fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Fotky    

Narozen
20. března 1973, Ryby, 46 let
Banská Bystrica, Československo
Profese
herec


Krátký životopis uprav informace o osobnosti


Marian Vojtko se narodil 20. března 1973 v Banské Bystrici. Vystudoval konzervatoř v Žilině a posléze operní zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Životopis - Marián Vojtko


Marian započal své muzikálové působení dílem S. Sondheima Little Night Music. Během studií úspěně absolvoval konkurz na Svobodův muzikál Dracula, kde v prvním i druhém uvedení zpíval role Kněze a Stevena. Ve slovenském nastudování Landova muzikálu Krysař ztvárnil titulní roli Krysaře a v Pomádě roli Anděla. Úspěch na pražské muzikálové scéně mu poprvé přinesla alternace titulní role hraběte Monte Crista ve stejnojmenném muzikálu Karla Svobody.

V divadlech Broadway a Hybernia vystupuje Marian v muzikálech Kleopatra (Caesar a Marcus Antonius), Tři mušketýři (Kardinál Richelieu), Angelika (Joffrey de Peyrac), Mona Lisa (Leonardo da Vinci). V posledním muzikálu Karla Svobody Golem si zahrál roli Štěpána Skotnici. Momentálně ztvárňuje též titulní roli Draculy v obnoveném uvedení nejslavnějšího Svobodova díla. Od února 2010 vystupuje v hlavní roli nového velkolepého muzikálu Zdeňka Bartáka Baron Prášil v Divadle Hybernia.

Největší úspěch mu však zatím přinesla hlavní dvojrole v broadwayském muzikálu Jekyll & Hyde od skladatele Franka Wildhorna, uváděném v Hudebním divadle Karlín. Samotný autor označil Mariana Vojtka jako nejlepšího představitele této dvojrole na světě!

Marian je ovšem dlouhodobě aktivní také na operní scéně. Do jeho repertoáru patří role Rossiniho Almaviva (Lazebník sevillský), Handlův Xerxes, Janáčkův baron Adolf (Počátek románu), Pucciniho Pang (Turandot) a další tenorové party. V pražské Státní opeře ztvárnil roli Víta v opeře La Roulette. Koncertoval v Anglii, Portugalsku, Nizozemí či Německu.

V součastnosti ho, kromě muzikálových scén, můžeme vidět v Narodním divadle moravskoslezském v Ostravě a to v Mozartových operách Cosi fan Tutte (Ondra), Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni (Don Ottavio) a Kouzelná flétna (Tamino). V témže divadle vystupoval i v roli Christiana v opeře Cyrano de Bergerac, uváděné zde ve francouzštině. Od května 2009 hostuje také ve světové premiéře italské opery Fillipa Zignate Il sofio delle fate (Dech dobrých víl), uváděné taktéž v originále.

Svou uměleckou všestrannost Marian prezentuje ve slavné operetě Emmericha Kálmána Čardášová princezna, úspěšně uváděné Hudebním divadlem Karlín. V hlavní mužské roli knížete Edwina se Marian Vojtko představuje jako výborný zpěvák, herec i tanečník. Od září 2009 přibírá do reperotáru další operetní roli, a to hraběte Bola Braňského z operety Oskara Nedbala Polská krev.

Na podzim 2008 započal svou sólovou dráhu úspěšným koncertem v Divadle Hybernia, jehož záznam vysílala také Česká televize. O rok později se v Betlémské kapli představil se svým Vánočním koncertem. V současné době pracuje Marian kromě divadelních rolí také na sólovém CD. V anketě Český slavík Mattoni 2009 se mezi konkurencí všech slovenských zpěváků, zpěvaček a kapel umístil na 18. místě. Marian má velice početný fanklub, čítající přes aktivních 200 členů.

Diskuze - Marián Vojtko
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 22. 5. 2019 Svátek má Emil
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz