fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

85%
film / drama, romantický, válečný, USA, , 102 min., od 6 let
Kinopremiéra v ČR 1.9.2016, DVD od 1.1.2000 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1943, Oskar, Nejlepší režie, Michael Curtiz
1943, Oskar, Nejlepší adaptovaný scénář, Julius J. Epstein , Philip G. Epstein , Howard Koch
1943, Oskar, Nejlepší film


Ukázka
02:16Slavné válečné drama muže, který do jehož osudu a proklamované nestrannosti zasáhla dávná láska.
Hlavní postavou příběhu je Rick Blaine, muž s tajuplnou minulostí, dobrodruh a majitel Americké kavárny v Casablance ve francouzském Maroku. Právě tady se scházejí uprchlíci z celé Evropy, kteří se pokouší získat víza a prchnout před nacisty do Ameriky, a sem přichází také nacista major Strasser s úkolem zatknout vraha německých kurýrů a zadržet jednoho z vedoucích členů protinacistického odboje, Čechoslováka s maďarským jménem Viktor László. Lászlova žena Ilsa, byla kdysi v Paříži milenkou Ricka, který ji hluboce miloval a dosud se nevzpamatoval z toho, že beze slova zmizela, když se vrátil její muž, považovaný tehdy za mrtvého. Přestože miluje svého muže a odmítne ho opustit když policejní prefekt neposkytne Lászlovi vízum, podlehne staré lásce k Rickovi, když ho navštíví kvůli dopisům zabitých kurýrů, které si u něj uschoval před svým zatčením kšeftař Ugarte. Když je pak Laszló zatčen, přidá se Rick na stranu manželů a přinutí Renaulta, aby je odvezl na letiště. Místo aby s milovanou ženou odletěl sám, zastřelí Strassera a umožní odlet Lászlovi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jsem zvědav na dabing a to zejména Bogarta. On měl dosti typický, nezaměnitelný hlas. Mám kdesi tento film ještě na VHS kazetě v původním znění, černobílý. Obávám se, že vše co je jinak, obarvení, dnešní dabing to celé poškodí, což je škoda, protože, když ohlédneme od některých trochu vlasteneckých scén (ale tenkrát nežil a tak nemohu jednoduše hodnotit..), je to kvalitní snímek.
Všechny komentáře k filmu 24+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Casablanca

<>Obrázek nenalezen<> Po okupaci Francie zbyl uprchlíkům z Evropy pro útěk do Ameriky jen neutrální Lisabon. Cesta k němu vedla oklikou přes metropol severní Afriky, Casablancu, kde bylo možno za závratné sumy získat na černém trhu visum k odjezdu. Tamní společenský život soustřeďoval se tehdy v americké kavárně Richarda Blainea, kde méně majetní emigranti pokoušeli se získat hazardní hrou peníze, potřebné k odjezdu do Ameriky. Majitel kavárny, zvaný krátce Rick, stranil se však pro svou osobu jakýchkoliv pokoutních visových obchodů. Jen náhodou dostal do uschování listiny, opravňující dvě osoby k odletu do Lisabonu, které byly odcizeny dvěma zavražděným německým kurýrním důstojníkům. Pro tyto listiny přichází si Čechoslovák Viktor Laszlo, vedoucí pracovník evropského podzemního hnutí, se svou ženou Ilsou, v níž Rick poznává norskou dívku, kterou si zamiloval v R 1940 v Paříži. Den před obsazením Paříže, kdy s ní chtěl uprchnout před Němci, mu však zmizela. Teprve nyní se dozví, že již tehdy byla vdaná a odešla, aby pomohla svému muži, o němž se až dosud domnívala, že byl zabit při útěku z koncentračního tábora. nepřestala však Ricka milovat a nyní, po setkání s ním, nemá již síly po druhé ho opustit. Ačkoliv ji Rick vroucně miluje, nechce ji vzít Laszlovi, neboť ví, co pro něho a jeho další práci znamená. Mimo to cítí, že by jednou jistě litovala svého činu. Odevzdá jim proto visa, zastřelí německého vedoucího gestapa a zabezpečí oblet jejich letadla do Lisabonu. Sám potom odchází k vojsku bojující Francie.


O obsazení

Michael Curtiz je filmový režisér maďarského původu, který natáčel po první světové válce filmy takřka ve všech evropských zemích - zejména v Německu pro Ufu. Je od roku 1929 v Americe.
Humphreye Bogarta známe z Wylerova předválečného filmu "V newyorském přístavu", kde hrál, jako ve všech svých dřívějších filmech, gangstery. Nyní se poněkud změnil obor jeho rolí, a v "Konvoji do Murmaňska" jej uvidíme již v sympatické roli.
Ingrid Bergmanová je vedle Greer Garsonové nejvýznačnější herečkou Hollywoodu. Toto je její pátý americký film. Uvidíme ji ještě v Cukorově "Plynových lampách" po boku Charlese Boyera. - Paul Henreid, který hraje v tomto filmu Čechoslováka, je původem Rakušan. Přišel do Ameriky v r. 1941 a hned se uplatnil v řadě význačných filmů.
Conrad Veidt, v Anglii naturalizovaný Němec, začínal v německých filmech, pamatujeme se na jeho roli v nezapomenutelném filmu Roberta Wieneho "Kabinet Dra Caligariho" z r. 1921 a z desítek dalších. Viděli jsme ho naposledy v špionážním filmu "Kontraband". Zemřel koncem roku 1943 v Americe.
Petr Lorre začínal rovněž v německém filmu, v r. 1936 přišel do Ameriky, kde hrál v řadě dobrodružných filmů a vytvořil posléze postavu detektiva Mr. Moto.
Představitel číšníka Karla, Szöke Szakall, hrával v četných německých filmech, hlavně ve film. operetách Gézy von Bolvaryho (s G. Fröhlichem, L. Haidovou atd.).
Claude Rains je význačný anglický herec, vystupující v amerických filmech. Našemu obecenstvu je dobře znám jako představitel Césara ve filmu "césar a Kleopatra" a jako "Záhadný pan Jordan".

Podobné filmy

Jesse Stone: Radikální změna
(Jesse Stone: Sea Change) Policejní šéf Tom Selleck řeší tentokrát dva případy znásilnění....
dnes 07.20
Nova Cinema
Velký den slečny Pettigrewové
(Miss Pettigrew Lives for a Day) Slečna Pettigrewová nastoupí u známé a bohaté zpěvačky De...
dnes 13.10
Nova Cinema
10 pravidel jak sbalit holku
Nadaný, ale nesmělý Matouš Ruml žije se svými kamarády v pronajatém bytě a jeho největší l...
dnes 15.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 30. 5. 2024 Svátek má Ferdinand
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz