fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Zprávy    

Profese
hudebník (folk-country), herec


Lucia Šoralová a Nerez pridávajú jesenné koncerty úspešného turné!Lucia Šoralová a Nerez pridávajú jesenné koncerty úspešného turné!
Jarné turné Lucie Šoralovej a kapely Nerez malo veľký úspech a tak sa rozhodli p...
21. 7. 2017
Lucia Šoralová naspievala slávnu pieseň skupiny Nerez - Já s tebou žít nebuduLucia Šoralová naspievala slávnu pieseň skupiny Nerez - Já s tebou žít nebudu
BRATISLAVA - Slovenská speváčka Lucia Šoralová sa v decembri po niekoľkoročnej p...
8. 3. 2017
Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa vyráží na turné k nové desce
1.3.2017 15:42 - Mário Bihári se svou kapelou Bachtale Apsa na sklonku minulého ...
1. 3. 2017

Krátký životopis uprav informace o osobnosti


Zuzana Navarová de Tejada (18. června 1959, Hradec Králové – 7. prosince 2004, Praha) byla česká zpěvačka, skladatelka a textařka.

Životopis - Zuzana Navarová


Vystudovala španělštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez, její první sólové album vzniklo v roce 1992. V roce 1994 nahrála album s kapelou Tres a v následujících letech dalších pět alb se skupinou Koa. Skládala také hudbu k divadelním představením. Byla producentkou (Věra Bílá, Rom - Pop, Kale) a objevila zpěvačku Radůzu. Od začátku 90. let stála v čele Nadace Život umělce.

Dlouho pobývala na Kubě, kde potkala svého manžela Luíse. Kubánská hudba inspirovala její vlastní skladby.

Od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez. Již v té době byla oceňována jako výjimečná sólistka a získala si uznání odborné kritiky i posluchačů.

V roce 1987 vystupovala na Kubě se skupinou Nerez. Na prvním sólové album Caribe (1992) navázalo koncertování s příležitostným seskupením Caribe Jazz Quintet.

Na konci roku 1994 začala spolupracovat s kolumbijským písničkářem a brilantním kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Spolu s baskytaristou Karlem Cábou vytvořili trojčlenné uskupení Tres a vydali stejnojmenné album se staršími Ivánovými písněmi (1995). Poté nahráli ještě jednu desku s písněmi Navarové, ta však dodnes nevyšla. Kolem dvojice Zuzana Navarová - Iván Gutiérrez se posléze vytvořila skupina Koa - Mário Bihári (akordeon, klavír, klarinet), Camillo Caller (bicí a perkuse) a František Raba (kontrabas) a vzniklo album Skleněná vrba (1999, za které dostala cenu Žlutá ponorka) a koncertní Zelené album (2000).

Po odchodu Gutiérreze do Španělska vyplnil uprázdněné místo kytaristy Omar Khaouaj. V takovéto sestavě vznikla dvě alba - Barvy všecky (oceněna českým Andělem za rok 2002) a poslední album nazvané Jako Šántidéví z roku 2003; kromě češtiny, romštiny, slovenštiny, ruštiny a jidiš na něm Zuzana Navarová zpívá i kečuánsky.

Méně přízně než u kritiky a posluchačů si Zuzana Navarová získala u nahrávacích firem a v rozhlasových stanicích, které její hudbu zařadily do kategorie menšinových žánrů a hrály ji jen sporadicky. To se změnilo až v roce 2004, kdy se Navarová a skupina Koa prosadila do vysílání mainstreamových radií se skladbou Marie z alba Jako Šántidéví. V té době jí však zbývalo už jen několik posledních měsíců života.

Na posledních albech se psala jako Zuzana Navarová, d. T. (de Tejada)

Zuzana Navarová zemřela ve věku 45 let na rakovinu spojenou s cirhózou jater.

Diskuze - Zuzana NavarováSamostatně vystupující

Zuzana Navarová (folk-country)

Filmy

   Název    Orig. název    Rok výroby    Hodnocení    

Hraje - Zuzana Navarová
Řeči, řeči, řeči... 1991


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 21. 10. 2018 Svátek má Brigita
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz