fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 1198 hlasů
film / drama, Španělsko/Mexiko, , 147 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 3.2.2011 v SK 24.3.2011

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2010, Nominace na Oskara, Nejlepší cizojazyčný film


Ukázka
01:54Biutiful - nový film režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu o síle otcovské lásky.
Nový film mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Inárritu Biutiful s hvězdou (nejen) španělského filmu Javierem Bardemem v hlavní roli. Ten za svůj výkon získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Příběh ukazuje životní cestu Uxbala, konfliktního bývalého narkomana, který hledá smíření se svým otcovstvím, láskou, duševnem, zločinem, vinou a smrtelností, obklopený nebezpečným podsvětím moderní Barcelony. Jeho obživa stojí mimo zákon a oběti, které je ochoten položit pro své děti, neznají hranic.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Syrová barcelonská oddysea, pocta velkoměstu a famózní one man show Bardema s rakovinou. Bohužel to ale mezi sebou nemá žádnou "vatu" ani jiné pojivo, takže spousta zajímavých obrazů, ruční kamera a pár solidních scén vyznívají do ztracena. Chybí tah, chybí emocionální náboj a je to moc dlouhé. Inarritu chce hrát stejnou muziku jako v 21 Grams, ale nemá na to dostatečně dobré noty, resp. má příběh a charaktery kterým nerozumíte a nechápete je.
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Biutiful

Přitom jej čeká konfrontace s přítelem z dětství, který je nyní policistou, s bývalou manželkou - maniodepresivní prostitutkou, s bratrem, který mu pomáhá v jeho temných obchodech, ale i s dávno zesnulým otcem, který se mu zjevuje v představách. Dalšími výraznými postavami jsou dealeři drog a ilegální imigranti, jež do intimního dramatu o vyrovnání se smrtí přinášejí společenský aspekt a ukazují odvrácenou stranu současného města včetně zneužívání přistěhovalců a kriminálního podhoubí. Javier Bardem byl za roli rozporuplného Uxbala nominován na Oscara za hlavní mužskou roli a stal se tak prvním hercem v historii oscarových nominací, který celou hlavní roli ztvárnil španělsky. Tuto nominaci nakonec neproměnil, byl však za svůj výkon oceněn ex aequo na MFF v Cannes. Jeho brilantní výkon doplňuje Inárrituovu vizi syrové, nehostinné Barcelony, jejíž atmosféru umocňuje práce tří stálých spolupracovníků režiséra: působivá kamera Rodriga Prieta, střihačské umění Stephena Mirrionea a hudba Gustava Santaolally.


O filmu

obrazek
Uxbalovi díky rakovině zbývají pouhé dva měsíce života, během nichž se snaží zajistit budoucnost svých dvou potomků, kteří bezcílně proplouvají životem. Zároveň se konfrontuje s přítelem z dětství, který je nyní policistou, se svojí bývalou manželkou, která je maniodepresivní prostitutkou, a dalšími výraznými postavami. Uxbal ztělesňuje velmi rozporuplného muže - oddaný otec, zhrzený milovník, pouliční zločinec, duchovně založený člověk. Jako život samotný, i tento příběh končí tam, kde všechno začíná. Obklopen osudem a překračující hranice, začíná Uxbal vidět svoji dosud mlžnou cestu jasněji a uvědomuje si svůj otcovský odkaz dětem.

Alejandro González Iñárritu a herci o přípravě filmu Biutiful

„Díky natáčení snímku Babel jsem procestoval opravdu kus světa. Vlastně všechny své filmy jsem natočil v různých zemích a namluveny byly v různých jazycích. Na konci produkce Babel jsem byl opravdu vyčerpaný a řekl jsem si, že už jsem dost prozkoumal prolínající se dějové linie, roztříštěné struktury a křížící se vyprávění. Rozhodl jsem se, že můj příští film bude mít jednu stěžejní postavu s jedním úhlem pohledu, žijící v jednom městě... Film s přímočarým příběhem a v mém rodném jazyce. Kdybych to měl vzít jako v hudbě, tak Babel byla opera a Biutiful je rekviem. Obsahuje všechno, co jsem dosud nevytvářel - lineární příběh, jehož postavy formují příběh v žánru mnou doposud neprozkoumaném - tragédii. Každý film věnuji někomu ze své rodiny, protože jsou to lidé, kteří jsou zdrojem mé inspirace, důvodem, proč filmy točím, a skrze ně k nim promlouvám. Biutiful je pro mého otce - on dobře ví proč,“ říká k filmu Biutiful González Iñárritu.

„Už když jsem začal Biutiful psát, chtěl jsem Javiera Bardema do hlavní role. Nikdo jiný by do té role nedokázal vložit to, co on. Bez něj bych ten film nemohl udělat, protože on sám pro mě postavu Uxbala ztělesňuje. Javier není jen vynikající herec, je dokonce jediným svého druhu, všichni to vědí. Pečlivě se připravuje a je skutečně zapálený. Co je ale na něm nejlepší, je to, že jeho přítomnost na scéně je za všech okolností nepřehlédnutelná, a to díky silné schopnosti reflexe a jeho hlubokému vnitřnímu životu. To se nedá naučit, je to o talentu, který někdo buď má, nebo ne.“

obrazek
Javier Bardem k tomu dodává: „Když jsem si přečetl scénář, hluboce na mě zapůsobil, vzbudil ve mě silné emoce. Věděl jsem, že skáču rovnou do oceánu pochyb, strachu, ale také nadějného očekávání a radosti. Všechna Uxbalova rozporuplnost byla ve scénáři krásně popsána. I přes ni ale je Uxbal obyčejným člověkem, toužícím zanechat po sobě své rodině pozitivní odkaz. Musel jsem najít způsob, jak všechny jeho osobnostní polohy vyjádřit, aniž bych některou z nich zradil.“

„Všechny aspekty Uxbalova příběhu jsou silně provázány se vztahem s jeho ex-manželkou, nestále problémovou Marambrou, kterou hraje Maricel Alvarez. Maricel v sobě úchvatně spojuje gravitaci a lehkost někoho, jehož nohy jako by se nedotýkaly země... Přesně to co je pro roli Marambry nejdůležitější,“ dodává Bardem.

Alejandro González Iñárritu volbu této herečky doplňuje: „Jedna z nejsložitějších rolí na obsazení byla Marambra. Bipolarita, nebo taky maniodepresivní porucha, je komplexní porucha, která když je špatně zahraná, je to průšvih. Proto jsem hledal někoho velmi specifického. Během castingů po celém Španělsku jsem viděl spoustu velmi talentovaných hereček, ale nebylo to ono. Až těsně před začátkem natáčení jsme zkusili casting v Argentině, kde jsem viděl Maricel Alvarez a bylo rozhodnuto. Postavil jsem ji před kameru, aby předvedla některé situace, které jsem jí navrhl, a byla naprosto úžasná. Maricel prostě umí ztvárnit to nebezpečí a křehkost, jaké jsem pro Marambru potřeboval, je vynikající divadelní herečkou a stejně oslnivý výkon předvedla i poprvé na kameru v mém filmu.“

Sama Maricel Alvarez o své první filmové zkušenosti říká: „Bylo opravdu skvělým a příjemným překvapením, že si mne Alejandro pro roli vybral. Pracovat s tak famózním režisérem, jak je on, stejně jako se skvělým Javierem Bardemem pro mne byla velká čest. Bylo to pro mne velmi výjimečné dobrodružství v uměleckém i osobním smyslu. Vždy jsem si přála ztvárnit roli, která vyžaduje vyjádření velmi extrémních emocionálních poloh - od totální euforie až k hluboké temnotě.“

Podobné filmy

Zrodila se hvězda
(A Star Is Born) Slavný country rockový zpěvák Bradley Cooper objeví neznámou talentovanou...
dnes 20.00
Nova Cinema
Teror
(Trespass) Manželé Nicolas Cage a Nicole Kidman mají vše: přepychový dům u vody, exkluzivn...
zítra 03.15
Nova Cinema
Jak se dostat na Princeton
(Admission) Portia pracuje v přijímacím oddělení na univerzitě v Princetonu. Jejím úkolem ...
zítra 09.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 5. 2022 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz