fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

61% 337 hlasů
film / drama, Francie/Španělsko, , 129 min., od 12 let
7 dĂ­as en La Habana
Kinopremiéra v ČR 23.8.2012 v SK 27.9.2012

Režie: , , , více...
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize po. 20.4. Filmbox Premium 21.00
Filmbox Premium 21.00
Ukázka
01:587 dní, 7 režisérů, 1 vášnivá Havana.
Každý ze sedmi uznávaných režisérů natočil krátkou povídku zasazenou do současné kubánské metropole. Výsledný omnibus zachycuje z rozličných tematických a stylistických perspektiv fascinující atmosféru největšího karibského přístavu v průběhu jediného týdne. Zároveň se ovšem nevyhýbá problémům, se kterými se jeho obyvatelé v poslední době potýkají. Ve filmovém septetu vystupují Kubánci jako energičtí a veselí lidé, dychtiví užívat si života plnými doušky. Při pohledu z druhé strany se na nich ovšem podepisuje neustálé pachtění se za lepším životem ve všudypřítomné chudobě. Jak dopadne jejich setkání s americkým turistou, slavným režisérem nebo samotnou Pannou Marií, která se jedné postavě zjevuje ve snu?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Havana od pondělí do středy byla lehce nadprůměrná, pak se to nějak zvrtlo a přišla šeď a nuda zbylého týdne. I tomu Fidelovi v televizi nějak docházel dech a scházela přesvědčivost...
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu 7 dní v Havaně

7 dní, 7 režisérů, 1 vášnivá Havana PONDĚLÍ (Benicio Del Toro) - Americký mladík Teddy Atkins (Josh Hutcherson) se rozhodne využít nabídku taxikáře a zažít tak jedinečnou netradiční, okružní jízdu Havanou. ÚTERÝ (Pablo Trapero) - Významný filmový režisér (Emir Kusturica) přijíždí na Kubu převzít ocenění za své dílo, jeho osobní život je však v troskách. Kdo by čekal, že pomoc nalezne u svého řidiče, z něhož se vyklube skvělý trumpetista. STŘEDA (Julio Medem) - Kubánská zpěvačka Cecilia se nemůže rozhodnout mezi slibnou kariérou ve Španělsku a životem v Havaně se svým přítelem Josem. ČTVRTEK (Elia Suleiman) - Palestinský novinář má za úkol udělat rozhovor s prominentní kubánskou osobností. Čekajíc na svou schůzku se potuluje Havanou a postupně zjišťuje, že to, co mělo být původně zabíjení času, se změnilo v test jeho skutečné osobnosti. PÁTEK (Gasper Noé) - Rodiče atraktivní afro-kubánské školačky Yamilslaidi jsou přesvědčeni, že jejich dceru zbaví očistný rituál kletby: lásky k dívkám. SOBOTA (Juan Carlos Tabío) - Jeden obyčejný den v životě Mirty, která se dvěma pracemi a výrobou cukrovinek snaží zajistit potřeby své rodiny. NEDĚLE (Laurent Cantet) - Podaří se Marthě a jejím sousedům uspořádat obřad pro Pannu Marii, jež se jí zjevila ve snu a chce po ní veřejnou oslavu… a to ten samý večer?!


O filmu

obrazek
7 dní v Havaně je pohledem na Havanu v roce 2011. Snímek vznikl v koprodukci Španělska, Francie a Kuby v autentických lokacích současné Havany. K jeho vzniku přispěl také Havana Club International, výrobce kubánského rumu Havana Club, který se vyrábí v Santa Cruz del Norte od roku 1878 a patří neodmyslitelně ke kubánské koktejlové kultuře.

Současný portrét Havany, tohoto rozmanitého dynamického města, je vyprávěný v 7 kapitolách, které pro film zadaptoval kubánský spisovatel Leonardo Padura Fuentes. Jednotlivé dny režírují Benicio del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío a Laurent Cantet. Každý z těchto režisérů zachytil energii a živost Havany svým vlastním filmařským stylem, původem i citlivostí. Někteří se rozhodli setkat se s kubánskou realitou a každodenním životem skrz cizince, kteří místnímu životu vůbec nerozumí. Jiní se zaměřili na životy místních lidí.

Každá kapitola zobrazuje jeden den týdne skrz každodenní - a neobyčejné - životy svých postav. 7 dní v Havaně se snaží vyjádřit ducha tohoto města, jeho odlišné části, atmosféry, generace i kultury. Přestože mají jednotlivé povídky rozdílné zápletky, všechny se spojují v jeden dramatický celek. V různých příbězích se opakují stejná místa jako například Hotel Nacional nebo Malecon. Některé postavy přecházejí z jednoho příběhu do druhého a poukazují, že v Havaně se všechny vrstvy společnosti mísí.

El Yuma

Benicio Del Toro o filmu:

Tento film ukazuje obrázek noční Havany a jejího svérázného projevu. Jakmile se Teddymu podaří překonat prvotní vizuální šok rozpadajících se domů a pomalého rytmu, zjistí, že skutečná krása města leží v jeho samém nitru. Tu noc pozná, co Graham Greene myslel tím, když řekl, že Havana je město, kde je i nemožné možné.

Film zdůrazňuje, jak je těžké najít skutečnou tvář Havany a je propletený humornými vsuvkami o nedostatcích tohoto velkoměsta. Budeme svědky Teddyho přeměny - od počáteční zlosti vůči místnímu nepořádku až po absolutní omámení kubánským duchem.

obrazek
Jam Session

Pablo Trapero o filmu:

Havana je mytické město, které hraje na určitou notu srdcí všech režisérů Latinské Ameriky včetně mě. Můj první střet s městem byl v roce 1999, když jsem sem přijel prezentovat svůj film Svět jeřábů na Havanském filmovém festivalu. Od té doby se sem pravidelně vracím.

Jam Session je v podstatě parabola slávy. Když Emir Kusturica přijede do Havany, města mimo čas a prostor, stane se z něj časovaná bomba. Poprvé v životě je na místě, kde vzhled neznamená všechno. Jen kontaktem s obyčejnými lidmi se mu během jeho pobytu podaří znovu najít sám sebe. Podaří se mu odprostit od veřejné postavy, jíž se stal a která ovlivňovala jeho pravé já. Tato přeměna nastane hlavně díky Řidiči, skutečnému, prostému muži. Jsme svědky zrození krásného přátelství, tak přirozeného a přitom neslučitelného, které pomůže ztracenému muži znovu se najít. Parabola dosahuje svého největšího významu, když Režisérovo ocenění, symbol respektu a bohatství, skončí v dětském náklaďáčku Řidičovy dcery.

Ceciliino pokušení

Julio Medem o filmu:

V této části filmu vystupují 3 postavy, Cecilia, José a Leonardo. Je inspirovaná románem z 19. století „Cecilia Valdes“ a reprezentuje kubánskou kulturu. Tři hlavní hrdinové se zapletou do vztahového trojúhelníku, v němž je Cecilia rozpolcená mezi láskou a profesionálními ambicemi. Cecilia je talentovaná zpěvačka, Leonardo je španělský obchodník a José mladý atlet a Ceciliin přítel.

Některé části, hlavně ty dramatické, byly přítomny již v románu. Zasadili jsme je však do současné doby a příběh zmodernizovali. Chtěl jsem vyprávět příběh od chvíle vrcholu jejich vztahu.

Tento milostný trojúhelník je výslovná metafora, v níž José reprezentuje Kubu, její zemi. Zůstat s ním znamená gesto oddanosti, nezradit svou zemi a její lidi… Leonardo znamená práci v zahraničí, ve Španělsku. Reprezentuje možnost nového života.

obrazek
Deník začátečníka

Elia Suleiman o filmu:

Když jsem byl požádán producenty filmu 7 dní v Havaně, abych režíroval jednu z povídek, vypadlo ze mě: Nemluvím španělsky, nikdy jsem nebyl v Havaně a v podstatě nevím o Kubě vůbec nic. A oni mi odpověděli: „To by mohlo být zajímavé.“ Než mi dovolili vyslovit definitivní odpověď, pozvali mě na pár dní do Havany, abych ji trochu poznal. Strávil jsem tam přesně 4 dny. Když jsem procházel pasovou kontrolou na cestě z Kuby, měl jsem pocit, že rozhodnuto jsem měl už při příjezdu. Celou dobu jsem si zkoušel, jakým tónem řeknu „ne“. V době, kdy bylo Arabské jaro v plném proudu, proč bych pro Boha jel opačným směrem a byl svědkem revoluce, která už dávno proběhla? Pokud jde o drama blokád, mám Gazu, co by kamenem dohodil. Kromě toho mi Havana nepřišla vůbec exotická. Cítil jsem se tam cizí. Setkal jsem se tedy znovu s producenty a nějakým záhadným způsobem ze mě místo ne vypadlo jasné ano. Zbytek je historie; krátká něžná historie zaznamená v mém filmu.

Rituál

Gasper Noé o filmu:

Che je nejobdivovanějším ze všech mých krajanů… Fidel, jediný muž, kterému se dařilo mařit plány CIA přes 50 let… Soy Cuba, film, jehož kamera mě tak hluboce inspirovala…

Ale buďme upřímní, tento film jsem udělal hlavně proto, že mi můj přítel, který strávil nějaký čas na Kubě, řekl, že v této zemi viděl nejvyšší procento krásných dívek a nejlepších tanečnic na světě.

Nesnáším turismus; Musel jsem počkat spoustu let na výmluvu, proč tento mytický ostrov navštívit. Bohužel jsem se nemohl zúčastnit projekce Zvráceného na Filmovém festivalu v Havaně v roce 2002, a proto jsem musel počkat až do roku 2009, kdy festival vybral můj další film Vejdi do prázdna. Ve stejnou dobu mě již kontaktovali producenti filmu 7 dní v Havaně. Po třech dnech večírků jsem si s nimi potřásl rukou. Uvědomoval jsem si však, že dnešní sociální realita je mnohem složitější než Castrova utopie, kterou ctil můj otec a že kubánská představivost je mnohem spjatější s africkým kouzlem, než jsem si myslel. Po roce a půl jsem se vrátil na Kubu, abych natočil napůl improvizovaný krátký film s taneční scénou a „očistným“ rituálem.

obrazek
Dulce Amargo (Hořkosladký)

Juan Carlos Tabío o filmu:

Hořkosladký je oxymóron. Protože věci jsou, co jsou a také jejich protiklad. To, co je řečeno není vždy to, co je uděláno. Není nic tak sužujícího jako vytváření našeho vlastního štěstí. Dulce Amargo vypráví příběh jednoho dne v životě Mirty a Daniela. Mirta je psycholožka, která musí vyrábět a prodávat sladkosti. Ne aby si přivydělala, ale aby si vydělala. Daniel je plukovník ve výslužbě (nevím, zda je ve výslužbě, protože je alkoholik, nebo jestli se stal alkoholikem až ve výslužbě). Dulce Amargo je jeden ze sedmi možných příběhů odehrávající se v realitě současné Havany. A Realita, jak ji všichni známe, je další forma fikce.

Fontána

Laurent Cantet o filmu:

Když jsme byli na předchozí cestě v Havaně a hledali lokace k jinému filmu, dveře jedné budovy na Malecon nám otevřela asi šedesátiletá, velice milá a temperamentní dáma oblečená do montérek. Pozvala nás dál. Uvnitř bylo asi 6 lidí, kteří stavěli divné jezírko a potřebovali ho mít za pár dní hotové. Socha Panny Marie vládla zatím v ložnici, ale brzy měla být nainstalovaná na podstavec uprostřed malého bazénku, který zedníci stavěli.

Nathalia, santerijská kněžka, připravovala obřad na oslavu patnáctého výročí svého zasvěcení. Zdálo se mi, že se sešli všichni sousedé a pracovali jako jedno tělo s takovou radostí, že jsem to chtěl hned vše točit. Brzy jsem si uvědomil, že jsem byl právě svědkem skutečné alegorie kubánské společnosti, kde není nic možné, ale kde se vše nakonec k dobrému obrátí díky představám a nadšení. A nezapomeňme na společnou pomoc a solidaritu.

Rychle jsem dokončil scénář a zjistil jsem, že časové omezení v jeden den, vlastně situaci ještě obohatilo, vytvořilo dojem naléhavosti, který přinesl určitý humor. Poprvé jsem se musel poprat se žánrem, který mi není moc blízký: komedií. A bylo mi neskutečnou radostí pohrávat si na pokraji frašky. Okamžitě jsem chtěl Nathalii do hlavní role. Setkal jsem se s ní pouze na chvilku, ale bylo to dostatečně dlouho, aby si mě získala svou živostí a charismatem. Když jsme se setkali podruhé, asi 30 sekund se ostýchala, než souhlasila. Poté vážným hlasem zavolala své sousedy. Za pár minut jsme zde měli všechny, co stavěli původní fontánu: zedníky, ženy, děti… Byl to ideální casting. Udělali jsme pár testů, v nichž měli znovu přehrát své vlastní role. Bylo mi umožněno natáčet s neprofesionálními herci, způsobem, který mně se líbil a se spoustou improvizace. Film je kombinací dokumentu a komedie. Film, jenž vám umožní vidět obličeje, které v kině normálně neuvidíte a slyšet hlasy, které neuslyšíte. Což dává především hlas těm, které obyčejně není slyšet.

Podobné filmy

Sněhová královna
(Snow White) Sněhurčina matka zemře a zanechává dcerku s otcem jejich osudu. Slzy zoufaléh...
dnes 06.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Strom snů
(War, The) Stu Simmons a jeho starší sestra Lidia se jednoho dne rozhodnou splnit si svůj ...
dnes 11.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Posel budoucnosti
(Postman, The) V nedaleké budocnosti, kdy je země zpustošena válkami, katastrofami a morem...
dnes 15.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 8. 4. 2020 Svátek má Ema
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz