Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
pop / rock
Země
USA
Rok vzniku
1995
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Před SYSTEM OF A DOWN - SOIL

V roce 1993 se náhodou potkali dva velice ctižádostiví a snaživí, nicméně až na místní hudební scénu neznámí muzikanti při nahrávání alb (každý se svojí kapelou - jeden jako klávesák, druhý jako zpěvák). Oba zjistili, že mají mnoho společného - názory na svět, muziku, politiku, .. Zanedlouho se Serj Tankian a Daron Malakian rozhodli založit vlastní kapelu, kterou pojmenovali 'Soil'. "Soil' byla skupina z Los Angeles ve složení - Serj Tankian - zpěv a klávesy, Daron Malakian - kytara, Dave Hagopyn - basa a Domingo Laranio - bicí. Po třech rocích zkoušení, jednom živém vystoupení a po nahrání dema se Soil rozpadla.

Formace SYSTEM OF A DOWN

Tankian a Malakian založili novou kapelu - SYSTEM OF A DOWN a zavolali Shavovi Odadjianovi, kterého znali z dob, kdy Soil sdílela nahrávací studio s Odadjianovou předchozí kapelou a z dob, kdy spolu Tankian, Malakian a Odadjian chodili do stejné soukromé arménské školy. Odadjian se stal původně promotérem a manažerem skupiny, ale cítil, že jako basák by mohl dát SOAD víc.. Zanedlouho dostal nabídku, na kterou bez otálení přikývl. Jeho manažerské povinnosti zastal David Beneviste as. "Beno" - zakladatel Velvet Hammer Music a Streetwise.

Jednou z jejich prvních písní, které vydali, byla skladba "Sugar", kterou jste měli možnost slyšet na jejich prvním demo snímku a kterou od té doby hráli na každém živém vystoupení. K SOAD se přidal bubeník Andy Khachaturian se kterým následně nahráli tři dema, která rozdávali nejen na živých vystoupeních. Shavo se v jednom z rozhovorů zmínil, že ještě před vydáním tří demo pásek nahráli jednu nepojmenovanou (Untitled demo), kde byly songy Mr. Jack, The Metro a 36.

Andy na pozici bubeníka byl nahrazen Johnem Dolmayanem po nahrání třetího dema někdy v roce 1997. Na Johna narazili SOAD taky náhodou.

Celá kapela má podobné etnické pozadí. Serj se společně s Johnem narodili v Libanonu, Shavo v Arménii, kde má předky Daron. Tyto skutečnosti přispěly velice silně k vzájemnému porozumění a silnému přátelství mezi členy. Jejich středovýchodní kořeny a arménský folklór jsou dobře poznat v nejednom jejich songu.

V momentě, kdy měla kapela dost písní na vystoupení, začala si budovat místní fanouškovskou základnu, což se díky kvalitě songů povedlo velice rychle. SOAD si získávala čím dál větší pozornost lidí, a to nejen díky účinkování jako předkapela několika známějším skupinám, kdy najednou zjistili, že potřebují nějaký mnohem víc pasující název pro styl hudby, který dělají. Nakonec z jejich hlav vyšel název SYSTEM OF A DOWN, jehož převážná část je odvozena z názvu Daronovy básně Victims of a down.

SOAD roste na významu

Třetí demo kapely se dostalo i do zámoří, což kapelu proslavilo ještě víc. Největší skok byl ale koncert ve Viper Room klubu v Hollywoodu, kdy se na jejich koncertě objevil známý producent Rick Rubin (ještě v době kdy vystupovali jako SOIL). Rubin se o kapele dozvěděl od svého přítele zvaného Oseary, který pracoval pro Maverick Records. Pod dojmem z koncertu a díky tomu, že dema byla natolik populární, rozhodl se Rubin nabídnout kapele kontrakt na nahrání alba pod American Recordings. Po krátkém rozhodování mezi nabídkami dalších producentů se rozhodlo pro Rubina a American R. Rick Rubin zastupuje mnoho úspěšných kapel jako například Slayer, Red Hot Chilli Peppers, Johny Cash,...

Po podepsání smlouvy s American Recordings se kapela vrhla na nahrávání svého prvního plnohodnotného oficiálního alba, nazvaného stejnojmenně jako kapela - SYSTEM OF A DOWN. Album se rychle stalo populárním mezi fanoušky Hard rock stylu z celého světa a singly Sugar a Spiders byly dlouhou dobu a často hrávány v rádiích a v televizi (na MTV). Tímto albem se SOAD dostali na špičku žebříčku rockmetalové scény.

Doba největších úspěchů

2 roky po vydání prvního alba, po mnoha vystoupeních a velkém turné na Ozzfestech se kapela vydala opět do studia, aby nahrála další plnohodnotné album.

Roli producenta si vzal opět na starosti Rick Rubin. "Vydali se nalézt sebe sama, chtěli být větší a silnější.. lepší.. než na posledním albu. Myslím, že byli na svoje první album a na živé vystupování, které měli za sebou velice pyšní. Chtěli udělat hromady, spousty songů, aby každý zněl odlišně."

A co řekli také udělali. V srpnu 2001 vychází album nazvané Toxicity, kde se opět vrací ke svým hudebním kořenům a v mnohem větším rozsahu je toto album nabito také tvrdostí. Díky singlu Chop Suey!, který donekonečna koloval v MTV si kapela získala tisíce fanoušků, kteří o nich nikdy dříve neslyšeli. Díky singům Chop Suey!, Aerials a Toxicity, které byly hojně hrány v rádiích a vysílány v televizích se album skvěle prodávalo. Po vydání tohoto alba se SYSTEM OF A DOWN definitivně dostali mezi nejlepší rockové kapely světa.

V roce 2002, v době kdy měli SOAD jedno vystoupení za druhým v rámci vydání Toxicity, kapela vydala Steal This Album! - kolekci songů nahraných spolu se songy z alba Toxicity.

Dvojalbum

V roce 2005 kapela vytvořila dvojalbum - Mezmerize/Hypnotize rozdělené do dvou částí vydaných s šestiměsíčním odstupem. První album, Mezmerize, bylo vydáno 17.května 2005. Mezmerize bylo kritiky obhajováno a vynášeno do nebe. Hodnocení se pohybovala mezi 9-10/10 a stanulo na prvních příčkách žebříčků v USA, Kanadě, Austrálii a po celém světě (podobně jako tomu bylo u Toxicity). Mezmerize se prodalo úctyhodných 800.000 kopií za pouhých pár týdnů. Za singl B.Y.O.B., který pokládá otázku bezúhonnosti války, dostali SOAD grammy. Dalším (taktéž velice úspěšným) singlem byl Question - na režii videa k tomuto singlu se podílel největší měrou Shavo (klip vychází ze Shavova snu). Po vydání Mezmerize se kapela vydává na mnoho vystoupení po Spojených státech a Kanadě, jako doprovod jim slouží Mars Volta a kapela Bad Acid Trip.

Druhá část dvojalba, Hypnotize, byla vydána 22. listopadu 2005. Stejně jako Mezmerize se i Hypnotize vyšplhalo na první pozice a díky tomu se SYSTEM OF A DOWN stali spolu s Beatles a rapperem DMX jedinými umělci, kteří kdy nahráli dvě natolik úspěšná alba za jeden jediný rok.

Pauza

Kapela odešla „na dovolenou“ 13.srpna 2006. Tento den naposledy vystoupili v rámci Ozzfestu 2006. Jejich poslední song byl (jako obvykle) Sugar, následovalo už jen loučení a děkování divákům.

Soad odmítli že by příčinou pauzy byly nějaké rozpory v kapele! Pouze si prý potřebovali odpočinout a chtěli se věnovat svým projektům a zájmům. Paradoxem je, že většina ze zmíněných projektů souvisí z hudbou.


Diskuze - System of a Down

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 20. 5. 2018 Svátek má Zbyšek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz