja (Alleluja-Jubilus) připadá na jednu slabiku více tonů, takže je melodie mnohem rozšířenější (mellismatický systém). Žalmy se v gregoriánském chorálu skládají jen z jedné sloky. Mešní zpěvy jsou propracované skladby. Chorál zpívají sólisté nebo chór nebo střídavě obě skupiny. Pojmenován podle papeže Řehoře (odtud Gregory-Gregorian), který nechal sesbírat zpěvy a setřídit je. Jeho přínos však tkví především v oblasti liturgie.


Diskuze - Gregorian

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 15. 11. 2018 Svátek má Leopold
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz