fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

63% 1181 hlasů
film / dobrodružný, fantasy, USA, , 108 min., od 12 let
Alice Through the Looking Glass
Kinopremiéra v ČR a SK 26.5.2016, DVD a Blu-Ray od 5.10.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize ne. 16.8. HBO3 09.25Ukázka
02:12Přijde čas na trochu potrhlosti.
Alenka Kingsleighová se ujala řemesla po svém otci a strávila několik posledních let na divokých vlnách světových oceánů jako mořeplavkyně. Po svém návratu do Londýna objeví kouzelné zrcadlo, skrz které se dostane zpět do fantastické Říše divů, kde se znovu shledá se svými starými známými: Bílým králíkem, houseňákem Absolemem, kocourem Šklíbou a potrhlým Kloboučníkem, který není ve své kůži. Kloboučník totiž ztratil svou svoucnost a tak Bílá královna Mirana vyšle Alenku zapůjčit si Chronosféru, cože je kovová koule uvnitř Velkých hodin, jež stanovují veškerý čas. Cestou do minulosti se Alenka setkává se svými přáteli - i nepřáteli - v různých dobách jejich životů. Alenku čeká nebezpečná cesta, během které musí zachránit potrhlého Kloboučníka dřív, než jí vyprší všechen čas.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Trošku slabší než jednička. Ale je zajímavé, jak se to otočilo. Líbí se mi, že královny nejsou tak jednoznačné-jen klaďas a záporák, je zde vidět dál. Čas a sním spojené vtipy jsou skvělé. Cesty v čase skvěle propojují tento film s jedničkou. Konec působí dojmem, že má otevřená zadní vrátka pro další pokračování.
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Alenka v říši divů: Za zrcadlem

obrazek
Kniha Lewise Carrolla Alenka v říši divů čtenáře při svém prvním vydání v roce 1865 okouzlila. Odehrává se v pozoruhodném světě plném neobvyklých postav a podařilo se jí zcela změnit podobu dětské literatury. Vydání knihy Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala o šest let později pak dále upevnilo Carrollovu pozici jednoho z nejplodnějších světových autorů.

Animovaná verze Alenky v říši divů společnosti Disney byla do kin uvedena v roce 1951 a představila geniální a excentrický Carrollův příběh zcela nové generaci diváků. V roce 2010 měl premiéru hraný výpravný 3D snímek Alenka v říši divů režiséra Tima Burtona a stal se celosvětovým hitem a kulturní senzací. Příběh a hrdinové Carrollovy knihy jsou dnes neodmyslitelnými součástmi popkultury, inspirovaly bezpočet divadelních, televizních a filmových adaptací a zanechaly svůj otisk ve světě módy, hudby, umění a literatury.

Producenti snímku Alenka v říši divů už řadu let uvažovali o pokračování, ale jedno bylo zcela jisté: takový film by nebyl přímou adaptací Carrollovy druhé knihy. „'Zrcadlo' je víceméně pouze sbírkou nahodilých a bizarních epizod z Carrollova života, které na sebe nijak nenavazují,“ vysvětluje producentka Suzanne Toddová. „Takže jsme se bavili o tom, co by bylo tematicky zajímavé a jaký příběh bychom chtěli vyprávět, ale žádný jasný koncept jsme k dispozici neměli.“

Linda Woolvertonová pracovala na scénáři k pokračování Alenky v říši divů a zanedlouho přišla s příběhem, který navazoval na pokračování příhod Carrollových pozoruhodných postav a kterým prostupovala fantazie a city. „Linda napsala nový příběh, který se zaměřoval na původní postavy a zabýval se tím, co se přihodilo od doby, kdy jsme je viděli naposledy, ale současně i tím, co se odehrálo v jejich minulosti, a všichni z něj byli nadšení,“ vysvětluje Suzanne Toddová.

Johnny Depp, který je dávným fanouškem Carrollova díla, byl potěšen tím, jak citlivě a s respektem Woolverton ke zdrojovému materiálu přistupovala. „Upravovat dílo Lewise Carrolla je takřka nemožné,“ míní Depp. „Musíte se ho chopit trochu odlišným způsobem, ale přesto se držet původního zaměření, což se Lindě skvěle podařilo.“

Když přišla řada na hledání režiséra, který by se převedení další kapitoly Alenčiných dobrodružství na filmová plátna ujal, měli producenti zcela jasno v tom, že se musí jednat o někoho výjimečného, protože Tim Burton v případě prvního filmu nasadil laťku velice vysoko. „Všichni souhlasili s tím, že pokračování by mělo být poněkud lehkovážnější a komediálnější,“ říká producent Joe Roth. „A ukázalo se, že James Bobin je přesně tím pravým, koho hledáme. Komedie točit umí, zbožňuje historii, je inteligentní, tvůrčí a je to přesně ten člověk, v jehož blízkosti se lidé cítí dobře.“

Ještě než si vůbec Bobin přečetl scénář, který Woolverton napsala, instinktivně odtušil, že jde o projekt, na kterém by se měl podílet, a nabídku přijal. „Timovo dílo velice respektuji a byl jsem nadšený z možnosti chopit se prvků z jeho filmu a rozvést je prostřednictvím nových postav, nápadů a světů,“ říká.

Tim Burton se v případě snímku Za zrcadlem ujal role producenta. „Jako producent máte na starosti podporovat režiséra tak, jak je to jen možné, ale přesto se na celém projektu podílíte s naprosto stejným nasazením, jako byste ho sami režírovali,“ vysvětluje.

„James mi byl velice sympatický od první chvíle, kdy jsme se setkali,“ pokračuje Burton. „Je chytrý, plný nadšení a energie a měl velice jasnou představu o tom, jakým směrem se chce s příběhem a jeho postavami vydat, což bylo příjemné, protože jsme potřebovali režiséra, který by dokázal zachovat podobnou vizuální stránku filmu i jeho vyznění, ale současně dokázal k příběhu přistoupit trochu odlišným způsobem, a najít takovou rovnováhu je velice těžké.“

Bobina odjakživa fascinoval koncept času a možnosti změnit minulost, stejně jako dilemata, která k této problematice patří, což do příběhu, který Woolvertonová napsala, dokonale zapadalo. Velice záhy přišel s novou verzí scénáře, ve které Čas figuroval jako skutečná, existující postava. „Tok času je něčím, co Alenka vždycky vnímala jako negativní jev, protože čas jí sebral otce, když byla ještě velice malá,“ říká Bobin. „V tomto příběhu se dozvídá, že čas není jejím nepřítelem, ale něčím, co můžeme ocenit.“

„James je skutečně skvělý,“ míní Mia Wasikowska. „Chopil se světa, který Tim stvořil, a vdechnul mu vlastní styl a hloubku emocí, čímž si ho zcela přivlastnil. Je do toho příběhu upřímně zamilovaný a snažil se o to, aby mezi všemi jeho postavami byly intenzivnější citové vazby.“

obrazek
Co se týče role Času, kouzelné bytosti, která sedí na černém trůnu v zámku věčnosti, od samého začátku si všichni přáli, aby ji ztvárnil Sacha Baron Cohen. Čas, který má jednu ruku lidskou a druhou mechanickou, je strážcem Chronosféry, zářící, rotující kovové koule v komnatě s hodinami, která je zdrojem veškerého času. Pokud ji z hodin vyjmete, umožňuje Chronosféra svému majiteli cestovat Oceánem času do minulosti. Baron Cohen už v minulosti s Bobinem spolupracoval, a když obdržel scénář filmu, naprosto jasně chápal, co od něj producenti očekávají, a po tvůrčí stránce se této výzvy s radostí ujal.

Pestrá škála obyvatel Podzemní říše, kterým ve filmu Alenka v říši divů vdechly život slavné herecké hvězdy, se znovu vrací. Johnny Depp ztvárnil kloboučníka Tarranta Hightoppa, známějšího jako Potrhlý kloboučník, který, jak Alenka po návratu do Podzemní říše zjišťuje, je nyní ještě potrhlejší než kdykoliv předtím. Když se Alenka v Podzemní říši objevuje, dohání Kloboučníka k šílenství starost o jeho rodinu a její osud.

Anne Hathawayová se vrací jako Mirana, laskavá a vlídná Bílá královna a krásná mladší sestra zákeřné Srdcové královny. „Jednou z věcí, na které jsem se v tomto filmu chtěla zaměřit, je prozkoumání náznaků toho, že Mirana není až tak dokonalá, jak působí. Má v sobě něco z temnoty své sestry, ale velice pečlivě se to snaží držet ve svém nitru,“ říká Hathawayová. „Zjišťujeme, že ačkoliv se stále nachází na straně dobra, je komplikovanější, než se původně zdálo.“

Mia Wasikowska představuje Alenku Kingsleighovou, odhodlanou mladou ženu, která vyrostla ve viktoriánském Londýně. Je nonkonformním snílkem. I nyní, na pokraji dospělosti, má stále velké problémy s nalezením rovnováhy mezi svou přirozenou zvědavostí a podřízením se očekávání, která na ni druzí mají. „Alenka je skvělá postava, protože je velice soběstačná, a poté, co se vrátila ze svých cest, na kterých velela vlastní lodi, je mnohem sebevědomější a naplněna smyslem pro inspiraci a vzrušení,“ míní Wasikowska.

„Alenka, jak ji stvořil Lewis Carroll, byla na svou dobu velice pokroková a takřka mezi ostatní nezapadala, protože se jednalo o velice silnou ženskou postavu uprostřed viktoriánského patriarchátu...byla to do jisté míry moderní žena, která se ocitla ve staromódní společnosti,“ dodává Bobin.

Iracebeth, výbušnou Srdcovou královnu a bývalou vládkyni Podzemní říše, která nenávidí svou mladší sestru Miranu, si znovu zahrála Helena Bonham Carterová a Matt Lucas se vrací coby hlas Tydlidýna a Tydliduma, obtloustlých dvojčat, která se chovají velice dětinsky a neustále se o něčem dohadují.

Nově se v tomto filmu objevují také Rhys Ifans coby Zanik Hightopp, konzervativní otec Potrhlého kloboučníka, který má na svého syna absurdně vysoké nároky, a Sacha Baron Cohen jako samotný Čas.

Alan Rickman se vrací coby hlas Absoloma, bývalého modrého houseňáka, který všechno ví a chová se tak trochu namyšleně. Stephen Fry znovu propůjčil svůj hlas Šklíbovi, mazanému kocourovi, který má sklony se neustále šklebit a velice často mizí. Michael Sheen se vrací coby hlas Bílého králíka, který je stále posedlý dochvilností.

Timothy Spall znovu namluvil postavu Bayarda, obřího ohaře, který v minulosti sloužil Srdcové královně, ale nyní je spojencem Alenky a jejích přátel. Barbara Windsorová znovu propůjčila hlas postavě bojovné Plšice Mallymkun. Paul Whitehouse se znovu vrací jako Thackery, nervózní a temperamentní Zajíc Březňák, u něhož se konají Kloboučníkovy čajové dýchánky. Herecký tým doplňuje Matt Vogel (A zase ti Mupeti) v roli Wilkinse, Časova pobočníka. Wilkins udržuje v chodu veškeré hodiny, které v Časově zámku jsou, a pomáhá se stavbou improvizovaného stroje času, ve kterém se vydává za Alenkou napříč Oceánem času.

Natáčení snímku Alenka v říši divů: Za zrcadlem proběhlo na podzim roku 2014 v ateliérech Shepperton a Longcross a v exteriérech po celé Británii a podílelo se na něm hned několik klíčových členů tvůrčího týmu předchozího snímku Alenka v říši divů. Patří mezi ně trojnásobná držitelka Oscara, kostymérka Colleen Atwoodová, která za předchozí film z roku 2010 získala Oscara a cenu BAFTA, kromě řady dalších cen, oscarový vedoucí týmu vizuálních efektů Ken Ralston, který byl za vizuální efekty snímku Alenka v říši divů nominován na Oscara, a držitel ceny GRAMMY, hudební skladatel Danny Elfman.

Mezi nově příchozí členy tvůrčího týmu patří například na Oscara nominovaný kameraman Stuart Dryburgh, ASC, oscarový výtvarník Dan Hennah, na Oscara nominovaný střihač Andrew Weisblum, ACE, vedoucí týmu vizuálních efektů Jay Redd a oscarový maskér Peter Swords King.

Podobné filmy

X-Men
Po planetě se rodí děti s X-faktorem v genech. Dává jim zvláštní sílu - například schopnos...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Ztracený poklad Aztéků
(Lost Treasure of the Grand Canyon) Doktor Jordan najde starobylou hrobku. Není v ní ovšem...
dnes 22.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Konec světa se blíží
(40 Days and Nights) Blíží se potopa, hladiny moří stoupají! K záchraně životů bude potřeb...
dnes 22.30
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 14. 8. 2020 Svátek má Alan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz