fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

84% 4641 hlasů
film / komedie, romantický, Francie/Německo, , 120 min.
Le Fabuleux destin d´Amélie Poulain
Kinopremiéra v ČR 20.9.2001, DVD od 12.4.2009 Levné knihy, Blu-Ray od 28.1.2015 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2001, Český Lev, Zahraniční film
2001, Nominace na Oskara, Nejlepší cizojazyčný film


Ukázka
01:40Příběh o zasněné servírce Amélii, která se od pultu v kavárně Deux Moulins snaží vylepšovat osudy lidí kolem sebe humorem, kouzlem, imaginací a vodopádem nápadů.
Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre, která je světem sama pro sebe. Je číšnicí v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví sousedy jako na malém městě. V jejím životě se nikdy neudálo nic zvláštního, až na matčinu kuriózní smrt, nad níž Améliin tatínek stále truchlí. Amélie by asi zůstala smířená se svým osamělým údělem, kdyby jednoho dne neobjevila ve svém bytě ukrytý poklad v podobě staré krabice s památkami na dětství někdejšího nájemníka. Nejenže se Amélie rozhodne po letech doručit krabici jejímu majiteli, ale dospěje současně k poznání, že může pomáhat zlepšit a napravovat okolní svět. Když pak jednoho dne objeví člověka sbírajícího u nádražních fotoautomatů zahozené podobenky cizích lidí, Amélie se zamiluje. Trvá to ale ještě nějaký čas, než se seznámí s Ninem a než mu dovolí rozšifrovat její tajemné zprávy.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Podle mě je Amélie asi jeden z nejdůležitějších evropských filmů vůbec. A taky nejkvalitnějších. V první řadě výtvarná stránka - nikdy jsem neviděl takovou vypiplanost všech scén, co do grafické estetiky a barevného sladění. Každý záběr zde by mohl být malířským dílem. Srovnání se nabízí s Mechanickým pomerančem, ten v tomto smyslu fungoval stejně, jen s tím rozdílem, že Kubrick byl ve scénografii schválně neestetický, Jeunet naopak oku lahodící. Dále se mi velice líbila forma vyprávění - skoro epizodické, zabývající se sebemenšími detaily. Což je netradiční v rámci celého filmu. Co se týče herců, neměl jsem jediný problém. Audrey Tatou byla úžasná, optimisticky naivní v projevech a gestech stejně jako celý film. A pak se nelze nezmínit o hudbě Yanna Tirsena, z které jsem byl nadšený. Celkově je to film, na kterém je hodně znát velká hravost režiséra, obsahuje plno zajímavých nápadů a dívá se na něj moc pěkně. Má neotřelý humor, zvláštní postavy a neopakovatelnou atmosféru. Trochu mi to celé přišlo jako ten impresionistický obraz od J. Renoiara. Prchlivý, krásný, neobyčejný.

- prchlivost denních okamžiků
- příběh Amélie téměř stejný jako ostatních lidí z Montmartru
Všechny komentáře k filmu 89+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Amélie z Montmartru

23-ročná krásna a osamelá Amélia vyrastala len so svojím uzavretým otcom, doktorom Raphaelom Poulain. V jej živote sa nikdy nestalo nič zvláštne, až na matkinu kurióznu smrť - zabilo ju telo samovrahyne padajúce z Notre Dame. Citovo odťažitý otec za manželkou stále smúti, prestal sa zaujímať o svet okolo seba a už dávno rezignoval na sny o cestovaní po svete. Amélia v súčasnosti pracuje v malom bistre v parížskej štvrti Motmartre, nakupuje u miestneho predavača zeleniny Collignona, zdraví susedov ako v malom meste. Amélia, ktorú od detstva presviedčali, že má choré srdce, a preto vyrastala bez kamarátov, by asi zostala zmierená so svojím osamelým osudom, keby... Jedného dňa nájde vo svojom byte za stenou ukrytú škatuľu s odloženými detskými hračkami. Vypátra jej majiteľa, ktorému znovunájdené detstvo vráti radosť zo života. Amélia dospeje k poznaniu, že môže pomáhať zlepšiť a napravovať okolitý svet. Od toho okamihu netúži po ničom inom, ako robiť ľudí šťastnými. Trpaslíka z otcovej skalky pošle na cestu okolo sveta, aby prebrala rodiča z letargie a melanchólie, zatrpknutej a sklamanej pani správcovej pošle list od muža, ktorého kedysi dávno milovala a on ju opustil, vtipne potrestá aj odporného Collignona, ktorý ponižuje svojho, myslením jednoduchého, pomocníka Lucien, dá dohromady žiarlivého Josepha a hypochondrickú trafikantku Georgettu... V mori dobrých skutkov sa osud usmeje i na ňu. Konečne sa jej splní veľký sen o láske. Jedného dňa stretne človeka, zbierajúceho pri staničných fotoautomatoch zahodené fotky cudzích ľudí a zaľúbi sa doňho. „Víla Amálka“ však nič nerobí jednoducho a obyčajne, preto aj stretnutie s mladíkom Ninom Quincampoixom, naplánuje zložitým (a mierne extravagantným) spôsobom, kým mu dovolí rozšifrovať svoje tajomné správy a stretnúť sa s ňou. Keďže v prípade Amélie z Montmartru ide tak trochu aj o rozprávkový a snový príbeh, je jasné, že na konci nás čaká happy-end. Ako inak?


O tvůrci

Jean Pierre Jeunet
obrazek Začínal jako autor krátkých animovaných filmů, z nichž Le Menege ( Kolotoč, 1979 ) byl oceněn Césarem. Řadu cen si odnesly z různých festivalů také jeho krátké filmy Le bunker de la derniere rafale ( Bunkr poslední přestřelky, 1980 ), Pas de Repos pour Billy Brakko ( Žádný odpočinek pro Billyho Brakka, 1984 ), Foutaises ( Blbiny, 1990 ). Cenami byl doslova zasypán jeho první celovečerní film Delikatessen (Delikatesy, 1991 ), natočený ve spolupráci s Markem Carem. Až překypující obrazotvornost, smysl pro humor a dokonale propracovaná estetika fantaskna jsou příznačné i pro další společný film režisérské dvojice La cité des enfants perdus (Město ztracených dětí, 1995 ), odměněné Zvláštní cenou poroty v Cannes. Svůj talent pro bizarní způsob vidění uplatnil také v Hollywoodu, kde režíroval poslední díl sci-fi série Vetřelec: Vzkříšení ( 1997 ).

Podobné filmy

Čarodějky z Eastwicku
(The Witches of Eastwick) Rozvedená Susan Sarandon, ovdovělá Cher a opuštěná Michelle Pfei...
zítra 01.05
Nova Cinema
Jak se dostat na Princeton
(Admission) Portia pracuje v přijímacím oddělení na univerzitě v Princetonu. Jejím úkolem ...
zítra 09.00
Nova Cinema
Mickovy modré oči
(Mickey Blue Eyes) Hugh Grant požádal o ruku svoji přítelkyni. Ta ho ale odmítla, protože ...
zítra 11.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz