Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
folk-country, folk
Země
Česká republika, Praha
Rok vzniku
1982
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Skupina kolem písničkáře Pavla Žalmana Lohonky existuje od roku 1982. Má na kontě třináct alb a kompilací, několik televizních filmů, pět zlatých desek a jednu křišťálovou.Současná sestava spolu hraje sedm let a každoročně absolvuje přes sto vystoupení, mimo jiné má už šestý rok pravidelný pořad v pražské Malostranské besedě.


Popis kapely Žalman a Spol.
Skupina Žalman a spol nebyla oficiálně založena (alespoň neexistuje žádná zakládácí listina), za okamžik jejího vzniku je považováno první vystoupení tria Žalmanův jihočeský výběr (ve složení Pavel Lohonka - Pavlína Jíšová - Antonín Hlaváč) na Portě v Plzni v roce 1982. Sdružení, později přejmenované lidmi od muziky Žalman & spol., se prakticky přes noc stalo legendou.

Žalman v té době ještě působil ve skupině Minnesengři a současně začal vystupovat sám. V roce 1985 z Minnesengrů odešel a začal se naplno věnovat vlastnímu sdružení. Kromě Tondy Hlaváče a Pavlíny Jíšové tehdy pohostinsky se Spolem vystupoval Luboš Javůrek. Po mnoha samplerech (edice Dostavník, Porta, Cesty) vyšla sdružení v roce 1987 první dlouhohrající deska (vinylová) ŽALMAN & SPOL.

Dalším člověkem, který se stal kmenovým členem kapely, byl zpěvák, kytarista, banjista a vůbec výsostný muzikant Jaroslav Matějů (od roku 1988), brzy po něm přišel Vojta Zícha (banjo, kytara, housle). Nejslavnější a nejvíc vzpomínaná sestava natočila desku JANTAROVÁ ZEMĚ, film FOLK A FOLKLÓR a v roce 1990 se rozešla. Na krátkou dobu skupina prakticky přestala existovat (zůstal Žalman a Vojta Zícha).

Ještě v témže roce vznikl nový Žalman a spol, který tvořili kromě dvou předešle jmenovaných zpěvačka Lenka Slabá a basista Jaroslav Kovář (Zíchův někdejší spoluhráč ve skupině Blátotlačky). Brzy se vrátil Jaroslav Matějů a pětice spolu hrála do roku 1994. Vydali alba HODINA USMÍŘENÍ, TU NEDĚLI PO RÁNU, JANTAROVÁ ZEMĚ (reedice) a PÍSNĚ SEBRANÉ POD STOLEM.

V roce 1994 Jaroslava Kováře na postu basisty nahradil Petr Novotný a v létě proběhl první prázdninový tábor pro mladé muzikanty OASA MUSA. Vyšla deska POTLACH V MÉ DUŠI, výběr Žalmanových trampských písní z let 1962 - 1982, a v České televizi byl uveden film ŽALMAN & SPOL. NA CESTĚ .

V roce 1995 skončila Lenka Slabá a místo ní nastoupila Michaela Krmíčková (Zíchova někdejší kolegyně ve skupině Sem tam). Ihned po jejím příchodu skupina nahrála album POCESTNÝ DO SEDMÉHO NEBE, brzy následované stejnojmenným televizním filmem. Sestava Lohonka - Krmíčková - Zícha - Matějů - Novotný natočila ještě živě desku ŽIVĚ NA MORAVĚ a v roce 1996 byla na pozvání krajanů v Kanadě, kde koncertovala ve Vancouveru a Calgary a jezdila po Skalnatých horách. O cestě do Kanady byl brněnskou redakcí České televize natočen dokumentární film.

V roce 1997 Žalman skupinu rozpustil a znovu založil . Vydal album SBOHEM ROMANTIKO (není považováno za řadovou spoláckou desku), na kterém se vedle několika hostů a členů staré sestavy podíleli i noví Žalmanovi spoluhráči Jindřiška Petráková a Jan Brož.

Od října 1997 dosud skupina hraje ve složení Pavel Lohonka (kytara, zpěv), Jindřiška Petráková (flétny, perkuse, zpěv), Jan Brož (kytary, zpěv) a Petr Novotný (baskytary, klávesy, zpěv). Současná sestava má na kontě alba LÁSKA A SMRT (zhudebněná lidová poezie z knižního výboru Františka Halase a Vladimíra Holana), VE ZNAMENÍ RYB (jakési Žalmanovo Best of) a autorské album V ROCE JEDNA. Podle desky Láska a smrt byl Českou televizí v roce 1999 natočen stejnojmenný hudební film (režie Viktor Polesný). V roce 2002 vyšla u společnosti Wenkow/Universal dvojalbová kompilace ŽALMAN - VÝBĚR NEJLEPŠÍCH NAHRÁVEK, která představuje průřez celou tvorbou Pavla Lohonky od éry Minnesengrů až po poslední sestavu Spolu.

Dalším řadovým autorským albem byl NÁPIS NA ŠTÍTU DOMU (jaro 2004), natočený ve věhlasných studiích SONO Records, nejnovějším albovým počinem je deska ZATRACENÝ PÍSNĚ (podzim 2006).

V roce 2005 vyšla kniha RÁNO BYLO STEJNÝ aneb Pavel Žalman Lohonka očima Jana Hlaváče, v níž autor do devíti povídek shrnul Žalmanovy vzpomínky.

Během více než dvacetileté existence skupina i jmenovitě Pavel Lohonka nasbírali mnoho ocenění, například:

Zlatá PORTA 1987 za přínos k rozvoji žánru (Pavel Lohonka)

Velká PORTA 1992 za celoživotní tvorbu (Pavel Lohonka)

Zlatý klíč ankety časopisu Folk a country 2001 za desku roku

Zlaté desky vydavatelství Venkow (za alba Písně sebrané pod stolem, Pocestný do sedmého nebe, Sbohem romantiko, Ve znamení ryb a dvojdeskový vydavatelský výběr)

Křišťálová deska vydavatelství Venkow za 50 tisíc prodaných nosičů

několik stříbrných a bronzových klíčů ankety časopisu Folk a country


Kontakt
email: linharek@volny.cz
kontaktní osoba: František Linhárek
email: linharek@volny.cz
telefon: 541 242 083 , 602 766 664

Diskuze - Žalman a Spol.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 17. 12. 2018 Svátek má Daniel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz