fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

61% 50 hlasů
drama / psychologický, Česká republika, , 90 min.
DVD od 12.10.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1994, Český Lev, Herec ve vedlejší roli, Jiří Lábus


Ukázka
00:24Martin Dejdar dobývá Ameriku ve filmové adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky
Do Ameriky počátku 20. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech. Jeho strýc je nejbohatší muž Ameriky. Synovce přijme jako vlastního syna za podmínky absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, mladý muž neobstojí. Je strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu nastaví svoji druhou tvář - stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Filmová vize mu však jistou naději poskytne.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Film je postmodernistickou vizí nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný. Do Ameriky počátku XX. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech. Jeho strýc je nejbohatší muž Ameriky. Synovce přijme jako vlastního syna za podmínky absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, mladý muž neobstojí. Je strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu nastaví svoji druhou tvář - stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Filmová vize mu však jistou naději poskytne...
Všechny komentáře k filmu 5+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Amerika

Postmodernistická vize nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný. Do Ameriky počátku 20. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech Karel Rossman. Strýc Jakob, který je zde považován za nejbohatšího muže, jej přijme jako vlastního syna pod podmínkou Karlovy absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, však mladý muž neobstojí, a je proto strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu tak nastaví svoji druhou tvář - stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Východisko z krušné situace hrdina nalezne s pomocí věčně opilého námořního topiče v cestě do vzdálené Oklahomy po boku hodné servírky Terezy.


O filmu

obrazek
K řadě filmových děl podnícených tvorbou a osobností Franze Kafky patří i snímek Amerika (1994). Jeho autoři, de-butující režisér Vladimír Michálek a kameraman Martin Duba, se inspirovali Kafkovým nedokončeným románem, vydaným poprvé Maxem Brodem pod názvem Amerika v roce 1927 (v roce 1990 jej pod přesnějším titulem Nezvěstný přeložil Josef Čermák). Impulsem pro filmové zpracování však byla také úspěšná dramati-zace uváděná v pražské Ypsilonce. Odtud se odvíjí i obsazení hlavních rolí: Martin Dejdar, Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Ol-dřich Kaiser. Avšak teprve kamera Martina Duby a výtvarné pojetí Jaroslava Róny a architekta Jindřicha Goetze pozvedly divadlem inspirovaný text k svébytnému filmovému tvaru.

Příběh nejistého mladíka, který se ocitá v neznámé zemi a prožije v ní nečekané osudové epizody, vychází z klasického tématu dozrávání. Karel Rossman se v Novém světě uchytí u bohatého a zásadového strýce Jakoba, ale po setkání s fatální ženou Klárou se ocitá na dně společnosti v područí dvou gangsterů. Východisko z krušné situace nalezne hrdina s pomocí věčně opilého námořního topiče v cestě do vzdálené Oklahomy, po boku hodné servírky Terezy. Film byl nominován na cenu Českého lva v kategorii - nejlepší výtvarný počin, nejlepší hudba, nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, nejlepší zvuk. Jiří Lábus na-konec cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli získal a ústřední píseň filmu se stala hitem roku 1995.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 19. 5. 2022 Svátek má Ivo
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz