fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

73% 823 hlasů
hudební / muzikál / romantický, USA, , 113 min.
An American in Paris
Kinopremiéra v ČR 9.11.1951, DVD od 5.9.2003 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1951, Oskar, Nejlepší kamera, Alfred Gilks
1951, Oskar, Nejlepší film
1951, Oskar, Nejlepší původní scénář, Alan Jay Lerner
1951, Oskar, Nejlepší hudba, Saul Chaplin , Johnny Green


Ukázka
00:45Divadelní autor a textař Alan Jay Lerner napsal příběh amerického vojáka, který po válce zůstane v Paříži, aby studoval malířství, a zamiluje se do francouzské dívky Lise.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Gershwinovu hudbu mám ve velké oblibě, Kellyho taneční eskapády rovněž (Zpívání v dešti). I přesto jsem se u této muzikálové klasiky povážlivě nudila a nedočkavě vyhlížela titulek The end. Odměnou za moji trpělivost byla skvostná baletní scéna v závěru filmu. Pročež 3 hvězdy.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Američan v Paříži

obrazek
Nápad spojit hudbu George Gershwina s nějakým příběhem a natočit ho jako muzikál se údajně zrodil v hlavě producenta Arthura Freeda a byl nadšeně podporován skladatelovým bratrem Irou Gershwinem. Všichni se shodli na tom, že hlavní roli Jerryho Mulligana nemůže vytvořit nikdo jiný než Gene Kelly. Pro úlohu Lise byla vybrána Cyd Charisseová, která však během přípravných prací zjistila, že je těhotná. Přes nedůvěru vedení MGM Kelly prosadil jako svoji partnerku tehdy devatenáctiletou Leslie Caronovou, již viděl tančit v jednom divadle na Champs Elysées. Výraznou roli jeho přítele, pianisty Adama Cooka, vytvořil herec a hudebník Oscar Levant, známý jako vynikající interpret Gershwinových skladeb, a postavou Henriho Baurela ve filmu debutoval francouzský revuální zpěvák Georges Guetary. Paříž sice hraje ve snímku mimořádnou úlohu, ale kromě několika celkových záběrů celý film vznikl ve studiích MGM.

Vrcholem snímku se stala závěrečná sedmnáctiminutová baletní sekvence, která ve zkratce rekapitulovala příběh umělce, který v Paříži nalézá, ztrácí a znovu nalézá svoji lásku. Výtvarník Preston Ames, který ve francouzské metropoli studoval, navrhl dekorace, měnící se podle stylů malířů, jež ovlivňují Jerryho tvorbu (Dufy, Rousseau, van Gogh, Toulouse-Lautrec, Utrillo, Manet). Gene Kelly svoji choreografii v této scéně podřídil výtvarnému pojetí. Vytvořil směsici různých stylů, od klasického, přes moderní balet, až ke stepu; sám to nazýval "syntézou starých forem a nových rytmů". Tak dlouhá taneční scéna nebyla nikdy předtím (ani potom) ve filmu použita, a její prosazení nebylo jednoduché. Vedení MGM přesvědčilo až promítnutí úspěšného anglického tanečního snímku Červené střevíčky (1948, r. Michael Powell, Emeric Pressburger), takže schválilo dodatečných půl milionu dolarů na její natočení (zbytek filmu už byl hotov).

Američan v Paříži měl premiéru 9. listopadu 1951 a slavil úspěch u diváků i u odborné kritiky. Dodnes patří k vrcholům zlatého muzikálového období 50. let.logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 4. 7. 2022 Svátek má Prokop
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz