Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
rock
Země
Česká republika, Praha
Rok vzniku
1978
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Žlutého psa založil na konci sedmdesátých let zpěvák a textař Ondřej Hejma společně s písničkářem Ivanem Hlasem, který se od kapely oddělil na začátku následující dekády.

Kapela patřila mezi soubory, postižené v osmdesátých letech štvavou kampaní proti rockové nové vlně, musela si několikrát změnit název a potýkala se se zákazy činnosti.

Od devadesátých let je Žlutý pes součástí špičky české rockové scény a má na kontě několik velkých rozhlasových hitů, např. Sametová, Náruživá či Modrá (je dobrá). Kromě hudební činnosti působí Ondřej Hejma také jako novinář a moderátor. Byl předsedou poroty první řady SuperStar.Popis kapely Žlutý Pes
Historie kapely, krůček po krůčku, jak ji vidí samotní členové Žlutého psa

ACH TY JOINTY...

Nápad založit rock´n´rollovou kapelu přišel v létě roku 1978.

Mohou za to ´´Some Girls´´ od Rolling Stones, pár dobrých kamarádů a nějaké ty souvislosti. Poprvé jsem ten band viděl duševním zrakem v jednom domě na Murietta Avenue v losangeleské čtvrti Van Nuys.Ten joint byl asi opravdový silák, protože po doposlechnutí třetího tracku , který se jmenoval ´´Just My Imagination´´ jsem si zřetelně řekl : doprdele, tohle umím taky. A bylo to.

NÁVRAT DO REALITY

Jistěžě že jsem věděl že to tak jednoduché není. Tou dobou jsem už měl za sebou pár let s Ivanem Hlasem ve folk bluesové kapele Žízeň a stovky soulových mejdanů u piána s bratry Tesaříky v Zelené ulici. Někdy v srpnu jsme se v hanspaulském Houtyši s Ivanem dohodli, že založíme kapelu, která bude hrát nejen blues ale taky naše písničky a že v ní budou elektrické kytary.

TONDA DÁVÁ DOHROMADY BAND

Jestli jsme byli my dva s Ivanem zpěváci a autoři repertoáru, tak kapelu dával dohromady Tonda Smrčka. Stál u zrodu Abraxas počátkem sedmdesátých let, měl rád blues a znal každýho kdo v Praze uměl hrát. Tonda vsadil na koně jménem Honza Martinek. Honza byl tou dobou už proslulý bluesman s lehkou polevou tehdy módního jazzrocku a sousedem mu byl v Ruzyni mladičký Péťa Roškaňuk, řečený Roški, který si brzy osvojil hnusné winterovské hmaty aby mohl v pravou chvíli nastoupit do první sestavy ŽP a zůstat v ní dalších 24 let. Na bubny hrál Venca Lázníček, který udržel čtyři doby v každém ročním období a navíc měl zkušebnu nedaleko hospody v Břevnově poblíž Vypichu. Pestrou a proměnlivou sestavu doplňoval na saxofon Eda Kuhn, občas Šlupka Svěrák na piano, kytarista Hugo Kohl z Hanspaulky a jednou jsem ve zkušebně viděl i Přemka Števicha z Plastiků. Při letních angažmá jsme hráli s Danem Fikejzem a vybranými členy jeho Comba Franty Hromady.

ZEMĚTŘESENÍ

To vše se změnilo když Tonda odešel v roce 1980 na vojnu a my jsme začali koukat po někom kdo by byl více po ruce. Novým basistou se stal Plech Novotný a s ním přišel od Expanze bubeník Jirka Hrubeš. Zkoušelo se u Plecha, pařilo se na Zvoničce a vůbec všude a zcela nenápadně začalo první zlaté období Žlutého Psa, první festivaly, první vyprodané Lucerny...

IVAN HLAS ODCHÁZÍ, FRANTA KOTVA PŘICHÁZÍ

V roce 1982 odešel Ivan Hlas. Rocková kapela se dvěma zpěváky se neosvědčila a Ivan radši založil vlastní kapelu Navi Papaya. Po legendárním letním soustředění u Jardy Havlíka v Jindřichově Hradci jsme v karlínském studiu A natočili dvě první a poslední rozhlasové nahrávky ŽP Zůstaň klidná a Televize. Vzniká Pražský Výběr, Hrubeš se stává jeho bubeníkem a kdekdo hraje ve dvou až třech souborech, podle momentální situace. Potřeba třetí kytary, která by umožňovala dvouhlasé kytarové exhibice patřící k tehdy vrcholícímu období jižanského rocku vedla k angažování znamenitého bránického playera Franty Kotvy, který tou dobu hrál rovněž s Plechem a Zdeňkem Juračkou ve skupině Heval Jany Kratochvílové.

ZÁKAZY, OPRUZY A NOVÉ NÁZVY

Žlutý Pes se třemi kytaristy a dvěma bubeníky (tím druhým byl starý dejvický brach Jirka Horálek) se zdál být na vrcholu sil, a zákonitě přišly první zákazy, obstrukce a opruzy. Kapela byla zařazena na nechvalně známý černý seznam Nové vlny se starým obsahem a pod značkou ŽP se prostě nesmělo hrát. Abychom vyhověli cenzorům, změnili jsme jméno na Tomahawk, jakožto symbol indiánské, Američany utlačované rasy, ale moc jsme si nepomohli. Do roka a do dne byly v západním Německu rozmístěny americké rakety středního doletu stejného jména. Jejich hlavice mířily na nás a další průser byl na světě. Ve snaze vymyslet název kapely který by byl dostatečně blbý aby už konečně nikomu nevadil, vznikla Hudebně-zábavná skupina Ondřeje Hejmy a mohlo se hrát. Největší malér nás ale teprve čekal. V roce 1984 tehdejší superstar kapely, Atomový Hrubeš řečený Chomáč odjíždí za hlasem svého srdce, zpěvačkou Janou Kratochvílovou navždycky do Londýna a zanechává za sebou celou řadu hudebních sirotků včetně Výběru a Psa.

JAK CHUTNÁ KLINICKÁ SMRT

Po Hrubešově odchodu jsem ještě chvíli hráli s Jirkou Horálkem, ale zubatá si na nás už brousila kosu. Ubývala chuť ke zkoušení, ve vzduchu byl pocit zmaru. V roce 1985 jsme to zavinuli a minimálně rok Pes nezahrál ani notu. Z tohoto období si nepamatuju vůbec nic a tak to u klinické smrti asi má být.

GORBAČOV A LEO JEHNE NÁM DÁVAJÍ ŠANCI

Zmrtvýchvstání se dostavilo záhy a jakoby náhodou.

V roce 1986 začal v Rusku Miška Gorbačov (co ho znal celej Dlabačov) chystat perestrojku a ze státního nakladatelství Artia, které se do té doby zabývalo vývozem bigbítu do Mongolska a přilehlých teritorií přišla nabídka na natočení dlouhohrající desky ŽP. Musela být nahrána anglicky (aby jí Mongolci lépe rozuměli), ale editor Leo Jehne nám dal volnou ruku k volbě repertoáru i spoluhráčů. Tak vznikla směsice světových standardů a anglicky zpívané klasiky ŽP pod názvem ´´Rockin´ the Blues´´. K base se vrátil na chvíli Tonda Smrčka a celkem si tu zahrálo neuvěřitelných 17 muzikantů včetně Davida Kollera a Emila Viklického.

PES VSTÁVÁ Z POPELA

Úspěch (t.j. absence průseru) anglické verze ŽP vedl o rok později k další nabídce, tentokrát od Pantonu, na nahrání původního repertoáru v češtině. Bylo třeba kapelu stabilizovat a hlavně najít novou rytmiku. Za bubny usedl Klauda Kryšpín u kytary Roški jako vždycky, dočasně zahostoval Honza Martinek, a do kapely přišli navíc staří mistři ze zaniknuvšího Mišíkova ETC - baskytarista Jirka Veselý a kytarista Petr Kulich Pokorný. Mezi studiovými hosty již posedával pianista Richard Šampinz Dvořák stejně jako třeba Lucie Bílá nebo Marcela Březinová. Po nahrání desky Žlutý Pes v roce 1988 jsme nakonec přibrali za účelem bombastické live prezentace nového repertoáru nejen druhého bubeníka Jirku Zelenku, ale také Zdeňka Juračku a Otu Baláže na klávesy. Navzdory Gorbačovovým příslibům ale několik dní před premiérou Klauda zdrhnul s Vendulkou Kašpárkovou do Austrálie. V Lucerně jsme to tedy odehráli s jedním bubeníkem a s hostující Bárou Basikovou a pak už to začalo lítat.

REVOLUCE A DRUHÝ PŘÍCHOD FRANTY KOTVY

V dobách revolučního kvasu jsme hráli 3.12. 1989 zkouřeni jako opice v přímém televizním přenosu na památném koncertě Pro všechny slušné lidi (původně pro oběti zemětřesení v San Franciscu) v improvizované sestavě s tzv. bránickou sekcí t.j. Frantou Kotvou a Kadaňkou na bubnech. Hráli jsme jedinou píseň - ´´Satisfaction´´. Pes tak trochu hrál i nehrál, doba byla hektická, Juračka občas na zdravotní dovolené, ale s Frantou jsme si řekli, že by byla škoda to nezkusit ještě jednou, tentokrát doopravdy. V nejhorším, říkali jsme si, skončíme jako bluesové dueto, Franta s flašinetem, já s opicí na rameni a budeme hrát točené dvanáctky. Nakonec všechno dopadlo dobře a do studia jsem šli v roce 91 v silné sestavě s kytarovou čtyřkoalicí Roški-Kulich-Kotva-Juračka a s řadou význačných hostů.

HOŠI Z VÝCHODNÍHO BLOKU

Vzali jsme to od podlahy. Žádné státní firmy, pěkně nezávisle a na vlastní triko. Markové Gregor a Hejský založili jen pro ten dnešní den Sugar Records a s pomocí boží, Pinďy a Honzy Šedivky jsme vydali vlastní nosič (poslední na vinylu) s názvem ´´Hoši z východního bloku´´. Do studia přišel sám Mistr Karel Gott aby s námi nazpíval Ptačí nářečí, ještě jednou jsme přemluvili Lucku Bílou než se stala definitivně slavnou (Černá kočka) a v sestavě se zabydlel pianista Richard Dvořák.

HOŠI ZE ZÁPADNÍHO BLOKU

Při výrobě Hochů jsme se sice všechno naučili, ale zároveň jsem pochopili, že v džungli brutálního kapitalismu není lehko člověku samotnému a navštívili jsme několik větších firem. I když nás mnozí varovali, že je na tak staré páky pozdě, případně, že by to chtělo nějaké úmrtíčko abychom mediálně zaujali, padli jsem si nakonec do náruče s Mr. Bontonem Zbyňkem Knoblochem a tím pro nás revoluce skončila. CD ´´Yellow Dog´´ (1994) bylo prvním velkým úspěchem Žlutého Psa po 16 letech nadšeného muzicírování na hranici zákona. Přišly zlaté desky, dlouhé noci v Bunkru, první nominace na Gramy a Sametová s Náruživou v čele rozhlasových hitparád.

REVOLUCE POŽÍRÁ SVÉ DĚTI

Za zmíněný úspěch a především letitý sponzoring lahodného bourbonu Rebel Yell jsme zaplatili svou cenu. Slabší jedinci ztratili víru a začali brát do zaječích. Po krátké návštěvě Hrubeše, který přiletěl z Londýna na společný koncert se ZZ Top odchází Kulich Pokorný a po koncertě ve Chvaleticích (kde jsem byli podle očitých svědků ještě ožralejší než celá Jasná Páka i s Mišíkem dohromady) dal padáka i Jirka Veselý. A tak se stalo, že následné CD Trsátko (1996) bylo také okamžikem kdy se do kapely se svou basou po 12 letech vrací někdejší zlatý hoch ze Zvoničky - Plech neboli Plíha. Do nové zkušebny v Kafkově ulici jakoby opět vstoupil duch Dejvic, lehce přioděn moderní tunikou samplů a computerů. Začíná období podepřené pětiletou smlouvou se Sony Music Bonton. V roce 97 dostává Pes cenu Gramy jako kapela roku. CD Poslední lžíce (1998) s megahitem Modrá (je dobrá) přivádí Žlutého Psa na label Columbia do společnosti Boba Dylana a Bruce Springsteena a nepřející kritici propadají zádumčivosti a trudnomyslnosti.

PŘICHÁZEJÍ ŽENY

Šlo o riskantní krok, doslova o hrátky s čertem. Ve snaze dát kapele velkokapelový sound byly na nahrávky pravidelně angažovány nejrůznější vokalistky ale se stoupajícím významem jejich práce přišla nutnost nazkoušet nová aranžmá i v jevištní podobě. Zavřeli jsem oči a po hlavě skočili do studené vody. Novými posilami ŽP se tak stala nepřehlédnutelná dvojice Hu-Hu Girls, kterou tvoří Ája Suková a Jana ´´Karya´´ Feriová. Jejich prvním sólovým počinem se stala píseň ´´Nezávislá´´ z posledního alba Himaláje (1999). Posílen úspěchy a poučen z předchozích nezdarů vstupuje tedy Žlutý Pes do nového tisíciletí jako devítičlenné těleso, pln optimismu a chuti do života. Za rohem je nahrávání nového alba a kdovíco ještě....Kontakt
email: agentura@petrinova.cz

Diskuze - Žlutý Pes

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 13. 12. 2018 Svátek má Lucie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz