Informace    Osoby    Fotky    Videa    Zprávy    

Žánr hudby
folk-country, spirituál, folk
Země
Česká republika
Rok vzniku
1960
fb  Sdílet


Pražany čeká velká party na Staromáku: Ke sto letům si nadělí Mišíka, Spirituál Kvintet i kovářePražany čeká velká party na Staromáku: Ke sto letům si nadělí Mišíka, Spirituál Kvintet i kováře
Stoleté výročí založení Československa oslaví Pražané ve velkém stylu. Na Staro...
8. 9. 2018
Vzpomínkové akce k dvacetiletému výročí od ničivých povodní vyvrcholí v Otrokovicích koncertem Spirituál KvintetVzpomínkové akce k dvacetiletému výročí od ničivých povodní vyvrcholí v Otrokovicích koncertem Spirituál Kvintet
OTROKOVICE - Už od začátku roku si v Otrokovicích řadou akcí připomínají dvaceti...
4. 6. 2017
SOUTĚŽ: Bratři Malinové natočili nové album se spoluhráčem Elvise a DylanaSOUTĚŽ: Bratři Malinové natočili nové album se spoluhráčem Elvise a Dylana
Žamberk – Když bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pav...
21. 1. 2016


Krátký popis uprav informace o kapele
Spirituál kvintet je jedna z prvních českých folkových skupin, byla založena v roce 1960. Stála na pódiích spolu s Pete Seegerem, prezidenty Václavem Havlem a G. H. W. Bushem, hrála pro prezidenta Billa Clintona a první dámy mnoha států. Hraje již 50 let pro posluchače všech věkových kategorií doma i v zahraničí.


Popis kapely Spirituál Kvintet
Spirituál kvintet byl založen na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Bylo to mužské kvarteto, vedle iniciátora Ivo Macha (bas) byli u jeho zrodu Miroslav Keller (tenor), Miloslav Kastelovič (baryton) z Dolného Kubína a Jiří Tichota, kapelník. Původní název byl „Spirituál kvartet“.

První koncert se konal v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Brzy byla do skupiny přijata na krátkou dobu Věra Nerušilová, ta byla nahrazena Růženou Helebrantovou, zvanou Odetta. Skupina začala používat v názvu „kvintet“ a tak to zůstalo, i když měla různý počet členů. Skupina měla pravidelné pořady v Divadle Na zábradlí. V roce 1964 vystupoval Spirituál kvintet jako předkapela Pete Seegera při jeho slavném vystoupení v Praze. V roce 1967 odešli Mach a Keller na dlouhodobý služební pobyt do zahraničí. O rok později, v srpnu, emigrovala do Švýcarska i Odetta. Zbylé torzo všelijak experimentovalo s náhradníky, až v roce 1969 vznikla sestava s Karlem Zichem a Jarkou Hadrabovou. Sestavu dále tvořili Olda Ortinský, Dušan Vančura, Honza Thorovský a kapelník Jiří Tichota. Miloslav Kastelovič se vrátil na Slovensko a skončil.Během čtyřleté existence této sestavy se Spirituál kvintet zúčastnil na přehlídkách folkové a country hudby (Porta), usadil se na nové scéně divadélka Atelier ve Spálené ulici v Praze (sídlo dnešního Divadla „Y“) a natočil své první desky. Další přestavbu skupiny způsobil odchod Karla Zicha v roce 1974. Spirituál začal vystupovat s trampskou skupinou Toronto (pozdější Brontosauři) s bratry Janem a Františkem Nedvědy a Zdenkou Toskovou (později Tichotovou). Asi po roce odešla Jarka Hadrabová a byla nahrazena Evou Lifkovou.

V roce 1980 se Eva Lifková provdala do Francie a místo ní přišla Irena Budweiserová. Krátce ve skupině působila také Lenka Slabá. V roce 1987 odešel Jan Nedvěd.

Skupina vystoupila 23. listopadu 1989 na balkoně Melantrichu při revolučních událostech v Praze. O rok později na Václavském náměstí si se Spirituálem zazpívali hned dva prezidenti: Václav Havel a George Bush starší. Pro dalšího amerického prezidenta, Billa Clintona, hrála skupina v Redutě v lednu 1994. V té době už byl členem opět Karel Zich. František Nedvěd následoval bratra po natočení alba Rajská zahrada v roce 1992.

V roce 2000 odešel Olda Ortinský, který byl vystřídán Jirkou Cerhou, kapelníkem C&K Vocalu.

13. července 2004 zemřel Karel Zich, hned na to v září 2004 byla skupina doplněna zpěvákem a kytaristou Jiřím Holoubkem, který je také členem skupiny Reliéf.

3. května 2006 zemřel Oldřich Ortinský.

K počátku roku 2011 ukončila spolupráci se Spirituál Kvintetem dlouholetá členka zpěvačka Irena Budweiserová, načež její místo nahradila zpěvačka kapely Marw Veronika Součková.

Na jaře roku 2012 začal se skupinou spolupracovat zpěvák a basista Pavel Peroutka.


Kontakt
kontaktní osoba: Jiří Holoubek
email: spiritualkvintet@email.cz
telefon: +420 605 773 377

Diskuze - Spirituál Kvintet

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 17. 1. 2019 Svátek má Drahoslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz