fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    

Narozena

Kyjev, Ukrajina
Profese
herečka


Ocenění


Sólistka Státní opery v Kyjevě. Sólistka Mužského sboru Ukrajiny.
V roce 1987 zvítězila v soutěži komorních sólistů Ukrajiny.
Sólistka Národního divadla v Praze.
Dona Anna v Mozartově Donu Giovannim pod vedením Sira Charlese Mackerrase u příležitosti znovuotevření Stavovského divadla.
Cena české Jednoty hudebního divadla za ztvárnění Violetty ve Verdiho La Traviatě v divadle J. K. Tyla v Plzni roku 1993.
Čestné uznání na Mezinárodní hudební soutěži ve Vídni v roce 1996.
Natáčení pro Český rozhlas: sólový sopránový part v Requiem Solenne Jana Zacha, Mši D dur Jana Koželuha a 14. symfonii Dmitrije Šostakoviče.
Účast ve filmovém projektu Great Composers - Wagner pro BBC.

Životopis - Naděžda Petrenko uprav informace o osobnosti


Narodila se v Kyjevě, kde absolvovala roku 1987 na Vysoké hudební škole obory sólový zpěv a sborové dirigování. Po ukončení studia nastoupila jako sólistka do Státní opery v Kyjevě. Tam se prosadila například jako Taťána v Evženu Oněginovi nebo Marfa v Carské nevěstě Rimského-Korsakova, dále v operách ukrajinských skladatelů a jako Donna Anna v Mozartově Donu Giovannim. Současně spolupracovala s Mužským sborem Ukrajiny.

V roce 1987 zvítězila v soutěži komorních sólistů Ukrajiny. S jejím uměním se od té doby seznámilo publikum v Německu, Polsku, Bulharsku, Norsku, USA či Švýcarsku. Zpívala v koncertních programech televizních stanic CBN (USA), ruské i ukrajinské televize.

Roku 1991 byla u příležitosti znovuotevření Stavovského divadla pozvána do Národního divadla v Praze ztvárnit roli Donny Anny v Donu Giovannim pod vedením sira Charlese Mackerrase. Od té doby je stálým hostem Národního divadla. Zde vytvořila role Mimi v Pucciniho Bohémě či Taťánu v Evženu Oněginovi P. I. Čajkovkého.

V roce 1993 ztvárnila na scéně drážďanské Semperoper v rámci festivalu Dresdner Musikfestspiele hlavní roli v inscenaci opery Jolanta P. I. Čajkovkého v režii Sira Petera Ustinova. V témže roce získala cenu české Jednoty hudebního divadla za ztvárnění role Violetty ve Verdiho La Traviatě v divadle J. K. Tyla v Plzni (dirigent Josef Chaloupka).

V roce 1996 se v Německu zúčastnila festivalu Europänishe Wochen Passau Festspiele, kde zpívala Celebration Jazz Mass a Te Deum Karla Růžičky. V prosinci téhož roku získala čestné uznání na Mezinárodní hudební soutěži ve Vídni. Pro Český rozhlas natočila sólový sopránový part v Requiem Solenne Jana Zacha a Mši D dur Jana Koželuha.

V roce 1997 se zúčastnila natáčení filmového projektu "Great Composers - Wagner" pro firmu BBC (dirigent Sir Roger Norrington). V rámci operního festivalu Bayreuth Markgräflisches Opernhaus ztvárnila Donnu Annu v Donu Giovannim. Zpívala též na fetivalech Pražské jaro, Kutná hora, Český Krumlov a Pocta Emmy Destinnové. Se souborem Národního divadla se zúčastnila měsíčního turné s operou Don Giovanni v Japonsku.

V roce 1998 ztvárnila role Michaely v opeře G. Bizeta Carmen a roli Gildy ve Verdiho opeře Rigoletto.

V roce 1999 ztvárnila titulní roli v opeře J. Masseneta Manon v Jihočeském divadle v Českých Buďejovicích. V norském Trondheimu zpívala sopránový sólový part v Requiem Antonína Dvořáka.

V letech 2000 - 2002 v Jihočeském divadle ztvárňovala hlavní roli ve Verdiho opeře Luisa Miller. S komorním orchestrem Berg zazpívala 14. symfonii Dmitrije Šostakoviče, vysílanou Českým rozhlasem.

V roce 2003 se účastnila mezinárodního festivalu v Litvě Opera at Caunas Castle.

Dále se věnuje především koncertní a pedagogické činnosti, léta vystupovala v sólových programech v Domě u Kamenného Zvonu a v domě Emy Destinové. Zaměřuje se i na folklórní hudbu, zejména ukrajinskou a ruskou, kdy asistuje vedení souboru Kozáci Vltavy.

Paní Petrenko je provdaná za tenoristu Viktora Byčka, s nímž umělecky spolupracovala již na Ukrajině. Spolu mají syna Alexeje Byčka, který vystudoval pražskou AMU a působí jako divadelní umělec.

Diskuze - Naděžda PetrenkoDivadlo


Hraje - Naděžda Petrenko
La Bohéme


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 19. 8. 2019 Svátek má Ludvík
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz