fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Fotky    Zprávy    

Narozena
22. července 1958, Rak, 61 let
Bruntál, Československo
Profese
hudebník (lidová hudba / rock), herečka, scénáristka, hudebnice


Bittová, Dusilová a Načeva přivezou na turné živé album "Spolu" zaznamenávající to nejlepší z loňských koncertůBittová, Dusilová a Načeva přivezou na turné živé album "Spolu" zaznamenávající to nejlepší z loňských koncertů
Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva vyráží v posledním listopadovém týdn...
15. 11. 2018
Bittová, Dusilová, Načeva vypouští do světa historicky první videoklip a zvou na turnéBittová, Dusilová, Načeva vypouští do světa historicky první videoklip a zvou na turné
Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva patří mezi hudební ikony české alter...
30. 10. 2018
Bittová, Dusilová a Načeva zvou na turné svým prvním společným klipemBittová, Dusilová a Načeva zvou na turné svým prvním společným klipem
Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva v těchto dnech finišují s přípravami...
24. 10. 2018

Ocenění


Mezinárodní filmový festival v Teheránu, 1978, nejlepší filmový scénář
Filmový festival v Hradci Králové, 1979, nejlepší ženský herecký výkon
Oscar, 2004, nejlepší zahraniční film
Austerliz - In memoriam, 2006, nejlepší hudební dokument
Český Lev, 2008, ženský herecký výkon,film roku, cena kritiků
Finale, 2008, film roku
Slnko v sieti, 2008, ženský herecký výkon
International film festival Syracuse NY USA, 2008, ženský herecký výkon, režie, střih

HUDBA
nakladatelství Panton, 1989, deska roku
Česká hudební akademie, Deska roku
Česká hudební akademie, Zpěvačka roku
Brno TOP100, 2006, Osobnost roku
Životopis - Iva Bittová uprav informace o osobnosti


Narodila jsem se v roce 1958 do muzikantské rodiny na severní Moravě v Bruntále. Maminka Ludmila, narozena ve slováckém kraji, byla učitelkou v mateřské škole a svůj čas věnovala zejména rodině a zpěvu. Tatínek Koloman Bitto, narozen na jižním Slovensku, kde se v době jeho dětství mluvilo převážně maďarským jazykem, byl tělem i duší muzikant hrající na mnoho nástrojů – nejvíce vsak na kontrabas a cimbál, kytaru a trumpetu. Jeho povoláním byla hra na kontrabas v divadelnim orchestru v Opave a později také v Rozhlasovém orchestru lidových nástrojů v Brně. Věnoval se klasické i lidové hudbě a v tomto duchu jsem s mými dvěma sestrami vyrůstala. Starší sestra Ida se věnuje zpěvu a vede mezinárodní školu hlasu v Bystré u Poličky. Její workshopy získaly jméno v celé Evropě. Založila také nadaci pro romské děti Miret. Mladší sestra Regina vede dramatické kroužky v Luhačovicích.

Tatínkova nemoc v jeho padesátém roce života mu zcela znemožnila pokračování v jeho tvorbě a práci. Po jeho předčasném odchodu jsem se rozhodla převzít po něm muzikantskou štafetu a věnovat se naplno hudbe. Po přípravě v lidové škole umění v oboru housle a balet jsem byla přijata na Konzervatoř v Brně, kde jsem studium ukončila maturitou v oboru hudebně-dramatickém. Již od prvního ročníku se mi naskytla příležitost působit jako herečka a zpěvačka v avantgardnim divadle Husa na provázku v Brně. Cením si této velké zkušenosti, divadlo jezdilo se svým repertoárem po celém světe. V době studií jsem získala několik filmových rolí a některé velmi sporadicky přijímám dodnes. Natočila jsem několik rozhlasových i televizních snímků. Později, při práci v divadle a v době tatínkovy nemoci, se mi vrátila touha hrát opět na housle, a proto jsem navázala spolupráci s profesorem Rudolfem Šťastným, který byl tehdy primarius Moravského kvarteta. Do soukromých hodin docházím průběžně dodnes. Housle se staly mým životním hnacím motorem a důležitým průvodcem mou cestou životem, neboť stejně jako hra na tento úžasný nástroj vyžaduje přísný řád, tak i mé hledání a přístup k práci vyžaduje maximální píli.

Po 17 letech života v rodinném domě v Lelekovicích u Brna, kde jsem osm let vedla dívčí pěvecký sbor Lelky, jsem se rozhodla dočasně prestehovat do Spojených státu do údolí Hudson Valley ve státě New York, kde vprostřed přírody vznikají nové hudební podněty.

Mam dva syny: Matouše (1982) a Antonína (1991). U mladšího z nich se rozvíjí hudební nadání, a tak již vzniklo naše společné koncertní duo.

Prošla jsem mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře /role Dony Elviry W.A.Mozart/. Dodnes se hledá pojmenování mého hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Mé skladby a kompozice vznikají z podnětu všedního života. Důležité je ticho a ničím nerušená pozitivní atmosféra, která se do hudby vtiskne.

Housle mne provázejí a usměrňují celý můj život, obtížná technická cvičení mi dodávají řád, jistotu, a odhalují mé vnitřní pochybnosti. Jsou zrcadlem mých vnitřních snů a představ, které nesnesou povrchnost. Má komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu. Jejich souzněni mne vede k dokonalosti, i když vím, že cesta k ní je nekonečná.

Více informací


Tajnosti / Tajnosti - Česká republika, 2007 rozhovor

Diskuze - Iva BittováSamostatně vystupující

Iva Bittová (lidová hudba / rock)

Filmy a seriály

   Název    Orig. název    Rok výroby    Hodnocení    

Hraje - Iva Bittová
Balada pro banditu 197875%
Exponát smrti 1978
Jablko a jeho strom 1977
Jak se budí princezny 197875%
Mikola a Mikolko 198859%
Něha 199263%
Ostrov stříbrných volavek 1976
Richard Müller: Nepoznaný 201677%
Růžové sny 197771%
Slovácká suita 2015
Tajnosti 200773%
Tři bratři 201460%
Únos Moravanky 198247%
Zelený ptáček 1984
Želary 200380%

Scénář - Iva Bittová
Mikola a Mikolko 198859%

Hudba - Iva Bittová
Blade #1 2015
Mikola a Mikolko 198859%
The Poison Tasters 1995

Host - Iva Bittová
Bigbít (seriál) 199882%
 - Valmez a brnenská alternativní scéna (1982-1989) I/35

Ostatní - Iva Bittová
Bohemia 2011
Krok přes hranici 1990
Milenci bez šiat 1996logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 14. 10. 2019 Svátek má Agáta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz