fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

59% 2074 hlasů
film / thriller, akční, dobrodružný, science fiction, válečný, USA, , 131 min., od 12 let
Battleship
Kinopremiéra v ČR 19.4.2011 v SK 19.4.2012, DVD a Blu-Ray od 22.8.2012 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize st. 2.2. Sky Movies Action & Adventure HD 22.00
Sky Movies Action & Adventure HD 22.00
Ukázka
02:09Bitva o Zemi začne na moři.
Z hlubin uprostřed oceánu se vynořilo cosi neznámého.Po bližším prozkoumání vyjde ihned najevo, že se jedná o mimozemskou civilizaci, která nemá s lidstvem plně čisté úmysly. Admirál Shane a plně vyzbrojené námořnictvo Spojených států se tedy postaví na odpor, seč jim bude síla a střelba z lodních kanónů stačit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Ani není možný. To je prostě Amerika - k tomu jsem ještě nedospěl. Nemám nejmenší právo to hodnotit. Pokud přesto - tpfuj tajxl! :-[
Všechny komentáře k filmu 54+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Bitevní loď

Hopper nikdy nechtěl sloužit u válečného námořnictva jako jeho starší bratr. Kvůli velkému průšvihu ale musel. Nechtělo se mu ani požádat o ruku své holky jejího otce, shodou nešťastných náhod svého nejvyššího velitele. Bude muset. Nikdy také nechtěl bojovat proti mimozemské invazi. I k tomu ho okolnosti donutí. Pokud ne, všichni končíme. Peter Berg, režisér akční komedie Hancock a thrilleru Království, na Zemi přivedl další nepřátelsky naladěné mimozemšťany. S nimi si to na férovku rozdají stateční námořníci, v jejichž řadách najdete i sličnou dělostřelkyni Raikesovou, v "civilu" popovou hvězdu Rihannu. Všichni se stali obětmi ambiciózního vědeckého experimentu, jehož cílem bylo nalezení inteligentního života kdekoli ve vesmíru. Vysílaný signál skutečně na jedné planetě zachytili a vyslali několik průzkumných lodí, které měly zjistit, odkud se to ozývá a jak to tam vypadá. Mimozemšťané přistáli na moři poblíž Havajských ostrovů, uprostřed probíhajícího mezinárodního námořního cvičení, které si interpretovali po svém a začali se bránit. Kolem své flotily a na části pobřeží utvořili neprodyšný ochranný štít, pod kterým s nimi uvízlo i několik bitevníků (včetně toho, na kterém slouží Hopper) a také Hopperova přítelkyně, která byla zrovna na treku po havajských kopcích, poblíž vysílače výše uvedeného signálu. Hopper má tedy pořádný důvod pustit se do boje. Přestřelka do posledního náboje mezi "našimi" a mimozemskými bitevníky bude mít stejné grády jako pošťuchování Autobotů a Decepticonů v Transformers.


O filmu

obrazek
Bitevní loď, která byla natáčena převážně v oblasti Honolulu a na Havaji, dostala ze strany amerického námořnictva nevídanou podporu. Námořnictvo povolilo filmovému štábu návštěvu několika torpédoborců třídy Arleigh Burke, konkrétně lodi Hopper (DDG 70), která momentálně kotví v Pearl Harbor, lodi Preble (DDG 88) a Chung-Hoon (DDG 93), které jsou na základně na Havaji. Produkce měla navíc možnost navštívit Chung-Hoon přímo na moři, což filmovému štábu umožnilo pozorovat námořníky při tréninku.

Natáčelo se také na bitevní lodi Missouri (BB-63), na které došlo v roce 1945 k japonské kapitulaci, která znamenala konec druhé světové války.

obrazek
O produkci

Z bitevní lodi k torpédoborci: Začínáme

Ve stejné době, kdy Peter Berg souhlasil s režírováním filmu Universal Pictures a Hasbro Bitevní loď, prováděl výzkum pro svůj jiný film o námořnictvu Spojených států, které je jeho celoživotní vášní. Prezident a výkonný ředitel Hasbro Brian Goldner a šéf filmových operací Bennett Schneir byli rádi, že pro svůj film získali právě Berga, který kromě nesporných režisérských kvalit projevuje od dětství obrovské nadšení pro všechno, co se týká námořnictva. Goldner k tomu říká: „Od začátku jsme věděli, že jestli někdo dokáže přenést tuto tématiku na velké plátno, je to právě Pete.”

Pro režiséra představuje toto akční dobrodružství vyvrcholení celoživotního snu. „Bitevní loď je mou vášní,” říká Berg. „Jako dítě jsem strávil spoustu času na lodích, kde mi můj otec vyprávěl o velkých bitvách druhé světové války. Když jsem dostal nabídku točit tento film, trvalo jen chvíli, přijít na to, jak - současný příběh mezinárodní flotily, která se ocitne ve velmi těžkém a složitém boji plném námořních bitev. Lidé po celém světě vědí, co je ‘Bitevní loď’. Myšlenka převést tuto značku na filmové plátno, je skvělá.”

Berg si vytvořil výborný vztah s válečným námořnictvem Spojených států, což mu velmi pomohlo s přípravami na natáčení. „Námořnictvu se líbilo, že to je právě jejich útvar, kdo zachrání svět. Námořníci z torpédoborců byli od první chvíle nadšení, že film se nezaměřuje primárně na letectvo. Když mluvíte s posádkou torpédoborce, zjistíte, že se zapojují do skutečných bojů. Jejich torpédoborce chrání letadlové lodě. Název filmu je poněkud nepřesný,“ vysvětluje Berg. „Přestože se film jmenuje Bitevní loď, skutečné bitevní lodě byly z aktivní námořní služby vyřazeny a nahrazeny těmito zlými chlapci - torpédoborci válečného námořnictva - těmi nejsmrtonosnějšími bojovými loděmi na celé planetě.”

Na produkci Bitevní lodi se podílel i producent Bluegrass Films Scott Stuber, který je sám synem námořního veterána. Podle Stubera se skutečnost, že hra postrádá jakékoliv prvky vyprávění a příběhu, ukázala jako výhoda pro vytvoření filmu. „Když děláte filmy podle literární předlohy nebo podle komiksu, publikum už dopředu očekává určité chování jednotlivých postav,” říká. „Lidé si představují ten příběh tak, jak si ho přečetli. Tohle je ale něco úplně jiného, protože my musíme postavy vytvořit. To, co je zajímavé na hře, je napětí, strategie, já proti tobě. Tady jsme nebyli omezeni již existujícími postavami. Tvořili jsme je podle dynamiky příběhu tak, abychom je mohli přenést na plátno do velkého akčního filmu.“

Příběh zdrojového materiálu je sám o sobě dost zajímavý. V roce 1984 koupilo Hasbro společnost Milton Bradley Company a získalo několik celosvětově známých značek her a hraček, včetně „Bitevní lodi”. Jako jeden z předních světových výrobců hraček začalo Hasbro vymýšlet strategie, jak nabídnout své populární obchodní značky uživatelům jinak. Za posledních 10 let Hasbro pod vedením Goldnera úspěšně oživilo své klasické značky. Firma je převedla do jiných forem, včetně divácky úspěšných celovečerních filmů, televize, digitální zábavy, do spotřebního zboží, do licencí a maloobchodů.

Po obrovském úspěchu akčních filmů Transformers a G.I.Joe se Hasbro zaměřilo na „Bitevní loď“ - první film podle hry. Bylo třeba jen vyřešit problém, jak přenést celosvětově oblíbenou hru do zábavného hraného filmu.

Goldner vysvětluje důvody, proč se Hasbro rozhodlo k tak ambicióznímu projektu: „Bitevní loď je globální značka známá ve více než 30 zemích už skoro 40 let. Po celém světě je známá jako Bitevní loď nebo jako Námořní bitvy. Lidé tu hru znají a chápou její princip. Věděli jsme, že dokážeme vzít to, co je na hře neodolatelné a poslat to lidem trochu jinak. Také jsme věřili, že mimozemský prvek je univerzální a zároveň současný.“

Před několika lety přijal Goldner na místo vedoucího filmových operací Benneta Schneira. Schneirovým úkolem bylo vybrat z katalogu Hasbro značky, které by bylo možné zfilmovat. „Procházeli jsme všechny značky a Bitevní loď byla chytrou hrou, kde bylo možné využít intuici, logiku a inteligenci, abyste zjistili, kdo je váš nepřítel a vyhráli jste. Říkali jsme si, že má všechny předpoklady pro velkolepý a fantastický film. Je dobrodružná a napínavá,” říká Goldner a Schneir pokračuje: „Bitevní loď je součástí našeho dětství. Líbí se mi pojetí boje proti nepříteli, kterého nevidíte. Pak se pomalinku zvedá opona a vy zjistíte, kam umístil váš nepřítel své lodě a kam byste měli udeřit příště. To je to, co vás vede k vítězství. Přenesení tohoto emocionálního spojení na velké plátno je silné a přesvědčivé.”

obrazek
Bitevní lodě byly používány během druhé světové války a jejich služba trvala do první války v Iráku v roce 1991. Jejich moderními protějšky jsou torpédoborci. Stuber nadšeně vypráví: „Bitevní lodě jsou velmi silné, vozily střely. Jsou to obrovské lodě se silnými trupy a obrovskými zbraněmi, které mají nepředstavitelnou sílu. Ony jsou těmi, kdo chrání flotilu. Jsou jako agenti tajných služeb: když nepřítel zaútočí, oni vykročí vpřed a dělají štít. Flotila měla i svou letadlovou loď, která je jako letiště uprostřed oceánu. Funkcí bitevních lodí, stejně jako dnes funkcí torpédoborců, bylo chránit celou flotilu a její náklad.“

Produkční partnerka Berga ze společnosti Film 44, Sarah Aubrey vypráví: „Torpédoborce jsou fantastické stroje ovládané chytrými a statečnými lidmi. Mysleli jsme, že bude skvělé představit je a jejich práci v kontextu hry. Vezmeme vás do vnitřností těchto obrovských oceánských příšer. Ukážeme vám jejich zbraně, střely, všechnu jejich sílu. Představíme tuto mocnou námořní flotilu vyrůstající z moře tak, jak se ještě na filmovém plátně neobjevila.“

Berg a Aubrey byli nadšeni, že dochází k uskutečnění jejich snu natočit námořní dobrodružství a tušili, že to bude trhák. „Ta hra nám umožnila udělat moderní film o námořní bitvě,” říká Aubrey. „Většinou se námořní tématikou zabývají historické filmy, protože v současné době nedochází tak často k divokým bitvám na moři. Zatím jsme neměli možnost vidět na plátně moderní námořnictvo v jeho plné slávě, se všemi jeho loděmi a zbraněmi, v celém jeho rozsahu a důležitosti.”

Jakmile měli filmaři ústřední postavu, bylo třeba vytvořit příběh hrdinů podstupujících těžké zkoušky a tajemných nepřátel, s kterými se hrdinové utkají na mořích. „Jednoho dne mě napadla myšlenka natočit ten film jako válečnou námořní bitvu s mimozemšťany“ vypráví Berg a dodává, „Věděl jsem, že jediný způsob, jak to může fungovat, je postavit film na příběhu hlavního hrdiny. Počítačová hra a velkolepá podívaná budou doplňky k příběhům postav.“

Erich a Jon Hoeberovi se s Bergem setkali na jaře 2009, aby si ujasnili scénář připravovaného filmu. „Mimozemský prvek byl naším prvním nápadem. Námořnictvo zachrání svět před jejich invazí,“ vysvětlují bratři Hoeberové. „Začali jsme na zelené louce. Pete měl k našim nápadům stále připomínky, ale spolupráce s ním byla výborná. První návrh scénáře spatřil světlo světa na podzim. Hodně jsme diskutovali o tom, jaký pocit by měl být z filmu cítit a jaké budou hlavní stavební prvky. Potom jsme vytvořili postavy a zápletku.”

Autoři měli vytvořit velkolepý námořní film, který se bude hlásit k hlavním znakům původní hry a zároveň bude obsahovat útok mimozemšťanů. „Myšlenka, že napíšeme velkolepý akční film z námořního prostředí, byla velmi vzrušující. Je to už hodně dlouho, co někdo natočil film, v jehož středu je americká námořní síla. Je to výjimečná příležitost a navíc příležitost udělat to všechno v moderním pojetí, s nepřítelem, s kterým budeme bojovat tváří v tvář a ne střelami letícími míle z pobřeží.“

Během přípravy scénáře strávili bratři Hoeberové tři dny na moři na palubě lodi Preble třídy Arleigh Burke - lodi která je zřízena k ničení naváděných střel. Jak se oba shodují, možnost vidět profesionální posádku v akci, je inspirovala. „Ukázali nám celý chod lodi a my jsme se rychle seznámili s jejich jazykem, kulturou a s detaily technických zařízení, s kterými pracují. Sestavovali pro nás válečné scénáře, které nám velmi pomohli, abychom popsali příběh i postavy tak realisticky, jak je to jen možné.“

obrazek
Autoři spolu s Bergem pracovali na tématu, co by se stalo, kdyby mimozemská civilizace reagovala na série mezihvězdných přenosů, které prováděla NASA ve „Zlatovlásčině oblasti” v jiné galaxii. Zlatovlásčina oblast, k níž vědci z NASA šest let vysílali signály, je zrcadlovým obrazem našeho světa. Logika říká, že pokud je planeta příliš daleko od svého slunce, je pro život studená, zatímco pokud je svému slunci velmi blízko, je příliš horká na to, aby na ní mohla existovat fauna a flóra. Ta „pravá“ planeta, o které mluvíme, je podobná naší, je na ní voda v tekutém stavu a atmosféra, která umožňuje výskyt života. A teď přišli její obyvatelé, aby si vzali naše zdroje ze Země.

Aubrey popisuje, jakým způsobem scénáristé zachovali myšlenku původní hry: „Pete přišel s nápadem, že by naše lodě mohly bojovat naslepo, stejně jako ve hře. Všechny radary přestaly brzy po začátku boje s mimozemšťany fungovat. Naši hrdinové tak bojují s nepřítelem v naprosté temnotě. Hopper s Nagatou se tak musí rychle rozhodnout, jakým způsobem budou bez radarů sledovat mimozemskou flotilu, aby na ni mohli zaútočit. Zatímco se Hopper usilovně snaží najít řešení, Nagata vysvětluje taktiku, kterou jeho krajané používali k lokalizaci lodí v Tichomoří.“

Během svých výzkumů autoři zjistili, že kolem havajského pobřeží existují tzv. tsunami bójky. Jejich funkcí je svádět rozlitou vodu. Co to znamená pro scénář, vysvětluje Aubrey takto: „Bójky měří rozsah vylité vody, což působí jako včasný systém varování před tsunami pro ty, kteří žijí podél těchto citlivých pobřežních oblastí. Nagata tyto bóje použije k rychlému vytvoření mřížky, kterou umístí na obrazovku radaru na lodi. Tuhle mřížku pak používá stejně jako v samotné počítačové hře. Je to způsob, jak publiku nenásilnou formou ukázat známou mřížku připomenout a jak poukázat na fakt, že vlastně pořád hrajeme Bitevní loď.“

obrazek
Mezinárodní posádka: Herecké obsazení

Když tým Bitevní lodi pracoval na přípravách projektu, strávili jeho členové nějaký čas na torpédoborcích v námořní flotile a navštívili Speciální jednotku amerického válečného námořnictva (SOCOM) na Floridě. Mladí muži a ženy, kteří v americkém námořnictvu pracují s nejvyspělejší technologií, udělali na filmový štáb silný dojem, stejně jako extrémní situace, na které trénují. Bylo naprosto jasné, že tito námořníci procházejí tvrdým výcvikem, aby v případě nepříznivé politické situace nebo války bojovali v situacích na život a na smrt.

Při výběru představitele hlavní postavy filmu, Hoppera, si Berg a bratři Hoeberové představovali někoho, kdo má silnou vnitřní motivaci k rychlému osobnímu růstu. Hopper, horkokrevné dítě, které střílí od boku, se disciplíně učí v průběhu své námořní služby, a to zejména od svého staršího bratra. Stone je chováním svého mladšího sourozence frustrován a trvá na tom, aby se Hopper konečně sebral a dal svůj život do pořádku. „Je to bratrská láska přenesená na úplně jinou úroveň,“ říká k tomu Aubrey. „Přes všechnu Stoneovu snahu však Hopper zůstává člověkem, který s bojovně vysunutou bradou neustále vyhlíží další boje.“

„Myslím, že Bitevní loď je autobiografie,“ usmívá se Goldner. „V mnoha směrech je Hopper vlastně Petem. Hopper je drsný chlapík s určitou minulostí, jehož postava se v průběhu filmu hodně vyvíjí. Pete vytvořil postavu, která je skutečná a přesto symbolická a pro publikum lákavá.”

V roli Hoppera se objeví další z letitých Bergových spolupracovníků, Taylor Kitsch. Jeho výkon v oceňované televizní show Světla páteční noci sleduje publikum od roku 2006 a mezi jeho vrcholné výkony patří role Gambita, jedné z nejoblíbenějších postav filmu X-Men Origins: Wolverine. Kromě role Hoppera v Bitevní lodi uvidí diváci Kitsche na jaře letošního roku v titulní roli v Disneyho sci-fi John Carter: Mezi dvěma světy. V létě se Kitsch představí v novém dramatu Olivera Stonea Savages.

Kitsche na roli Hoppera zaujala dynamika vztahu mezi dvěma bratry. „To, kvůli čemu jsem přijal tuhle roli, je cesta, kterou Hooper ujde,“ říká Kitsch. „Od krádeží a uvěznění na začátku, holení hlavy, když narukuje k námořnictvu - až k okamžiku, kdy se stane skutečným vůdcem. Pro mě jako pro herce je v tom všechno. Můžete sledovat jeho emoce prostřednictvím utrpěných ztrát a zároveň pozorovat, jak se z něj stává kapitán lodě. Hopper nikým takovým nikdy nechtěl být, ale je do této situace neočekávaně hozen. Musí se s ní vyrovnat jak nejlépe umí a využít svůj potenciál v těch nejtěžších podmínkách. Přestože teď je členem námořnictva, v jádru se nezměnil. Ten chlapík, který zachraňuje svět, je tím samým, kterého jste potkali na začátku filmu.”

„Byl to Stone, kdo dal Hopperovi cíl a Hopper za vše dluží svému bratrovi,“ pokračuje herec. „Hopper se zpočátku nechtěl příliš angažovat, protože se bál selhání. Raději by seděl a nechal se unášet proudem, bylo by to pohodlnější a bez problémů. Ale vždycky, když přijímáte výzvu, přijímáte zároveň i možnost selhání a to je něco, co Hopper zpočátku prostě nechtěl udělat.“

Prostor na plátně sdílí Kitsch s další televizní hvězdou, Alexanderem Skarsgårdem. Herec známý ze seriálu HBO True Blood: Pravá krev se ve filmu objeví v roli fregatního kapitána Stonea, Hopperova disciplinovaného staršího bratra, který Hoppera přesvědčí, aby nastoupil do služby v námořnictvu.

obrazek
Skarsgård ke své účasti na filmu říká: „Líbila se mi dynamika mezi dvěma bratry. Stone je svědomitý, pečlivý, tvrdě pracuje, je absolventem Námořní akademie. Má velmi rád svého mladšího bratra, jen moc dobře neví, jak mu pomoci.”

„Naproti tomu Hopper tento drive naprosto postrádá,“ pokračuje Skarsgård. „Neustále mlátí kolem sebe, ale zároveň má své kouzlo. Stoneův přístup je, nechat bratra, aby se poučil ze svých chyb. Je na Hoppera tvrdý, ale divák zřetelně cítí pouto mezi bratry.“

Během Skarsgårdovy přípravy na roli se konalo Rim of the Pacific Exercise (RIMPAC), námořní cvičení, které probíhá každé dva roky v oblasti Havajských ostrovů. RIMPAC je největší mezinárodní setkání námořnictva, jehož se účastní více než tucet námořních posádek z celého světa. RIMPAC pořádá a organizuje námořnictvo USA ve spolupráci s americkými speciálními jednotkami námořní pěchoty, s americkou pobřežní stráží, s havajskou Národní gardou a s americkou tichomořskou flotilou, které zvou a dohlížejí na spojenecké vojenské síly během cvičení.

Díky spolupráci s americkým námořnictvem mohl Berg na čtyřech lodích umístit kameramany, kteří 12 dní zachycovali okamžiky těchto válečných her vojenských posádek a kteří nasbírali úžasný filmový materiál o lodích na otevřeném moři. Štáby na lodích byly doprovázeny kamerami umístěnými na dalších člunech a v helikoptérách. Pořízené záběry pak byly převedeny na filmové plátno a významně tak obohatily celý film.

„RIMPAC se konaly na Havaji a my jsme tam s Petem a filmovým štábem strávili fantastický týden,“ vzpomíná Skarsgård a pokračuje. „Mluvil jsem s velícím důstojníkem lodi, což mi nesmírně pomohlo. Dokonce jsem byl schopen vzlétnout a přistát na letadlové lodi, což pro mě byl neskutečný zážitek.“

Dalšího elitního člena amerického námořnictva hraje Rihanna, pro kterou je tato role debutem v celovečerním filmu. Držitelka ceny Grammy ve filmu představuje drsnou dělostřelkyni Coru Raikesovou, jednu z Hopperových kolegů na lodi.

„Nevěděla jsem, koho budu hrát, když jsem se setkala s Petem,“ říká Rihanna, „ale potom jsem dostala scénář a úplně mě to pohltilo. Raikesová je vlastně jedním z těch chlapíků. Ta postava je plná drsné mužské energie, což mi umožňovalo být někým úplně jiným, než na co jsou lidé zvyklí.“

Pro Rihannin herecký debut vybral Berg jako technického poradce námořníka, který - vlastně která, neboť jde o ženu - je jen o rok mladší než Rihanna. Je jí Jacquelyn Carrizosa, která za sebou v době začátku příprav na film měla už tři roky v americkém námořnictvu a která sloužila na letadlové lodi Ronald Reagan (CVN-76) v San Diegu.

Raikesová není jedinou drsnou ženou ve scénáři bratrů Hoeberových. Tou další je fyzioterapeutka Samantha „Sam” Shane, Hopperova snoubenka a dcera jeho nejvyššího šéfa, kterou ztvárnila herečka Brooklyn Decker. Ta si spolupráci s režisérem Bergem pochvaluje: „Skvěle vystihuje postavy silných žen. Ženy v jeho filmech nikdy nejsou slečinkami zmítanými nepřízní osudu, nikdy nejsou slabé. Na Sam se mi líbí, že je admirálovou dcerou, je trochu rebelka, je silná, nezávislá a při záchraně světa je schopná přiložit ruku k dílu.”

„Velkým tématem je vztah Sam a Micka, to, jak jsou přes počáteční nesnáze nakonec jeden pro druhého zdrojem síly,“ pokračuje Decker. „Mluvila jsem s podobně postiženými vojáky o jejich emocích a o tom, jak se po návratu z bojů vyrovnávali s post traumatickým stresem. Díky moderní medicíně už neumírá na následky zranění tolik vojáků. I když se vracejí bez končetin a s jinými vážnými zraněními, která si ani nedovedeme představit.“

Postava, o které Decker hovoří, je vojenský podplukovník Mick Canales, který přišel v Afghánistánu o obě nohy. Na své cestě k uzdravení potká Sam, která je jeho průvodkyní k fyzickému a psychickému návratu od života. Zatímco se Hopper věnuje vojenskému cvičení, Sam a Mick se setkávají na první rehabilitaci. Sam vezme veterána na výlet na kopce nad Pacifikem. To, co začíná jako jednoduché rehabilitační cvičení, se vyvine do boje s mimozemšťany, kteří se zde snaží postavit komunikační věž.

Roli Micka ztvárnil Greg Gadson, bývalý hráč amerického fotbalu, kterému byly po zranění amputovány obě nohy nad koleny. „Postava Micka má zranění, s kterými se dokáži identifikovat,“ říká Gadson. „Jsem dělostřelecký důstojník, velitel praporu v Iráku a přišel jsem při výbuchu o obě nohy. Svoje pochopení pro někoho, kdo se zotavuje z podobných zranění jsem přenesl do téhle role. Je to vlastně Mick Canales a Greg Gadson v jednom.“

obrazek
Muže, který řídí celou akci v Oahu, hraje Liam Neeson, který ve filmu představuje velitele Pacifické flotily, admirála Shanea - nejvyššího velitele Hoppera, Stonea i Raikesové (a otce Sam).

Jedním z nejvýraznějších momentů na scéně je pro Neesona den, kdy natáčel klíčovou scénu s plukovníkem Gadsonem. Scéna se natáčela na známém vojenském hřbitově Punchbowl v Honolulu. Neeson vzpomíná: „Předával jsem Gregově postavě, Mickovi, medaili. Poté, co mu pomohli na pódium, vykročil směrem ke mně. Díval jsem se na něj a viděl jsem pohled, který nepatřil roli. Odrážel všechno, čím si ten muž skutečně prošel, neuvěřitelná zranění, která utrpěl v boji za svou zem. Vyzařoval z něj silný vzdor, důstojnost a síla. Byl jsem hrdý na to, že máme takové muže.“

Bitevní loď představuje druhý velký hollywoodský film pro asijskou filmovou hvězdu Tadanobu Asana, který v anglicky mluvícím filmu debutoval rolí Asgardiana jménem Hogun v trháku Thor z roku 2010. Asano v Bitevní lodi představuje Hopperův japonský protějšek, kapitána Yugi Nagata, jehož loď Myoko je zničena během útoku mimozemšťanů. To donutí kapitána nalodit se na americkou loď John Paul Jones jeho hlavního rivala, z které potom bojují společně.

Producent Aubrey popisuje vztah mezi Hopperem a Nagatou takto: „Mezi Nagatou a Hopperem je zpočátku jisté napětí, ale během té velké bitvy se z nich stanou spojenci. Hopper je vůči Japoncům velmi soutěživý, což můžete vidět během fotbalového utkání na RIMPAC. Po jejich prvním setkání s mimozemšťany chce Hopper vyrazit rovnou do bitvy. Nagata si nemyslí, že to je dobrý nápad, ale protože je to statečný a čestný námořník, nechce nechat Hopperovu loď bez ochrany. Proto ho následuje do bitvy a ztratí svou vlastní loď, když je potopena mimozemšťany. Nagata a zbytek posádky, který přežil, se nalodí na Hopperovu loď a od chvíle se ti dva musí spojit, aby porazili mimozemšťany.”

Asano ke své roli říká: „Hraji japonského námořního důstojníka, který bojuje bok po boku s důstojníkem amerického námořnictva, což je situace, která mě fascinuje. Nagata je kapitán japonských námořních obranných sil a s Hopperem se setkává na shromáždění námořních důstojníků během tichomořského námořního cvičení RIMPAC.“

„Nagata a Hopper se znali už před tímto setkáním,“ pokračuje herec. „Nagata má Hoppera docela rád, ale přesto je na Hopperovi něco, co leze Nagatovi na nervy a co je mezi nimi zdrojem napětí. Já jsem kapitán a on je důstojník, takže se k němu chovám poněkud povýšeně, na což Hopper reaguje podobným postojem. Když se ale objeví společný nepřítel, je nám jasné, že dál musíme bojovat společně.”

Stejně jako ostatní herci natáčel rodák z Yokohamy několik scén v oblasti Pearl Harbor. Pobyt na této posvátné půdě přiměl herce „hodně přemýšlet o tom, co se mezi našimi dvěma národy událo za poslední dvě desetiletí“. Říká k tomu: „Bez této historie by Japonci a Američané nebyli schopni spolupracovat na filmu, jakým je tento. Je mi velmi líto všech, kteří položili své životy. Ale skutečnost, že jako Japonec teď mohu pracovat v přátelské atmosféře s Američany v Pearl Harboru je to, co dělá tento film ještě významnějším. A za tohle děkuji.“

Tento umělec byl ale jen jedním z řady neamerických herců v Bergově mnohojazyčném týmu. Shodou náhod nebyl žádný z herců ztvárňujících klíčové námořní postavy, s výjimkou Jesse Plemonse, z USA. Kitsch pochází z Britské Kolumbie, Skarsgård je rodilý Švéd a Rihanna se narodila na karibském ostrově Barbados.

obrazek
Buď v klidu: Trenéři a techničtí poradci

Pro pomoc hercům při přípravách na role spolupracoval Berg s řadou konzultantů, kteří herce seznamovali s námořní realitou a dostávali je do správné fyzické i mentální formy. Hvězdnými partnery produkce byly týmy, které pomáhaly Rihanně, Deckerové a Gadsonovi připravit se na intenzivní bojové scény s mimozemšťany.

„Spoustu času si vyžádal trénink toho, jak vůbec správně držet zbraň,“ říká Rihanna. Trénink Gadsona a Decker se odehrával v trochu jiném duchu. Tyto dvě postavy bojují s mimozemšťany na návětrné (východní) straně Oahu. Na Kualoa Ranch, kde Berg, Gadson a Decker (spolu s Linklaterem, který hrál významnou roli ve scénách natáčených ve vnitrozemí) strávili tři týdny, se natáčely scény, ve kterých mimozemšťané staví svoji komunikační věž.

Brooklyn Decker vzpomíná na natáčení takto: „S Gregem jsme se rychle stali blízkými, protože jsme byli velmi zranitelní. Zkoušeli jsme a točili v horách, kde neustále pršelo. Byla mlha, kopcovitý terén a několikrát se stalo, že Gregovy protézy uklouzly a on spadl. Museli jsme se rychle naučit spoléhat jeden na druhého. Když jsme šli z kopce dolů, Grega jsem podpírala. Musela jsem být silná, potřeboval mě jako svoji oporu.“

Také Berg vzpomíná na první den zkoušení před oficiálním začátkem natáčení: „Greg nikdy předtím nehrál a má amputované obě nohy. Tohle bylo daleko za hranicemi jeho komfortní zóny a bylo to něco, co ještě nikdy nezažil. Přesto do toho šel po hlavě. Uklouzl a spadl. Zvedli jsme ho, udělal pár dalších kroků a okamžitě spadl znovu. Myslel jsem, že si poškodil protézy, vypadaly poničeně. Byl úplně zticha a já jsem si řekl, že tohle je naprostý průšvih…“ Naštěstí se Berg nemohl více splést. „To se stane, když nemáte svoje nohy - prostě spadnete,“ vzpomíná režisér na to, co mu Gadson řekl.

Stará šedá dáma: Zaostřeno na skutečné bitevní lodě

Natáčení velkých scén Bitevní lodi začalo v oblasti Oahu. Filmaři měli mnoho důvodů, proč si vybrali pro natáčení právě Havaj. Stuber zmiňuje úlohu, kterou toto místo sehrálo během druhé světové války, ve které bitevní lodě sloužily spojencům ve válce v Tichomoří a historický význam Pearl Harboru, jako místa, kde se odehrávaly důležité momenty pro celé lidstvo. Na základě toho vysvětluje, že výběrem Pearl Harboru jako natáčecího místa filmaři vzdali svým způsobem čest historii tohoto místa. Do filmu byli také obsazeni skuteční veteráni z druhé světové války, které filmaři přivedli zpět na kultovní bitevní loď té doby, Missouri - a dali jim klíčovou úlohu.

Fotbalové hřiště na moři

Filmový štáb natočil na lodích amerického námořnictva velké množství materiálu. Námořnictvo USA produkčnímu týmu dokonce umožnilo přístup na pět různých torpédoborců a tím mu dalo příležitost pozorovat lodě jak na moři, tak v přístavu, stejně jako sledovat životy mladých mužů a žen, kteří na nich slouží své zemi. Na počátku natáčení přivedl producent Duncan Henderson společně se svým dlouholetým kolegou, koproducentem TODDEM ARNOWEM, pár stovek členů hereckého a filmového štábu na týden na moře. Henderson říká: „Lokalitu jsme hledali u australského Zlatého pobřeží, ale nakonec jsme se rozhodli pro Havaj. To filmu dodalo nádech reálnosti. Původně jsme mluvili o tom, že bychom vzhledem k množství vodních scén natáčeli v nějaké nádrži, ale jakmile jsme byli na Havaji, měli jsme k dispozici celý oceán, kde jsme získali záběry nesrovnatelné s ničím, co bychom mohli v nádrži natočit.“

obrazek
Vezměte ji na Pacifik

„To, že se Missouri objevila ve filmu, byla šťastná náhoda - byla ve správný čas na správném místě,“ pochvaluje si KEITH DEMELLO, pracovník MMA, neziskové organizace, která pečuje o legendární loď. „Během doby, kdy si pan Berg dělal průzkum pro pozdější natáčení v Pearl Harboru, stála náhodou Missouri v doku - poprvé po 17 letech. Možnost nechat Missouri zase „šlapat“, byla jedinečná.“

„Námořní loď Missouri hraje ve filmu skutečně velmi významnou roli,“ vypráví Aubrey o obrovské bitevní lodi. „Už jen to, že jsme měli možnost získat do filmu skutečnou bitevní loď, je fantastické. A neuvěřitelné je, že je to bitevní loď Missouri - ta loď, kde došlo k potvrzení bezpodmínečné kapitulace Japonska ve druhé světové válce. Měli jsme možnost ji vzít na otevřený oceán, když se stěhovala ze suchého doku do svého stálého kotviště.“

„Když filmaři uviděli Missouri, bylo jim jasné, že tohle je impozantní stará dáma, kterou tak oddaně milují všichni, kteří o ni pečují a kteří ji udržují,“ vzpomíná vyhledávač lokací Michael Meehan, další z Hendersonových dlouhodobých kolegů. „A tak se rozhodli ji obsadit do filmu.“ Meehan to shrnuje: „Stáli jsme v Pearl Harboru a dívali jsme se na přístav a potom na palubu Missouri. V tomto jednom okamžiku svým způsobem vidíte začátek i konec druhé světové války.“

Spolupráce s „Old Salts”

Štáb možnost strávit nějaký čas na skutečné bitevní lodi, navíc na lodi s takovou historií, považoval za velkou čest. Skarsgård říká: „Bylo to úžasné. Když jsme natáčeli své scény, měli jsme kolem sebe partu veteránů, kteří skutečně byli na Missouri během druhé světové války. Možnost být na téhle lodi s těmito lidmi pro mě bylo lekcí pokory.“ „Natáčení na Missouri byl neuvěřitelný zážitek,” opakuje Kitsch. „Mluvili jsme s Normanem MCClaffertym, který patří mezi ‘Old Salts’. Sloužil na bitevní lodi Oklahoma [BB-37], ale vyhrál los a přeložen před začátkem bombardování. Setkání s ním byl zážitek, který se nedá vyjádřit slovy.”

“Byl jsem na palubě Oklahomy, a jediný důvod, proč tady dnes můžu sedět, je otočka mince,” vysvětluje Norman McClafferty, kterému je přes 90 let. Námořní veterán, který je důchodu a žije na Havaji, byl osloven koordinátorkou castingu Judith Bouley, aby hrál jednoho z 3 000 komparzistů v Bitevní lodi.

Berg chtěl obsadit námořní veterány z druhé světové války, tzv. „Old Salts“ do jedné z klíčových scén filmu, ve které jsou naši hrdinové oslavováni na palubě Missouri. Na casting přišel McClafferty se starou fotografií, na které byl on sám s Johnem Waynem a Burgessem Meredithem. Ukázalo se, že McClafferty měl malou roli ve válečném dramatu Otto Premingera Po zlém z roku 1965, který se částečně natáčel na Havaji. O době, kterou strávil na nešťastné lodi Oklahoma, říká: „Byli jsme dva, kteří chtěli pryč z lodi. To bylo v červenci před útokem v roce 1941. Zbytek příběhu znáte. Já jsem měl štěstí.“

Filmování na torpédoborci amerického námořnictva

Štáb měl kromě jiného i privilegium točit týden na palubě aktivního torpédoborce amerického námořnictva, na lodi Hopper (podobnost se jménem Kitchovy postavy je čistě náhodná).

Hoffman o lodi říká: „Hopper ve filmu představuje loď John Paul Jones. Velení i posádka lodi nám dovolili ve velkém rozsahu přístup na přistávací plochu, na hlavní palubu, na most i na příď. Je to třída Arleigh Burke, raketový torpédoborec vybavený zbraňovým systémem Aegis. Je 505 stop dlouhý, váží kolem 9 000 až 9 500 tun a skýtá domov 260 mladým mužům a ženám, kteří jdou na moře a dělají vše - od protiraketové obrany po pronásledování pirátů ze Somálska.“

„Námořnictvo se k nám chovalo velmi vstřícně,” oceňuje lokační manažer Meehan možnost přístupu do Pearl Harboru, na cvičení RIMPAC a na flotilu. „Požádali jsme o torpédoborec a námořnictvo nám dodalo Hopper, jediný torpédoborec, který nebyl na moři. Co je na něm zajímavé, je, že je jako jediný v námořnictvu USA pojmenovaný po ženě.“ Admirál Grace „Úžasná Grace” Murray Hopper byla podle Meehana „počítačovou pionýrkou, která přinesla své znalosti do námořnictva.“

obrazek
Všichni na palubu: Stavba lodí

Měsíce před tím, než štáb dorazil do Louisiany, měl umělecký tým výtvarníka Neila Spisaka ’s art department a stavbaři plné ruce práce s vytvářením několika sad věcí, které ukazují život na bitevní lodi John Paul Jones. Spisakův tým nakonec využil čtyři z osmi scén, které jsou v Raleigh Studios.

„Samozřejmě, že vždycky chcete udělat maximum pro to, aby vše vypadalo reálně,” podotýká výtvarník. Spisak says: „Hodně jsme si pohráli s interiéry lodí. Podle mých poznatků je strojovna zářivě bílá. My jsme se rozhodli použít šedé odstíny. Bylo to pro nás jednodušší - když jsme potřebovali, aby se místnost blyštěla, prostě jsme ji nasvítili. Když jsme naopak potřebovali, aby působila ponuře, stačilo osvětlení ztlumit a hned jsme měli tu pravou náladu.“

Lodní strojovna byla replikou strojoven, které lze nalézt v současných torpédoborcích. Jejich proudové motory jsou vyrábí Rolls Royce, pohon a elektrické systémy jsou navrženy General Electric. Kromě toho, že filmaři poněkud pozměnili prostory, v kterých natáčeli, udělali ještě několik dalších úprav, které zvýšily přitažlivost příběhu. I když tryskové motory jsou za normálních okolností uzavřeny v ohnivzdorných, zvukotěsných a tepelně odolných zařízeních, ve filmu byly tyto boxy odstraněny, aby byly vidět všechny lesklé stroje, které umocňují dojem z pohonných systémů moderních válečných lodí.

Skinner vysvětluje: „Používají se turbo motory General Electric a Rolls-Royce. V torpédoborcích jsou dvě vrtule, každá z nich je poháněna ze strojovny - jedna strojovna je na levoboku, druhá na pravoboku. Každá hřídel je poháněna dvěma z těchto proudových motorů, takže tam jsou čtyři proudové motory, které pohánějí loď. Větší z nich je na levoboku a je to ten, podle kterého jsme vytvořili náš návrh.“

Mimozemšťané, jejich lodě a trhače: Vetřelci a jejich výzbroj

Pro producenty bylo zásadní, dopřát publiku ohromující podívanou. Schneir k tomu říká: „Lidé uvidí letadla, lodě a mimozemšťany. Uvidí, jak se před jejich očima oživí hra „Bitevní loď“, na které vyrostli. A v jádru toho všeho uvidí příběh o skupině lidí, kteří bojují proti neuvěřitelné přesile.“

Odpovědnost za vytvoření toho všeho měli lidé z Industrial Light & Magic (ILM), pod vedením odborných poradců z VFX Grady Cofera a Pabla Helmana. „Hodně jsme se snažili vytvořit mimozemšťany tak, aby nám byli podobní,“ vysvětluje Aubrey. „Samozřejmě, že vypadají úplně jinak, ale vycházeli jsme z toho, že žijí v podobném světě, v něčem, co astronomové nazývají ‘Zlatovlásčinou oblastí’. Využívají a potřebují ty samé zdroje jako my, takže mohou existovat ve stejném prostředí jako my. Pete trval na tom, aby měli konkrétní mimozemšťané odlišné charaktery, aby byli pro publikum snadno identifikovatelní.”

Odborný poradce SFX Dalton spolupracoval s VFX a ILM také na záběrech, ve kterých vytvořili jedinečné zařízení: trhač. „Ve filmu představujeme celou mimozemskou námořní flotilu, něco, co ještě nikdy nikdo neviděl,“ konstatuje Berg. „K její tvorbě a stavbě 3D počítačových modelů jsme měli k dispozici některé z nejlepších mozků v ILM, které vymýšlely, jaký druh bojových systémů by mohli mimozemšťané používat. Námořní boj mezi těmito mimozemskými loděmi a našimi torpédoborci třídy Aegis bere dech. Mimozemšťané také používají některé super zbraně, které jsme pro ně vytvořili. Jedna se jmenuje trhač, zbraň, která je naprogramovaná, aby zničila vše, co jí stojí v cestě.“

Trhač se objevuje v několika akčních momentech v průběhu celého filmu. Podle Daltona se většina těchto scén vytvářela pomocí počítačové grafiky, protože nebylo prakticky možné udělat požadovaný záběr na scéně. „Je to za hranicí Newtonovy fyziky. Například scéna, kdy trhač pronásleduje jednoho z našich hrdinů, Ordyho, lodní chodbou.“

Cofer pokračuje: „Vytvořili jsme Stingery, což jsou mimozemské lodě, které startují pod vodou a vyletí na povrch. Petera napadlo, co kdyby byly ty lodě schopné najednou vyletět do vzduchu a přistát na vodě kdekoliv jinde. Byl to zajímavý nápad. Je to sci-fi, ale vychází z reality.“

Podobné filmy

Agent v sukni 2
(Big Momma's House 2) Martin Lawrence se v zájmu národní bezpečnosti vrací v přestrojení z...
dnes 15.55
Nova Cinema
Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
(The Hunger Games: Mockingjay - Part 1) Proti všem očekáváním přežila Jennifer Lawrence hl...
dnes 20.00
Nova Cinema
Peklo
(In Hell) Kyle neunese, když ruský soud osvobodí prokazatelného vraha jeho ženy, a ještě v...
dnes 22.00
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 27. 1. 2022 Svátek má Ingrid
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz