fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

61%
film / komedie, romantický, Česká republika, , 100 min.
Kinopremiéra v ČR a SK 20.3.2014, DVD a Blu-Ray od 3.9.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:28Co se stane, když absolutní outsider balí holku podle osvědčených knižních rad?
Nadaný, ale nesmělý Matouš Ruml žije se svými kamarády v pronajatém bytě a jeho největší láskou jsou hvězdy a horoskopy. Jednoho dne mu ale cestu zkříží dívka snů a on se zamiluje tak beznadějně, že ve škole není schopen ani udělat zkoušky. Odhodlaní přátelé se rozhodnou povolat na pomoc jeho otce Miroslava Donutila, aby synovi poradil a vše vzal do svých rukou..
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu První polovina je velice slušná (na českou kinematografii)... bohužel druhá polovina sklouzává dosti k trapnosti a neuvěřitelnosti (proč proboha hořel stan?) a celkové uvěřitelnosti škodila i postava neustále zhuleného spolubydlícího, ta tam opravdu být neměla. Takže škoda, po slušném rozjezdu jde potenciál filmu dost do kytek... Každopádně jednou se vidět dá, pro delší zapamatování by bylo potřeba více se zamyslet nad scénářem celkově... Každopádně film potvrzuje, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše :-)
Všechny komentáře k filmu 36+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu 10 pravidel jak sbalit holku

Hlavní hrdina nové filmové komedie Marek je typickým příkladem mladého mimoně, žijícího ve vlastním vesmíru. Je to chytrý a milý student astrofyziky, jehož největší láskou jsou nejen hvězdy, ale i horoskopy. Jeho dráhu mu však jednoho dne překříží dívka snů a Marek se zamiluje tak beznadějně, že ve škole není schopen ani udělat zkoušky. V tento moment se do věci obouvají jeho odhodlaní přátelé. Rozhodnou se povolat na pomoc a zasvětit do Markových problémů jeho otce, který je úspěšným vydavatelem řady bestsellerů na téma: jak získat ženu. Společně pak začnou Markovi připravovat velkou strategickou hru, díky níž by se mu mělo podařit najít cestu k milované dívce. Tím mu však zadělali na nejeden veliký průšvih. Marek pod vedením otce a přátel absolvuje velmi svérázný kurz dívčí psychologie. Platí ovšem v životě těch 10 zaručených pravidel přesně podle knížek?


O filmu

Příběh

Kolem ústřední zápletky se rozvíjí příběh plný nečekaných zvratů, nedorozumění a komických situací. Marek tak pod vedením svého otce a přátel absolvuje velmi svérázný kurz dívčí psychologie. Platí ovšem těch 10 zaručených pravidel přesně podle knížek?

„V tomto ohledu vás mohou potkat v podstatě tři situace,“ vysvětluje režisér Karel Janák. „Kluk je zamilován do holky a ona o něj nemá zájem. Holka chce kluka a on nemá zájem. Mají zájem oba, což je ideální stav a tam žádná pravidla nepotřebujete. Ale ve chvíli, kdy zájem je jednostranný, ať už z jakéhokoliv důvodu, tak to chce vztah nějak zařídit, nastartovat. Můžete postupovat živelně a u toho pochopitelně dělat chyby anebo na to použijete pravidla. Já jsem kvůli filmu přečetl spousty knížek, abych věděl, co je takzvaně na skladě. A přestože jsem byl nejprve skeptický, zjistil jsem, že tam jsou chytré věci a zároveň vás mohou tyto rady upozornit na věci, které byste dělat neměli. Zásadou ovšem je, že pokud všechny rady, návody a pravidla používáte jen tak uměle, tak to váš protějšek lehce prokoukne. Takže aplikovat pravidla lze, ale musíte to dělat srdcem,“ dodává režisér.

Dal vám někdy někdo nějakou radu, která spolehlivě funguje za všech okolností?

„Já zas nemám tolik zkušeností, protože jsem měl dva dlouhodobé vztahy. A v době natáčení jsem se dostal do situace, kdy mi někdo jiný začal aplikovat pravidla na moji přítelkyni, takže už spolu s Veronikou Kubařovou nejsme,“ přiznává Karel Janák. „A navíc Veronika hraje v úvodní scéně filmu rozchodu s hlavním hrdinou. Takže jsem si to přivolal, prožil i natočil. Jsem teď vlastně v situaci, kdy bych měl pravidla rychle začít používat. A ta rada? Asi to, že nesmíte při seznamování dát najevo, že o toho druhého stojíte víc, než on stojí o vás. Udržování rovnováhy je hodně důležité. Ale tuhle radu mi nedal nikdo. Tu mi dal život!“

obrazek
Herci a jejich role

Do hlavních úloh otce a syna Bergerových obsadil režisér Matouše Rumla a Miroslava Donutila. „Matouše Rumla znám dlouho, byl to spolužák mé bývalé přítelkyně, hráli spolu v divadle, takže jsem měl možnost ho často vídat a vím, že je skvělý herec. A už od počátku jsem ho chtěl obsadit,“ popisuje režisér a dodává: „Přišlo mi jako strašlivá škoda, že lidé Matouše znají právě a možná jedině jako Lexu z Comebacku, protože je ohromně talentovaný a nechtěl jsem, aby zůstal v povědomí lidí jen jako trouba s čepičkou, když má na to hrát charakternější role.“

Právě s Rumlovou doposud nejpopulárnější postavou má filmová úloha Marka pár styčných bodů. Lexa byl vysloveně komickou figurkou, a také Marka přivede řešení vlastních problémů do komických a krkolomných situací.

„Marek je hodnej, roztomilej kluk, i když na počátku možná malinko mimoň, který se nechává životem spíš unášet. Ale protože trošku neví, co se sebou, nechává se lehce ovlivňovat ostatními lidmi. A proto taky utíká ke hvězdám, kouká na planety. Bojí se, aby nebyl ovládaný lidmi, tak se mu zdá příjemnější nechat se ovládat hvězdami, horoskopy… Markovi jde o správnou věc, ale zatím si není tak úplně jistý, o jakou. Ale on to nakonec zvládne, přijde na to…“ říká Matouš Ruml o své postavě. „Markovi se dívky strašně líbí, tedy hlavně ta jedna, ale je pro něj něco tak nedostupného, že má strach ji vůbec oslovit, jít za ní. Tak jen pozoruje…“

Režisér přisoudil hlavnímu hrdinovi vášeň pro hvězdy a horoskopy, ale zdalipak jim sám důvěřuje?

„Horoskopy čtu, ale přiznám se, že těm, které jsou v časopisech, takové ty hromadné, na každý den, tak těm nevěřím. Ale pokud se to udělá přesně na míru, tak to obvykle funguje. A co myslím funguje úplně perfektně, jsou horoskopy podle data narození a příslušnosti k znamením. Podle toho se dá dost dobře poznat, jaký ten člověk bude a pak se k němu v partnerském vztahu můžete i vhodně chovat, zjistíte, jak vám to bude fungovat a případně můžete upravit i taktiku,“ říká Karel Janák s úsměvem.

V čem je postava hlavního hrdiny režisérovi blízká? Anebo jiné postavy?

„Tím, že to bere upřímně a po trošku nekalých praktikách sáhne až ve chvíli, kdy se zoufale zamiluje. Ale každý člověk má dvě tváře, takže i postava Markova soka Filipa ze mne něco má. Prostě v každé z těch postav je ze mne kousek.“

A Matouš Ruml také přiznává:

„Já jsem se mu nemusel ani moc přizpůsobovat. Tu zkušenost mám taky za sebou. Sám jsem býval taky trošku jako Marek. On se v tom životě plácá a motá, je nejistý, hledá svoje místo v a já jsem na tom byl kdysi docela podobně. Vlastně jsem se musel přizpůsobit v jediné věci - musel jsem se naučit chrochtat. Tedy jinde, než normálně chrochtám…“ říká Matouš.

obrazek
Hereckou legendu, která vytvořila roli otce, není třeba představovat. Miroslav Donutil je stálicí českých obrazovek, filmového plátna i divadelních scén.

„Hledali jsme k Matoušovi postavu táty a Mirek Donutil skvěle splňoval obě polohy, které Markův otec má. Dovede zahrát přísného chlapa, ke kterému máte respekt a který si dokáže zjednat pořádek a zároveň to dokáže zahrát s vtipem a nadhledem zvláště v začátcích, kdy otec začne svého syna vést po cestě k vysněné holce. A Mirek má v sobě i tu lidskou stránku, kamarádství. Ve chvíli, kdy otec po všech těch dobrodružstvích začne svého syna mít rád víc nebo jinak než před tím, dokáže být v roli vtipný a kouzelný. To se mi moc hodilo a rád jsem po něm sáhnul a věřím, že bude pro diváky zase překvapením, “ říká režisér Karel Janák.

„Já hraju Romana Bergra, což je vydavatel, takže trošku člověk mimo můj obor, s nímž nemám nic společného, i když by on mohl mít něco společného s člověkem, jehož znám a který je vydavatelem mých knih. Ale vlastně každé postavě se herec musí přizpůsobovat a každou postavu si také může přizpůsobit sobě a vzájemným prolnutím těchto dvou postupů dojde k tomu, že tu postavu vytvoří. A takto to bylo v tomhle případě,“ vysvětluje Miroslav Donutil.

Díky společně prožitým dobrodružstvím najdou k sobě otec a syn ve filmu cestu a jejich vztah se povýší na přátelství dvou dospělých chlapů.

„To je pravda. Tatínek měl pocit, že od dětství musí svému synovi život nalinkovat. Pořád mu říkal, co má dělat, až v něm oslabil sebevědomí a díky tomu se odcizili a přestali se vídat. A pak se Marek zamiluje, neví, co s tím a najednou je tu zas tatínek, který mu radí, co dělat, ale naštěstí už to není vztah táty a malého kluka, a tak se to zvrhne do skvělého dobrodružství, na jehož konci najdou to, co měli najít už dávno!“ vypráví režisér Karel Janák.

Může však dojít k tomu, že režisér herci příliš nedovolí, aby si postavu tvaroval podle svého. Jak to bylo v případě Miroslava Donutila?

„Karel je velmi hodný a velmi slušný člověk. Kdykoliv se na něj dívám, tak si říkám, že kdyby nebyl, tak si ho musím vymyslet. S takovým režisérem jsem se ještě nesetkal. Karel naslouchá, má všechno připravené. A někdy je ta jeho laskavost možná i trochu na překážku, protože on je laskavý ke všem. Ale prostor mi dal, nemohu si stěžovat. Respektoval moje připomínky a nápady a návrhy, takže, co se týká profesionální spolupráce, vycházeli jsme si vstříc vzájemně,“ chválí si dobře fungující pracovní vztahy jeden z nejpopulárnějších domácích herců.

Váš hrdina jako otec vytvoří pro svého syna pravidla, jak získat děvče. Myslíte si, že ve vztazích fungují nějaká pravidla?

„V žádném případě. Už sám ten návod zakládá komiku celé situace, protože je vlastně zcestný. Žádné pravidlo na lásku neexistuje a nikdy existovat nemůže. A proto i ta naše filmová pravidla do jisté míry fungují a od určitého okamžiku fungovat přestávají a na tom je také postavena celá zápletka příběhu,“ říká Miroslav Donutil. A s tím souhlasí i jeho filmový syn.

„Těžko říct. Já jsem na svou vlastní ženu žádná pravidla neaplikoval a od té doby, co ji mám, se nepokouším balit holky, takže jsem takový pravidlový panic,“ přiznává se Matouš Ruml.

V souboji o Stephanii, dívku snů má Marek silného protivníka. Filipa si s gustem zahrál herec, hudebník a moderátor Jakub Prachař.

„Filip má rád své rychlé auto, elektrická stahovací okénka, tenis, diskotéku a holky. Prostě inteligentní mladý muž, ale v podstatě tak trochu debil,“ směje se Jakub Prachař. „A já bych strašně rád řekl, že jsem se musel své postavě hodně přizpůsobovat!“ říká Jakub a přisazuje si:

„Já jsem si chtěl postavu Filipa přizpůsobit sobě, ale Karel mi to prostě nedovolil, nenechal mne rozvinout tu obrovskou kreativitu, kterou jsem do filmu dával. Kdyby mne tu postavu nechal udělat podle mne, tak měla daleko větší rozměr… já jsem s tou jeho režií fakt nespokojený!“ říká Jakub Prachař, ale vzhledem k  potutelnému úsměvu je jasné, že z jeho mlžení mu nesmíme věřit ani slovíčko.

obrazek
I když v charakteristice svého hrdiny už se nemýlí: „Filip má velice rád opačné pohlaví a je mu už v podstatě jedno, co říká nebo neříká, jemu se líbí, že existuje a že ho může uzmout. A Stephanie se mu líbí právě proto, že je taková nedostupná, je z dobré rodiny a je to intelektuálka. On totiž někoho, kdo přemýšlí a přečetl v životě víc než jednu knížku, ještě nikdy neměl.“

Jakub s Matoušem volí v boji o Stephanii různé zbraně. Byla ve scénáři nějaké scéna, kterou jste svému sokovi opravdu nezáviděl?

„Když jsem si poprvé přečetl scénář a bylo tam: jsou namočeni v lomu, tak jsem si říkal: To bude tak, že bude pět stupňů, v říjnu, ve vodě a to jsem si fakt nezáviděl. Pak jsem ale zjistil, že Matouš má ve svém scénáři taky poznámku: jsou namočeni v lomu. Tak jsem přestal nezávidět, protože jsme na to byli úplně stejně,“ říká Jakub Prachař. Matouš má zase zcela jiný příklad. „Já jsem naopak Kubovi nezáviděl ty milostné scény s jeho milenkami. Já se učím mít ve své práci klid a v tomhle bych určitě neměl, takže to jsem ho obdivoval, že to dal.“

Dívka, o níž oba mladíci usilují, se jmenuje Stephanie, je dcerou francouzského velvyslance, po mamince Slovenka. „Stephanie, mladá studentka francouzské literatury, je na první pohled úplně dokonalé stvoření. Ale jen na ten první pohled. Na ten druhý zjistíte, že se jí ne všechno úplně daří a její roztržitost ji neustále přivádí do nezáviděníhodných situací. Ale díky tomu ztrácí na té prvoplánové dokonalosti a stává se z ní roztomilá lidská bytost,“ hodnotí svoji hrdinku Kristína Svarinská, která si jako svou filmovou matku „vypůjčila“ skutečnou maminku kolegyně Terezy Nvotové, herečku Annu Šiškovou.

„Docela mě mrzelo, že jsem neměla šanci zahrát si víc scén právě s partičkou v jejich bytě,“ přiznává Kristína, „protože tam byla hodně silná kamarádská atmosféra a to by se mi líbilo.“

Obě hlavní dívčí hrdinky se zahrály mladé slovenské herečky. Copak nejsou v Čechách šikovná děvčata?

„Jsou české herečky, ale když točíte love story, i když je to komedie, potřebujete, aby hlavní hrdinové k sobě nějak patřili, aby mezi nimi fungovala ta chemie, která se pak zobrazí na plátně, jinak tomu divák nebude věřit! A mezi Matoušem a Kristínou to herecky rezonovalo… takže za to obsazení vlastně může Matouš Ruml!“ tvrdí režisér a dodává.

„Kristína je velmi příjemná mladá žena, je podobná své postavě tím, že je kamarádská a ve výsledku křehká a něžná. A navíc u nás takzvaně neokoukaná, což mne taky zajímalo, protože jsem si už nějak přivykl na to objevování nových tváří,“ směje se režisér, který ve své době objevil pro film Jiřího Mádla a pro svůj film Snowboarďáci dal dohromady hvězdné duo Kotek -Mádl.

Když se dostanete do svízelné situace, není nic lepšího, než mít kamarády. Marek žije s partou spolubydlících, kterou tvoří učitelka z mateřské školy Marie, student Pavel a náruživý uživatel lehkých drog Erik. Střapatou rostlinu má všude kolem sebe v množství rozhodně větším než malém.

„Erik je majitelem bytu, kde všichni kamarádi bydlí, je to vášnivý pěstitel marihuany a díky tomu žije ve vlastním světě, který jen nerad opouští,“ představuje svérázného spolubydlícího a kamaráda herec Jan Dolanský.

obrazek
„Mám tu postavu rád, a rád jsem si s ní zavzpomínal na školní léta, i když to nebylo zdaleka tak intenzívní “ připouští herec a dodává, že pokud by si od Erika přece jen něco vypůjčil, tak schopnost nikam nespěchat. „Kdybych mohl, tak bych byl strašně rád taky tak líný jako Erik,“ směje se Jan Dolanský.

Na otázku, jak vnímá Erik ženy, se však Honzovi Dolanskému nehledá odpověď snadno. „Já si nejsem jist, zda on vůbec nějaké ženy vnímá. Ale marihuana je rodu ženského, takže mu to opačné pohlaví trochu nahrazuje. Ale on je mimo jakýkoliv čas a prostor, takže možná ani neví, že nějací jiní lidé ještě vůbec existují,“ směje se herec. „Společně s režisérem jsme myslím našli tu správnou polohu, jak má Erik vypadat. S Karlem se moc dobře spolupracuje, protože on je pořád takový mlaďoch, kluk, kterého baví si hrát, což je i pro naše povolání vzácné a dobré.“

Také Honza se přidává k názoru, že pravidla ve vztazích nejsou to pravé: „Možná na to někdo má nějaké triky, fígle a postupy, které volí při balení holek, ale já si myslím, že to musí přijít samo od sebe. Věřím, že nejvíc funguje ta chemie, láska na první pohled a pak je otázkou času, jestli to bude fungovat dál.“

Každý z Markových kamarádů je tak trochu svéráz. Marii například nedělá problém žít ve jednom bytě s třemi kluky, a jak přiznává její představitelka Tereza Nvotová, to je jedna z věcí, kterou má se svou postavou společnou. „V tom mi je asi Marie podobná, že je mi příjemnější mužská společnost než ta ženská. Marie hodně touží po lásce, ale zpočátku trochu zaměňuje lásku a sex. Tak v tomhle jsem ji musela pochopit a ona zase musí pochopit, že s chlapy to není jen o sexu. Ale nezapomeňte, že hrajeme komedii. Žádná velká megadramata téhle postavě nepřísluší. Ona žije se svými kamarády, má je ráda, chvílemi má až mateřské sklony, takže má potřebu se o své klukovské přátele starat.“

A jak vidí Tereza možnost fungování pravidel? „No to je pěkná pí…,“ oponuje drsně.

Petr Buchta hraje programátora Pavla a právě tohle ho spíš od jeho postavy oddaluje. „Mně tedy počítače ve skutečnosti moc nebaví,“ říká Petr. „Pavel má své programy a svůj počítač, takže moc ženské nevnímá. Ale vnímá Marii, jen si to dlouho nechce připustit. Třeba mu kdysi nějaká dívka ublížila, proto je takový zatažený. Nechce, aby se to opakovalo.“

Hudbu k filmu složil Mirek Chyška, který s Karlem Janákem spolupracoval i na jeho debutové úspěšné komedii Snowboarďáci, kde byl spoluautorem hitu Dana Bárty On My Head. Také pro komedii 10 pravidel jak sbalit holku je připraveno několik písniček, titulkovou skladbu nazpíval Albert Černý z bývalé skupiny Charlie Straight. Ve filmu zazní také dvě písně v podání Dana Bárty.

Podobné filmy

Život podle Dana
(Dan in Real Life) Steve Carell píše sloupek do novin, ve kterém radí druhým, jak si nejlé...
dnes 18.05
Nova Cinema
Slunce, seno, jahody
Víte, že dojivost závisí na kultuře prostředí? Student Šimon o tom musí přesvědčit svérázn...
dnes 20.15
Prima
Vůně kávy
Příběh scenáristy v tvůrčí krizi a bývalé herečky, ve kterém nechybí láska, nevěra i prudc...
dnes 21.20
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 20. 6. 2024 Svátek má Květa
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz