fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Podobné filmy    

82% 11 hlasů
film / dokumentární, Česká republika/Polsko, , 79 min.
Kinopremiéra v ČR 17.11.2016 v SK 1.3.2018

Režie:
Herci: , , , , , více...

Nový pohled na legendu Karla Kryla.
Karel Kryl polskýma očima. Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší ve svém portrétu režisérka Krystyna Krauze.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jeden z mála ľudí,ktorému záležalo na svojom národe a svojou tvorbou to celý život dokazoval.A politici u nás v oboch štátoch nenechali kameň na kameni.Moc a peniaze sú silnou drogou,kde svedomie ostáva na druhej koľaji.Karel to cítil už podľa toho listu z roku 1969.A už úplne absurdné krivé zrkadlo bola tá hymna spievaná so súdruhom národným umelcom socializmu.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Bratříček Karel

S polskými sousedy toho máme společného víc, než se může zdát. Blízká historie, podobné osudy statečných a Karel Kryl. Míjejí další a další výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Invaze, která brutálně ukončila mírový proces Pražského jara. Výročí invaze, které se zúčastnila polská armáda. Při té příležitosti stojí za to připomenout naše společné polsko-české osudy. A lidi, kteří tyto osudy tvořili a popisovali. Bezpochyby jednou z postav, na niž nelze zapomenout, je - „český Kaczmarski”, velký přítel Polska a Poláků, Karel Kryl. Zvolna odcházejí očití svědkové těchto událostí...


O filmu

obrazek
Co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii? Jaké je místo umělce v tragických dějinách vlasti? Může jednotlivec ovlivnit chod dějin? Jaký vliv na psychiku tvůrce mají jeho traumatické zážitky z dětství? Byl Kryl obětí dějin svého národa? Milovaly ho davy, ale umíral opuštěný a zatrpklý - protože nikdy nedělal kompromisy. Tyto a další otázky se rozhodla položit autorka filmu Krystyna Krauze.

Celovečerní dokumentární film o významné postavě českého barda na pozadí evropských dějin 20. století vznikl v česko-polské koprodukci. Kromě českých známých a příbuzných. Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný, Friedrich Taussig a další vyprávějí o svých setkáních s Krylem také Poláci: Agnieszka Holland, Andrzej Zajączkowski, Alfred Znamierowski, písničkářka Antonina Krzysztoń a zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski.

Kromě neslavnějších písniček, které nazpíval v češtině i polštině - Anděl, Jeřabiny, Rakovina, Veličenstvo kat, Pasážová revolta - uslyšíme promlouvat Karla Kryla z dosud nezveřejněných nahrávek z Rádia Svobodná Evropa a dalších amatérských záznamů.

obrazek
Film je paralelním životopisem Karla Kryla a režisérky, která se narodila v polském Gdaňsku, ve čtvrti Oliva. Právě Gdaňsk se stal později kolébkou polské Solidarity a Krylova píseň Ve jménu humanity, v polské verzi Organy w Oliwie, byla první uměleckou reflexí událostí z prosince 1970, které se staly předzvěstí vzniku polského revolučního hnutí a následného pádu komunismu.

Režisérka je zároveň vypravěčkou dokumentu; její životní osud je úzce spjat tvorbou i osobními kontakty s Karlem Krylem. Tímto filmem mu „splácí“ dluh. Je to zároveň paralelní příběh osudů našich sousedních zemí, vztahu Kryla k Polsku a Polákům. Karel Kryl zpíval spoustu svých písní v polštině: v roce 2014 v Čechách vyšla deska Solidarita - záznam koncertu v Německu, jenž Kryl věnoval polským exulantům, kteří se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981. Jeho osudy byly spjaté s Poláky od raného mládí a spolupráce s nimi v rádiu Svobodná Evropa toto přátelství ještě prohloubila. V 80tých letech 20. století byl Kryl v Polsku velmi oblíbený díky samizdatové kazetě zpěvačky Antoniny Krzysztoń. Jeho nepovedený návrat do vlasti odstartovalo setkání exilu s občany Československa v polské Vratislavi dva týdny před sametovou revoluci.

Podobné filmy

Co dokáže lež
Kdo stojí za nepravdivými informacemi v médiích a především na konspiračních webech? Dokum...
po. 13.7. 02.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Azurová
(Blue) Zamoření oceánů plasty... odpadem, těžba ropy ze dna moře a brutální rybolov je v o...
čt. 16.7. 00.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Viadukt Millau: Most v oblacích
(Millau Viaduct: The Bridge in the Sky) Úžasná stavba, která překonala mnoho rekordů a je ...
ne. 19.7. 10.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 9. 7. 2020 Svátek má Drahoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz