fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 2082 hlasů
film / drama, krimi, USA, , 117 min., od 13 let
Road to Perdition
Kinopremiéra v ČR 24.11.2002, DVD od 1.5.2003

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2002, Oskar, Kamera (C. L. Hall)
starNastavit upozornění

V TV televize pá. 29.5. Sky Movies Greats HD 02.40
Sky Movies Greats HD 02.40
Ukázka
02:41Titul "Road to Perdition" lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan se svým synem Michaelem Sullivanem jr.. Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil.
Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney. Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior.
Annie Sullivanová svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Vynikající gangsterka, kde nechybí klobouky a thompson, i když zase tak obvyklá gangsterka to není. Hodně balancuje na hraně černého humoru, nechybí vážnost, avšak aby se to mohlo rovnat Coppolovým nebo Scorseseho opusům, chybí ZÁVAŽNOST, ponurosti je zde dost. Mendes umí tvořit atmošku a vést herce, 4 hvězdy.
Všechny komentáře k filmu 30+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Cesta do pekel / Cesta do zatracení

Je rok 1931, doba velké hospodářské krize, a nájemný vrah Michael Sullivan pracuje pro irský gang. Pak do jeho života vstoupí John Rooney, který mu zachrání život dřív, než si vůbec Sullivan uvědomí, že mu o něj šlo. Rooney se stane jeho velkým vzorem, stejným, jakým je on sám pro svého syna. Annie Sullivanová muže velmi miluje a na jeho práci se neptá. Je ráda, že se mají dobře, a je za to vděčná, i když občas ji přepadnou obavy a strach, bojí se především o děti. Ale brzy dojde v životě Sullivanovy rodiny k tragédii: umírá Annie i jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání... Perdition je jméno města, do kterého směřují Michael Sullivan a jeho syn Michael Sullivan jr. Perdition má ale také jiný význam - zatracení, tedy eufemismus pro peklo. A Sullivan starší má brzy poznat, že si zvolil životní cestu, vedoucí do pekel, a nezbývá než se modlit, aby od takové cesty uchránil alespoň svého syna.


O produkci

obrazek
Road to Perdition" je dvojsmyslný název. Perdition je jméno města, kam směřuje Michael Sullivan se svým jediným synem, který přežil, Michaelem Sullivanem, Jr. Ale Perdition je také eufemizmus pro Peklo, a v tomto smyslu, se Michael Sullivan modlí, aby svého syna od takové cesty uchránil. Tom Hanks, který hraje Michaela Sullivana, uvádí: "Poselství Michaela otce, Michaelovi synovi, spočívá v tom, že záleží na tobě, kterou cestu si v tomto životě vybereš, ale nevybírej tu, kterou jsem si vybral já.. cestu, kterou jdu celý svůj život. Někde v minulosti, jsem se rozhodl pro určitý směr.. . přímo do pekla." Režisér/Producent Sam Mendes souhlasně poznamenává, "Michael Sullivan si připadá na cestě do Pekla. Bojuje o duši svého syna. Podaří se muži, který vedl špatný život, dosáhnout odpuštění, skrze své dítě? To je jedna s ústředních otázek tohoto filmu."

První krok k filmu "Road to Perdition" podnikl producent Dean Zanuck, když obdržel grafický román Maxe Allana Collinse. Nikdy neviděl grafický román, natož aby ho četl, začal jím listovat a byl uchvácen. "Moc se mi líbil," vzpomíná. "Příběh otce a syna na mě mocně citově zapůsobil, a ilustrace Richarda Pierse Raynera věrně zobrazovaly toto období. To všechno v kombinaci s akčním příběhem , bylo velmi lákavé. Když jsem ho dočetl, řekl jsem manželce, "myslím, že to bude bomba." Mladší Zanuck knihu okamžitě poslal svému otci, producentovi Richardu D.Zanuckovi, který byl na exteriérech v Maroku. Richard Zanuck popisuje příběh, "přečetl jsem to a okamžitě mě to zajímalo. Úžasné napětí, přesvědčivé postavy a zkrátka prvky , které slibovaly velmi zábavný, provokativní film. Ale nejvíc mě zajímal vztah který se rozvíjel v průběhu celého příběhu mezi otcem a synem. Zavolal jsem Deanovi, a požádal jsem ho, aby poslal kopii scénáře Stevenu Spielbergovi do společnosti Dream Works. K mému překvapení, zazvonil v mém omšelém pokojíčku v Maroku, telefon. Byl to Steven. Řekl, "Líbí se mi to. Jdeme do toho." A tak se stalo."
obrazek
Vztah otce a syna, který uhodil na strunu producentů otce a syna, byl nakonec ve scénáři Davida Selfa ještě víc zdůrazněn. Richard Zanuck říká, "Na scénář reagovali všichni velmi bouřlivě a velmi pozitivně. Grafický román byl vyprávěn prostřednictvím obrázků, ale scénář vyprávěl mnohem hlubší, spletitější příběh. Víc se zabývá osobní stránkou. Vztahem otce a syna a má víc srdce. víc lidských emocí."

Jedním z těch, kteří reagovali pozitivně, byl režisér Sam Mendes, který vybral "Road to Perdition" jako další oscarový film po svém režijním debutu, "Americká krása." Zanuckové byli od prvního okamžiku přesvědčeni, že Sam Mendes je ten pravý pro film "Road to Perdition". Mluvil o příběhu a o svých plánech s tímto filmem tak, že se nám film odvíjel před očima." prohlašuje Dean Zanuck. "Úžasným způsobem pochopil toto téma." Mendes říká, že ho upoutalo několik záležitostí, scénářem počínaje. "David Self provedl několik úprav , ale zachoval neuvěřitelně jednoduchý, poutavý příběh. Jeho srdcem, byl vztah otce se synem, ale byl to také gangsterský film odehrávající se v místech, která považuji za poslední mýtickou americkou krajinu , v krizových třicátých letech, kdy ještě existoval prostor, kde jste se mohli ztratit v rozlehlé Americe.. kde existovala vzkvétající mystická zlatá města, jako Chicago. Tak to byl ten úžasně rozmanitý a obrovský obraz, ve kterém se odehrával příběh. Nezastavil se. Neúnavně pádil vpřed a měl fascinující morálně rozporuplnou ústřední postavu."
obrazek
Ústřední postavou filmu "Road to Perdition" je Michael Sullivan, kterého hraje dvojnásobný nositel Oscara, Tom Hanks. Hanks se dozvěděl o tomto projektu hned na začátku, když mu Steven Spielberg dal grafický román ještě předtím než existoval scénář, a řekl mu, že je to báječné čtení. Hanks souhlasil a požádal ho o scénář, jakmile bude napsán. Hanks poznamenává, že jednou skutečností, která ho hned zpočátku na příběhu lákala byla jeho nevyzpytatelnost. "Napadlo mě, že se jedná o filmový žánr, který je mi blízký, ale po třech stránkách jsem nevěděl ani kde jsem, ani co bude dál. Vzpomínám si, že mě napadlo, že by tento film měl být předvídatelný, ale, že je zcela nevyzpytatelný. Záleželo na tom, kdo se toho ujme, tak , aby předvedl všechny své schopnosti. Ukázalo se, že je to Sam Mendes. Povídal jsem si s ním, a pochopil jsem, že budeme v rukou toho pravého." Mendes, který stejně tak obdivuje tohoto herce, poznamenává, "Jak můžete neobdivovat Toma Hankse? Je úžasný herec, ale ještě lepší je, že je to obrovský herec, který ještě takovou roli nehrál. Michael Sullivan je velmi temný, tajemný muž, vůbec ne přístupný publiku, zejména zpočátku. Je to člověk, který má v sobě pocit viny a lítosti nad životem, který vedl, ale nemluví o lítosti. Je patrná a je cítit. Tom je výjimečně přesvědčivý a tak to má vlastně u velkého filmového herce být."
obrazek
Zatímco Michael Sullivan je pro diváky poněkud záhadný, Hanksův pohled do nitra postavy začal dříve než s touto rolí začal. "Když jsem si to četl, napadly mě verše z Bible kde se říká, "Kdo zaseje vítr sklidí bouři." To se děje Sullivanovi: je ženatý, otec dvou dětí, a má jeden z největších domů ve městě.. za který platí strachem, násilím a krví. V tuto chvíli se nachází uprostřed něčeho, co měl očekávat, ale nějak se mu podařilo vytěsnit realitu ze svého světa a doufat, že to nebude mít následky a samozřejmě, nakonec k nim dojde. V okamžiku , kdy zapadneme do děje, je to doslova poslední den falešné perspektivy." Říkali jsme, Hanksovi je jasné, že přes veškeré iluze, které asi Sullivan měl, " dokonale rozumí době, ve které žije a přestal dělat to čím se živil: pracovat pro Pana Rooneyho, člověka, který mu zachránil život, zřejmě dřív než si uvědomil, že mu jde o život. V tom tkví zkouška našich otců, což není v tomto příběhu zanedbatelné. Pan Rooney je pro Sullivana vzor. Sullivan ho chce napodobit. Mladý Michael, Jr. Cítí totéž ke svému otci. Film o okamžiku, kdy je odhalena pravda, kdy vidíte chybu v muži, kterého jste považoval za svého otce. Jak se s tím vyrovnáte? Zbortí se vám svět, nebo je to začátek nového pochopení chyb , které máme my všichni? Přitahuje vás to blíž k muži, na kterého jste se díval jako na důvod vaší existence, nebo vás to vzdálí od člověka, který je zodpovědný, za to, že jste? Je to fascinující." Vztah otce a syna bylo také lákavý pro muže, který hraje postavu pana Johna Rooneyho, nositele Oscara, filmovou legendu Paula Newmana. Nicméně, Newmanův pohled je pohled otce, jehož loajálnost je zkoušena jeho náhradním synem, Michaelem Sullivanem a jeho skutečným synem, Connorem Rooneym. "Rooneyho syn Connor je zlý a jeho "adoptovaný" syn Michael je docela hodný kluk. Rooney je nucen chránit jednoho na úkor druhého, takže je to složitý konflikt." Říká. Newman také oceňuje vývoj své postavy. "Prochází ve filmu zajímavým vývojem. Začíná jako mocný muž, plný elánu a stane se z něho tragedií zlomený člověk. Je to nádherná role."
obrazek
Není divu, že Paul Newman byl jednomyslně vybrán pro roli Pana Ronneyho. Richard Zanuck potvrzuje, "Všichni jsme se shodli na tom, že existuje jenom jeden herec, který zahraje roli Rooneyho. Neexistovala jiná možnost." Producent, který s Newmanem spolupracoval na filmech "Butch Cassidy a Sundance Kid," "Podraz" a "The Verdict," pokračuje, "zejména v tomto stádiu jeho kariéry, Paul je velmi opatrný při výběru rolí. Byli jsme nadšeni, že se mu role líbila. Je dokonalý profesionál. Vypadá nenuceně, ale pracuje pilně. Hodně přemýšlí a pečlivě se na všechno co dělá připravuje." Mendes souhlasí. "Paul vždycky piloval svůj výkon. Hodiny trávil v přívěsu, a piloval nejdrobnější okamžiky, což je skutečně úžasné, když o tom přemýšlíte. Chci říct, při jeho kariéře, být tak pečlivý a nenechat nic náhodě, bylo pro všechny inspirativní. Všichni si ho tolik váží, a všichni jsme byli nadšeni tím, že jsme pracovali s Paulem Newmanem." Roli Michaela Sullivana, Jr., hraje nováček Tyler Hoechlin. Hoechlin získal tuto roli v konkurzu, kterého se zúčastnilo 2.000 mladých herců, při veřejných konkurzech v různých městech napříč Spojenými Státy. Dean Zanuck vzpomíná, "Prohlíželi jsme si jednu kazetu za druhou a nikdo neměl štěstí. Pak mě Sam zavolal do kanceláře a řekl, "Deane, něco ti předvedu. Myslím, že jsme narazili na toho pravého." Mendes říká, "Doufáte - že vložíte kazetu a během dvou vteřin budete vědět, že je to on. Pak se už jen modlíte, když konečně narazíte na herce, aby v něm bylo všechno co potřebujete. V okamžiku , kdy Tyler vešel do místnosti, bylo jasné, že je trochu jiný, a budu odporovat každému, kdo si toho nevšimne v okamžiku, kdy se on objeví na plátně. Je to velmi šikovný mladý herec, který má moudrost v očích, neodpovídající jeho věku."
obrazek
V pouhých 13 letech byl Hoechlin obsazen do role Michaela Sullivana. Prokázal pozoruhodné porozumění pro svou roli a pro vztah se svým otcem. "Michael mimořádně miluje svého otce a zoufale chce být v jeho blízkosti. Snaží se - neustává - ale nic se mu nevrací. Pak najednou zůstanou sami dva, a zrodí se mezi nimi silnější vztah, když si jeho otec začne uvědomovat , že nikoho jiného než Michaela nemá a jak mu scházel. Myslím, že ta cesta je o tom jak se otec se synem poznávají, a jak objevují kdo vlastně jsou." Hoechlin ani nedýchal, když mu Mendes řekl, že dostal tu roli. "Nedocházelo mu to ani za dva týdny, když odjížděl na exteriéry," vzpomíná. "Konečně mi to došlo, "Pro boha, budu pracovat s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem a Judem Lawem. Nemohl jsem to pochopit." Dean Zanuck považoval za zajímavé, že Hoechlin spolu s těmi třemi herci, které tak obdivuje, mladý herec je důležitým článkem hereckého obsazení, který zrcadlí generační hlediska příběhu. "Měli jsme čtyři generace báječných herců, počínaje váženým Paulem Newmanem , pak Toma Hankse, který je pravděpodobně největším současným hercem. Následuje Jude Law, který je na prudkém vzestupu. A nakonec Tyler Hoechlin, nový objev, který nás všechny překvapil." Jude Law hraje roli Maguirea, tiskového fotografa, který zastává funkci najatého vraha. Maguire je jediná postava ve filmu, která přímo nesouvisí s tématem otec/syn . Nicméně tento pohled byl pro herce významný, protože vycítil, že film je jiný než tradiční gangsterský žánr. "Není to typický gangsterský film, je to o vzájemném hledání otce a syna v extrémních situacích. Je to o rodičích a dětech, o zradě a cti, o lidech a emocích a vztazích, které jsme všichni zažili. Je to film o impozantních životních kvalitách," říká Law.
obrazek
Není divu, že Paul Newman byl jednomyslně vybrán pro roli Pana Ronneyho. Richard Zanuck potvrzuje, "Všichni jsme se shodli na tom, že existuje jenom jeden herec, který zahraje roli Rooneyho. Neexistovala jiná možnost." Producent, který s Newmanem spolupracoval na filmech "Butch Cassidy a Sundance Kid," "Podraz" a "The Verdict," pokračuje, "zejména v tomto stádiu jeho kariéry, Paul je velmi opatrný při výběru rolí. Byli jsme nadšeni, že se mu role líbila. Je dokonalý profesionál. Vypadá nenuceně, ale pracuje pilně. Hodně přemýšlí a pečlivě se na všechno co dělá připravuje." Mendes souhlasí. "Paul vždycky piloval svůj výkon. Hodiny trávil v přívěsu, a piloval nejdrobnější okamžiky, což je skutečně úžasné, když o tom přemýšlíte. Chci říct, při jeho kariéře, být tak pečlivý a nenechat nic náhodě, bylo pro všechny inspirativní. Všichni si ho tolik váží, a všichni jsme byli nadšeni tím, že jsme pracovali s Paulem Newmanem." Roli Michaela Sullivana, Jr., hraje nováček Tyler Hoechlin. Hoechlin získal tuto roli v konkurzu, kterého se zúčastnilo 2.000 mladých herců, při veřejných konkurzech v různých městech napříč Spojenými Státy. Dean Zanuck vzpomíná, "Prohlíželi jsme si jednu kazetu za druhou a nikdo neměl štěstí. Pak mě Sam zavolal do kanceláře a řekl, "Deane, něco ti předvedu. Myslím, že jsme narazili na toho pravého." Mendes říká, "Doufáte - že vložíte kazetu a během dvou vteřin budete vědět, že je to on. Pak se už jen modlíte, když konečně narazíte na herce, aby v něm bylo všechno co potřebujete. V okamžiku , kdy Tyler vešel do místnosti, bylo jasné, že je trochu jiný, a budu odporovat každému, kdo si toho nevšimne v okamžiku, kdy se on objeví na plátně. Je to velmi šikovný mladý herec, který má moudrost v očích, neodpovídající jeho věku."
obrazek
Přestože Law je o něco mladší než je popsán Maguire ve scénáři, Sam Mendes je přesvědčen o tom, že je pro tuto roli tím pravým. "Hledal jsem takovou roli. Charakterní roli, která je zcela jiná, než všechno co jsem doposud dělal." Říká Law. "Maguire je policejní fotograf, který se specializuje fotografováním mrtvých těl na místě činu, a stane se také velmi úspěšným placeným vrahem." Jedna postava ve filmu "Road to Perdition" skutečně existovala. Mocný člen gangu Frank Nitti, kterého hraje Stanley Tucci. Frank Nitti byl pravá ruka Al Capona. Mendes říká, "Když jsem si přečetl postavu Nittiho, okamžitě jsem si vzpomněl na Stanleyho Tucciho. Vždycky jsem s ním chtěl pracovat a doufal jsem, že ho pro tuto roli získám a byl jsem nadšen, když ji přijal. Jak Maguire tak Nitti, se dostanou do příběhu prostřednictvím akce Connora Rooneyho, kterého hraje britský herec Daniel Craig. "Skutečným klíčem ke Connorovi je jeho vztah s otcem" poznamenává Craig. "Connor byl vychován k násilnosti. Je to syn svého otce, navíc hraje stále druhé housle vedle Michaela Sullivana, který je oblíbencem jeho otce, i když není jeho vlastní syn. Tak to vře v Connorově nitru a ovlivňuje to jeho skutky. Nejedná se možná o to, co dělá, ale o cestu, kterou si vybral. Jeho činnost vyvolává domino efekt a nic a nikdo ho nezastaví." Sam Mendes souhlasí, "Connor uvádí příběh do pohybu. Chtěl jsem někoho málo známého, aby diváci od prvního okamžiku nevěděli, že bude ústřední hráč. Cítil jsem, že má-li tato postava fungovat, bude muset v divákovi vyvolat mrazení. Danny je ponurý, zádumčivý a má obrovské charisma. Ale je také mimořádně zranitelný. Ve chvíli kdy jsme se poznali jsem věděl, že je pro tuto roli ten pravý."
obrazek
Zášť Connora Rooneyho vůči Michaelovi Sullivanovi souvisí s osudy Sullivanovy manželky, Annie a mladšího syna, Petera. Jedinou ženu Annie, v hlavním obsazení filmu "Road to Perdition," hraje Jennifer Jason Leighová. Herečka poznamenává, "Annie musí udělat jednoznačný dojem za krátkou dobu. Je to velký úkol, při velmi úsporném dialogu se potřebujeme dozvědět mnohé o tomto manželství a získat základní dojem o tom, jaký je jejich rodinný život. Annie velmi miluje svého manžela. Nevyptává se ho na jeho práci, ale často vidí, že on se vrací domů v zakrvácené košili, tak má starost o své děti. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Mendes, který pracoval s Leighovou na obnoveném muzikálu "Cabaret," říká, "doufal jsem, že budu mít příležitost pracovat s ní také ve filmu. Pak jsem na ni jednou náhodou narazil při jedné projekci a nabídnul jsem jí tuto roli. Napadlo mě, to bych měl kliku, " a měl jsem, protože řekla "ano". Liam Aiken, který hraje Petera Sullivana, je nejmladší člen hereckého obsazení, ale má už své zkušenosti. Richard Zanuck říká, "Je skutečný profesionál. Je to pozoruhodný velmi imponující mladý muž." Mendes dodává, "Liam je velmi inteligentní a má obrovský smysl pro humor. Pozorně naslouchá a reaguje na ostatní herce, což je podle mě známka rodilého herce. Na Liamovi i na Tylerovi Hoechlinovi bylo zajímavé, že absolvovali dva týdny zkoušek s Tomem Hanksem, Paulem Newmanem, Judem Lawem, Jennifer Jason Leighovou.a nehnuli ani brvou. Byli tam každý den s těmito "těžkými vahami,", trpělivě přihlíželi a poslouchali každou scénu, která se zkoušela, takže se účastnili vzniku tohoto filmu od prvopočátku."
obrazek
Skupina talentovaných lidí před kamerou byla vyvážena oscarovým tvůrčím týmem za kamerou, počínaje Samem Mendesem. Jeho nejbližším spolupracovníkem je filmař Conrad Hall, který s ním pracoval na filmu "Americká krása". "Nedokážu ani popsat, jak moc jsem s ním spjat a jak nekonečně jsem mu vděčný" říká Mendes. "Uprostřed chaosu na place, když se Conrad podívá do kamery, začíná kouzlo. Když se ho zeptáte, jestli ví, kam nasměrovat kameru, řekne vám, "směruji ji na příběh." Ale nejde jen o to. Jeho umění se světlem dodává příběhu neuvěřitelný rozměr. Pro něj neexistuje méně důležitý záběr, a tak vás dohání k šílenství, tím jak dlouho se věnuje při každém záběru světlu. Ale když jste v projekci, každý den děkujete Bohu za Conrada Halla." Poprvé s tímto režisérem spolupracuje výtvarník Dennis Gassner, návrhář kostýmů Albert Wolsky, a střihač Jill Bilcock. "Jsou to mimořádní lidé, neuvěřitelně nadaní a špičkoví odborníci," prohlašuje Mendes.
obrazek
Road to Perdition" se odehrává v roce 1931, v období velké ekonomické krize, kdy byla uzákoněna prohibice a gangsteři typu Al Capone byli na vrcholu své slávy. Dlouho předtím než byly spuštěny kamery, všichni, kteří spolupracovali na filmu, museli zkoumat tuto dobu. "U dobových filmů je to nutné," komentuje Mendes "všechno musí být podrobně prodiskutováno, dříve než začnete, protože všechno se musí vyrobit nebo znovu vytvořit. Chci, aby divákům připadalo, že se do tohoto světa dívají oknem. Zkoumání doby bylo pro filmový výtvarný tým mimořádně důležité. Kostýmní návrhář Albert Wolsky brzy zjistil, že vytvoření tehdejšího oblečení a zachovat tehdejší charakteristiku oděvu je největší problém, protože pro tuto dobu je typický nedostatek charakteristického stylu. Hledal se svým týmem po celých Spojených státech a dokonce i v Evropě, ale našel jenom malý zbytek dobového oblečení. Byla ekonomická krize. Nikdo neschovával takové oblečení," vysvětluje Wolsky.
obrazek
To málo, co se jim podařilo sehnat, sloužilo jako předloha pro několik hlavních kostýmů. "To není jako dnes. Lidé tehdy nosili ba sobě pořád totéž. A obzvlášť v tomto filmu, kdy Michael Sullivan se synem jsou pořád na cestě, minimálně se převlékají - je to pořád stejné oblečení,stejný klobouk, stejný kabát. který je čím dál tím obnošenější," říká Wolsky. "To znamená udělat víc kusů, než obvykle potřebujete pro normální oblečení. A vzhledem k tomu, že jsme natáčeli na přeskáčku, nemohli jsme používat každý den stejný kostým. Tak to nefunguje." Nedostatek autentického oblečení a poptávka po tolika kusech znamenalo, že kostýmy byly vyráběny podle nákresu, což vedlo k dalšímu problému. Moderní tkaniny jsou mnohem lehčí, tak dnešní oblečení padne na tělo jinak než ve třicátých letech. "Bez správné tkaniny, ztrácíte tu dobu," říká Wolsky. "Testovali jsme současné látky a neexistoval způsob jak to napodobit. Váha neuvěřitelně ovlivňuje pohyb oblečení."
obrazek
Nezbývalo než nechat speciálně utkat tkaninu o správné hmotnosti a nechat z ní ušít dobové kostýmy. Po několika omylech našel Wolsky tkalce Rabbita Goodyho, majitele společnosti Thistle Hill Weavers, který vyrobil to co kostýmní návrhář označil za "úžasné dílo". Utkal pro produkci obrovské množství požadované tkaniny. Nová látka musela být následně upravena a obarvena tak aby vypadala dobově. Odstíny hnědé, černé a temně zelené tvořily dominantní barevnou paletu kostýmů. Wolsky říká, "Věděl jsem podle Samova popisu, že nejde o jednotlivé detaily, jde o barvu a siluety. Vycítil jsem také, že nemohu ukazovat ekonomickou krizi v zářivých, výrazných barvách, tak jsem se snažil co nejvíc potlačit barvu." Tento přístup se dokonale shodoval s tím, čeho se snažil prostřednictvím kamery dosáhnout Conrad Hall . "Ten film by neměl být pestrobarevný, tak jsem ho natočil co nejvíc monochromaticky. Není to černý film, snad načernalý, chcete-li. měkké stíny před ostrými," říká filmař. "Mimořádně se mi líbily všechny kostýmy s klobouky. Mohl jsem dole rozsvítit světlo a obličej zůstal ve stínu." Natáčení filmu "Road to Perdition" probíhalo v exteriérech v Chicagu, Illinois a v okolních městech.
obrazek
Kvůli scénám bankovních loupeží, se mladý Tyler Hoechlin musel naučit řídit, což způsobilo třináctiletému herci mimořádné potěšení. Koordinátor kaskadérů a režisér druhé jednotky Doug Coleman, který udělal instruktora, říká, že s ním byla báječná spolupráce. Nicméně, Coleman nechal na zadní sedadlo instalovat bezpečnostní pedály pro řidiče kaskadéra, pro dokonalou bezpečnost. Cesta Michaela Sullivana a jeho syna probíhala v zimě . Zima na Středním západě - která mnohdy klesla na minus 30 stupňů, prověřila odolnost celého produkčního týmu. "Zima na Středním západě je dost drsná," potvrzuje Tom Hanks. "Byl obrovský mráz, ale podle mě, právě to otužuje lidi. Tamější zima je pro pořádné chlapy." Přes mrazivý vzduch, nebylo dost sněhové pokrývky. Ke slovu přišel koordinátor zvláštních efektů Allen Hall a jeho tým. Vyráběli sníh, déšť, led, plískanici, všechno možné. Mendes se směje. " Občas jsem proklínal den, kdy jsem se rozhodl, že prvních 20 minut filmu se bude odehrávat v zasněžené krajině. "Ale" , dodává režisér," byl pro to dobrý důvod.
obrazek
Sníh a led v úvodu příběhu symbolizuje mrazivý svět. mrazivý v emocionálním smyslu. Ochromená rodina do chvíle než spojí otce a nejstaršího syna tragedie a začne se mezi nimi vyvíjet nebývalý vztah. Všechno zlé pro něco dobré, a všechno co bylo původně zledovatělé začne tát. Dean Zanuck vzpomíná, "Michael Sullivan a jeho syn začínají ve filmu každý zvlášť, ale prudký zvrat událostí je stmelí dohromady. Podstatou příběhu je sonda do vztahu otce a syna. Příběh o tom oč plnější a smysluplnější může takový vztah být v důsledku tragedie. "Jádrem filmu je vztah mezi otcem a synem, ale ve filmu jsou dva otcové a dva synové," říká Mendes. "Dva muži, chránící své děti. Ostatně . existuje něco důležitějšího?

O hercích

Tom Hanks
obrazek Je jeden ze dvou herců , kteří v minulosti získali těsně za sebou Oscara. Poprvé v roce 1994 za roli Andrew Becketta ve filmu Jonathana Demmea "Philadelphia." Následujícího roku si odnesl domů druhého Oscara za svůj nezapomenutelný výkon v titulní roli ve filmu Roberta Zemeckise "Forrest Gump." Za oba dva filmy byl také odměněn Zlatým Globem, a cenou Screen Actors Guild za "Forrest Gump." Hanks dále obdržel nominaci na Oscara za výkon ve filmu Stevena Spielberga "Zachraňte vojína Ryana", a v loňském roce obdržel Zlatý Globus a nominaci na pátého Oscara za roli ve filmu "Cast Away. " Mimo jiné byl nominován na Zlatý Globus za svůj výkon po boku Meg Ryanové v romantické komedii "Sleepless in Seattle," v režii Nory Ephronové. Další filmy: "You ´ve Got Mail", "Zelená Míle". V roce 1996, Hanks napsal scénář a režíroval svůj první film "That Thing You Do," ve kterém také hrál. Titulní píseň získala nominaci na Oscara za nejlepší původní píseň. Tom Hanks také namluvil počítačové animované blockbustery "Toy Story" a "Toy Story 2." Hankse uvidíme spolu s Leonardem DiCapriem ve filmu společnosti Dream Works Pictures "Catch Me If You Can," v režii Stevena Spielberga.

Paul Newman
obrazek Filmová legenda, získal v roce 1987 Cenu akademie za svou roli Eddieho Felsona ve filmu Martina Scorsese "Barva peněz." Před 25 lety získal jednu z osmi nominací na film "The Hustler,". První Oscarovou nominaci získal v roce 1959 za svůj výkon po boku Elizabeth Taylorové ve filmu "Kočka na rozpálené plechové střeše," a také byl nominován na Oscara za své výkony ve filmech "Hud," "Chladnokrevný Luke," "Absence of Malice," "The Verdict" a "Nobody´s Fool." Newman také produkoval a režíroval film "Rachel, Rachel". Obdržel Zlatý globus za nejlepší režii filmu, ve kterém hrála jeho manželka, Joanne Woodwardová. V roce 1986 byl odměněn Oscarem za celoživotní dílo a cenu Cecil B. DeMille od Hollywood Foreign Press Association v roce 1984. V roce 1992 byli oba s Joanne Woodwardovou odměněni poctou Kennedy Center Honors. Newman zahájil svou kariéru v divadle v roce 1953 v představení Williama Ingeho "Piknik." Filmový debut absolvoval v biblickém příběhu "Stříbrný kalich, 1955 a přes malý úspěch filmu zaznamenala jeho kariéra v následujících letech obrovský vzestup. Postavy, které ztvárnil ve filmech. "Někdo tam nahoře mě má rád," 1956, "Kolt pro leváka", "Dlouhé horké léto," podaly přesvědčivý obraz o jeho uměleckých kvalitách a na začátku 60. let ho zařadily k nejvýznamnějším hercům amerického filmu. S Woodwardovou a se svou dcerou, která hrála pod pseudonymem Nell Pottsová , natočil drama "Vliv Gamma paprsků na měsíčky záhadné," 1972, režíroval a hrál hlavní role v dramatech "Tak mě někdy napadne," 1971 a "Harry a syn," 1984. K režii se vrátil zfilmováním nové verze dramatu T.Williamse "Skleněný zvěřinec," 1987, v hlavních rolích s J.Woodwardovou a J. Malkovichem. Newman je také vášnivý milovník automobilových závodů. Je rovněž známý svými dobročinnými skutky.

Jude Law
obrazek Získal nominace na Oscara a na Zlatý Globus a ocenění BAFTA za nejlepší vedlejší hereckou roli za svůj výkon ve filmu Anthonyho Minghelly "The Talented Mr. Ripley." V letošním roce obdržel další nominaci na Zlatý Globus za roli Gigola Joea ve filmu Stevena Spielberga "A.I. Artificial Intelligence." Kariéru zahájil ve čtrnácti letech v England´s National Youth Music Theatre a pokračoval rolemi v několika produkcích v londýnském West Endu, v National Theatre a v the Royal Shakespeare Company. V roce 1995 Law založil spolu se svou manželkou, herečkou Sadie Frostovou a dalšími herci Ewanem McGregorem, Jonny Lee Millerem a Seanem Pertweeem nezávislou produkční společnost Natural Nylon. V současnosti tato společnost produkuje několik projektů. JENNIFER JASON LEIGHová (Annie Sullivanová) hrála v mnoha filmech. V loňském roce , Leighová hrála hlavní roli v nezávislém filmu "The Anniversary Party," spolupracovala na scénáři, produkovala tento film a účastnila se na režii spolu s Alanem Cummingem. Získala za tento film nominace na cenu Independent Spirit za nejlepší první film a za nejlepší první scénář. "Road to Perdition" je druhá spolupráce Leighové s režisérem Samem Mendesem. V minulosti s ním spolupracovala v roli Sally Bowlesové v muzikálovém představení na Broadwayi "Cabaret." Nedávno se vrátila na Broadway , kde bude hrát v divadelní hře oceněné Cenou Tony a Pulitzerovou cenou, "Proof"

O tvůrcích

Sam Mendes
obrazek Byl již známý divadelní režisér, když natočil svůj režijní debut, oceněný Oscarem za nejlepší film "Americká krása," - nejúspěšnější film roku 1999. Mendes získal mnoho dalších cen za toto svoje dílo. Zlatý Globus, the Directors Guild of America Award, the Los Angeles Film Critics Award a the Broadcast Film Critics Award a další. Narodil se v Anglii, studoval na Cambridge University a po jejím absolvování v roce 1987 pracoval na Chichester Festival Theatre.

Richard D. Zanuck
obrazek V roce 1990 Zanuck společně se svou manželkou Lili Fini Zanuckovou, získali Oscara za nejlepší film "Řidič slečny Daisy,", což byl první projekt společnosti The Zanuck Company. Mnoho dalších jeho filmů bylo oceněno Oscary - například :"Podraz," "Čelisti," "The Verdict" a "Zámotek". V roce 1991, byl Zanuck spolu se svým dlouholetým partnerem Davidem Brownem oceněn prestižní cenou Irvinga G.Thalberga. Richard Zanuck a jeho otec, legendární Darryl F.Zanuck, jsou jediná dvojice otce se synem, kteří byli oceněni Thalbergovou cenou nebo Oscarem za nejlepší film. Zanuck zahájil kariéru jako scénárista a asistent produkce na filmech "Island in the Sun" a "The Sun Also Rises." Ve čtyřiadvaceti letech produkoval svůj první film, "Compulsion," který byl uveden na filmovém festivalu v Cannes v roce 1959. (Ceny za nejlepší herecké výkony získali Orson Welles, Dean Stockwell a Bradford Dillman.) Zanuck pokračoval produkcí filmů "Sanctuary" a filmu George Cukora "The Chapman Report." V roce 1962, ve 28 letech, byl Zanuck jmenován prezidentem společnosti Twentieth Century Fox. Stal se tak nejmladším šéfem studia v historii. Během jeho osmiletého působení byla společnost odměněna 159 oscarovými nominacemi a četnými oceněními, včetně tří Oscarů za nejlepší filmy "Zvuk hudby," "Patton" a "Francouzská spojka". K dalším úspěšným filmům patří "Butch Cassidy a Sundance Kid," "M.A.S.H." a původní "Planeta Opic". Později Zanuck převzal místo výkonného více prezidenta společnosti Warner Bros., kde spolu s nastávajícím partnerem Davidem Brownem dohlíželi na produkci tak úspěšných filmů jako byl "The Exorcist" a "Blazing Saddles." V roce 1971 byla založena jedna z nejúspěšnějších nezávislých produkčních společností Zanuck/Brown Company. ("The Sugarland Express", "Čelisti," "Podraz" "The Verdict" "Zámotek," "Zámotek II: The Return." "Deep Impact.") V roce 1988 Zanuckové založili The Zanuck Company. Jejich první projekt byl "Řidič slečny Daisy." Film byl nominován na devět Oscarů, získal 4 Oscary, včetně ceny za nejlepší film. Dále získal Zlatý Globus, National Board of Review Award, a cenu producenta roku od the Producers Guild of America. K dalším oceněným filmům patří "Rush," "Mulholland Falls" a "True Crime." Spolu s filmem "Road to Perdition," byl letos v létě uveden další Zanuckův film "Reign of Fire," v hlavních rolích Matthew McConaughey a Christian Bale. The Zanuck Company připravuje film o legendárním pilotovi Chucku Yeagerovi, a další film Timy Burtona "Big Fish."

Conrad Hall
Je dvojnásobný nositel Oscara a jeden z nejváženějších filmařů. Nedávno si odnesl domů Oscara za svou práci na filmu "Americká krása," což byla jeho první spolupráce s režisérem Samem Mendesem. Přesně před třiceti léty získal Oscara za klasiský western George Roye Hilla "Butch Cassidy a Sundance Kid," s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem. Hall byl také nominován na Oscara za film "A Civil Action," "Searching for Bobby Fischer," "Tequila Sunrise," "The Day of the Locust," "Chladnokrevně," "Profesionálové" a "Morituri." Během své pozoruhodné kariéry, Hall také natočil filmy jako "Without Limits," "Love Affair," "Class Action," "Jennifer 8," "Black Widow," "Maratónec," "Smile," "Electra Glide in Blue," "Fat City," "Tell Them Willie Boy Is Here" a mnoho dalších.

Thomas Newman
Byl oceněn nominacemi na Oscara a na Zlatý Globus za filmovou hudbu pro film Sama Mendese "Americká krása." Je to jeho čtvrtá nominace na Oscara po filmech "The Shawshank Redemption," "Little Women" a "Unstrung Heroes." Dále byl Newman oceněn nominací na cenu Grammy za filmy "The Shawshank Redemption" a "Unstrung Heroes." Po "Americké kráse," Newman složil hudbu k filmům "Zelená míle," "Erin Brockovichová, " "Pay It Forward," "In the Bedroom," "The Salton Sea" a nejnovější film "White Oleander." Newman skládal hudbu k významným televizním seriálům jako je "Boston Public," a "Six Feet Under," který napsal scénárista filmu "Americká krása" Alan Ball. Newman také složil filmovou hudbu k dlouhodobým projektům "Citizen Cohn," "Those Secrets," "Heat Wave" a "The Seduction of Gina."

Podobné filmy

Skleněné peklo
(Towering Inferno, The) Mrakodrap se postupně mění v planoucí pochodeň, situace je kritick...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Cizí příběh
Milostné drama o manželské krizi (2010). Hrají: M. Dadák, H. Vagnerová, A. Černá, V. Diviš...
dnes 21.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Drew Peterson: Nedotknutelný
(Drew Peterson: Untouchable) Okouzlující policista z Chicaga Drew Peterson se zdá být ve v...
dnes 23.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 26. 5. 2020 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz