SERIÁL: Manželské etudy: Nová generace   díl: Mirka a Kuba - (1. díl)


fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Videoarchiv    Seznam dílů    Podobné seriály    

dokument / docusoap Česká republika, , 91 min.
1. z 5 dílůNásledující díl >
Kinopremiéra v ČR 21.3.2019

Režie:
ArchivMirka a Kuba se seznámili na technoparty, narodila se jim dcera a rozhodli se vzít. Svatbou začíná sedm let štěstí, lásky i bolestivých pádů. Mladá dvojice čelí odvěkým výzvám, ale také lákadlům a záludnostem života v současném Česku. Přichází stěhování za město, druhé dítě, hypotéka, krize. Dokáže rodina společně překonat největší překážku? Pomocí časosběrné metody zachycuje Hana Třeštíková ve svém režijním debutu soukromá dramata strhujícím způsobem. Navazuje tak na dílo své matky Heleny, která tento populární formát proslavila.
Uprav informace o dílu

+ Napiš komentář k seriálu a získej DVDHana Třeštíková (Rozhovor)
obrazek
Dokumentárnímu filmu se dlouhodobě věnujete jako producentka. Co Vás přimělo ujmout se režie a navázat na svou maminku Helenu Třeštíkovou?

Když jsme v roce 2010 s mámou rozjížděly vlastní produkci, procházely jsme projekty, které spolu můžeme dělat. Etudy a jejich nové pokračování se přímo nabízely. Byl to pro mě takový přirozený vývoj. Než hledat někoho, kdo by splnil naše představy nejen o filmu samotném, ale i dlouhodobé spolupráci, tak bylo jednodušší se do toho pustit sama. Ten formát mi nemusel nikdo vysvětlovat. Vyrůstala jsem v tom, mám to zažité. Navíc se to nabízelo, protože jsme chtěly točit páry z mé generace. Samozřejmě to byla velká výzva, ale já mám výzvy ráda.

Jak jste vybírala páry vhodné k natáčení?
pozn. Helena Třeštíková je vybírala náhodně na matrice, kam přicházeli ohlásit svatbu

Ten přístup byl stejný jako u původní série - formát má jasná pravidla. Páry jsem našla náhodně přes matriku Prahy 1, předtím jsem je neznala, stejně jako máma v 80. letech. Posunula se samozřejmě doba - máma tam kdysi musela na matrice sedět a čekat, zatímco já tam na sebe nechala kontakt a ti, kteří měli zájem o spolupráci se mi mohli ozvat. Z deseti oslovených párů jsme pak točili s pěti, ostatní odmítli.

Lze dnes vůbec podat skrze filmový dokument jakousi generační výpověď?

Nepracuje s námi sociolog a páry ani nevybíráme napříč společností, aby vznikl reprezentativní vzorek populace. V hlavní roli je především náhoda. Vidím to tedy spíše jako sondu do současné společnosti. Časosběr ukáže některé vývojové fáze vztahu, které při běžném sledování nemáte šanci zpozorovat. Kolikrát se ukážou až ve střižně.

Má uzavření manželství/registrované partnerství vliv na vztah dvou lidí?

Myslím si, že manželství nemění vztah. Nejzásadnější proměnou pár prochází, když má první nebo druhé dítě. Ten samotný akt uzavření manželství neznamená dnes tolik, co znamenal dříve, protože výchozí situace je rozdílná. V 80. letech se většinou páry sezdávaly protože musely - těhotenství nebo novomanželská půjčka. Z původních Etud se pouze jeden pár bral z lásky bez nutnosti vyřešit sňatkem nějakou formalitu. Zatímco současné páry se dost často berou až v momentě, kdy už všechno mají - děti, bydlení, kariéru. A naopak těhotenství je často spíš překážkou pro svatbu, než příčinou. Většinu párů odlišuje i to, že pokud došlo k neshodám, tak ženy v 80. letech spíše zůstávaly ve vztahu - neměly by kde bydlet, protože byly na svém partnerovi existenčně závislé. Zatímco dnes je pro páry mnohem snazší se oddělit. Mám pocit, že současné páry musejí mít v sobě vyřešený silný důvod, proč spolu zůstat. Mnohem silnější než dříve.

Původní manželské etudy se natáčely od roku 1980, uprostřed normalizace. Jsou dnešní společenské změny podle vás dramatičtější? A promítlo se to do filmu?

Samotnou mě překvapilo, že z pěti párů se rozpadly dva - ten poměr je tedy stejný jako u původní série. Lidi stále mají chuť být ve vztazích a manželstvích. Je teď mnohem víc možností, co se životem dělat, což se promítá i v tom, že se berou skoro o deset let později. Velkým tématem jsou také hypotéky - skoro každý se kvůli bydlení musí zadlužit.

Jakou část vašeho vlastního života vám natáčení zabralo a v čem váš život ovlivnilo?

Věnovala jsem tomu sedm let a mám pocit, že jsem co se týče vztahů přišla o nějakou naivitu a mám docela přehled o tom, jaké existují formy partnerství.

Jaký vztah máte s páry, které jste natáčela? Dokáže si člověk držet odstup?

S většinou z nich jsme přátelé. Ze začátku to bylo kvůli natáčení spíše formální, ale postupem času jsme to začali brát jako deníček - tím, že se mi ve velké míře svěřovali, tak to přirozeným vývojem přešlo v přátelství. A tohle se promítá pak i do finálního tvaru filmu - ve střižně jsem hodně myslela na to, abych jim filmem neublížila. Sedm let se mi soukromě svěřovali a my to teď najednou zveřejňujeme.

Plánujete pokračování s tímto párem - Mirkou a Kubou?

V tom je kouzlo časosběru. Dokázala bych si představit, že třeba za 5 let budeme v natáčení pokračovat.

Televize a média se od roku 1980 zásadně proměnily. Jak obstojí - nové i původní - Etudy v konkurenci pořadů typu Výměna manželek, Farmář hledá ženu apod.? Není způsob nahlížení do soukromí kvůli podobným pořadům nenávratně pokřivený?

Rozdíl je v přístupu k protagonistům. Přistupuji k nim jako k lidem, kteří do mně vložili důvěru a šli s kůží na trh. Stanovili jsme si pravidla - nebude nikdy skrytá kamera, nebudu je točit, když nebudou chtít nebo nutit do umělých situací. Neměla jsem žádný scénář, u kterého bych jim řekla, ať mi to sehrají. V Manželských etudách je všechno na bázi spolupráce a důvěry. Oni vidí ten finální tvar a musejí s ním souhlasit. U reality show je to často předem napsaný příběh do kterého se dosadí účastníci.

Mirka a Jakub (Rozhovor)
obrazek
Sledovali jste někdy původní Etudy? Bylo to případně před nebo po začátku natáčení?

Jakub: Původní sérii Manželských etud jsem znal již před začátkem natáčení, ovšem až po domluvě, že budeme účinkovat v nové sérii, jsem se o to začal zajímat více a zhlédl důkladně všechny dostupné díly.

Mirka: Před natáčením jsem také viděla většinu dílů, zajímalo mě to.

Pokud ano, vidíte nějaké podobnosti s tím, co řešily mladé páry tehdy a dnes? V čem případně vidíte největší rozdíl?

Mirka: Ano i ne. Je jiná doba, okolnosti, které vztahy ovlivňují, a zřejmě se mění i přístup lidí ke vztahům obecně. Ale zásadní lidské věci budou pořád stejné.

Jakub: Problémy dnešní doby jsou zcela odlišné od těch v minulém režimu. Dříve se páry většinou braly, protože čekaly rodinu a společnost nemanželské děti jaksi odsuzovala. Dnes už na to společnost nekouká a v podstatě je to jedno. Také bylo dříve jednodušší zajistit si bydlení jako manželský pár. Dnes je to o penězích a ne o pořadníku čekatelů na byt.

Pozorujete ve vašem okolí páry/lidi s podobnými problémy?

Jakub: Ano, mnoho lidí a pár v mém okolí postihl podobný osud. Asi je to tím globalizovaným světem plným sociálních sítí, nespočetně rozlišnými názory a „pravdami“.

Je pro vás instituce manželství formalitou?

Mirka: Spíše ano, i když jsou situace, kdy je ten oficiální statut výhodný. Ale nyní se přikláním více k verzi „rituálu manželství" bez oficiálního potvrzení.

Jakub: Manželství je v dnešní době pouze nutnou formalitou, aby měl člověk přístup k informacím v případě nouze. Ale jinak to žádné extra výsady nepřináší.

Jak ovlivnila přítomnost kamery zachycené životní situace? Myslíte, že mělo natáčení byť jen dílčí vliv na vývoj celého vašeho vztahu?

Jakub: Přítomnost kamery jsem ze začátku vnímal dost nervózně, ale následně jsem ji téměř nevnímal. Bylo to i díky celému týmu, se kterým jsem se skamarádil. A jestli mělo natáčení vliv na náš vztah? Nejspíš ano, asi jsme se víc snažili srovnat neshody a později dát náš vztah do pořádku. Bohužel to ale nevyšlo.

V čem je podle vás hlavní rozdíl mezi dokumentárním časosběrným filmem jako Etudy a bulvárními pořady typu Výměna manželek? Přihlásili byste se někdy do podobného pořadu?

Mirka: Časosběrný dokument sleduje delší časový úsek, a dokáže odhalit více osobních věcí, zatímco reality show nikoliv.

Jakub: V prvním případě jde o dlouhodobý projekt, kde lze sledovat postupný vývoj a chod rodiny. V druhém případě je rodina vytržená ze zajetých kolejí a z toho samozřejmě vznikají konflikty. Třeba to někomu z účinkujících pomůže zlepšit vztah, myslím ale, že jde převážně o onen bulvár, který je bohužel u většinové společnosti populární. Do takového projektu bych se nikdy nepřihlásil.

Kdybyste si mohli znova vybrat, souhlasili byste s natáčením Etud?

Jakub: Rozhodně ano. Je to vzpomínka k nezaplacení a jsem rád, že mám kvalitně zdokumentovanou část mého života. I když už nejsme pár, resp. manželé, rád bych v natáčení pokračoval.

Podobné seriály

Klíč
Magazín nejen pro zdravotně postižené
dnes 12.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Queer
Na holku dobrý! Mají ženy smysl pro humor? Netradičně komediální díl cyklu, zkoumající té...
zítra 02.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Žiješ jenom 2x
Hokejový Fanda Pan František je celoživotní sportovec, kterému před časem vypovědělo srdc...
pá. 31.1. 01.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné seriály
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 27. 1. 2020 Svátek má Ingrid
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz