fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

83% 6050 hlasů
film / komedie, drama, USA, , 121 min., od 15 let
American Beauty
Kinopremiéra v ČR 17.2.2000, DVD od 27.10.2003 Universal

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2000, Český Lev, Zahraniční film
1999, Oskar, Nejlepší mužský herecký výkon, Kevin Spacey
1999, Oskar, Nejlepší kamera, Conrad L. Hall
1999, Oskar, Nejlepší režie, Sam Mendes
1999, Oskar, Nejlepší film
1999, Oskar, Nejlepší původní scénář, Alan Ball


V TV televize dnes Sky Movies Greats HD 23.20
Sky Movies Greats HD 23.20
Ukázka
02:52Oscarové drama o krizi středního věku plné opravdovosti, humoru a smutku.
Zhruba kolem 40. roku života se obvykle u mužského jedince dostaví jistá krize, obecně nazývaná krizí středního věku. Člověku se nic nedaří, s nikým si nerozumí, okolí je jen pro smích, pociťuje příznaky stárnutí a není spokojený naprosto s ničím. A zrovna v takovémto stadiu se nachází Lester Burnham. Ať dělá, co dělá, všechno je špatně, pro manželku Carolyn je jen obtížným hmyzem a pubertální dcera Jane ho prostě nenávidí a považuje za neskonale trapného páprdu. Jak z toho ven?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Americkou krásu jsem poprvé viděl v roce jejího uvedení do kin a od té doby si na ni vzpomenu v průměru snad jednou denně. Pro mě osobně naprosto výjimečný, protože výjimečně důležitý film.
Všechny komentáře k filmu 88+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Americká krása

obrazek
Hlavní postavou a současně vypravěčem svého vlastního příběhu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham, který žije s ve vztahu bez lásky a úcty s manželkou Carolyn a pubertální dcerou Jane v jedné z typických maloměstských čtvrtí. Je redaktorem v oblastním inzertním časopise, ale práce ho nebaví a dává za pravdu ženě, průbojné realitní agentce i dceři, které ho považují za bezvýznamného ubožáka. Životem otupělý Lester je však jednoho dne nečekaně okouzlen krásou Angely Hayesové, spolužačky jeho dcery, a má pocit, že jeho život opět dostává smysl. Na večírku se dá do řeči se synem svého souseda Rickym, který se baví tím, že videokamerou tajně natáčí život svých sousedů a přivydělává si prodejem marihuany.
obrazek
Lesterovi se libí s jakou rozhodností dá výpověď nepříjemnému šéfovi a souhlasí, že si od mladíka koupí drogu. Když Angela Lesterovi zalichotí, okouzlený muž se oddá erotickým fantaziím, ve kterých hraje dívka hlavní roli a večer, když dívka přespí u Jane v pokoji, tajně vyslechne jejich intimní rozhovor, ve kterém Angela tvrdí Jane, že by se s Lesterem hned vyspala. Povzbuzen vytáhne druhý den odložené činky a večer se po dlouhé době dokáže postavit vzteklé manželce, která vyhrožuje rozvodem poté, co ho přistihne při masturbaci. Další den se Lester dokáže postavit i svému nadřízenému a přestože dostane výpověď zvládne situaci s přehledem a ještě si na šéfovi vydíráním vymůže tučné odstupné.
obrazek
Zatímco Jane se postupně sbližuje s podivínským Rickym Fittsem, Carolyn se v ošuntělém hotelovém pokoji stane milenkou svého největšího konkurenta Buddyho Kanea. Vyrovnaný Lester je v naprosté pohodě a jako proměněný jde za svými sny. Za odstupné si koupí auto svých snů, červený Pontiac Firebird z roku 1970, a nastoupí jako obsluha v bufetu, kde v mládí prožil své nejšťastnější roky. Rickyho otec, plukovník Fitts vidí jak jeho syn prodává Lesterovi marihuanu, domnívá se však, že muž Rickymu platí za homosexuální erotické služby. Když mu to syn záměrně potvrdí, zhroutí se. Lester je konečně sám s Angelou, kterou povzbudí poté, co ji Ricky vyčte, že využívá Jane k léčení svých komplexů. Když dojde na něžnosti a dívka přizná, že je dosud panna, Lester se ovládne a přes svou touhu ji něžně odmítne. Vzápětí však do Lesterova života nečekaným způsobem zasáhne nevypočitatelný osud.


O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Režijní debut úspěšného divadelního režiséra Sama Mendese, který vznikl na základě původního scénáře Alana Balla, se vymyká z rámce běžné americké komedie. Jeho hrdiny nejsou členové potřeštěné rodiny, jež v konfrontaci s usedlými sousedy vzbuzuje smích. Právě naopak. Carolyn Burnhamová se naopak ze všech sil snaží naplnit idylický obraz harmonické rodiny, tolik proklamovaný médii. Jenže i v Americe je všední život na hony vzdálen kýčovitým představám. A tak smích, který Americká krása v divácích vzbuzuje, místy až zamrazí, protože její příběh má hluboce lidský rozměr. Šest nominací na prestižní Zlaté Glóby tento fakt potvrzuje.

Podobné filmy

Jak se dostat na Princeton
(Admission) Portia pracuje v přijímacím oddělení na univerzitě v Princetonu. Jejím úkolem ...
dnes 11.25
Nova Cinema
Zátah
(Dragnet) Dan Aykroyd a Tom Hanks mají za úkol vyřešit případ podivných loupeží, které spo...
dnes 13.45
Nova Cinema
Širák
Úsměvný příběh o znovunalezení milostného vztahu. Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (199...
dnes 14.55
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz