fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

68%
film / komedie, drama, fantasy, USA, , 101 min., od 13 let
Bruce Almighty
Kinopremiéra v ČR 16.10.2003, DVD od 14.4.2004 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:25Kdybys mohl být na jeden týden Bohem, co bys udělal?
Komedie o jednom lokálním zpravodajském reportérovi, kterému je umožněno stát se nástupcem samotného Boha se všemi jeho schopnostmi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Božský Bruce je docela příjemná komedie o tom, kterak lze využít nově nabyté božské schopnosti. Já tu ale vidím docela nevyužitý potenciál, jelikož se s filmem dalo určitě pracovat mnohem více do hloubky. No a konečné moralizování je tak trošku otravné. Palec nahoru za černošského Boha. :-)
Všechny komentáře k filmu 75+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Božský Bruce

obrazek
Bruce Nolan je reportér zpravodajské relace Eyewitness News lokální televize z Buffala, který je známý pro své humorné a prosté příběhy. Jeho reportáže dělají radost všem kromě jeho samého - mnohem raději by vystřídal moderátora, který již brzy odchází do důchodu, nebo se aspoň zabýval důležitými zprávami z celého světa. Bruce je nespokojený téměř se vším, co se v jeho životě děje, a málokdy si nechá ujít příležitost si na svůj život postěžovat. Jeho přítelkyně Grace, která provozuje pečovatelské středisko, je se svým životem spokojená a Bruce miluje i přes jeho negativistický přístup. Zatímco on sní o tom, že se jednou stane zpravodajskou legendou, ona je ráda, že může pomáhat lidem.
obrazek
Bruce dostane příležitost natočit u Niagarských vodopádů reportáž k 23. výročí vypuštění proslulé lodi Maid of the Mist. V klíčovém okamžiku však dojde k nepříjemnému zvratu a celý výstup se změní v největší katastrofu jeho kariéry. Po tomto fiasku následuje jedna pohroma za druhou. Rozzuřený Bruce viní ze svých životních útrap Boha a dává to hlasitě najevo. Poté se v jeho životě náhle začnou objevovat podivná znamení, která jej dovádějí až do zvláštní staré budovy. Zde se Bruce setkává se správcem domu (Morgan Freeman), který mu po chvíli odhaluje svou pravou identitu - je to samotný Bůh.
obrazek
Všemohoucí slyšel všechny Bruceovy stížnosti a má pro něj nečekanou nabídku - jeho vlastní místo. Bruce je obdarován božskými schopnostmi a musí dokázat, zda by úlohu Boha zvládnul lépe.
Poté, co se Bruce přesvědčí, že není obětí noční můry ani psychotického záchvatu, začne se učit používat božské schopnosti ve svůj prospěch. Brzy však přijde nevyhnutelné - Bruce se ocitá na křižovatce a musí se rozhodnout, zda se stane největším a nejmocnějším pošukem ve vesmíru nebo se vrátí ke svému lidskému životu.


O filmu

obrazek
Herec Jim Carrey a režisér Tom Shadyac patří k autorským dvojícím, které si byly souzeny. Jejich první společný film Ace Ventura: Zvířecí detektiv katapultoval Carreyho do centra pozornosti a pro Shadyaca, tehdy nováčka mezi režiséry, se stal velmi nadějným začátkem kariéry. Výsledkem jejich další spolupráce byla komedie Lhář, lhář, která se stala jedním z největších filmových hitů roku 1997.
Když se tedy Shadyac poprvé setkal se základním konceptem filmu Božský Bruce, tento projekt v jeho velmi vytíženém produkčním studiu ihned získal nejvyšší prioritu. A Shadyac věděl od prvního okamžiku, s kým chce tento film točit. Jenom jeden člověk by dokázal ztvárnit muže, který je náhle obdarován božskými schopnostmi, s takovou dávkou bláznivého humoru - a tím je Jim Carrey. "Jim je pro mě jako bratr," říká Shadyac. "V některých věcech jako mladší brácha a v některých jako ten starší." <>Obrázek nenalezen<> "Máme skvělé přátelství a Božský Bruce nastoluje některé otázky, které si sami často klademe. Čím je ve skutečnosti ta síla, které říkáme Bůh? Jak ta síla působí na naše životy? Jaký je náš vztah k ní? Z tématického hlediska je Božský Bruce příběhem o tom, odkud tato skutečná síla pochází."
Autorské duo Shadyac/Carrey doplnili producenti Michael Bostick a James D. Brubaker, kteří se v minulosti podíleli také na filmu Lhář, lhář. "Základní téma filmu Toma ihned oslovilo," říká Bostick. "A podle jeho dosavadní tvorby se jednalo o projekt, který byl přesně v jeho stylu. Je to komedie s velkými hereckými hvězdami a rychlým spádem, jejímž hlavním tématem je stav lidské společnosti. Tyto základní prvky jsou patrné ve všech jeho filmech."
obrazek
"Tom i Jim před Božským Brucem pracovali na dramatických filmech a oba uvítali možnost vrátit se ke komediálnímu žánru. Kromě hlavní role Jim obsadil také úlohu producenta filmu a výraznou měrou se podílel na scénáři. Během natáčení pak aktivně přispíval ke konečnému doladění scén," dodává Bostick.
Po zahájení přípravných prací začali Shadyac, Bostick a Brubaker sestavovat filmový štáb. Většina lidí, které do štábu vybrali, s nimi již v minulosti spolupracovala. Součástí týmu se mimo jiné stali oscarový kameraman Dean Semler, hlavní výtvarnice Linda DeScenna, návrhářka kostýmů Judy Ruskin Howell, střihač Scott Hill nebo rekvizitář Brad Einhorn. "Dean Semler je kameraman, který bere vážně i natáčení komedie, ale přitom má velký smysl pro humor. Umí dokonale pracovat se světlem," říká Shadyac. "Zatímco Linda DeScenna přináší do filmu zajímavé a reálné prostředí, kostýmy Judy Ruskin Howell, ve kterých je mnoho symboliky, pomáhají formovat charaktery jednotlivých postav. Práce rekvizitáře je ve filmu s Jimem Carreym někdy stejně důležitá jako práce samotného režiséra, protože Jim rád pracuje s různými ,hračkami', které jsou zdrojem jeho inspirace. Brad Einhorn je v tomto směru opravdu skvělý. Občas se na place bavíme tím, že se jej pokoušíme nachytat - žádáme jej o různé šílené věci, ale on pokaždé jenom řekne ,OK, dejte mi pár hodin' a opravdu tu věc sežene. Všechno, co na světě existuje, je v jeho kamiónu!"
obrazek
Po výběru filmového štábu však následoval mnohem těžší úkol - vybrat herce, kteří by obsadili zbývající dvě hlavní role: Bruceovu přítelkyni Grace a samotného Boha. "Nerad používám fráze, ale Jennifer Aniston je jednou z nejlepších hereček ve showbusinessu," říká Shadyac. "Herce a herečky, kteří v sobě spojují takovou krásu, sílu, inteligenci, zranitelnost a smysl pro humor jako Jennifer, lze spočítat na prstech jedné ruky. Grace není pasivní, ale naopak velmi silná žena, proto jsme pro tuto roli chtěli právě Jennifer."
"Diváci znají Jennifer jako Rachel z oblíbeného seriálu Přátelé, ve kterém hrála devět let, a myslím si, že ji rádi uvidí na stříbrném plátně s Jimem. Její komika má skvělé načasování a Jennifer svým postavám dodává emocionální hloubku," říká Bostick.
"Když jsem dostal do ruky scénář, napadnul mě jen jeden člověk, který by mohl hrát Boha - Morgan Freeman," vzpomíná Shadyac. "Boha lze zobrazit mnoha různými způsoby, ale my jsme jej chtěli ztělesnit v člověku, který by byl symbolem důstojnosti, síly a smyslu pro humor. Morgan dokázal ztvárnit humanitu a božskost tak dokonalým způsobem, že jsme do této role zkrátka nemohli obsadit nikoho jiného."
Trojici hlavních představitelů poté Shadyac doplnil talentovanými herci z divadelní, televizní i filmové branže. Objeví se mezi nimi Lisa Ann Walter z filmu Past na rodiče, Catherine Bell ze seriálu JAG, vynikající herec Philip Baker Hall, komik Steve Carell z pořadu The Daily Show, Nora Dunn z pořadu Saturday Night Live a všestranná držitelka Zlatého glóbu Sally Kirkland.<>Obrázek nenalezen<>Natáčení filmu začalo jednoho horkého srpnového dne v obrovském exteriéru společnosti Universal, kde hlavní výtvarnice Linda DeScenna s malou armádou řemeslníků a umělců zkonstruovala velkou část města Buffalo. Mamutí konstrukce byla další výzvou pro producenta Jima Brubakera, který v průběhu své spolupráce se Shadyacem dokázal již téměř nemožné. "Jim je zkrátka skvělý," říká Shadyac. "Když jsme spolu natáčeli, stačilo říct ,Hele, tady bych potřeboval horu a nad ní zapadající slunce, potom domorodý kmen a taky letadlo...' A ať to bylo cokoliv, dokázal to zajistit." Pro závěrečnou honičku ve filmu Lhář, lhář se Brubakerovi podařilo sehnat letadlo a pro film Na křídlech vážky dopravil na Havaj celý kmen jihoamerických domorodců.
"Myslím, že všichni lidé z Buffala budou na tento film velice pyšní," říká Brubaker. "Od mnoha obyvatel tohoto města se nám během natáčení dostalo neocenitelné pomoci."
"Celý proces začal důkladným průzkumem Buffala," říká DeScenna. "Při rekonstrukci jsme se pak snažili dodržet stejný styl architektury a barevného pojetí. Stejná jsou také jména ulic a od televizní stanice, ve které Bruce pracuje, jsme dokonce dostali i povolení použít skutečný volací znak."
V konečné fázi vypadala konstrukce jako velice hezké místo ke strávení dovolené i zbytku života. Její součástí byla pizzerie, cestovní agentura, novinový stánek, hodinářství, taneční škola, pekárna, čistírna, obchody se sýry, vitamíny, domácími zvířaty, čínskými bylinami, použitými knihami, potravinami či nábytkem a dokonce i indiánské muzeum. Prostředí bylo propracováno do takových detailů, že v autobusové čekárně visela skutečná dopravní mapa Buffala. Nemluvě o tom, že u čekárny stavěl opravdový autobus.
Kameraman Deam Semler vymyslel spolu se svým týmem několik jedinečných způsobů, jak docílit stálé intenzity osvětlení i v natolik proměnlivém prostředí, jako je Los Angeles a jeho obloha. Jedním z nich byl obrovský systém k ovládání průchodnosti slunečního svitu, který pochází z dílny Williama "Bear" Paula. Tento mechanismus sestával z velkého (12 x 18 m) kusu bílého materiálu, usazeného do půltunového kovového rámu, který byl poté vytažen do třicetimetrové výšky obrovským jeřábem.
"Na otázky, které si klademe v tomto filmu, se lidé snaží nalézt odpovědi už od počátku věků. Ani my je však neznáme. Nejsme tu proto, abychom přicházeli s novými dogmaty. Snažíme se pouze překládat otázky a při tom lidi pobavit," uzavírá debatu Shadyac.

O hercích

Jim Carrey
obrazek Nedávno dokončil práce na filmu Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, ve kterém si zahrál s Kate Winslet. Jeho dalším projektem bude rodinná fantasy komedie Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events na motivy knih Daniela Hadlera. V komedii Over The Hedge také poprvé také propůjčí hlas postavě animovaného filmu. Carrey byl zatím naposledy k vidění v romantickém dramatu Franka Darabonta Majestic (2001). O rok dříve si zahrál v rodinné komedii Grinch, která se stala komerčně nejúspěšnějším filmem roku. Ten mu vynesl nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec v komedii nebo muzikálu a cenu časopisu People pro nejoblíbenějšího komediálního herce. Vyhrál také cenu MTV Movie Award pro nejlepšího filmového padoucha a na další byl nominován za film Já, mé druhé já a Irena. Zlaté glóby získal za výkony ve filmech Muž na měsíci a Truman Show, na další byl nominován za filmy Lhář, lhář a Maska. Na festivalu ShoWest byl v roce 2000 vyhlášen mužskou hvězdou roku.
Carrey debutoval v roce 1982 v televizním seriálu Duck Factory a hned následující rok získal hlavní roli ve filmu Pro jedno kousnutí. Následovaly filmy Peggy Sue se vdává a Pozemšťanky jsou lehce k mání. V roce 1998 se pak objevil ve filmu Clinta Eastwooda The Dead Pool. O rok později se Carrey stal součástí hereckého obsazení populárního seriálu In Living Color. Jeho první vlastní pořad Jim Carrey's Unnatural Act vzbudil velmi příznivé reakce, stejně tak i jeho další role v televizním filmu Doing Time on Maple Drive. Po několika velmi úspěšných sezónách seriálu In Living Color se Carrey v roce 1994 vrátil k celovečerním filmům a zazářil ve veleúspěšné komedii Ace Ventura: Zvířecí detektiv.

Jennifer Anistonová
obrazek Vyrůstala v hereckém prostředí. Její otec John Aniston účinkoval v seriálu Tak jde čas a praotec Telly Salavas má za sebou spoustu úspěšných televizních a filmových rolí. V roce 1987 Aniston dostudovala střední školu se zaměřením na herectví a začala hrát v divadle. O dva roky později dostala první příležitost v televizi a stala se součástí hereckého obsazení seriálu Molloy. Proslavila se zejména díky své roli v seriálu Přátelé, který v současné době vstupuje do deváté sezóny. Role Rachel Green jí přinesla cenu Emmy v kategorii nejlepší komediální herečka, Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v televizním seriálu - komedie nebo muzikál a tři ocenění People's Choice Award. Kromě toho byla nominována na další dvě Emmy (nejlepší herečka ve vedlejší roli), Zlatý glóbus (nejlepší herečka ve vedlejší roli v komedii, dramatu nebo seriálu) a dále na cenu SAG (nejlepší komediální herečka). Kromě televize se Aniston objevuje také na stříbrném plátně - zatím naposledy si zahrála ve filmu Miguela Artety The Good Girl, za který byla nominována na cenu Independent Spirit Award.

Morgan Freeman
obrazek Dosáhl prvního mezinárodního úspěchu díky dětskému pořadu The Electric Company. Součástí jeho obsáhlé filmové tvorby jsou snímky Brubaker, Očitý svědek, Harry & Sons, Učitelé, Marie, That Was Then, This Is Now, Street Smart (za tento film byl nominován na Zlatý glóbus a Oscara a získal ocenění od Los Angeles, New York a National Society of Film Critics Awards za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli), Řidič slečny Daisy (další nominace na Oscara, Zlatý glóbus a Stříbrný medvěd na filmovém festivalu v Berlíně v kategorii nejlepší herecký výkon v hlavní roli), Amistad, ... Třetí nominaci na Oscara mu vynesla role v dramatu Vykoupení z věznice Shawnshank. V roce 1993 Freeman debutoval jako režisér filmem Bopha! Krátce poté založil produkční společnost Revelations Entertainment. Freeman má za sebou také úspěšnou divadelní kariéru, v jejímž průběhu posbíral spoustu prestižních ocenění.

Lisa Ann Walterová
Je tvůrcem a hlavní hvězdou seriálu ABC Life's Work. Na televizní obrazovce se objevila také ve filmech Breaking News a Emeril. Kromě toho si zahrála epizodní roli v seriálu HBO Curb Your Enthusiasm a byla častým hostem v pořadu Billa Mahera Politically Incorrect. Na stříbrném plátně jsme ji mohli vidět ve filmech Past na rodiče a Eddie. Objevila se také v krátkém filmu Farm Sluts.

O tvůrcích

Tom Shadyac
Začal svou režijní kariéru v roce 1994 kasovním trhákem Ace Ventura: Zvířecí detektiv, ve kterém obsadil hlavní roli Jim Carrey. Po něm následoval filmový hit Zamilovaný profesor s Eddiem Murphym a v roce 1997 pak další veleúspěšná komedie Lhář, lhář. V méně vzdálené minulosti pak Shadyac zrežíroval film Doktor Flastr, který byl nominován na Zlatý glóbus, a drama Na křídlech vážky s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Kromě toho byl vedoucím výroby u filmu Zamilovaný profesor 2 a tuto roli v současné době zastává u seriálu ABC 8 Simple Rules for Dating my Teenage Daughter. Shadyac je zakladatelem produkční společnosti Shady Acres Entertainment.

Steve Koren
Byl scénáristou a koproducentem seriálu Seinfeld. Jako scénárista se podílel také na pořadu Saturday Night Live a celovečerních filmech Noc v Roxbury a Superstar, které také spoluprodukoval.

Mark O’Keefe
Je autorem několika epizod televizních seriálů NewsRadio, Kelly Kelly a Jesse.

Steve Oedekerk
Stal se všestranným filmovým a televizním tvůrcem. Na různých filmech a televizních pořadech se již podílel jako producent, režisér, scénárista, herec i animátor. Oedekerk napsal a zrežíroval filmy, které dohromady vydělaly přes 1 miliardu dolarů. Nedávno byl nominován na Oscara za animovaný film Jimmy Neutron: Boy Genius. Jako scénárista se podílel na seriálu In Living Color a filmech Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Ace Ventura 2: Volání divočiny (tento film také režíroval), Zamilovaný profesor, Není co ztratit (režie a malá role) a Doktor Flastr. Dalším filmem, na kterém se podílel jako režisér, je bláznivá komedie Kung Pow: Enter the Fist, jejíž tržby během prvního víkendu pokryly celý rozpočet. Odekerk také ztvárnil hlavní roli ve vlastním speciálu pro NBC, který rovněž napsal a zrežíroval, a produkoval vánoční animovaný speciál televize ABC. Mezi jeho současné projekty patří druhý díl animovaného filmu Jimmy Neutron a 40dílný animovaný seriál The Adventures of Jimmy Neutron. Jeho společnost O Entertainment také v minulém roce přišla s prvním 3D animovaným filmem pro kina IMAX Santa vs. the Snowman. Oedekerk také vynalezl technologii Thumbmation, která bude použita v sérii parodických videofilmů. Prvním z nich bude parodie na trilogii Hvězdné války jménem Thumb Wars, následovat by měly filmy Thumbtanic, Bat Thumb a The Godthumb.

Dean Semler
Je držitelem Oscara za práci na filmu Kevina Costnera Tanec s vlky. Během svého úspěšného působení ve filmové branži natočil spoustu filmů, a to jak ve své rodné Austrálii, tak i ve Spojených státech a několika dalších zemích. Na začátku své kariéry pracoval v místní televizi, kde natáčel reportáže do večerních zpráv. Poté se stal na devět let spolupracovníkem společnosti Film Australia, kde se zabýval natáčením dokumentů a antropologických filmů pro vzdělávací a výzkumné účely. Jeho celovečerním debutem byl film Stepping Out z roku 1980. Mezi filmy, které natočil ve své rodné zemi, patří futuristický thriller Šílený Max 2 a jeho další pokračování Šílený Max a Dóm hromů, Divočák (za tento film obdržel ocenění od Australian Film Institute), Coca-Cola Kid, Lehká jízda a Úplné bezvětří. V USA pak natočil filmy Mladé pušky 1 a 2, Koktejl, Sbohem, králi!, Dobrodruzi z velkoměsta, Síla muže, Tři mušketýři, Cesta kovbojů, Vodní svět, Sběratel kostí, Eye See You, Zamilovaný profesor 2, Heartbreakers a Na křídlech vážky. V poslední době se jako kameraman podílel na dramatu z vietnamské války We Were Soldiers a akčním trháku XXX. Jeho dalším filmem bude historické drama Alamo. V akčním filmu Ohnivá bouře si Semler vyzkoušel také úlohu režiséra. Kromě celovečerních filmů má Semler na kontě také seriály Návrat do ráje, Osamělá holubice a Syn jitřenky (u posledních dvou zastal také roli pomocného režiséra) a televizní film Květina vášně.

Linda DeScenna
Začínala svou uměleckou kariéru jako výtvarnice scény. V roce 1980 byla poprvé nominována na Oscara za práci na filmu Star Trek. Další čtyři nominace pak získala za filmy Blade Runner, Purpurová barva, Rain Man a Hračky. Práci hlavního výtvarníka si poprvé vyzkoušela při natáčení kriminální komedie Jimmy Hollywood a tuto roli následně zastala i u filmů Rodinná věc, Hlava rodiny - tatínek nebo dědeček?, Hon na myš, Galaxy Quest, Doktor Flastr, Lhář, lhář a Na křídlech vážky. Zatím naposledy pracovala na filmu Adama Shankmana Dům naruby.

Podobné filmy

Mimzy
(The Last Mimzy) Desetiletý Noah a jeho pětiletá sestřička Emma objeví na pláži zvláštní k...
dnes 06.45
Nova Cinema
Hancock
Nevšední superhrdina Will Smith se bezhlavě vrhá do akce proti zločincům, jeho "zásahy" vš...
dnes 08.35
Nova Cinema
Dožeň, co se dá!
(Blast From the Past) Brendan Fraser vyrostl v atomovém krytu a po letech vychází ven, aby...
dnes 12.25
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 4. 3. 2024 Svátek má Stela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz