fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 10 hlasů
film, Česká republika, , 73 min.
Kinopremiéra v ČR a SK 19.11.2015, DVD od 11.10.2017 a Blu-Ray od 27.4.2016 Magic Box

Režie:
Herci:


Ukázka
02:00Dotkněte se nepoznaného světa, dokud je čas.
Výlet do míst, kam lidská noha takřka nemá možnost vkročit, příběh plný fascinujících dobrodružství zdejšího přírodního světa a mimořádný zážitek, jaký může nabídnout jen nejmodernější 3D technologie - všechny tyto atributy a ještě mnohem více v sobě sdružuje nový film ALDABRA: BYL JEDNOU JEDEN OSTROV. Působivý rodinný snímek nabízí unikátní osudové příběhy podivuhodných živočichů, kteří obývají atol Aldabra, kteří se zde rodí, vytvářejí společenství, přivádějí na svět mladé i bojují o své přežití. Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov není přírodopisným dokumentem, je vzrušujícím a napínavým příběhem ze světa přírody.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Působivý rodinný snímek nabízí unikátní osudové příběhy podivuhodných živočichů, kteří obývají atol Aldabra, kteří se zde rodí, vytvářejí společenství, přivádějí na svět mladé i bojují o své přežití. Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov není přírodopisným dokumentem, je vzrušujícím a napínavým příběhem ze světa přírody s neopakovatelným komentářem Oldřicha Kaisera. Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde roku 1956 natočil svůj Oscarem oceněný dokument Svět Ticha.


O filmu

obrazek
Dramatická cesta na Aldabru

Od chvíle, kdy se podařilo produkci Starlite Pictures získat povolení k práci na Aldabře, až po samotné natáčení, uběhla nakonec docela dlouhá doba. Pokud si všichni mysleli, že získáním certifikátu je cesta otevřená, byli na velkém omylu. Naopak. Tato oblast se dlouhodobě potýká s fenoménem pirátství, jednou z podmínek proto bylo zajistit vojenský doprovod a zvláštní pojištění. „Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil víc než deset let života.

První odjezd, plánovaný z Mahé bylo nutné odložit, a tak pro druhý start se celý tým přesunul do keňského přístavu Mombasa. Přiletěl ozbrojený doprovod z Londýna, pilot rogala ze Seychel, přepravili tam tuny techniky. Právě Mombasa je ale centrem somálského pirátského byznysu. Na poslední chvíli objevil kapitán lodi podezřelé závady a tým byl varován, že francouzský majitel pronajaté lodi, která je plně naložena drahou technikou v ceně mnoha milionů, plánuje pojišťovací podvod a výprava by se měla stát kořistí pirátů. A tak byla cesta již podruhé odložena, následovaly zdlouhavé právní tahanice.

„Projekt Aldabra prošel obrovskými porodními bolestmi. A nám díky tomu začalo čím dál víc docházet, jakou obrovskou hodnotu Aldabra má a jak těžké je se tam dostat. A začali jsme chápat, proč o ní nevznikly filmy, proč se o ní tak málo ví. O to větší ta výzva byla. Říkali jsme si: Je to těžké, ale určitě to stojí za to,“ vzpomíná Steve Lichtag.

Po půl roce se filmaři znovu chystali na cestu k dalekému atolu. Cesta k Aldabře se pomalu měnila v posedlost pro všechny. „Po dvou letech práce, příprav a vývoje techniky a všech těch problémech, které jsme museli překonat, jsme měli pocit, že se chystáme na let do vesmíru,“ směje se Lichtag.

Díky tomu, že vojenský doprovod nakonec nabídla seychelská armáda, se cestu podařilo uskutečnit z Mahé. Výprava proběhla bez vážnějších potíží. Jen pro kapitána lodi Francise Roucoua to byla hodně emotivní situace. Na Aldabru se vracel po třech letech od chvíle, kdy ho piráti na 88 dní unesli do Somálska. Natáčení se uskutečnilo v říjnu a listopadu 2012.

„Základem toho, že jsme mohli celý proces dotáhnout do konce, byla otevřenost a serióznost producenta Roberta Schneidera, který se spolu s námi pro projekt nadchnul. S jeho pomocí a ochotou nést finanční riziko, které bylo v našem případě obrovské, se nakonec podařilo cestu uskutečnit,“ říká Petr Keller.

obrazek
Nejen příběh, ale i originální technologie

Po té, co se podařilo cestu realizovat, hledal se klíč, jak divákovi odvyprávět příběh Aldabry. Nakonec vznikl dějový příběh, jehož hlavními hrdiny jsou obří želvák Elvi, krab palmový - lupič Buster, gauner Špicl - chřástal bělohrdý, kareta Tori, pobřežní hlídka žraloků černocípých a další hrdinové, žijící v této unikátní lokalitě. Každý zvlášť i všichni společně v cestě za přežitím prožívají svá velká dobrodružství i osudová setkání.

„Ve filmu se prolínají skoro dvě desítky příběhů různých hrdinů z podivuhodného zvířecího světa. Náš film je mozaikou vtipných, napínavých  i poetických situací. Vtáhne publikum do dobrodružství, ale  i rozesměje a pohladí,“ říká režisér Steve Lichtag.

Podařilo se natočit vpravdě unikátní situace jako třeba narození malých želv obrovských - padesátigramových replik jejich více než dvousetkilových rodičů. Nebo vzrušující souboj o přežití, který podstupují mladé mořské karety, které se musí dostat do bezpečí mořské vody před neustále číhající žraločí hlídkou. Úspěšná je jen jedna z deseti tisíc. Celý život na Aldabře navíc rytmizuje pohyb proudů a mořského přílivu a odlivu.

„Museli jsme si vyrobit primitivní plavidla, na která jsme umístili kamerové jeřáby. Vyrobili jsme jakési plovoucí ostrůvky z kajaků, abychom mohli tu těžkou techniku vůbec posunovat,“ vysvětluje Steve Lichtag.

Pro natáčení filmu Aldabra: Byl jednou jeden ostrov byla použita unikátní technologie pro natáčení pod vodou a v extrémních podmínkách, za níž stojí společnost Twin Star Film. Celý film je natáčen 3D technologií, která snese srovnání se světovou špičkou. Byly vytvořeny velmi mobilní 3D systémy, které umožnily práci v tak náročné lokalitě, a to nejen na souši ale i pod vodou. „Nesoutěžíme třeba s Jamesem Cameronem, ale máme s ním společné to, že chceme realizovat svoje sny, stejně jako on. Cameron také uskutečňuje projekty, do kterých se jiným nechce, protože jsou příliš pracné, drahé a náročné, “ říká Steve Lichtag.

Přestože technologií 3D jsou dnes běžně natáčeny hrané filmy, zde byl zásadní rozdíl. Pro hraný příběh lze vše předem dokonale spočítat, ale tady čekala na filmaře velká neznámá: jak točit divokou přírodu, zvířata, podmořský život - vše, co je neustále v pohybu a v níž hlavními hereckými představiteli jsou želvy, ryby, mořské hvězdice nebo ptáci? Základem 3D je snímání dvěma kamerami. Klíčové je správné nastavení 3D systémů, jinak je obraz nepoužitelný a divák může odcházet z kina s bolestí hlavy.

„Při natáčení 3D příběhu z divoké přírody režisér vždycky bojuje se stereografem, což je vlastně takový filmový matematik, který neustále přepočítává správné nastavení kamer,“ vysvětluje Steve Lichtag obrovskou pracnost a náročnost celého procesu a přibližuje situace na dvou příkladech. „Scéna, kdy z mušle leze krab, je relativně statická a stereograf má možnost spočítat vzdálenosti a nastavit kamery. Ovšem u scény v pohybu, jako třeba běh chřástala, tam už kameraman musí mít odhad vzdálenosti a musí být přesný - to je taková kameramanská alchymie. Nakonec se zdálo, že i ti krabi jsou na nás docela rychlí…“

Tvůrci si pro tento film mohli dovolit udělat řadu věcí, které standardní výrobci nemohou. „Šli jsme do atypických řešení, rozebrali jsme část kamer, když to bylo potřeba. Techniku jsme prostě zcela přizpůsobili na míru příběhu, který se měl na Aldabře natočit,“ říká režisér a vzpomíná, jak mu jiná malá technická závada způsobila horkou chvilku. „Šlo o obyčejnou baterku. Když jsem se brodil v noci z lodi na ostrov, moje baterka se nad vodou přehřála a zhasla. V momentě jsem se ocitl ve tmě, půl kilometru od pobřeží se kolem mě hemžilo dvacet žraloků. V momentě mě doslova obklíčili, “ popisuje Lichtag. „Žralok v přesvícené vodě nevidí, ale ve tmě se z něj stane pěkná bestie,“ přiznává režisér, jemuž se nakonec podařilo uniknout bez úhony.

„Když jsme přijížděli na Aldabru, tak ti , kteří ji trochu znali, nás varovali: Není to milosrdný ostrov. Po skončení natáčení, jsem ji dal zapravdu. Skutečně jsem se tam přesvědčil o tom, že příroda je tvrdá. Ale je zároveň zábavná a nesmírně krásná,“ říká Steve Lichtag.

obrazek
Cesta do Ameriky

Společnost Starlite Pictures od počátku pomýšlela na to, jak dostat snímek nejen do domácí, ale i do mezinárodní distribuce. „Byli jsme si vědomi, že takovou šanci jako my, nedostal nikdo na světě řadu let a zase dlouho nedostane,“ říká producent Petr Keller. Na základě prezentace natočeného materiálu, dostali Petr Keller a Steve Lichtag pozvání do Los Angeles.

Na filmu se jako konzultanti podílely osobnosti, které stojí autorsky nebo producentsky za velkými hity především pro společnost Disney a mají bohaté zkušenosti z práce pro filmovou značku Disneynature, která produkuje úchvatné snímky z života v přírodě.

Don Hahn se jako producent podílel na výrobě nejúspěšnějších filmů v historii - legendárního Lvího krále, Falešné hry s králíkem Rogerem či animované Krásky a zvířete, nominované na Oscara a oceněné Zlatým globem. Kirk Wise byl jedním z režisérů právě zmíněné Krásky a zvířete nebo animovaného Zvoníka u Matky Boží. David Reynolds je vyhledávaným scenáristou, začínal jako autor prestižních televizních show, spolupracoval například na filmech Mulan, Život brouka nebo Kniha džunglí, jeho nejúspěšnějším titulem je pak jednoznačně Hledá se Nemo, kde byl jako spoluautor scénáře nominován na Oscara.

„Byla to pro mne i Steva naprosto neopakovatelná zkušenost. Oni díky odstupu, který nám již za ty roky trochu scházel, našli v natočeném materiálu další příběhy a nasměrovali nás, jak film poskládat tak, aby se zařadil do žánru zábavných rodinných filmů, plných emocí, napětí, tajemství i humoru,“ vysvětluje Petr Keller.

Komentář příběhu namluvil pro českou verzi zcela nezaměnitelně Oldřich Kaiser. Hudbu složil mezinárodně respektovaný český skladatel a instrumentalista Robert Jíša. Ve filmu zazní i píseň zpěváka Petera Gabriela.

obrazek
Tajemný ostrov Aldabra

Proč je vlastně Aldabra tak vzrušující a nedostupná? Leží více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé a je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Mimořádnost Aldabry jako unikátního přírodního teritoria vnímal již Charles Darwin, který v roce 1874 podepsal petici za ochranu atolu, želv a ostatních druhů, žijících na této vědecké rezervaci. O více než sto let po té, v roce 1982 organizace UNESCO zapsala Aldabru na seznam světového přírodního dědictví. Aldabra, druhý největší korálový atol na světě, leží v západní části Indickém oceánu na Somálské pánvi, asi 650 km od africké pevniny a asi 410 km od ostrova Madagaskar. Je součástí seychelského státu, patří k Vnějším Seychelám a je součástí souostroví zvaného Aldabry. Atol je tvořen čtyřmi samostatnými ostrovy, které obklopují vnitřní téměř uzavřenou lagunu, která je vyplněna slanou vodou. Základ jeho povrchu tvoří korálový útes, jehož stáří se odhaduje na 125 tisíc let.

Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Díky tomu představuje Aldabra téměř neporušený ekosystém, vytvářející podmínky pro udržení životaschopné populace řady ohrožených druhů.

Podobné filmy

Kluk
Rodičovská výpomoc. Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1986). Hrají: J. Štěpánková, V. B...
zítra 10.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Soused
Když on si tak rád přihne. Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1977). Hrají: letošní jubi...
po. 7.12. 09.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 2. 12. 2020 Svátek má Blanka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz