Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
rock
Země
Česká republika, Praha
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Pražský výběr (pod vedením Michaela Kocába) vznikl jako odnož Pražského Big Bandu v polovině 70. let a od svého začátku hrál čistý jazz rock, přičemž jeho snahy vyvrcholily v roce 1978, kdy vyšlo album Žízeň. Poté došlo k zmrazení aktivit a přerušení činnosti skupiny. Tehdy se na scéně objevil již proslulý kytarista Michal Pavlíček. Při setkání v klubu Reduta Pavlíček oslovil Kocába ke spolupráci na společném projektu, kterému dali název podle Kocábovy skupiny Pražský výběr. Dalšími členy se stali Kocábův dlouholetý spoluhráč Ondřej Soukup (bg) a zpěvák a bongista Jiří Tomek.

Repertoár vznikl velmi rychle a k dotvrzení toho, že se kapela přihlašuje k novému rockovému proudu, bylo třeba obohatit sound i „novovlnnými“ prvky. Hudebníci se začali oblékat do bizarních ne-rockových šatů a oděvů, používali masky a paruky. Kapela se záhy stala slavnou což mimo jiné přineslo i personální změny. Zanedlouho se sestava ustálila v té nejslavnější podobě, tak jak byla vídána na českých pódiích v letech 1981-3: Michal Pavlíček (lg,voc), Michael Kocáb (voc,ks), Jiří Hrubeš (ds) a Vilém Čok (bg,voc).

roce 1982 natočil režisér Juraj Herz ve spolupráci s kapelou Pražský výběr film "Straka v hrsti", který okamžitě skončil v tresoru a společně s koncerty v Hradci Králové v lednu 1983 vedl k úplnému zákazu kapely. Stejnojmenné debutové album rockového Pražského výběru nazývané Straka v hrsti si muselo na oficiální vydání počkat celých šest let. Přesto znamenalo a znamená pojem pro celou generaci rockových fanoušků.

roce 1987 na plakátovacích plochách znovu začalo objevovat jméno kapely Výběr. V absurdním pořadí se rok před oficiálním vydáním předcházející, a v té době již v pravém slova smyslu kultovní desky Straka v hrsti, objevilo na pultech gramofonových prodejen druhé eponymní album Výběru - Selection. Na počátku roku 1989 se začíná realizovat i celovečerní film Pražského výběru "Pražákům těm je tu hej", crazy o neobyčejné historii skupiny ve vypjaté době. Film byl ovšem dokončen až po "sametové revoluci", v níž Pavlíčkův partner Michael Kocáb sehrál významnou roli a později se jako poslanec zasadil o odchod sovětských vojsk z tehdejšího Československa, nejrychlejší ze všech bývalých moskevských satelitů. K této významné události uspořádal Pražský výběr turné vrcholící velkým koncertem pod názvem Adieu C.A. (Sbohem Ruské armádě), kterého se účastnil i prezident Václav Havel a na kterém vystoupil jako host také Frank Zappa.


Popis kapely Pražský výběr
V roce 1997, po deseti dramatických letech, které uplynuly od natočení předcházejícího studiového alba Výběru, se na světě objevila novinka v podobě desky Běr . Desky elegantní, vycizelované, proaranžované, silné a invenční. Hned o rok později skupina připravila další desku - Tango Ropotámo jejíž součástí je i dokumentární CD ROM a kolekce remixů. V prosinci 1999 vychází Pražskému výběru CD Habaděj s archivními unikátními snímky rané tvorby Výběru, digitálně masterovanou reedici LP Žízeň, nevydané nahrávky, rarity a B-strany singlů. Album mapuje začátky Pražského výběru od jeho jazz-rockové podoby až po největší hity.Kontakt
email: kapela@prazskyvyber.com
kontaktní osoba: Aleš Nejedlo
email: ales.nejedlo@seznam.cz
telefon: +420 603 159 603

Diskuze - Pražský výběr

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 24. 3. 2019 Svátek má Gabriel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz