fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 1316 hlasů
film / thriller, akční, Životopisný, drama, Velká Británie, , 92 min., od 16 let
Kinopremiéra v ČR 23.7.2009 v SK 18.2.2010, DVD od 11.2.2015 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:06Příběh nejslavnějšího vězně Velké Británie.
Film podle skutečné události - roku 1974 si devatenáctiletý výrostek Michael Peterson uvědomí, že se chce pořádně proslavit, a tak se s hlavou plnou snů a puškou s podomácku upilovanou hlavní vydá vyloupit poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmiletému trestu odnětí svobody. Peterson následně strávil ve vězení 34 let, z toho 30 na samotce. S inteligentním, provokativním a stylizovaným přístupem líčí film Bronson, jak se z Mickeyho Petersona stává Charles Bronson, nejnebezpečnější vězeň v celé Velké Británii. Tom Hardy hraje postavu mladého muže se znepokojujícím nasazením, fyzicky se do této role doslova převtělil. Hardy prohlásil: "Pro mě byla tato příležitost zahrát si tak komplexní a trýzněnou reálnou postavu neopakovatelnou výzvou, která přímo vyžadovala obrovské nasazení a pochopení." Režisér Nicholas Winding Refn o svém novém filmu říká: "Bronson strávil tolik let ve vězení kvůli své neutuchající žízni po slávě. Právě tuto stránku jeho osobnosti jsme se ve filmu pokusili zachytit."
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zahráno dobře ale už mi šel tenhle násilník v půli filmu na nervy jak musel pořád někoho mlátit.
Všechny komentáře k filmu 13+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Bronson

Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto. Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat.


O filmu

obrazek
O Charlesi Bronsonovi

Narodil se roku 1952 jako Michael Peterson, jméno mu změnil jeho promotér v roce 1987.

Bronson se narodil v městečku Aberystwyth v Západním Walesu, poté se přestěhoval do Merseyside a ještě později do Lutonu, který bývá označován za jeho rodné město.

V současné době je mu 56 let.

Původně byl roku 1974 odsouzen k 7 letům odnětí svobody (bylo mu tehdy 19) za zmařenou ozbrojenou loupež - loupež, při které nebyl nikdo zraněn.

Ve vězení strávil 34 let, z toho 30 na tzv. „samotce“.

Byl propuštěn 30. října 1988 a na svobodě strávil 68 dní.

Propuštěn 9. listopadu 1992 a na svobodě strávil 53 dní.

Od roku 1999 se nesmí stýkat se svými spoluvězni.

Roku 2000 byl odsouzen k doživotí s podmínkou na tři roky za to, že unesl učitele a držel ho 44 hodin jako rukojmího. Učitel neutrpěl žádnou újmu na zdraví.

Během svých pobytů ve vězení se dostává do brutálních fyzických i psychologických konfliktů.

Za posledních sedm let neprojevil sebemenší známku násilí.

Byl prohlášen za příčetného.

Bronson si zavedl extrémní posilovací režim a každodenně zvládá 2500 kliků.

Roku 2002 vydal knihu Solitary Fitness, ve které detailně popisuje tréninkový program v prostředí omezeném co do zdrojů i prostoru.

V posledních deseti letech věnoval veškerý svůj čas výtvarnému umění a to se nyní stalo jeho životem.

Jeho umělecké dílo je zcela jedinečné a má svoje příznivce po celém světě.

Za svou poezii a výtvarná díla získal rekordních 11 ocenění Koestlerovy nadace.

Dosud vydal jedenáct knih.

Bronson nadále zůstává zavřený na samotce ve věznici s maximální ostrahou ve Wakefieldu.

obrazek
Okénko režiséra: Nicolas Winding Refn

K filmu Bronson jsem se dostal díky svému producentovi Rupertovi Prestonovi, který produkoval všechny moje předchozí snímky ve Velké Británii. Rupert mi dal scénář, protože si myslel, že bych jej mohl chtít zrežírovat, ale upřímně řečeno, váhal jsem, protože už jsem v té době měl za sebou hezkou řádku filmů o násilnících, zejména mužích. Nicméně scénář jsem si pročetl a po debatách s Rupertem a Alanem (Niblem, výkonným producentem) nás napadlo, že bychom ten příběh mohli povznést na jinou úroveň. Díky těmto našim diskusním sedánkám ve mě příběh vzbuzoval čím dál větší nadšení a naštěstí se nám ho nakonec podařilo vměstnat do mého nabitého programu. V té době jsem totiž natáčel ještě jiný film (Valhalla Rising).

Nejsem Brit a nikdy jsem tady ani nežil, takže jsem o Charlesi Bronsonovi nikdy předtím neslyšel. Moje první reakce tedy byla: „Co mě na tom chlápkovi fascinuje?“ Začal jsem pročítat jeho knihy a nejvíc mě zaujala Bronsonova odvrácená tvář. Tehdy jsem začal scénář přepisovat a snažil se do něj zapojit fakt, že ten chlap má v sobě víc, než se na první pohled zdá.

Rozhodl jsem se natočit film o „Charlesi Bronsonovi“ coby pojmu spíše než o Michaelu Petersonovi, což je jeho skutečné jméno. Já osobně ho nemohu soudit, protože jsem neznal žádná jeho extempore, která plnila stránky bulváru, takže jsem se k nim nemohl ani vyjádřit. Z filmu se nakonec stal spíš portrét člověka, který se mění v jinou osobu... z alter ega se stával Charles Bronson a tento proces mě fascinoval.

Snímek se navíc odehrává ve vězení a takové příběhy většinou pojednávají o útěku. Já jsem tady ovšem objevoval zvláštní alternativní svět, ve kterém jsou lidé nuceni setrvat nebo aspoň se v rámci možností, které jim poskytuje značně autoritářské prostředí, snaží pokračovat v boji proti systému.

V počátcích práce na filmu jsme si říkali, že by bylo dobré se s Bronsonem setkat, ale protože nejsem Angličan, ministerstvo vnitra by to nedovolilo. Nicméně jsem od něj (Bronsona) dostal velice milý dopis a později se mi s ním podařilo asi 20 minut mluvit po telefonu. Požádal jsem ho, jestli by mohl nahrát nějaký svůj hlasový záznam, který bychom začlenili do scénáře, on mi ho poslal a bylo to velice dobré. Celkově vzato bylo opravdu fajn s ním spolupracovat.

Tom Hardy je moc milý člověk a výborný herec a během natáčení jsme si mezi sebou vytvořili skvělý vztah. Veškeré naše debaty se nakonec ukázaly jako velice plodné. Svoje filmy natáčím v chronologickém sledu událostí, což bývá pro mnohé herce těžké, ale Tom byl velmi vstřícný a filmu to hodně pomohlo.

Pro mě byl klíčovým členem štábu Larry Smith, kterého znám už hezkou řádku let. Spolupracoval se mnou na snímku Fear X, nekomerčním, ale velmi uměleckém filmovém počinu. Potom jsem ještě s Larrym spolupracoval na Miss Marple, já byl tehdy hostující režisér.

Když se objevila příležitost natočit film Bronson, věděl jsem, že potřebuju někoho, komu se podaří i přes nízký rozpočet vytvořit kus skvělé a neopakovatelné kameramanské práce. Protože se mi s Larrym vždycky výborně spolupracovalo, zavolal jsem mu a povídám: Musíš mi udělat laskavost, rozpočet je takový a takový, a já vím, že ty se pohybuješ v úplně jiné cenové kategorii, ale potřebuju, abys mi s tím pomohl.“ Larry je natolik báječný člověk, že mi řekl: Přijedu tam a uděláme to.“ Larry mi s tímto filmem ohromně pomohl, a stejně jako s Tomem Hardym se s ním skvěle spolupracovalo. My tři jsme byli nejdůležitějšími články celého natáčení.

Mám takovou zásadu, že se ke svým filmům nikdy moc nevyjadřuju, protože vlastně sám nevím, co bych o nich měl povídat. Myslím, že je důležitější poslouchat, co říkají ostatní. U Bronsona mě fascinovalo vědomí dvou věcí. Za prvé to, jak jsou mladí posedlí kultem slavných, který tady panuje, ovšem jakmile se stanou slavnými, neví, kam dál se vlastně mají vydat.

A za druhé bylo zajímavé dívat se na Charlese Bronsona jako na umělce, který hledá svoje plátno.

Myslím, že to druhé se stalo jádrem celého filmu. Na toto jádro jsme ovšem přišli až ve druhé polovině natáčení, když mě napadl ten koncept umělce hledajícího plátno. Přepisoval jsem závěr filmu a snažil se zjistit, co bylo na této postavě tak zvláštního. Charles je metafora umělce, který hledá svoje plátno, umělec zkouší kdeco, je náladový, agresivní, šílený a chce ničit, dokud nenalezne ono místo. Mně toto došlo ve chvíli, kdy jsme natočili závěrečnou scénu a já si říkal: „Proč dělá to, co dělá?“ a nenapadala mě žádná odpověď. Tak jsem si řekl, že on něco chce, chce hudbu, má vytvořit emoce a potřebuje plátno, na kterém by to všechno mohl vytvořit.

Podobné filmy

Osamělý jezdec
(The Lone Ranger) Indiánský bojovník Johnny Depp a muž zákona Armie Hammer se vydávají na ...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kam se poděla sedmá rota?
(Mais ou est donc passée la 7eme compagnie) Když bojovat, tak s plným žaludkem a bez zbyte...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Avatar
Na nově nalezené planetě jménem Pandora objeví posádka na průzkumné misi velmi cenný miner...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 29. 11. 2020 Svátek má Zina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz