fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 31.7.2008 

Recenze

Že ve dvou se to lépe táhne, se hrdinové kultovního seriálu Akta X Mulder a Scullyová přesvědčili už dávno. Sílu jejich spolupráce však čeká nová zkouška.  
 
V rozlehlých zasněžených pláních Virginie zmizí agentka FBI a vyšetřovatelé Dakota Whitney (Amanda Peet) a Mosley Drummy (Xzibit) se vydávají po jejích stopách. Řešení případu však neprobíhá zcela standardním způsobem - FBI se ozve podivné médium Joseph Crissman (Billy Connolly), bývalý kněz obviněný z pedofilie, který tvrdí, že má vnitřní spojení s unesenou agentkou. A protože největším odborníkem na nadpřirozeno je bývalý agent Fox Mulder (David Duchovny), obrací se FBI právě na něj a jeho partnerku Danu Scullyovou (Gillian Anderson), aby posoudili důvěryhodnost média.  
 
Akta X patří k jedněm z nejúspěšnějších televizních seriálů vůbec, a nový celovečerní snímek „Akta X: Chci uvěřit“ jistě přitáhne do kin spoustu fanoušků. Škoda, že nadšený půjde domů jen málokterý z nich. A proč? Protože od zhruba padesáté minuty má novinka režiséra Chrise Cartera s televizními Akty X (s trochou nadsázky) společnou jen ústřední dvojici, pár dalších postav známých ze seriálu, několik narážek, hudebních motivů a spojení „Akta X“ v názvu. Přitom to všechno začíná tak dobře…  
 
Hned zpočátku nás tvůrci vtáhnou do děje způsobem typickým pro televizní seriál. Podobné je to i s pomalinkým rozkrýváním příběhu a budováním atmosféry, kterou příjemně dochucuje nadpřirozeno, zde zastoupeném tajemným médiem Otcem Joe. Fox Mulder a Dana Scullyová jsou v podstatě stejní, jak si je pamatujeme…snad jen o trochu starší a semletější životem. Příjemný rozjezd podtrhuje jak moc pěkná kamera, tak parádní hudba, na kterou jsme zvyklí. Až do poloviny filmu zkrátka máme pocit, že sledujeme poměrně příjemný (avšak nikterak výjimečný) díl seriálu, který se jenom více zaobírá vztahem hlavních protagonistů a jejich osobními boji.  
 
Pak se ovšem začnou nad scénářem stahovat mraky, a s přilíváním „reality“ do příběhu mizí postupně nadpřirozeno, následované mystičnem a atmosférou, které dělalo Akta X Akty X. Film tak zvolna přejde od prodloužené epizody v podstatě k detektivnímu thrilleru s pár hororovými prvky. Ačkoliv se tvůrci pokouší připomínat, že sledujeme Akta X novými a novými narážkami (a především postavou Skinnera), původní duch se zkrátka kamsi vytratí.  
 
Hororové prvky navíc trochu připomínají Bčkové krváky, místy dotažené až k hranicím absurdna, ovšem se zcela vážnou tváří. Humor však novým Aktům X nechybí, ať už se jedná o nenápadné vzkazy určené seriálovým fajnšmekrům, nebo o čitelnější vtípky, které se nezastaví ani před hlavou USA. A pobaví i finální žertík, schovaný za závěrečnými titulky. Trochu toho nechtěného veselí přináší našincům i záběry ruských doktorů, do jejichž ruštiny se ozývá česká sestřička svou mateřštinou. Asi zněly jazyky tvůrcům stejně.  
 
Co do technické stránky si však opravdu není na co stěžovat, a ani herecké výkony neurazí. Prostředí zasněžené Virginie sice může někomu připadat poněkud monotónní, ale přesto je na co koukat.  
 
Ve výsledku tu tedy máme „koukatelnou“ detektivku s pár výlety k hranicím žánru thriller, či horror. Paranormální fenomény, mrazivou mystickou atmosféru, nebo návštěvy z jiných světů, na které jste z Akt X zvyklí však nečekejte. Bohužel.

Tma, 6 z 10


napsáno 24.8.2008 

Recenze

Když se před desíti lety objevil na plátnech první film, byla Akta X na vrcholu diváckého zájmu. V televizi měl seriál poměrně vysokou sledovanost a skoro každý znal agenty Muldera a Scullyovou, objasňující zdánlivě nevysvětlitelné případy z archivů FBI.  
 
Od té doby se toho ale hodně změnilo. Ze seriálu se postupně vytratil představitel Foxe Muldera, do popředí se dostávaly nové postavy, sledovanost klesala a logickým vyústěním bylo ukončení seriálu v roce 2002.  
 
Na světě ale zůstalo mnoho fanoušků, kteří si přáli jejich návrat. Není se čemu divit, protože těch, kdo seriálu věnovali alespoň několik hodin svého života, bylo pěkných pár milionů a první film nedopadl rozhodně nijak zle. Další film, byť s menším rozpočtem, se zdál být sázkou na jistotu.  
 
Vzniklo tedy pokračování, kterého se ujal duchovní otec seriálu Chris Carter. Na rozdíl od prvního filmu, který navazoval na „mimozemsko-konspirační“ dějovou linii, jde snímek tentokrát v šlépějích dílů, kde se řešily „jen“ konkrétní tajemné případy. Film se snaží, kromě případu samotného, věnovat především oběma hlavním představitelům, kteří už delší dobu nejsou v žádném spojení s FBI. Fox Mulder se skrývá kdesi v ústraní a Dana Scullyová se zaměřuje na lékařskou praxi a snaží se pomáhat potřebným.  
 
Do hry je však vrací agentka Dakota Whitneyová, která obdivuje práci Foxe Muldera a věří, že právě on jim může pomoci s vyřešením případu zmizelých žen, mezi nimiž figuruje i mladá agentka FBI. Jak se záhy ukáže, v případu má přeci jen svou roli tajemný element. Tím je bývalý farář, který má vidiny týkající se zmizelých žen. Tento zvláštní muž se zdá být jediným klíčem k vyřešení případu. Vzhledem k jeho pedofilní minulosti mu ale věří jen málokdo.  
 
Případ není sám o sobě nikterak výjimečný a přistihl jsem se, že si představuji, jaké by to bylo, kdyby měl film pořádný rozpočet a rozjelo se to opět na velkolepé sci-fi úrovni. Postupně jsem ale přistoupil na pravidla hry a musím uznat, že příběh centralizovaný kolem dvou hlavních aktérů, jejich postojů a vzájemných citů, mě postupně vtáhl. Odvážným činem je také naprosto minimální snaha vytěžit známé hudební téma a hudba samotná zde slouží jako velmi dobrý podkres příběhu.  
 
I když to byl „jen“ další obyčejný případ, který by v seriálu nijak zvlášť nevynikl, nemůžu říct, že bych se u filmu nudil nebo byl výrazně zklamán. Vlastně mám nakonec podobný pocit jako u celovečerních Simpsonů. Prima film co vypadá jako trochu vyšperkovaná a prodloužená solidní epizoda seriálu. Doufal jsem možná v něco víc, ale stálo to za to.

moviefan, 8 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 20. 8. 2022 Svátek má Bernard
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz