fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

68% 1632 hlasů
drama, USA, , 108 min., od 12 let
Basquiat / Build a Fort, Set It on Fire

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:33Z papírové krabice do uměleckých galerií. Jeffrey Wright jako výtvarník newyorské ulice v americkém životopisném filmu.
Byl mladý, nesmírně talentovaný, úplně chudý a neznámý. Stejný, jako tisíce jiných nezávislých malířů v Americe. Pomaloval ulice, zdi a plechové ohrady. Jeho publikem byli nuzáci a bezdomovci, kteří měli brlohy přímo pod jeho největšími díly. Pak potkal legendárního Andy Warhola. Během jednoho roku se stal Jean-Michel Basquiat senzací celého světa. Přední sběratelé a proslulé světové galerie se praly o jeho práce. Břemeno slávy bylo ale příliš veliké. Když Basquiat umíral, bylo mu pouhých 27 let.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu A tak měl na tu správnou vlnu našlápnuto... je otázka, zda ho na její pěnivý vrchol nedostal stejný stimulant talentu, který ho stáhnul pod hladinu, co já vím, třeba bychom byli stejně dobří všichni, jen by nám nedošlo, že jsme vlastně umělci ;-) Ať je tomu jak chce, tento životopis nepatří k těm, které je lepší minout, když už ne pro rozšíření obzorů z uměleckého světa, s příznačným hodováním švábů na mršině úspěchu, tak pro ležérní podání Jeffreyho Wrighta, který jím v podstatě protančil a přitom obnažil všechnu tu vnitřní zžíravost, a taky by byla škoda propásnout Benicia Del Tora a Garyho Oldmana jako mimořádně příjemné společníky, stejně, jako další velká jména v menších, o to však zajímavějších, rolích.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Basquiat

<>Obrázek nenalezen<> Devatenáctiletý černošský výtvarný umělec Basquiat je nezávislým newyorským malířem, jedním z tisíců. Setkává se však s Andy Warholem a toto setkání mu zcela zásadně ovlivní další život.

Tvůrci filmu v chronologicky řazených epizodách z jeho života zachycují Basquiatovu kariéru od nelehkých začátků autora graffiti, přes první úspěch na výstavě až k vrcholu na výsluní newyorské bohémy a hlavně obchodníků s uměním. Důležité jsou malířovy vztahy, a to především k narkomanovi Bennymu a později také ke kritikovi a básníku Ricardovi, který jej prosadil.

Za rychlý vzestup však platí krutou daň a propadá drogám, neboť se nemůže vyrovnat se ztrátou tvůrčí svobody ve světě, kde se umění stává součástí byznysu a reklamy. Ve věku pouhých 27 let se tato brooklynská legenda předávkuje heroinem...


O filmu

V devatenácti byl černošský výtvarný umělec Basquiat nezávislým newyorským malířem, jakých jsou tisíce a jeho malířským plátnem byla ulice. Setkání s Andy Warholem však ovlivnilo celý jeho život. Během jednoho roku se Basquiat stal světovou senzací a jeho malby kupovali nejvlivnější sběratelé a nejslavnější muzea po celém světě. V roce 1988 umírá tato brooklynská legenda ve věku pouhých 27 let na předávkování heroinem... Tvůrci filmu v chronologicky ražených epizodách zachycují Basquiatovu kariéru. Debutující režisér snímku, americký výtvarník Julian Schnabel, se přidržuje skutečných událostí, ale podrobuje je vlastní interpretaci i "ideovému" výkladu. Dokládá totiž všeobecně známou tezi, ze moderní umění se velmi rychle stává nedílnou součástí byznysu a reklamy a že úspěšný umělec většinou platí za popularitu a její udržení příliš vysokou cenou - ztrátou tvůrčí svobody. Snímek je tak výpovědí o souboji génia a společnosti, nazíraný pohledem "zevnitř".


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 16. 1. 2021 Svátek má Ctirad
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz