Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
rock
Země
Česká republika, Kyjov
Rok vzniku
2007
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Kyjovská kapela hrající svižný šraml-šanson-bigbít. Tedy, hudbu srdce aj kule mající a nezřídka k tanci provokující ...


Popis kapely Helemese
Historie

Na začátku roku 2007 se dostudovavší Jirka Hilčer stěhuje do Kyjova. Chce založit kapelu, proto se hned začne ohlížet po hudebnících, o něž v Kyjově rozhodně není nouze. V dubnu téhož roku už v Kyjově proběhne první zkouška zatím bezejmenné kapely. Sestava: Jirka Hilčer – harmonika, zpěv; Gregor – kytara, zpěv; Kajča Cork – zpěv; Lukáš Paleček – baskytara; Pavlík Začal – bicí.

Při narození kapely už existuje početný repertoár, jde jen o to, ho secvičit se všemi, což se pomalu daří. 1.června kapela poprvé vystoupí v již neexistující olomoucké Kaldeře, na plakátě stojí napsáno JÍVA ATD. Skoro nikdo nepřijde, což není úplně na škodu vzhledem ke kvalitě produkce. Následuje usilovné hledání názvu skupiny, který se přes TRAKTIR a IV.CENOVOU ustálí na HELEMESE. Slovo samo nemá žádný záměrný a hluboký podtext, bezděky ale vyjadřuje údiv nad tím, proč pražští hudebníci drze zakotvili v moravském Kyjově. První větší kladný ohlas kapela zažije 31.července v klubu Boro v Brně.Poslední posilou sestavy Helemese se stává houslistka a kamarádka Káťa Klechová, která zahraje poprvé 1.září na festivale ve Fryštáku.

Domovskými scénami kapely jsou v tomto období kyjovská Jančovka a olomoucká Kaldera. Na konci roku se kapela sleze ve studiu Borshow a natočí krátké bezejmenné demo se šesti skladbami, „abysme něco měli“.Přibývá písní i koncertů, v klubech i na festivalech. Kapele se pomalu začínají otevírat obzory, což dokazuje například vystoupení 12.června 2008 na festivale Vyšehraní v Praze, kde Helemese hraje poprvé s kapelou Fleret, na kterou bude mít v budoucnu ještěštěstí. Výsledkem je povstání = definitivní opuštění písničkářského stereotypu sezení na židlích. Od této chvíle z kapely sálá ještě více energie, která neomylně provokuje k tanci.

Helemese si v létě zahrají ještě třeba na festivalech Mišmaš v Bojkovicích nebo na Besedě u bigbítu v Tasově. Na dalším festivalu – Slunce ve Strážnici – neúmyslně vyhrávají soutěž amatérských kapel. Cenou jsou dvě lahve pivní pálenky. Koncem roku 2008 padne rozhodnutí natočit opravdové album, které by se dalo vydat.Nahrávka vzniká v poklidu v první půli roku 2009 v Borschowě pod vedením Víti Začala. Je na ní vybráno 16 písniček z celého dosavadního vývoje kapely. Mezitím pořád přibývá koncertů, neboť Jirka neustále bombarduje kluby a festivaly svými maily. Nejkrásnějším kapelním zážitkem roku je pro všechny hraní v rumunském Banátu, oblasti osídlené českými rodinami. Týdenní výlet se stává soustředěním se spoustou příhod, například angažováním mladého Rumuna Andreje do kapely na místo nepřijedšího basáka Lukáše nebo spontánním koncertem v místní hospodě. Začíná být zřejmé, že Lukášovy pracovní aktivity jsou neslučitelné s působením v kapele, proto si Helemese hledá nového basáka. Po kratším tápání, kdy skupině vypomáhá Víťa Začal, se zčistajasna objeví Pavel Krist a je to!

Po smíchání nahrávky Jirka osloví několik pánů z hudebních vydavatelství a nakonec k vydání kývne Miloš Gruber z Indies MG. Začátek roku 2010 se nese ve znamení příprav na vydání nového alba. To oficiálně vychází 22.února a brzo na to, 6.března v Brně na Staré pekárně, je úspěšně pokřtěno slivovicí. V následujícím čase kapela objíždí kluby a festivaly nejrůznějšího ražení. Když nehrajeme tak zkoušíme. Zkrátka a dobře je toho dost. Zejména z časových důvodů opouští na konci roku 2010 skupinu KajčaCork a nastupuje sólovou písničkářskou dráhu. Delší dobu pějeme bez opory ženského hlasu. Celý rok 2011 se nese v duchu příprav na nové CD ŠNYCLPERKELT, které vychází v únoru 2012 v distribuci Indies MG a je pokřtěnojiž tradičně slivovicí a to hned třikrát - v Praze, v Brně a v Kyjově. Rok 2012 se vyznačuje celkovým omlazením kapely (a to nejen díky tomu, že se v listopadu 2011 narodila bubeníkovi dvojčata Viktorka a Amálka). Onou omladinou je zpěvačka Barbara Neničková, baskytarista Matyáš Zamazal (namísto Pavla Krista) a elektrický kytarista Filip „Giof“ Vymyslický (namísto Gregora, který se vydal na solovou dráhu potulného dudáka). V srpnu 2013 přichází do Helemese klarinetisto-saxofonista Přemek Máčel, díky němuž získává kapela ještě větší kule, což se odráží nejen na našich „živácích“ ale i na tvorbě třetího alba. Rozhodně se máte na co těšit.


Kontakt
kontaktní osoba: Barbara Neničková
email: nenicka.b@seznam.cz
telefon: +420 739 113 375

Diskuze - Helemese

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 23. 5. 2019 Svátek má Vladimír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz