fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

62% 1075 hlasů
film / thriller, akční, USA, , 105 min., od 15 let
American Assassin
Kinopremiéra v ČR a SK 14.9.2017, DVD od 7.2.2018 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize ne. 10.7. PRO7 22.55Ukázka
02:27Americký zabiják mapuje vzestup Mitche Rappa, nováčka CIA pro
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu za sebe beru za největší chybu obsazení hlavní postavy Dylanem O'Brienem. Já mu tu mlátičku prostě nevěřím. Obzvlášť když jde do akce s Adkinsem (o kterém všichni víme že pozér není). Celkově děj úsměvný a občas i hloupý, ale ne nudný a urážlivý, takže za sebe jsme spíš zklamaný (čekal jsem víc) než naštvaný.
Všechny komentáře k filmu 5+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Americký zabiják

Americký zabiják obdařený jedinečnými vražednými schopnostmi a hnaný zběsilou touhou po pomstě je hlavní postavou akcí nabitého špionážního thrilleru vycházejícího z drsné reality současných pečlivě utajovaných operací nepřátel, sofistikovaného sledování, přenosných jaderných zbraní a pochybných agend. Je to příběh rodícího se šéfa protiteroristického špionážního útvaru 21. století, který ve světě nových pravidel boří všechny zažité zásady. Ale ačkoli se nacházíme uprostřed nové éry odvážných individualistů, je to také příběh agentů roztroušených daleko od domova po celém světě, kteří si uvědomují, co je opravdu důležité: spolupracovat ve jménu vyššího dobra.


O filmu

obrazek
Americký zabiják obdařený jedinečnými vražednými schopnostmi a hnaný zběsilou touhou po pomstě je hlavní postavou akcí nabitého špionážního thrilleru vycházejícího z drsné reality současných pečlivě utajovaných operací nepřátel, sofistikovaného sledování, přenosných jaderných zbraní a pochybných agend. Je to příběh rodícího se šéfa protiteroristického špionážního útvaru 21. století, který ve světě nových pravidel boří všechny zažité zásady. Ale ačkoli se nacházíme uprostřed nové éry odvážných individualistů, je to také příběh agentů roztroušených daleko od domova po celém světě, kteří si uvědomují, co je opravdu důležité: spolupracovat ve jménu vyššího dobra.

Film „Americký zabiják”, natočený na motivy velmi úspěšné knižní série zesnulého spisovatele Vince Flynna, představuje divákům v současnosti jednoho z nejpopulárnějších fiktivních hrdinů stínového světa špionáže: superagenta CIA Mitche Rappa. Když Rappovu slibnou budoucnost náhle zničí strašlivý výbuch násilí, zahájí kariéru bojovníka v utajení v předních liniích ve věku teroru. Nyní musí přijít na to, jak proměnit svůj vražedný vztek na motivaci k pronásledování těch, kdo chtějí zničit sny a tužby druhých lidí - ve světě, kde upřímnost není na denním pořádku.

Film „Americký zabiják” Rappovu přeměnu z žalem zdrceného snoubence na mazaného renegáta a nakonec až na velmi schopného nováčka CIA, který na své první misi nesmí zklamat a najít 15 kilo ukradeného plutonia. Ve filmu se setkává vycházející hvězda Dylan O’Brien, který ve své první filmové roli ztvárnil nováčka CIA Rappa, pro kterého není nic nemožné, a držitel nominace na Oscara a držitel Zlatého glóbu Michael Keaton jako legendární instruktor CIA Stan Hurley. Ve snaze napravit vlastní chyby s devastujícími následky připravuje Hurley Rappa na zapojení do skupiny Orion, nejtajnější sítě agentů v CIA. Ale přestože Hurley učí Rappa, že práce špiona nesmí být osobní záležitostí, Rapp si vytvoří osobní vazby, které mu pomohou proniknout do sítě námezdných žoldáků, obchodníků se zbraněmi, extrémistů a naštvaného bývalého agenta, který se od něj zas až tak moc neliší, kteří tajně připravují rozpoutání nové světové války.

Příběh, který hned od začátku nabírá strhující tempo a ve kterém jedna nervy drásající scéna střídá druhou, přivedli na plátna kin filmoví tvůrci, kteří nejsou v této oblasti žádnými nováčky: režisér Michael Cuesta, scénáristé Stephen Schiff, Michael Finch, Edward Zwick & Marshall Herskovitz a producenti Lorenzo di Bonaventura a Nick Wechsler. Cuesta film pojal jako drsnou, ale strhující interkontinentální cestu z Washingtonu D.C. přes Istanbul do Říma a na palubu americké letadlové lodi… a přímo do šedých zón našeho světa v roce 2017.

Cuesta říká: „Je to příběh o zrození Mitche Rappa - jeho proměny z muže usilujícího o osobní pomstu v profesionála s urputným smyslem pro spravedlnost. Jsem nadšený, že mohu fanouškům knižních předloh a všem ostatním ukázat, jak se Dylan O’Brien proměňuje v Mitche. Dylan je pro dnešní diváky velmi přitažlivý jako akční hrdina našeho tisíciletí a myslím si, že se jim bude líbit jeho spolupráce s Michaelem Keatonem, kterému se podařilo ztvárnit tvrďáka Hurleyho jako John Wayne 21. století.“

Lysu, vdovu po Vince Flynnovi, hluboce dojalo, když viděla, jak dílo jejího manžela konečně ožívá ve filmu. Ke svému dojmu říká: „Když jsem ten film viděla, pociťovala jsem velké rozrušení a zároveň vnitřní klid, protože jsem věděla, že Vince je velmi hrdý a pokorný. Postavy byly věrně přeneseny ze stránek knih na filmové plátno.“

obrazek
Vince Flynn proniká do filmu

To, co znamenal Tom Clancy pro špionážní thrillery osmdesátých let - který zpracoval skutečné materiály z období studené války a z nejtemnějších zákoutí amerických špionážních operací do strhujících příběhů - znamenal Vince Flynn pro nové tisíciletí. Zároveň d proměnou světa po 9. září 2011 a s obrovským nárůstem hrozeb, které je téměř nemožné předvídat, Flynn posunul i špionážní román. Opustil éru techno-thrillerů z chladného světa rozděleného na východ a západ a odvážně se vydal do nového žhavých spontánních hrozeb, které mohou přijít odkudkoliv. Brzy poznal, že celosvětový nárůst terorismu proti civilnímu obyvatelstvu znamená, že CIA bude potřebovat nový typ rekrutů. S tím, jak se teroristé vynořují z různých sociálních prostředí a oblastí, musí zpravodajské služby klást zcela nové nároky na špióny, kteří budou schopni proniknout do černého smyšlení těch, kteří jsou spíše než politickými záměry motivováni touhou sežehnout svět svou zběsilou nenávistí.

Proto napsal poutavou sérii knih o Mitchi Rappovi, zaměřenou na nepolevující schopnosti jedince - muže, který, hnán svým hněvem, idealismem, hrdostí a ryze osobní zlobou, reaguje na pomstychtivé, morálně nepodložené hrozby, které se čím dál více stávají běžnou součástí současnosti.

Flynn poprvé představil Rappa ve svém románu z roku 1999. Již v knize z té doby, Transfer of Power, byl ceněným agentem CIA pověřovaným těmi nejriskantnějšími misemi; v tomto románu, ve kterém teroristé ovládnou Bílý dům a drží jeho veškeré osazenstvo jako rukojmí, je Rapp v posledním zoufalém pokusu vyslán jako jednočlenné komando zachránit právě tu americkou vládu, která ho tak štve. Z knihy se okamžitě stal bestseller a časopis Publisher’s Weekly se o něm pochvalně vyjádřil jako o „bezbřehém intrikaření“. Potom vyšla v rychlém sledu série 13 románů s Mitchem Rappem, které napsal Flynn - a později Kyle Mills, kterého vydavatel po Flynnově předčasné smrti vybral, aby v psaní série pokračoval.

Flynnovi se rychle dostalo uznání od skutečných příslušníků zpravodajských služeb, které ohromila udivující přesnost jeho románů. Psal svá díla s důvěrnou znalostí fungování vládních agentur, průběhu tajných operací a také znalostí toho, jak politické boje o pozice ve Washingtonu a intriky světových mocností vytvářejí hustou mlhu kolem snahy o bezpečnost Američanů.

Série románů o Rappovi si získala příznivce ze všech kruhů, počínaje americkými vládními kruhy až po vrcholné představitele cizích států - od Billa Clintona přes George W. Bushe až po jordánského krále Abdullaha II - a zejména mezi americkými vojáky sloužícími v zahraničí, kde jsou údajně na kasárenských palandách pohozena paperbacková vydání Flynnových románů. Každá z knih se dostala na žebříček bestsellerů deníku New York Times a jen v USA se prodalo více než 12,5 miliónů výtisků románů s Rappem a knihy se prodávaly ve více než 20 různých zemích.

V roce 2010 Flynn vyslyšel naléhavé volání fanoušků po návratu v čase - a konečně nabídl čtenářům to, co chtěli: příběh Rappových začátků, ve kterém popisuje, jak z osamoceného, emočně rozervaného mladíka po absolutoriu vysoké školy stala noční můra všech teroristů. Byl to román Americký zabiják. Z knihy, ve které vylíčil Rappovu trýznivou minulost - ztracenou lásku, zármutek, který ho přiměl ke vstupu do tajného programu na výcvik agentů pro práci mimo rámec konvenčních pravidel - se stala jedna z jeho nejúspěšnějších a nejoblíbenějších knih. Tentokrát časopis Publisher’s Weekly napsal: „Flynn napsal svůj obvyklý vysokooktanový thriller o mezinárodní špionáži, ale protože nám umožnil nahlédnout do Rappových začátků, vložil do něj větší hloubku a emoce.“

Bohužel, v roce 2013 Vince Flynn zemřel ve věku 46 let na rakovinu prostaty. Ale ještě před smrtí se dohodl s producenty di Bonaventurou a Wechslerem na představení špionážního řemesla nového tisíciletí současným filmovým divákům. Během svého boje s rakovinou zůstal Flynn věrný miliónům oddaných fanoušků Mitche Rappa a pokračoval psaní. A po Flynnově smrti vytrvali ve svém odhodlání dostat Rappův příběh na filmová plátna i di Bonaventura a Wechsler. A bylo naprosto jasné, že „Americký zabiják” musel být úplně prvním příběhem.

„‚Americký zabiják‘ dějově předchází celé knižní sérii, takže to pro nás byla skvělá příležitost představit příběh o Mitchových začátcích filmovým divákům, jak skalním fanouškům knižních románů, tak i těm, kteří se s touto postavou dosud nesetkali.“, říká di Bonaventura. „Protože na začátku příběhu se setkáváme s 20letým Mitchem a ne s ostříleným vojenským veteránem, kterým se stal až později, můžeme sledovat jeho vývoj a proměnu.“

Di Bonaventura pokračuje: „V podstatě je to příběh o zrození hrdiny. Právě tady Vince Flynn skutečně zářil. Chtěl zavést čtenáře nejen do reálného světa současných agentů zpravodajských služeb, ale také emočního světa těchto mužů a žen, jejichž posláním je chránit nás, a zjistit, proč jsou někteří obětovat všechno, přestože se nikdy nikdo nedoví, co pro naši bezpečnost udělali. A přesně to dělá ‚Americký zabiják‘.“

K převedení knižní předlohy do filmové podoby přizvali filmoví tvůrci špičkové scénáristy v čele se Stephenem Schiffem, který se podílel na scénáři k televiznímu seriálu o sovětských špiónech „Takoví normální Američané“. V souladu s Flynnovou oblibou aktuálních příběhů v rychle se měnícím světě se filmoví tvůrci rozhodli posunout Rappovy počátky do současnosti. Byla také zdůrazněna nová postava padoucha příběhu Ghosta, která reprezentuje nejasný zdroj současného globálního teroru, který přichází od těch nejméně pravděpodobných lidí a z nejméně pravděpodobných míst, a která slouží jako jakési temné zrcadlo formování Rappovy osobnosti. Provedené změny zahrnují také maximální zrychlení tempa a vizuálního napětí do 2hodinového intervalu - ale od samého začátku platila zásada zachovat ducha Flynnovy tvorby.

Michaela Keatona zaujala kombinace prvků z aktuálního roku 2017 s jedinečným Flynnovým pohledem na moderní špionáž. „Ve scénáři byly ve srovnání s knihou provedeny velké změny - ale myslím, že hlavní obsah toho, co se Vince snažil sdělit, zůstal zachován, a byl poutavě doplněn o morální a globální aspekty.“, říká herec.

Pro Nicka Wechslera byl posun do současnosti plně v souladu s Flynnovým dílem. „Na celé sérii s Mitchem Rappem se nejvíc líbilo, že nepojednává o padouších z minulosti. Je to o padouších a chaosu, který kolem sebe vidíme právě teď.“, říká. „Tušil jsem, že na plátně to bude napínavé.“

Wechsler pokračuje: „Jeden z důvodů, proč lidé Mitche milují, je to, že se nikdy nebojí odhalit pravdu, a platí to bez ohledu na to, zda stojí proti teroristům, politikům nebo svým nadřízeným. Není to žádná uhlazená postava. A protože Mitch nestrpí hlupáky bez ohledu na to, na které straně stojí, stane se z něj tajný strážce zákona celého západního světa, který drží na uzdě to nejhorší zlo.“

Stephen Schiff považuje „Amerického zabijáka” tak trochu za příběh o dospívání: „Na začátku je Mitch vlastně ještě chlapec, který se moc neliší od lidí, které všichni známe - našich přátel, bratrů, synů a dcer. Ovládá jedinečné dovednosti a má jedinečné schopnosti, které ale poznáme až později. Po osobní tragédii začíná jeho cesta, na jejímž konci se z něj stane muž. Všechny postavy, se kterými se setkává, pomáhají formovat jeho osobnost, ale má také svou cestu, vlastní bolest a vášeň a motivaci. Jen on může stvořit Mitche Rappa, ze kterého se stane - americký zabiják.“

Aby zajistili znepokojivou aktuálnost a vzrušující scény splňující současné nejvyšší nároky na akční film, di Bonaventura a Wechsler hledali režiséra s citem pro navození napětí. A to je přivedlo k Michaelovi Cuestovi.

Cuestu na příběhu lákala jeho obecná platnost a zavržení stereotypů při zkoumání motivací a následků teroru na osobní úrovni. A také ho přitahovaly zvyšující se obrátky příběhu a chtěl, aby tento narůstající spád působil na diváky reálně a poutavě, ne jako nějaký komiks či fantazie. „Moc se mi líbí, že příběh zachycuje reálný geopolitický a psychologický vývoj. Nikdy jsem neměl v úmyslu ten příběh nepokrytě stylizovat - spíše jsem ho chtěl, stejně jako Flynn ve svých knihách, zakotvit v realitě, dokonce i těch nejdivočejších akcích.“, říká režisér.

obrazek
Cuesta chtěl, aby diváci prožívali doslova výbušné scény osobně. „Miluji napínavé thrillery, ale jsem přesvědčen, že akce musí mít smysl.“, vysvětluje. „Ironií je, že i ta nejextrémnější a nejlepší akce může působit nudně, pokud vám nezáleží na postavách, které se jí zúčastní. Proto jsme od začátku věděli, že se film musí zaměřit na Mitchovu osobnost. Je to chlap, kterého byste následovali kamkoliv, dokonce i do těch nejnebezpečnějších situací.“

Snaha produkce zachovat perspektivu Vince Flynna udělal velký dojem na vdovu po Flynnovi, Lysu Flynnovou, která natočení filmu od počátku podporovala. Pevně věří, že Vince by byl naprosto u vytržení, kdyby viděl, jak se Rapp - postava, která byla natolik reálná, že někteří fanoušci byli přesvědčeni, že sám Vince je Mitch v přestrojení - zhmotnil ze stránek jeho knihy.

„Upřímně si přeji, aby tady Vince mohl být a vidět to.“, říká Lysa Flynnová. „Kdyby tady byl, určitě by byl na place a hovořil se všemi za kamerou i před kamerou. Nesmírně si vážil pracovního nasazení a já jsem měla možnost vidět, jak lidé na různých pozicích na tomto filmu tvrdě pracují. Bylo úžasné být při tom.“

Při návštěvě natáčení Lysu dojalo nejen pracovní zaujetí, ale také to, s jakým pochopením herci ztvárňují postavy jejího manžela. „Bylo pro mě velmi důležité, aby postavy věrně vystihovaly to, co bylo důležité pro Vince. Cítila jsem, že je v pořádku pozměnit příběh, ale velmi mi záleželo na tom, aby byly správně vystiženy jeho postavy. A to jsem tam cítila. Když jsem se setkala s představiteli jednotlivých postav, byla jsem si jistá ještě víc.“, říká Lysa.

Poznamenává, že důraz, jaký produkce kladla na aktuálnost příběhu v roce 2017 je v souladu s Flynnovým záměrem držet krok s dobou nebo být o krok napřed. „Vince vždy prováděl podrobný průzkum a byla to jedna z jeho nejoblíbenějších fází psaní. Miloval, když se dozvídal nová fakta.”, vysvětluje. „Myslím, že Vince měl nějaký šestý smysl pro nahlížení do budoucnosti a proto jsou jeho knihy tak aktuální.“

Podobné filmy

Kdo najde přítele, najde poklad
(Chi trova un amico trova un tesoro) Jeden nevrlý kapitán, jeden černý pasažér a jeden tic...
dnes 21.40
ČT2
Pád letu A 800
(Boîte noire) Matthieu (Pierre Niney) je mladý odborník na analýzu černých skříněk, který ...
dnes 23.50
Nova Cinema
Těžký zločin
(High Crimes) Úspěšná advokátka Ashley Judd se nehodlá smířit se skutečností, že jejího ma...
dnes 23.50
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 6. 7. 2022 Svátek má Státní svátek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz