fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

65%
film / akční, drama, science fiction, thriller, Čína/USA, , 117 min., od 12 let
Gemini Man
Kinopremiéra v ČR a SK 10.10.2019, DVD a Blu-Ray od 12.2.2020 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:03Kdo tě zachrání před sebou samým?
Elitní nájemný zabiják Henry Brogan má v patách protivníka, který předvídá každý jeho krok. Ke svému zděšení Brogan záhy zjistí, že muž, který se ho snaží zabít, je jeho mladším a rychlejším dvojníkem.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Blíženec

Henry Brogan je elitní nájemný zabiják, absolutní profesionál, který bez pochybností vždy stoprocentně odvede zadanou práci. Při poslední zakázce se však k němu dostaly informace, které neměl slyšet, proto se ho jeho zaměstnavatel s těžkým srdcem rozhodne nechat zlikvidovat. Koho však poslat na člověka, který je v tomhle oboru nejlepší ze všech? Ideální by byl Henryho dvojník, o něco mladší, odolnější a odhodlanější. Ve společnosti Gemini, vedené technokratem Clayem Verisem už léta probíhá tajný projekt, který právě tuhle možnost nabízí. Henry se poprvé bojí o život. V patách má rovnocenného protivníka, který předvídá jeho každý krok a každý úder vrací o něco silnějším protiúderem. V doprovodu tajné agentky Danny zběsile prchá napříč kontinenty, než mu dojde, že pokud má mít aspoň nějakou šanci na přežití, musí se svému pronásledovateli postavit tváří v tvář. V ponurých kulisách budapešťských katakomb se mu ho konečně podaří zahnat do kouta, ale když se mu podívá do očí, má najednou mnohem víc otázek než odpovědí. Proti němu stojí jeho o třicet let mladší Já. A stále ho chce zabít.


O filmu

obrazek
Blíženec není jenom akční film, ale je to ten akční film - nebývalá trojice nevídaného představení, výkonů na vysoké úrovni a bezkonkurenčního spojení s diváky. Film, o kterém jeho tvůrci říkají, že je vyroben ze všeho, co lidé na tomto žánru tolik milují, a co je tady zároveň průkopnicky povýšeno na unikátní filmový zážitek. Režisér tohoto snímku, dvojnásobný držitel Oscara a vizionář Ang Lee, sám k filmu říká: „Netvoříme jen něco dobrého, ale objevujeme něco úplně nového - nový koncept filmové tvorby. Za 500 let se lidé ohlédnou zpět a řeknou si: ‚Po 100 letech filmové tvorby vytvořili tohle…‘. Je to jako němý film, pak zvuk, pak barva. Tím už jsme si ale prošli. Tohle je odlišná dimenze.“ Dimenze, ve které Will Smith nehraje pouze hlavního protagonistu, 51letého nájemného vraha Henryho Brogana, který se chystá do penze, ale - a to prostřednictvím nové revoluční technologie - hraje i svého vlastního protivníka, 23letou verzi sebe samého, Juniora, který bude pronásledovat a bojovat se svým starším ztělesněním na třech světových kontinentech v řadě napínavých akčních scén, jaké nikdo předtím neviděl: jeden herec, který ztvární dvě protichůdné postavy bojující spolu navzájem, v jednom jedinečném průlomovém kinematografickém snímku.

Tato nová dimenze vznikla díky Jerrymu Bruckheimerovi a Davidu Ellisonovi a jejich mediální společnosti Skydance. Tito dva jsou považováni za architekty největších a nejúspěšnějších hollywoodských akčních filmů za posledních 50 let. Nyní spojují své síly, aby znovu posunuli hranice diváckého zážitku na velkém plátně. „Jsem na film Blíženec nesmírně pyšný, a na to všechno co Ang, Will a celý tým s tímto úžasným příběhem dokázali. Jejich umění, a ta neskutečná technologie, kterou jsme se až teď naučili správně využívat, se spojily k vytvoření toho typu filmu, který skutečně musíte vidět, abyste tomu uvěřili,“ říká Ellison. Pro Buckheimera je jeho posledního produkce něčím, co jednoduše popisuje jako „světovou premiéru dobrodružství, od světového režiséra, se světovou hereckou hvězdou.“ Jedná se o jeho vrcholný koncept, který se svým originálním a strhujícím příběhem odlišuje od ostatních současných snímků a superhrdinů, hlavně díky své rafinovanosti a rozsahu, který lze pochopit jen na velkém plátně. „Nápad na tenhle příběh je fantastický, opravdu je,“ říká Bruckheimer. „Být pronásledován sebou samým. A nejen sebou samým, ale sebou samým mladým a plným síly…“.

Osoba, která je v Blíženci pronásledována, je Henry, kterého ztvárňuje 51letý Will Smith. A kdo že ho honí? To bude Junior, ztvárněn 23letým Willem Smithem. Není to jenom omlazený dvojník, ale je to zbrusu nový digitální člověk, virtuální zrcadlo sebe samého, který nejenže bude se svým starším já komunikovat, ale bude s ním zápasit.

„To, co jsme tu vytvořili, předtím ještě nikdo neudělal,“ říká Will Smith. „Když jsem viděl první test - který filmoví tvůrci vytváří jako ověření konceptu, byla to šílená zkušenost. Myslím tím - byl jsem to já. Díval jsem se na perfektní 23letou verzi sebe samého, jako by někdo odstranil všechny nedostatky. Říkal jsem jen: ‚Wow!‘. Myslím tím, když o tom slyšíte, zní to cool, že? Ale když to vidíte, je to ohromující. Když to vidíte, dostane se vám to pod kůži. Říkal jsem si: ‚Aha, tak tohle je klonování!‘“.

Klonování je pro film Blíženec důležité na dvou úrovních. V jedné jde o ten nápad, který pohání příběh. V té druhé je to něco, díky čemu je sama zápletka vůbec možná. Příběh obíhá kolem Smithova Henryho, legendárního vládního nájemného vraha na sklonku své kariéry, kterého pronásleduje jeho práce. V době, kdy ostatní informuje o svém odchodu z aktivní služby, se sám ocitá v situaci, kdy je pronásledován jediným vrahem na planetě, který má dostatečné dovednosti k tomu, aby se ho zbavil: 23letý klon jeho samotného, který je povolán k tomu, aby Henryho odstranil za použití veškerých dostupných prostředků.

Tak začíná epické akční globální dobrodružství natočené v rozmanitých lokalitách od Savannah přes Budapešť až po Cartagenu, ve které se Henry a Junior setkají při sérii napínavých bojů, které zahrnují honičky na motorkách, přestřelky a smrtící zkoušku, která poměří síly obou. Smith má samozřejmě s akčními filmy obrovskou zkušenost, ale oba jeho výkony jsou tu unikátní a neuvěřitelně komplexní - jako Junior, který se snaží pochopit svou vlastní identitu i jako Henry, který je ztrápen duchy té své.

Aby bylo jasno, ve filmu Blíženec, ve kterém Smith spolupracuje s Ang Leem považovaným za jednoho z nejlepších režisérů v tomto průmyslu vůbec, nepředvedl jen jeden, ale hned dva výkony, které se vyrovnají ostatním vrcholným výkonům jeho kariéry a díky kterým se už 40 let drží na vrcholu a stále tam zůstává. Jde tu o dvě postavy nesmírné hloubky, vnitřního zápasu a krajní agrese, o kterých sám herec tvrdí, že je byl schopen zahrát až nyní. Nikdo jiný než Smith by je nedokázal zahrát s takovou hodnotou, kterou si zaslouží. Lee považuje oba výkony za stejně výbušné a stěžejní. Říká: „Mám pocit, že jsem objevil nového Willa Smithe.“

obrazek
Co dělá Smithovu dvojitou povinnost ještě pozoruhodnější, je fakt, že ani u jedné role se nemá za koho schovat. Což je přesně to, o co filmovým tvůrcům šlo. „V podstatě je tenhle film tak tvrdý, jak může být,“ říká digitální supervizor z WETA Guy Williams. „Rozhodli jsme se pro extrémně náročnou scénu, protože jsme věděli, že nám přinese nejlepší výsledky. Cílili jsme na to, že nechceme mít potřebu nic schovávat. Nechtěli jsme se ničemu vyhnout a připravit se o svobodu natáčení jen proto, aby to zjednodušilo vizuální efekty. Chtěli jsme 100%, urvat všechno a zavázat se náročným výsledkům. Musí se nám podařit, abyste nám 100 % času filmu věřili, že jsou na plátně dva Willové ve stejnou chvíli.“

Pro Williamse, oceňovaného digitálního supervizora společnosti Kiwi, která přivedla na svět různé ikonické digitální kreace, představoval film výzvy jak technické, tak emoční. Lee trval na natáčení na maximální záběr 120 snímků za sekundu, ve 4K 3D rozlišení. To znamená, že Blíženec je filmovým ekvivalentem kouzelníka, který během čísla nechá zmizet předmět bez nejmenšího množství kouře nebo zrcadlového efektu. „To je vhodné přirovnání,“ říká Williams. „V podstatě jsme na scéně nazí.“

Další výzvou samozřejmě byla sama záležitost ohledně Willa Smithe. „Víte, můžeme udělat hodně přesvědčivého Tyranosaura Rexe, protože nikdo Tyranosaura Rexe nikdy neviděl,“ říká Williams. „Můžeme vytvořit Planetu opic, protože víme, jak vypadají opice, ale nikdo je nikdy neviděl mluvit, takže tam je prostor pro kreativitu. Ale když jde o reálnou postavu, je to o hodně složitější. A taky to není jen tak nějaká postava, ale je to Will Smith. Přesně vím, kdo Will je. Všichni víme, kdo Will je. Investovali jsme hodně do toho, abychom ho poznali. A všichni poznáme, jestli to funguje, nebo ne.“

Ben Gervais, technický supervizor, říká, že díky Leeovu rozhodnutí natáčet simultánně na nejvyšší rozlišení a zároveň v tom nejintenzivnějším 3D formátu, dovolí divákům si v říjnu užít vše, co pro ně Ang chce: „intenzitu, intimitu a naléhavost - veškeré vzrušení, které v akčním filmu chcete, ale na úplně nové úrovni.“ Sám tým měl pro tuto novou úroveň své vlastní přirovnání, aby si všichni dokázali uvědomit, jak převratný je pro diváky zážitek, kterého se docílilo díky kreativním rozhodnutím. „To přirovnání tkví v tom, že starý film je jako billboard - je oddělený, je někde tam,“ říká VFX supervizor Bill Westenhofer, a ukazuje někam do dálky. „Ale s touhle technologií je to jako kdybyste stáli tam, kde ten billboard fotili. Máte pocit, že jste v něm, že jste v tom s ostatními. Diváci jsou uprostřed všeho dění, jsou tam s těmi herci.“

Pro herce to neznamenalo nic jiného, než naučit se znovu hrát. Sledovali testovací záběry a museli pochopit zbrusu novou celistvost a autenticitu pohybů, které tento nový formát na plátno zachytí. To znamená, že se museli vzdát tradičního hereckého make-upu a že na kameru museli hrát celým tělem. „V tomto formátu můžete vidět, jak na obličejích herců reagují i jejich žíly,“ říká Gervais.

„Hrozně jsem si užila být součástí něčeho tak odlišného od toho, co normálně zažijete, navíc ve velkofilmu a navíc jako žena,“ říká o novém přístupu k filmové tvorbě Mary Elizabeth Winstead. „Normálně je to jako: ‚Naneste všechen make-up! Zakryjte ji úplně vším! Ale tohle je hodně odhalené. Nic se nepředstírá. Všechno musí být velmi skutečné. To bylo pro Anga hodně důležité - že nikde nelze vidět nic umělého. Nechce na kůži vidět make-up. Nechce mezi herci a diváky žádné bariéry. Pro mě to znamenalo o hodně míň času ráno [stráveného v maskérském křesle], což mi vůbec nevadilo!“.

Součástí revolučního přístupu k filmu Blíženec byla i společná snaha Winstead a filmových tvůrců, aby její Danny - vládní agentku, která Henrymu při jeho zoufalé misi zůstat naživu přijde na pomoc - odpoutali od klasických pastí příběhu, které tak často v minulosti akční žánry poslaly ke dnu. „To je důvod, proč jsem do toho šla,“ říká Winstead, která měsíce trénovala, aby ztvárnila svůj zatím největší boj a další akční scény. „Bylo osvěžující hrát postavu, která je trénovaná profesionálka, která umí zvládnout samu sebe a není jen ‚objektem zájmu‘. To mě uspokojovalo.“ To bylo příznačné i pro produkci, která chtěla nabídnout strhující kinematografický zážitek a zároveň posunout hranice toho, jak vlastně kinematografický zážitek může vypadat.

„Vložil jsem do toho všechno, co jsem se za poslední roky naučil,“ říká Lee, který za poslední 3 dekády stvořil filmy jako Tygr a drak, Tygr a drak: Meč osudu, Zkrocená hora, nebo Pí a jeho život. „Je to vzrušující. Uvědomil jsem si, že přes 100 záběrů za sekundu je místo, kde začínáte být svobodný.“ A navíc, kdyby už pro nic jiného, „až s tímhle filmem budeme hotovi, budeme mít perfektního 23letého avatara mé osoby,“ směje se Smith, a uvědomuje si všechny další možnosti. „To bude šílené! Budu schopen dělat filmy s 23letou verzi mě samotného…“

Podobné filmy

Ctihodný občan
(Law Abiding Citizen) Zoufalý muž se rozhodne pomstít svou zavražděnou rodinu. Likvidací v...
zítra 01.00
Prima
Junior
Arnold Schwarzenegger v roli vědce, který je pro zdar svých výzkumů ochoten i otěhotnět. A...
zítra 01.15
Nova
Sedm
(Seven) Brad Pitt a Morgan Freeman pátrají po pachateli tajemných vražd. Začíná být jasné,...
zítra 01.25
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 1. 10. 2023 Svátek má Igor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz