fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

61%
film / komedie, drama, USA, , 106 min., od 12 let
28 days

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:18Vzhůru mezi notoriky a závisláky - aneb jak se naučit milovat antabus a nenávidět Jacka Danielse.
Úspěšná newyorská novinářka Gwen pojímá život jako jeden velký, nikdy nekončící mejdan. To se drasticky změní ve chvíli, kdy v opilosti vyvolá skandál na svatbě své sestry a po zběsilé jízdě zdemoluje luxusní limuzínu. Jen zázrakem není při nehodě nikdo zraněn. Gwen je odsouzena k osmadvacetidenní odvykací kůře v léčebně pro pacienty závislé na alkoholu a drogách. Nejprve se odmítá přizpůsobit tvrdému režimu, který prosazuje dr. Comell a ostentativně pohrdá svými kolegy. Teprve po prvních abstinenčních příznacích a záchvatech začíná chápat, do jak obtížné situace se vlastní vinou dostala. Naštěstí se zdá, že se svéráznými pacienty si Gwen nakonec přece jen užije trochu legrace a pozná v léčebně sílu skutečného přátelství. A kdo ví, možná i lásky.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Když se řekne protialkoholní léčebna, český divák si vzpomene na snímek ´Dobří holuby se vracejí´. Americký počin ´28 dní´ je něco podobného. Sandra Bullock v roli mladé ženy Gwen závislé na alkoholu, bujarém životě a naprosté nezodpovědnosti. Když své sestře zkazí svatbu, pohár trpělivosti přeteče a ocitne se v protialkoholní léčebně. Tvůrci velice dobře podchytili chování a vůbec život alkoholičky, i když si přiznejme, že na pilu se v žádném případě netlačilo. Psychologie, jako u výše zmíněného českého filmu, je tu zcela vedlejší. I když se snímek vyznačuje zábavným dojmem a je plný energie, ryze o komedii se v žádném případě nejedná. Dokonce je tu i romantický motiv, ale jestli příběh skončí šťastně či nikoliv, záleží na úhlu pohledu diváka. Gwen si projde ohromným vývojem, zkušenostmi a city. V léčebně pozná různé lidi různých povah a od každého si něco vezme. Snímek tak má dokonce i lehčí moralizační podtón. Určitě nezklame a přinese zajímavý pohled na jeden z problémů lidstva v jednoduchém kabátě a upřímnosti.
Všechny komentáře k filmu 20+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu 28 dní

obrazek
Lilly Cummings se vdává a její sestra Gwen Cummings má jako družička nejen krásné šaty, ale také pořádnou kocovinu. Za sebou má totiž další z mnoha velkých pitek, které si užívá se svým milencem Jasperem. Později, opět přiopilá, urazí svatebčany, zničí svatební dort a jen v kombiné se ukradenou limuzínou vydá koupit nový. Nabourá však do blízkého domu a skončí před soudem. Ten jí nařídí podstoupit čtyřtýdenní odvykací kůru. Sebevědomá žena se však zpočátku odmítá zapojit do skupinových aktivit v léčebně a dokonce odmítá připustit, že by byla na alkoholu závislá. Bojkotuje skupinovou terapii, netají se odporem k rituálům, které jsou součástí léčby. V parku léčebny požádá o cigaretu neznámého muže, a pak se od něj snaží zjistit, jak by tu mohla sehnat alkohol. Vzápětí zjistí, že mluvila s Cornellem, ředitelem léčebny. Když přijde na návštěvu Jasper, společně se opijí. Ráno si Gwen opět zavolá Cornell, který ji důrazně varuje.

Jak se žena postupně seznamuje s ostatními pacienty a poznává jejich problémy, začíná si pomalu uvědomovat závažnost toho svého. To je první krok na dlouhé cestě. Vybavují se jí vzpomínky na dětství prožité s matkou alkoholičkou. Tím dalším je pokus usmířit se s lidmi, kterým svým divokým životem nejednou ublížila, zejména pak se svou sestrou Lilly. Zavolá sestře a požádá ji, aby přijela na jedno ze skupinových sezení. Ta nejprve odmítne, ale pak slíbí, že přijede. Gwen marně hledá někoho s kým by si mohla promluvit a postupně se sbližuje s některými pacienty, např. svou mladou spolubydlící Andreou, nebo bývalou baseballovou hvězdou Eddiem Boonem. Na cestě k řešení problému však Gwen čeká ještě nejedna překážka, nejedno zklamání a také řada bolestných rozhodnutí.


O natáčení

obrazek
Režisérka Betty Thomasová má za sebou snímky jako Dr. Dolittle, Soukromé neřesti či Bradyovi. Se svou stálou spolupracovnicí, producentkou Jennou Toppingovou, zrovna bádaly nad dalším společným projektem, když se jim dostal na stůl scénář Susannah Grantové (Erin Brockovich). Thomasovou lákalo natočit - v její filmografii vůbec poprvé - snímek se ženskou hrdinkou. "Pokud se živíte točením filmů, nesmíte se nudit. Nikdy netočíte dvakrát stejný film," dodává Thomasová. Jakkoli se snímek zaobírá tématem drogové a alkoholové závislosti, režisérka a producentka se rozhodly, že hlavní slovo dostane humor. "Není to vůbec lehké," říká Toppingová. "Musíte si dávat pozor, aby to nešlo na úkor emocí. Má to být legrace a přitom nechcete hodit pod stůl dojemné scény." Thomasová dodává: "Stejně jako byl černou komedií M.A.S.H., je černou komedií i film 28 dní. Policajti a doktoři mají podobně šibeniční humor. Většina lidí umístěných do léčeben si odmítá přiznat, že by měli nějaké problémy. V případě Gwen je zdrojem humoru její vzdor a cynismus."
obrazek
Jakmile měly Thomasová s Toppingovou jasno ve výběru látky, chtěly ji zpřístupnit co nejširšímu publiku. Přirozeně šlo hlavně o obsazení hlavních rolí. "Sandru Bullockovou jsem obsadila z důvodu, že ji všichni považují za naprosto pohodovou milou holku," vysvětluje Thomasová. "Film vypráví o lidech, kteří mají problémy se svou závislostí. Divák by si měl uvědomit, že to může potkat každého - sousedku, matku, sestru, přítelkyni. Úplně všechny bez ohledu na to, jak se vám zdají být hezcí nebo milí. U Sandry byste takové problémy hledali ze všeho nejmíň." Sama Bullocková dodává: "Byla to moje vůbec nejtěžší role. Napoprvé jsem scénář úplně nedocenila," pokračuje herečka. "Je to nádherný příběh, který navíc vypovídá něco o dnešní době. A nejde jen o závislost, ale obecně o problém váznoucí komunikace. Už mezi sebou nemluvíme. Svoje problémy tajíme a řešíme je určitou závislostí. Někdo si pomáhá alkoholem nebo jídlem, další zase tím, jak se chová k ostatním."
obrazek
Eddieho a Dominica, dva nejdůležitější muže Gwenina života, ztělesnili Viggo Mortensen a Dominic West; role Gweniny upjaté sestry se ujala Elisabeth Perkinsová. Výraznou roli terapeuta Cornella si zahrál "kultovní" Steve Buscemi. (Armageddon, Fargo). Producentka Toppingová vysvětluje: "Cornell není jednoduchý člověk. Prožil si velice krušný život na okraji společnosti a přešel na druhou stranu. Steve prostě nemůže hrát obyčejného chlapa; proto ho ta role podle mě zaujala. Vždycky bude hrát cvoky." Sám Buscemi se k tomu vyjadřuje: "Moje postava si prošla velice temnou minulostí, ustála to a teď pomáhá druhým. Je to milé hrát pro změnu někoho, kdo nemlátí jiné, nebo není mlácen jinými, nebo kolem sebe nemává zbraní. Každý herec si s radostí dopřeje malou změnu." Důmyslným obsazením všech rolí dostali tvůrci charismatické a hodně svérázné osazenstvo Gweniny léčebny. "Všichni jsou skvělí a naprosto trhlí," dodává Toppingová.
Velice náročným se ukázalo režisérčino pátrání po ideálním prostředí pro filmovou léčebnu. Režisérka si společně s výtvarnicí filmu prohlédla některé z předních ozdravných ústavů. Většina z nich prošla modernizací a neměla to, co obě hledaly: ozvuky 70. let. "Muselo to být místo, kde by si Gwen prožila opravdový kulturní šok," vysvětluje výtvarnice Hinds-Johnsonová. "Zkuste si představit, jak odvázaná newyorská holka přichází na tohle otřesné místo v zemi nikoho." Nakonec sáhly po Blue Ridge - komplexu organizace YMCA v Severní Karolíně. Jde o studentské konferenční centrum o rozloze přes tisíc akrů, ležící uprostřed panenské přírody. "Gwen je znechucena," pokračuje Hinds-Johnsonová. "Patří k lidem, kteří nepoznají strom, ani když do něho narazí. V New Yorku se oblékala podle poslední módy, chodila na divoké večírky a najednou se octne mezi lidmi navlečenými do polyesteru. S někým takovým by se předtím nezahazovala. Nakonec se s nimi sblíží a pozná v nich opravdové lidské bytosti."

O hercích

Sandra Bullocková
Po několika ceněných rolích prorazila v hitu roku 1994 Nebezpečná rychlost. Její další dva snímky - romantická komedie Zatímco jsi spal (nominace na Zlatý glóbus) a počítačový thriller Síť - se setkaly s pochopením u diváků i kritiky. Naposledy jsme ji mohli vidět ve filmech Přístav naděje, Živelní pohroma a Magická posedlost. Bullocková se narodila v Arlingtonu, předměstí Washingtonu D.C. Její matka byla německá operní pěvkyně a učitelka zpěvu. Jako malá ji s otcem a sestrou často doprovázela a zpívala ve sboru při jejích vystoupeních. Když byla v pubertě, vrátila se s rodinou zpátky do Washingtonu. Bullocková studovala herectví na East Carolina University a nakrátko se usadila v New Yorku, aby zkusila štěstí v divadle. Následovaly role v televizi a konečně ve filmu: svého hudebního talentu využila v roli začínající country zpěvačky ve snímku The Thing Called Love a pozornosti se jí dostalo ve filmech Zápas s Hemingwayem a Demolition Man. Z dalších jejích filmů jmenujme: Zmizení, Čas zabíjet, Láska a válka či Nebezpečná rychlost 2. Bullocková je držitelkou četných populárních ocenění, včetně dvou cen Blockbuster Entertainment a dvou cen MTV. Krátkým filmem Making Sandwiches debutovala jako scenáristka a režisérka. Hlavní roli ve snímku, který se v roce 1997 objevil na filmovém festivalu nezávislého filmu v Sundance, si zahrál Matthew McConaughey.

Dominic West
Naposledy se objevil v adaptaci Shakespearovy hry Sen noci svatojánské s Michelle Pfeifferovou, Kevinem Klinem a Rupertem Everettem v hlavních rolích. Britský herec, který debutoval ve snímku Benjamina Frye E=mc2, dále hrál ve filmech jako Richard III, Spice World či Přežila jsem Picassa Jamese Ivoryho. Vedle toho a mimo jiné vystoupil i ve třech inscenacích legendárního divadla Old Vic.

Viggo Mortensen
Debutoval v roce 1985 ve snímku Petera Weira Svědek. Od té doby na sebe několikrát upozornil: mimo jiné jako zbrojní důstojník, lapený do pasti mezi Gena Hackmana a Denzela Washingtona v ponorkovém hitu Krvavý příliv, či v režijním debutu Seana Penna Vyvrhel. Naposledy jsme ho mohli vidět jako třetího v trojúhelníku Michaela Douglase a Gwyneth Paltrowové v kriminálním dramatu Dokonalá vražda či v remaku Hitchcockova Psycha. Mortensen se narodil v New Yorku jako syn dánského otce a americké matky. Počátky svého dětství strávil ještě na Manhattanu, další léta prožil s rodiči v Argentině, Venezuele a v Dánsku. S hraním začal v roce 1982, objevil se v několika divadelních inscenacích a přestěhoval se do Los Angeles, kde nakonec prorazil. Z jeho dalších filmů jmenujme: A Walk on The Moon, G.I. Jane s Demi Mooreovou, Denní světlo se Sylvesterem Stallonem, Portrét dámy režisérky Jane Campionové, režijné debut Kevina Spaceyho Albino Alligator, dále pak Carlitova cesta, Mladí Američané, či Věznice. Vedle toho je Mortensen uznávaným fotografem a před časem mu vyšla básnická sbírka nazvaná "Ten Last Night".

Steve Buscemi
Patří k nejvýraznějším a nejoblíbenějším tvářím ve vedlejších rolích amerického nezávislého i mainstreamového filmu. Ti z diváků, kteří si nevybavují jeho nájemného vraha z Farga bratří Coenů či pana Růžového z Tarantinových Gaunerů, si určitě vzpomenou na Permoníka z Armageddonu či slizkého, leč lidského pedofila z akčního trháku s Nicolasem Cagem Con Air. Buscemi je nepostradatelnou ikonou amerického nezávislého filmu: hrál u Coenů (dále Millerova křižovatka, Barton Fink, Big Lebowski a Záskok), Quentina Tarantina (Pulp Fiction), Roberta Rodrigueze (Desperado), Roberta Altmana (Kansas City), Jima Jarmursche (Tajemný vlak), Toma DiCilla (Living in Oblivion) a dalších. V roce 1996 Buscemi debutoval jako režisér s u nás uvedeným snímkem Můj nejmilejší bar.

O tvůrci

Betty Thomasová
Thomasová naposledy režírovala velehit s Eddiem Murphym a zvířátky Dr. Dolittle. Předtím stála za celovečerní verzí úspěšného televizního seriálu Bradyovi a svérázným životopisem amerického kontroverzního baviče Howarda Sterna nazvaném Soukromé neřesti; snímek si získal americké diváky i kritiky. Ještě než se dala na filmy pro kina, slavila Thomasová úspěchy v americké televizi. Za režii komediálního seriálu kanálu HBO "Dream On" mimo jiné obdržela cenu Emmy; pro týž kanál natočila ceněné dokumentární drama "The Late Shift", popisující soupeření Jaye Lena a Davida Lettermana, dvou králů americké "pozdně noční" televize. Společně s producentkou Jennou Toppingovou stojí Thomasová v čele produkční společnosti Tall Trees. Tall Trees od svého vzniku v roce 1998 zaštítila kromě dalších dvou projektů právě Thomasové nejnovější film 28 dní.

Podobné filmy

Zakladatel
(The Founder) V roce 1954 dostal obchodní cestující Ray Kroc objednávku na šest mixérů na ...
dnes 05.25
Nova Cinema
Nahoru dolů
(Bounce) Reklamní agent Ben Affleck velkoryse přenechá svou letenku náhodnému známému ale ...
dnes 09.30
Nova Cinema
Popelka na farmě
(A Cinderella Story: Starstruck) Finlay žije v malém městečku Dreary na farmě, která její ...
dnes 14.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 5. 10. 2023 Svátek má Eliška
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz