fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 94 hlasů
film / drama, pro děti, pohádka, romantický, Československo, , 100 min.
Kinopremiéra v ČR 15.11.1940, DVD od 6.11.2009 Filmexport

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 20.8. CS Film 14.00
CS Film 14.00
Ukázka
02:25Moudrost a laskavost stáří v adaptaci nejslavnějšího českého literárního díla.
Adaptace románu o prosté venkovské ženě, která nezapomenutelně vkročila do života rodiny své dcery i lidí z okolí. Získá si úctu všech, umí naslouchat, má pochopení a hlavně rozumí bolestem srdce i duše. To ji sblíží s komtesou i kněžnou, venkovskou dívkou Kristou, bláznivou Viktorkou a hlavně s její vnímavou vnučkou Barunkou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Proškovy děti netrpělivě očekávají příjezd své babičky na Staré bělidlo. Po selsku ustrojená žena si je hned získá laskavostí a moudrostí. Stejně snadno naváže vztah se sousedy, kteří se jí záhy začnou svěřovat se svými bolestmi. Nejvíce starou ženu dojme příběh šílené Viktorky, jež se jako dívka zamilovala do myslivce, odešla s ním a snad šťastně žila. Muž však na vojně padl a ona se vrátila do rodné vsi. Nedokázala už ale žít mezi lidmi, bloudila po lesích, až ji jednou za bouřky zabil padající strom. Této nešťastnici už babička nemohla pomoci. Je tu však Kristla a její Jakub, který má odejít na čtrnáct let na vojnu, a pak kněžnina schovanka Hortensie, která se trápí pro lásku k malíři. Když si babička získá náklonnost paní kněžny, přimluví se za mladé dvojice a také získá místo pro chudáka Kudrnu..
Všechny komentáře k filmu 18+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Babička

obrazek
Na Starém Bělidle se Proškovy děti konečně dočkaly příjezdu své babičky. Stařenka si je okamžitě získá laskavostí svou a moudrostí a stejně snadno naváže vztah také se sousedy, kteří se jí záhy začnou svěřovat se svými bolestmi. Hluboce ji dojme příběh šílené Viktorky, jež se jako dívka zamilovala do černého myslivce, odešla s ním a snad i nějaký čas šťastně žila, jenže pak muž padl ve válce a ona se vrátila do rodné vsi. Nedokázala už ale žít mezi lidmi, bloudila po lesích, kde ji jednou za bouřky zabil padající strom. Ale také je tu Kristla a její Jakub, který má odejít na čtrnáct let na vojnu. Jim babička na rozdíl od Viktory dokáže pomoci, když si získá i náklonnost samotné paní kněžny. Přimluví se za štěstí mladé dvojice, získá místo pro chudáka Kudrnu a dokonce pomůže ke štěstí i kněžnině schovance Hortensii, která se trápí pro lásku k malíři.


O filmu

obrazek
Babička Boženy Němcové patří k pokladům české literatury a vyprávět její obsah podrobněji by bylo nošením dříví do lesa. Nejeden filmový tvůrce se již pokusil převést nádherný příběh na filmové plátno nebo televizní obrazovku. K nejznámějším pokusům patří bezesporu Moskylakova televizní adaptace s Jarmilou Kurandovou a Libuší Šafránkovou z roku 1971. Nyní máte možnost zopakovat si také starší verzi, kterou v roce 1940 natočil František Čáp (původně měl film režírovat Jiří Frejka v politicky napjaté atmosféře však byl společností Lucernafilm nahrazen přijatelnějším Čápem). Zatímco Moskalikova verze je předlohou pouze inspirována, Čáp natočil věrnou adaptaci, která je téměř doslovným převyprávěním knihy využívajícím navíc oblíbených ilustrací Adolfa Kašpara.

Podobné filmy

Láska na hlídání
(First Daughter) Samantha je dívka, jejímž jediným snem je chodit do normální školy a vyhn...
dnes 14.10
Nova Cinema
Harry a Meghan: Královská romance
(Harry & Meghan: A Royal Romance) Romantický příběh britského prince Harryho a rozvedené a...
dnes 18.10
Nova Cinema
Skrytá vada
(Inherent Vice) Píše se rok 1970 a kalifornský soukromý detektiv Larry "Doc" Sportello se ...
dnes 22.25
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 17. 8. 2022 Svátek má Petra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz