fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

74% 53 hlasů
film / komedie, historický, Československo, , 98 min.
Kinopremiéra v ČR 16.9.1938, DVD od 14.1.2010 Filmexport

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film získal v roce 1938 cenu na filmovém festivalu v Benátkách.

Ukázka
02:37Kostýmní filmová komedie o počestných kutnohorských dámách a bouřliváckém Mikulášovi Dačickém.
Píše se rok 1590 a Kutná Hora je bohatým a významným městem, kde se doluje stříbro a razí mince. Má zde sídlo i nejvyšší mincmistr. Výnosy dolů snižují chamtiví podvodníci, kteří touží po zisku. Úsporná opatření jdou na úkor havířů. Proti tomu se ohradí havíř Jakub, který je za to zatčen a odsouzen k smrti. Do města přijíždí rytíř Mikuláš Dačický. Je vzdělaný básník, velký hýřil a milovník žen. Pod záminkou výroby velkého množství stříbra láká alchymista Wolfram z konšelů peníze. Mikuláš nabádá poctivé lidi, aby vyhnali přivandrovalce a zloděje. Konšelé, kteří se bojí o ctnost svých žen, toho využijí a obviní Mikuláše z čarodějnictví. Avšak Rudolf II. přijme Mikuláše a dá mu propouštěcí glejt pro Jakuba. Mikuláš se vrací z Prahy, aby zachránil život Jakubovi. Také odhalí podvodníka Wolframa, který se chystal uprchnout s vylákanými penězi.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jedna z těch ukrutně krásných starých českých komedií, v nichž herci přirozeně zvládali stylizované herectví, kdy nejen vytvářeli komično, ale současně zesměšňovali i sami sebe, aniž by to výsledku sebeméně uškodilo, ale naopak jej to povyšuje do sfér virtuozity.
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Cech panen kutnohorských

obrazek
Děj se odehrává roku 1590, kdy do významného a bohatého města, kde se těží stříbro, razí mince a své sídlo tu má i nejvyšší mincmistr, přijíždí rytíř Mikuláš Dačický, vzdělaný básník, ale také milovník krásných žen, dobrého pití a nevázané zábavy. Situace ve městě však zdaleka není tak růžová jak by se mohlo zdát. Touha zisku sem přilákala řadu podvodníků, například alchymistu Wolframa, který pod záminkou výroby velkého množství stříbra láká z konšelů peníze. Horníci se bouří proti stále horším podmínkám a jeden z nich, Jakub, je kvůli tomu právě zatčen a odsouzen k smrti. Mikuláš nehodlá nečinně přihlížet a burcuje poctivé, aby se postavili zlodějům a cizákům.
obrazek
Sám je proto obviněn z čarodějnictví, ale král jej omilostní a tak se může Mikuláš vrátit do Kutné Hory právě včas, aby zachránil Jakuba a odlahil podvodného Wolframa.


O filmu

obrazek
V roce 1938 ji natočil režisér Otakar Vávra na motivy Stroupežnického divadelních aktovek Paní mincmistrová a Zvíkovský rarášek, které do podoby ucelého příběhu přepsal slavný český herec Zdeněk Štěpánek a také vytvořil hlavní roli Mikuláše Dačického z Heslova (zahrál si ho nejen před kamerou, ale s velkým úspěchem i na prknech Národního divadla). Přestože byla filmu svého času vytýkána poplatnost zahraničním, zejména pak francouzským vzorům, patřil k tomu nejlepšímu, co u nás ve třicátých letech vzniklo.

Podobné filmy

Útok na lásku
(Taking a Shot at Love) Bývalá profesionální tanečnice Jenna je požádána svým bratrancem, ...
dnes 09.10
Nova
Zátah
(Dragnet) Dan Aykroyd a Tom Hanks mají za úkol vyřešit případ podivných loupeží, které spo...
dnes 10.25
Nova Cinema
Modrý blesk
Zloděj Martin Lawrence to nemá jednoduché. Ne vždy je totiž snadné dostat se ke svému star...
dnes 12.30
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 8. 10. 2022 Svátek má Věra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz