fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

80%
film / komedie, romantický, Jugoslávie/Francie/Německo/Rakousko/Řecko/USA, , 127 min., od 18 let
Crna macka, beli macor / Black Cat, White Cat / Chat noir, chat blanc
Kinopremiéra v SK 6.9.2012, DVD od 11.8.2006 LevneKnihy

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film byl oceněn Stříbrným lvem za režii na MFF v Benátkách.


V TV televize po. 9.10. Klasik 20.03Ukázka
02:40Vždycky je čas na skvělé dovádění.
Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli o to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné -neméně pohnuté události - předcházejí...

Samotný příběh filmu není ani moc důležitý. Důležité jsou ale jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Černá kočka, bílý kocour je Kusturicův film, který mám horzně rád. Jedná se o takovou průbojnou komedii, jež je doprovázena neuvěřitelně chytlavou muzikou, ze které prostě čiší život a vy máte hned lepší náladu.
Všechny komentáře k filmu 30+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Černá kočka, bílý kocour

obrazek
Staříci Grga a Zarie jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli, o to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí...

obrazek
...Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Jenomže se brzy ukáže, že dluh nemůže vrátit, a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. A i když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud...

obrazek
Samotný příběh filmu není ani tak moc důležitý. Důležité ale jsou jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou.


O natáčení

Když film "Underground" obdržel Zlatou palmu na MFF Cannes 1995, měl za sebou Kusturica čtyři roky vysilující práce vytvořením tohoto filmu, který měl 3 hodiny a 6 dílů televizní verze.
Útoky tisku však zasáhly Kusturicu tak hluboce, že veřejně prohlásil, že už nikdy nenatočí jiný film. Pro jeho produkční tým to byla katastrofa. Pokusili se tedy položit základy malého projektu, kterým by se mohl Kusturica vrátit k filmování.
Původní myšlenka byla natočit dokument o cikánských hudebnících, kteří hráli v Undergroundu, a nyní hrají ne svatbách. Pracovní název filmu byl "Muzika Akrobatika", ale představa dokumentu nebyla nic pro Kusturicu. Svádělo jej vytvářet scény, kterými by eventuálně rozvíjel zápletky: dědeček nevěsty byl připraven zemřít noc před svatbou a tak zabránit, aby svatba byla odvolána, ale jeho smrt musí být držena v tajnosti a tělo schováno v domě.
Kusturica požádal Gordana Mihiće, scenáristu "Time Of The Gypsies", aby tyto nápady spojil a rozvinul. 10 dní poté Mihić přišel se scénářem, který se stále točil kolem cikánů a umírajícího dědečka, ale již to nebyl dokument: změnil se na film o dědech, otcích a synech - koloběhu generací.Měl mnoho společného se všemi Kusturicovými filmy - tragédií i komedií, ale také měl vitalitu a radost, které jsme v jeho filmech dříve necítili.
Musely se obsadit dvě hlavní role, přes deset větších rolí vedlejších a velmi mnoho malých se muselo vybírat. Profesionální herci byli vybráni jen do hlavních rolí. Miki Manojlović, jeden z předních Kusturicových herců dostal roli kněze, ale většina osob nikdy nestála před kamerou.
Natáčet se začalo koncem léta 1996 ve Slovinsku a na Dunaji s představou, že natáčení bude ukončeno koncem října. Točilo se převážně v exteriérech a bohužel na podzim 1996 zažila Jugoslávie jedno z nejstrašnějších počasí v historii. Produkce byla nucena natáčení přesunout na červen až říjen roku následujícího. Film byl tedy dokončen až v první polovině roku 1998.

O tvůrcích

Emir Kusturica (režisér, scénarista)
Narozen 1954 v Sarajevu. Během studia na vysoké škole získaly jeho první filmy řadu ocenění a daly mu potřebnou zkušenost ke studiu na FAMU v Praze. V roce 1977 během třetího ročníku studia natočil studentský film GUERNICA, který získal cenu na Festivalu studentských filmů v Karlových Varech. Během studia na FAMU také natočil dva krátké filmy: ONE PART TRUTH a AUTUMN. Po ukončení studia se Kusturica vrátil do Sarajeva, kde pracoval pro Sarajevskou televizi. Jeho první televizní film THE BRIDES ARE COMING vyvolal rozruch kvůli kontroverznímu a detailnímu pohledu na sexuální tabu a byl z televize propuštěn. Jeho další film BUFFET TITANIC podle příběhu držitele Nobelovy ceny, spisovatele Ivo Andriće, všechny nadchl a obdržel cenu za nejlepší režii Národního televizního festivalu v Portoroži.

Kusturicův první celovečerní film DO YOU REMEMBER DOLLY BELL? byl o jugoslávských teenagerech, kteří získávají zkušenost se západní pop kulturou. Mezi početnými oceněními obdržel také Zlatého lva na Benátském filmovém festivalu v r. 1981.
O čtyři roky později získal Kusturica vytouženou Zlatou palmu na Filmovém festivalu v Cannes za film WHEN FATHER WAS AWAY ON BUSINESS. Tento film byl také nominován na cenu Americké filmové akademie za nejlepší zahraniční film. V roce 1989 natočil další vynikající film TIME OF THE GYPSIES, který mu zajistil cenu za nejlepší režii opět na MFF Cannes.
Kusturica také vyučoval filmovou režii v Sarajevu a na Columbia University v New Yorku. Jeden z jeho studentů mu předložil svůj scénář, podle kterého natočil Kusturica svůj první anglicky mluvený film ARIZONA DREAM , s hvězdným hereckým obsazením.. Tento film byl uveden v roce 1993 na Filmovém festivalu v Berlíně a získal Stříbrného medvěda a Speciální cenu poroty.
V roce 1992 se Kusturica setkal se scenáristou Kovecevićem, německým Pandora Filmem a francouzským producentem CIBY 2000. Výsledkem setkání byl jeho film UNDERGROUND o krvavé historii Balkánu. V roce 1995 získal za tento film svoji druhou Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Film ČERNÁ KOČKA, BÍLÝ KOCOUR měl světovou premiéru v roce 1998 na Filmovém festivalu v Benátkách, kde získal Stříbrného lva.

Gordan Mihic (scénarista)
Narozen 1938 v Mostaru. Studoval filologii v Bělehradě a začal svou kariéru jako novinář. Je jedním z nejplodnějších jugoslávských scenáristů.
Mihić byl vždycky přitahován filmem a televizí a se psaním scénářů začal velmi záhy, zpočátku v tandemu s Ljubisou Kozomaraovou. Jejich debutem byl v roce 1962 scénář k filmu WHISTLE AT EIGHT.
Po skončení spolupráce s Kozomaraovou začal sám pracovat jako jediný profesionální scenárista v Jugoslávii.Pomáhal v práci také začínajícím scenáristům. První samostatný scénář napsal v roce 1973 na základě své divadelní hry REDHEADED WOMAN.
Doposud napsal 32 scénářů k celovečerním filmům, tři z nich režíroval.
Od roku 1988 vyučuje scenáristiku na bělehradské universitě.

Thierry Arbogast (kameraman)
Vždy byl poblázněný filmem, jeho vzorem byla práce Gordona Willise a Vittoria Storara. Od svých 25 let pracoval 8 let jako asistent kamery . Spolupodílel se na více než 20 filmech takových režisérů jako jsou André Téchiné (J´embrasse pas, 1991, Ma Saison Préférée),Jean-Paul Rappennau (Le Hussard sur le toit,1995), Luc Besson (Nikita,1990, Léon, 1994, The Fifth Element, 1996).

O hercích

Bajram Severdžan
Žije v nejstarší cikánské osadě ve Skoplje, kde pracuje v továrně na tabák. Debutoval ve filmu Stole Popova GYPSY MAGIC. Nedávno vydal také jako zpěvák humorné album založené na populárním sarajevském programu "Audition".

Florijan Ajdini
Syn jugoslávského boxera, začal hrát ještě na základní škole.Do roku 1994 byl členem Romany Drama theatre v Prištině. Černá kočka, bílý kocour je jeho filmovým debutem.

Jašar Destani
Žije ve Skoplje a pracuje jako dělník v továrně na železo. Černá kočka, bílý kocour je také jeho filmovým debutem.

Zabit Memedov
Také žije ve Skoplje a debutoval v nezapomenutelné roli v Kusturicově filmu TIME OF THE GYPSIES. Měl malou roli v Popovově filmu GYPSY MAGIC.

Branka Katicová
Narozena 1970 v Bělehradě. Vystudovala herectví na Umělecké akademii v Novim Sad.u.Jejím filmovým debutem byla komedie IT´S NOT EASY TO HANDLE MEN. Účinkovala v sedmi jugoslávských celovečerních filmech. Hrála v populárních televizních seriálech. Byla oceněna jako nejlepší herečka za roli ve filmu WE ARE NO ANGELS na festivalu v Sopotech v roce 1992.

Ljubica Adžovicová
Na plátně debutovala v Kusturicově filmu TIME OF THE GYPSIES. Role jí přinesla velký úspěch a byla v roce 1998 pozvána na filmový festival v Cannes.
Účinkovala ve známé jugoslávské reklamě na cigarety a i když jí je nabízeno mnoho rolí v zahraničí, vždy odmítá se slovy:" Pracuji jedině s Kusturicou".

Podobné filmy

Nahoru dolů
(Bounce) Reklamní agent Ben Affleck velkoryse přenechá svou letenku náhodnému známému ale ...
dnes 09.30
Nova Cinema
Korespondence
Lest, která nevyšla, a přece způsobila štěstí. Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1981)....
dnes 10.00
ČT1
Popelka na farmě
(A Cinderella Story: Starstruck) Finlay žije v malém městečku Dreary na farmě, která její ...
dnes 14.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 5. 10. 2023 Svátek má Eliška
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz