Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
pop / rock, folk, folkrock
Země
Česká republika, Šumperk
Rok vzniku
1998
Ke stažení
Ukázka 1
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
O5&Radeček (vyslovuj: opět a Radeček), známá též jako Radečkové, je šumperská hudební skupina, jejíž tvorba se postupně vyvíjí od folku a country k folk-rocku a bigbítu.

Zárodek skupiny v podstatě vznikl roku 1992, kdy sourozenci Tomáš a Ondřej Polákovi vytvořili dětské folkové těleso TOPOL. Postupně přibrali další členy a sklízeli tu větší, tu menší úspěchy na folkových a country festivalech.

V letech 1998-2000 skupina zakupuje elektrické kytary s příslušnou aparaturou a postupně přechází na žánr rocku. Pod novým názvem O5 (plus jméno někoho z kapely) vystupovali jako předskokani na různých koncertech. Vzhledem k mediálnímu úspěchu a příznivým kritikám, které získali za vystoupení pod názvem O5&Radeček, se název ustálil ustálil v této podobě (paralelně se udržuje neoficiální název Radečci), přestože k tomu někteří členové skupiny mají stálé výhrady (na druhou stranu, toto jméno pomohlo skupině získat nové zkušební prostory v garáži Radkových rodičů).

Navzdory nesporné oblibě skupiny u posluchačů na koncertech a několika hitům (Po rukou, po nohou, 4%, Hvězdy nad Prahou) které úspěšně zabodovaly v regionálních rádiích, měla skupina dlouhodobé problémy sehnat vydavatele na album a několik si jich vydali vlastním nákladem. Teprve na podzim 2003 jim Universal Music vydává album Na pokraji slávy (vesměs kompilace starších písní) a skupina natáčí i první videoklipy. Během roku 2004 zaznamenala fenomanální úspěch s písničkou Praha (resp. Hvězdy nad Prahou).

Několik rádií s celostátním pokrytím (Evropa2, F1, Český rozhlas) ji zařadilo na svůj playlist a Praha se díky tomu stala druhou nejhranější skladbou roku (skutečnost, že skladbu Praha - a pouze tuto - bylo slyšet z rádia několikrát denně, však způsobila vyslověně alergii u mnoha dřívějších příznivců kapely). V roce 2005 vychází druhé oficiální album Mainstream, další album kapely nese název Slast Minute (2007). Album Máš mě na svědomí, podle stejnojmenné písně vzniklo v roce 2009, vydáno v lednu 2010.


Popis kapely O5&Radeček
1995-2011

O5 a Radeček spolupracují s organizacemi pomáhajícími opuštěným dětem, a to už od roku 1995. Skupina odehraje za rok řadu koncertů pro dětské domovy a výchovné ústavy, podílí se na kompilačních CD s tvorbou dětí z DD a dva členové kapely působí v redakci časopisu Zámeček, který vydává Nadace Terezy Maxové a který zdarma dostává každé dítě v ústavu či dětském domově v ČR.

2010

V lednu vychází čtvrté album Máš mě na svědomí, které se (na současné poměry) dobře prodává. O5 a Radeček jedou na jaře republikové turné s Udg, které si kapely společně zopakují i na podzim. Radečci odehrají v roce 2010 98 koncertů a přes léto se objevili na mnoha festivalových podiích (Benátská noc, Open Air Týnec, Votvírák, Noc plná hvězd, Natruc).

O5 a Radeček spolupracují také na řadě projektů coby autoři hudby - znělky k TV pořadům, hudba k filmovému festivalu Finále Plzeň, hudba k mezinárodnímu festivalu cirkusového umění...

2009

Během celého roku vzniká nové album, které dostane název podle stejnojmenné písně Máš mě na svědomí. Ačkoliv deska bude oficiálně vydána až v lednu 2010, singl Máš mě na svědomí už od jara 2009 boduje v českém éteru. Stává se jednou z nejhranějších písní léta 2009 a na konci roku jej vydavatelství Universal zařazuje na prestižní CD kompilaci TOP 20 CZ.

K písni vzniká také originální a ceněný videoklip, který natočili studenti pražské FAMU. Klip vzbudil zájem médií, na TV Óčku byl 3 týdny nejhranějším klipem.

2008

Po rozsáhlém podzimním turné následuje v úvodu roku tříměsíční koncertní pauza, během níž vzniká deset nových demonahrávek. Od dubna začíná kapela opět koncertovat.

V březnu rádia nasazují druhý singl z alba Slast Minute a píseň Beethoven se vyšplhala hned po prvním týdnu mezi nejhranější české skladby (IFPI: Top20cz).

Léto je nabité hraním, O5&R se představují na čtyřech desítkách festivalů a jiných letních akcí.

2007

Začátek roku tráví kapela ve studiu, kde vzniká třetí deska. Ta vyjde až na podzim pod hlavičkou gramofirmy Sony/BMG a vlastní značky O5&Radeček. Název cédéčka Slast Minute vybírá kapela z padesáti návrhů, které jí poslali fanoušci. Nové album představuje rozsáhlá kampaň a také úvodní singl O půl pátý, který se po šest týdnů drží mezi nejhranějšími českými singly. Zároveň k němu je natočen vizuálně originální videoklip. Od září do listopadu propaguje novou desku "Slast Minute Holba Tour", které obsahuje 25 klubových zastávek po celé ČR.

2006

O5&Radeček hrají a hrají a současně pracují na novém cédéčku. Na podzim vybírají z 23 skladeb dvanáct, které začínají v listopadu nahrávat ve studiu Váhovce na Slovensku. Producentem třetí řadové desky je Juraj Kupec, který spolupracoval již na debutovém albu Na pokraji slávy.

2005

Po půlroce stráveném ve studiu dává kapela o sobě vědět druhým albem s výrazným vizuálním a hlavně pak stylovým posunem. Deska s názvem Mainstream vzniká z části v Londýně, stejně tak jako promo materiály, včetně videoklipu. Dvanáct nových písniček okořenil zajímavým zvukem britský producent Neil Douglas (Stereo MC´s, Oasis).

Druhé album má na svém kontě velký hit Kristián a i druhá singlová ochutnávka Dík měla úspěch. Vedle rádiových dramaturgů má nová deska, stylově připomínající „britpop“, přízeň také hudebních kritiků a publicistů. Na podzim kapela objíždí republiku na svém prvním turné, které trvá dva měsíce a čítá pětadvacet koncertů. Koncertní šňůra se protahuje až do Německa. Závěr roku patří koncertování na Ukrajině.

2004

Začátkem roku to nevypadá na valný úspěch. V předvánočním trhu album nové kapely zapadá, neprodává se, singl Po nohou média spíše ignorují. Ofic. vyjádření z rádií: Moc houslí, moc country. Firma Universal Music uvažuje o rozvázaní smluvního vztahu.

Vlnu úspěchů přináší kapele až balada Praha. Píseň nasazuje rádio Evropa 2 do své hitparády a po okamžitém úspěchu se skladba stává na dlouhé týdny nejžádanější věcí pořadu Vyber si na maxximum (písně na přání). Evropa 2 později zařazuje skladbu i do playlistu a po ní i další rádia. Až se z Prahy stává druhá nejhranější skladba roku.

O5&Radeček začínají přibývat koncertní nabídky, za rok 2004 hrají bezmála šedesát vystoupení, a znovu dostávají důvěru vydavatelské firmy. Cestování po festivalech v létě střídají studiové práce na nových demosnímcích pro chystané druhé album, které se začíná nahrávat v listopadu.

2003

Na jaře vzniká v bratislavském studiu Ebony debutové album pod křídly producenta Juraje Kupce (No Name, Jana Kirschner). V červnu přichází na svět první singl Po nohou, v srpnu se filmují dva videoklipy (Praha, Po nohou) a v září 2003 se na pultech obchodů objevuje deska s názvem Na pokraji slávy.

2000-2002

Skupina pravidelně natáčí nové demosnímky, se kterými vytrvale atakuje vydavatelství, agentury a dramaturgy festivalů i klubů. Výsledkem je stále větší počet koncertů (asi 50 za rok), ale vydavatelé zájem nemají. Nepomáhají ani osobní obchůzky členů kapely v agenturách, kde sbírají ujišťování, že se jim umělečtí ředitelé „určitě ozvou“. Zpěvák Tomino dokonce absolvuje několik schůzek se šéfy gramofirem převlečený za medvěda, ani tak ale zájem nevzbudí. V létě roku 2002 vzniká další demosnímek pojmenovaný RE:MIX, který kapela s trucovitým povzdechem „škoda peněz“ už nikam a nikomu neposílá. Až po roce se nahrávka dostala na stoly šéfů vydavatelství. Po letech ticha se tentokrát během týdne ozývají čtyři labely a nabízejí smlouvu. Šumperský kvintet se rozhoduje pro vydavateství Universal Music.

1998-2000

Kapele dochází to, co odborným porotám dávno, že ve folkovém žánru jí pšenka nepokvete. A tak pomalu vstupuje do rockových vod. S prvními studentskými brigádami si kupují elektrické kytary a nástrojovou aparaturu. V roce 1998 doplňuje sestavu bubeník Joda Hansgut a později dochází i na změnu názvu. Z Topolu na O5&Radeček. Autorská tvorba se přelívá od folku k melodicky svižnému bigbítu.

1994-1998

Pod názvem TOPOL (složenina jmen Tomáše a Ondřeje Polákových) jezdí po folkových soutěžích a tvoří první autorské věci ovlivněné dětstvím prožitým u táborových ohňů. Publikum tuto rozívenou smečku miluje, takže si pravidelně odváží ceny diváků. Naopak konzervativní trampské poroty ji v lásce nemají. I tak ovšem mladá skupina několik významných úspěchů sklízí. Na jednom z největších tuzemských festivalů Mohelnický dostavník vyhrává pět cen, což se nikomu jinému nepovedlo. Vystupuje na řadě prestižních folklových akcí, např. na Dvoraně Porty v Plzni...

1992-1994

Skupina O5&Radeček přichází na svět se začátkem roku 1992 v podhůří Jeseníků, ve městě Šumperk. První obrysy jí dávají bratři Tomino a Ondřej, ke kterým se záhy přidávají spoluhráči z komorního orchestru Přemysl Ptáček a Radek Sekyra. Průměrný věk skupiny je dvanáct let (Přemek má na prvním koncertu těsně před devátými narozeninami).


Kontakt
email: o5@o5.cz, booking@o5.cz, 4allproduction@centrum.cz
kontaktní osoba: Nadia Koronovská
email: nadia.koronovska@brainzone.cz
telefon: +420 602 200 080

Diskuze - O5&Radeček

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 10. 2018 Svátek má Michaela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz