fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    

Další jména
Miroslav Gábor
Profese
kameraman


Životopis - Miro Gábor uprav informace o osobnosti


Jeden z nejžádanějších "českých" kameramanů, Slovák Miro Gábor (1962), ukončil studium FAMU absolventským filmem Zastavený čas režiséra Petra Kotka. Svou schopnost bravurní stylizace filmového obrazu prokázal v jejich dalším společném filmu - foglarovské Záhadě hlavolamu (1993). Pro režiséra Petra Zelenku snímal jeho celovečerní filmy Mňága - Happy End (1996) a Knoflíkáři (1997), stejně jako krátký film Powers (2000). V ceněném povídkovém filmu Romana Vávry Co chytneš v žitě (1998) se podílel na povídce "Cesta" s Ivou Janžurovou a významně přispěl k výsledné atmosféře celovečerního debutu Andrey Sedláčkové Oběti a vrazi (2000).

Miro Gábor pravidelně spolupracuje i s předními dokumentaristy v rámci projektů společnosti Febio, například s Olgou Sommerovou, Helenou Třeštíkovou a Fero Feničem...

Rozhovor s Miro Gáborem V čem je pro vás výjimečná spolupráce s Petrem Zelenkou? Točil jste s ním všechny jeho filmy... Petr Zelenka je zcela určitě osobnost, která vás okamžitě přesvědčí o kvalitě své práce. Zároveň vám však poskytne prostor pro vyjádření svého vlastního názoru. Myslím, že máme společný pohled na priority, které jsou při realizaci rozhodující, a nemusíme o nich dlouze diskutovat. Vyskytla se při natáčení nějaká scéna, která vám dala zabrat? Při natáčení filmu Rok ďábla jsme si to "vybrali" hned na začátku. Noční scéna natáčená v povrchovém dolu, který se za vytrvalého deště během pěti minut proměnil v brouzdaliště plné lepícího jílu a pohled na všechny automobily, které v něm pozvolna mizí, to není nijak příjemná vzpomínka. Proslýchá se, že vysoký kameraman je levnější než nájem vrtulníku. Je to pravda? Od té doby, co se v oblastech strategického významu omezily lety soukromých i komerčních strojů, to už pravda není, ceny se zvýšily.

Diskuze - Miro Gábor
logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 23. 9. 2019 Svátek má Berta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz