fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

60% 1374 hlasů
film / western, akční, dobrodružný, komedie, romantický, USA/Německo/Irsko/Velká Británie, , 120 min., od 10 let
Around the World in 80 Days / Around the World in Eighty Days
Kinopremiéra v ČR 27.1.2005, DVD od 15.8.2005 SPI

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 17.12. Film+ 20.10Ukázka
02:23Báječná dobrodružství, veselé příhody a neuvěřitelné nebezpečí čekají na mezinárodní hvězdné obsazení v podobě tří neobvyklých hrdinů, kteří se pokusí vyhrát krutou sázku v Cestě kolem světa za 80 dní.
Výstřední londýnský badatel Phileas Fogg vynalezl letadlo, elektřinu a další skvělé objevy, ale celý svět ho chápe jako outsidera. Zoufalý, že ho nikdo nebere vážně, Fogg se vsadí s Lordem Kelvinem, ředitelem Akademie věd, že obletí zeměkouli a to za pouhých 80 dní. S dalšími dobrodruhy Passepartoutem a femme fatale Monique Fogg zahajuje šílený let kolem světa. Na své cestě se dostávají do nejexotičtějších koutů na zemi, moři i v oblacích. Dobrodružný let doprovázejí různé překážky i různí lidé v podání hvězdného obsazení.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu ´Cesta kolem světa za 80 dní´ je snad filmovými tvůrci nejpřitažlivější román Julese Verna a ohromný počet filmových a seriálových zpracování to jen dokazuje. V roce 2004 se na to tentokrát filmaři podívali krapet jinak a se zachováním dějové linie avšak s pozměněným dějem natočili ztřeštěný snímek, kde se nejvíce s vůlí sobě vlastní vyřádil Jackie Chan v roli sluhy Philease Foga. Příznivci verneovek zaskřípou zuby, ale není důvod. Tady nejde o věrný filmový přepis, ale jen o svižnou popkornovou zábavu se vším všudy, kterou si nenechali ujít ani mnohé herecké hvězdy. Třeba Arnold Schwarzenegger se spokojil s rolí prince Hapi, byť v tom kostýmu vypadá směšně, ale on si to viditelně užívá a dělá si legraci i sám ze sebe. Dále tu lze zahlédnou Roba Schneidera, Owena Wilsona, Luka Wilsona, Kathy Bates v roli anglické královny a v asijské části dokonce i Samoo Hunga. Film svojí místy až přepálenou ztřeštěností nepřilne k srdci každému, ale to už je takový přirozený filmový úděl.
Všechny komentáře k filmu 67+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Cesta kolem světa za 80 dní

obrazek
V Londýně konce 19. století žije také podivínský vynálezce Phileas Fogg. Ten právě hledá nového francouzského sluhu, který by byl současně asistentem a "pokusným králíkem" při jeho experimentech. Náhoda mu do cesty přivede Číňana Lau Xinga, který je na útěku před policií poté, co se vloupal do banky. Namluví Foggovi, že je Francouz, a je přijat. Fogg v Královské akademii věd oznámí překonání rychlostního rekordu, kterého dosáhl právě s pomocí Xinga. Jeho tvrzení, že zeměkouli lze objet během osmdesáti dnů, sklidí všeobecný posměch a Fogg, který už má plné zuby toho, že ho přes všechny jeho vynálezy všichni berou jako outsidera, se nechá lordem Kelvinem vyprovokovat k sázce. Pokud to dokáže, získá místo šéfa akademie.
obrazek
Fogg se okamžitě vydává v doprovodu Xinga na cestu. V patách mají nejen policii, ale také čínskou agentku a její muže, které na ně poštval lord Kelvin. Xing totiž předtím ukradl z banky nesmírně vzácnou nefritovou sošku Buddhy, kterou hodlá vrátit své rodné vesnici, odkud ji lord před časem přivezl. Aby se před nimi ukryl, vláká Fogga do galerie, kde se dvojice setká s mladou francouzskou malířkou Monique de la Roche. Ta se také stane jejich nečekanou společnicí, trojice se dostane k balónu připravenému pro vyhlídkový let, a uletí. Dalším dopravním prostředkem se stane slavný vlak Orient Express. Odtud Xing za jízdy vyhodí dalšího Kelvinova muže, inspektora Fixe. Desátý den cesty dorazí do Turecka a o čtrnáct dnů později už jsou v indické Adře.
obrazek
Tady je však čekají policisté, které na ně poštval Kelvin. Podaří se jim uniknout, zbaví se i Kelvinovy agentky a čtyřicátý první den cesty dorazí do Xingovy rodné vesnice. Muž vrátí ukradenou sošku rodině, ale Fogg se na něj i na Monique, která o všem věděla, zlobí, za to, že ho obelhali. Uražen hodlá pokračovat v cestě. Sám se přeplaví přes oceán a přistane v San Francisku, kde je ovšem záhy okraden. Zcela bez prostředků se pokouší žebrat, ale nakonec mu pomohu Xing s Monique, kteří dorazí o tři dny později. Překonají poušť i hory v den sedmdesátý druhý dorazí do New Yorku. Tady je však čeká další léčka nastražená neodbytnou Kelvinovou agentkou. Podaří se jim opět uniknout a vyplout na cestu do Londýna, ale pak, pouhých pár hodin před vypršením lhůty, lodi dojde uhlí. Zdá se, že vše je ztraceno.


O filmu

obrazek
Staré dobrodružství v nové podobě
"Verneovu Cestu kolem světa za 80 dní každý zná, takže se pro nás mohla stát skvělým odrazovým můstkem," říká Jackie Chan, který do filmu vnesl své charakteristické umění spojit komedii a bojová umění v jediný, energií nabitý koktejl. "Frank Coraci byl velmi otevřený vůči všem mým nápadům, týkajících se akčních scén. Chtěli jsme lidi rozesmát a myslím, že se nám to opravdu podaří." Výkonná producentka Phyllis Aliaová dodává: "Naše verze Cesty kolem světa spojuje dobrodružný žánr s komedií, akčním filmem a fantasy. Je to dosud nevídaná, magická podívaná, která divákům umožní procestovat svět a poznat nové, exotické kultury." "Naším cílem bylo natočit výpravný velkofilm se smyslem pro humor," říká režisér Frank Coraci.

Coraci byl doposud především režisérem komedií (mj. Píseň pro nevěstu, Vodonoš) a Cesta kolem světa za 80 dní se pro něj stala první velkorozpočtovou podívanou. Producent Cary Granat o něm říká: "Ve Frankovi Coracim jsme našli skutečného vizionáře, který klasickému Verneovu příběhu vdechl vizuální magii a přesvědčivost."

obrazek
Režisérovi bylo od počátku jasné, že samotné cestování kolem světa už v dnešní době není dostatečně atraktivní a že filmová adaptace románu bude vyžadovat nový přístup. Klíčem k nové interpretaci se mu staly vynálezy: "Napadlo mě udělat z Philease Fogga bláznivého vynálezce, který si vyrábí spoustu nejrůznějších bizarních hračiček." Myšlenka proměnit Fogga v muže, který jde o krok napřed před svou dobou, nejenže příběh obohatila o další zábavnou vrstvu, ale navíc do něj vnesla typickou atmosféru známou i z jiných Verneových románů.

Phileas Fogg a jeho družina
Hlavní hvězdou v hereckém ansámblu Cesty kolem světa za 80 dní se stal Jackie Chan v roli Foggova sluhy, pomocníka a někdy také zachránce Passepartouta. Jeho role se ve srovnání s literární předlohou rozrostla o důležitou vedlejší zápletku: Passepartout má za úkol vrátit do své rodné vesničky Lanzhou kultovní nefritovou sošku Buddhy. "Myslím, že je to poprvé, co Jackie hraje také pro dětské publikum," říká producent Hal Lieberman. Chan přivítal výzvu vyzkoušet si poněkud odlišný žánr, než na jaký byl dosud zvyklý: "Rád bych, aby mě publikum bralo také jako herce, a ne jenom jako akční hvězdu," říká. Ve spolupráci s režisérem Coracim Chan snímek obohatil o řadu dynamických akčních scén, inspirovaných slavnými čísly Bustera Keatona, Charlieho Chaplina či Freda Astaira.

obrazek
Pro roli Philease Fogga režisér Coraci už od začátku počítal s britským hercem Stevem Cooganem: "Musíte věřit, že Fogg je génius, ale také to je tak trochu legrační týpek. Když jsem Stevea viděl ve filmu Nonstop party, hned mi bylo jasné, že jsem našel svého člověka," říká. Producent Cary Granat dodává: "Steve Coogan je Peter Sellers své generace. Je neuvěřitelně talentovaný."

Coogan byl příležitostí zahrát si Fogga ihned nadšen: "Cesta kolem světa je slavný příběh. Je to velká zodpovědnost, ztělesnit takovou proslulou postavu, o které už každý čtenář má nějakou představu a od vás očekává, že tuto představu naplníte. Ale právě to mě na té roli přitahovalo." Jeho hrdina se ovšem ve srovnání s románovou předlohou poněkud změnil: "V knize je Fogg záměrně vykreslen jako poněkud šedivá, upjatá figura," říká Steve Coogan. "Frank se rozhodl změnit ho v nadšence, který navíc nemá příliš velké sebevědomí, čímž mi dal daleko větší komediální prostor."

obrazek
Spolu s Foggem a Passepartoutem absolvuje osmdesátidenní cestu kolem světa také francouzská avantgardní malířka Monique, jejíž tvorba nenachází pochopení u dobových kritiků. "Stejně jako Phileas, také Monique je o krok napřed před svou dobou," říká Frank Coraci. "Je to vášnivá žena, která si umí jít za tím, v co věří." Představitelku Monique hledali tvůrci mezi nejlepšími francouzskými herečkami a nakonec ji objevili v rodilé Belgičance Cécile de France. "Cesta kolem svět za 80 dní je přesně ten druh dobrodružného filmu, které jsem milovala jako dítě," říká. "Právě kvůli takovýmto filmů jsem se chtěla stát herečkou."
Britský herec Jim Broadbent ztělesnil Foggova hlavního protihráče, konzervativního Lorda Kelvina. "Kelvin je skrznaskrz padouch," vysvětluje Broadbent. "Dělá všechno pro to, aby tu úžasnou cestu kolem světa překazil. Je z hloubi duše přesvědčen, že věda a civilizace už se dál nemohou vyvíjet a s daným stavem věcí je spokojený."

obrazek
Po stopách trojice, cestující kolem světa, se vydává Ewen Bremner v roli inspektora Fixe, najatého Lordem Kelvinem. Jeho hrdina ve filmu slouží hlavně jako neškodný boxovací pytel, jehož jednání připomíná eskapády figurek z kreslených filmů. "Pokaždé, když se objeví na plátně, skončí to pro něj nějakou katastrofou," říká Bremner. "A přitom je stále přesvědčen, že má situaci pod kontrolou."

V symbolických roličkách se v průběhu filmu objeví celá řada hvězdných tváří. Arnold Schwarzenegger, k nepoznání změněný neobvyklou parukou, se ve filmu objeví v roli marnivého tureckého prince, který se zamiluje do Francouzky Monique. Komik Rob Schneider (Žába k zulíbání) si zahrál tuláka, který Philease Fogga učí žebrat. Kathy Batesová (Misery nechce zemřít) v závěru filmu ztělesnila královnu Viktorii, Owen a Luke Wilsonovi se zase objeví ve scéně na Divokém západě. "Putování kolem světa přináší divákům řadu překvapení, a chtěl jsem, aby jedním z těch překvapení byli i lidé, které hrdinové potkávají," říká Frank Coraci.

obrazek
Na cestě kolem světa
Klíčovou roli pochopitelně stál výběr co nejpestřejších natáčecích lokací. "Před natáčením jsme sami podnikli opravdovou cestu kolem světa, během níž jsme hledali místa k natáčení," říká Coraci. "Za dva týdny jsme projeli 18 zemí, sám jsem si připadal jako Phileas Fogg." Cílem této cesty bylo najít několik lokací, které by se daly využít rozmanitým způsobem. Prvním z nich se stalo Thajsko, které ve filmu zastoupilo Indii i Čínu. "Potom jsme jezdili po Evropě a objevili Berlín," říká producent Bill Badalato. "Velice nás překvapil svou rozmanitostí a zjistili jsme, že klidně může představovat Londýn i Paříž. A tyto dvě země, Thajsko a Německo, nám nakonec v Cestě kolem světa zahrály téměř celý svět."

Thajsko sloužilo především jako pozadí pro Lanzhou, Passepartoutovu rodnou čínskou vesničku. Architekt Perry Andelin Blake, který s Coracim již dříve spolupracoval na filmech Vodonoš a Píseň pro nevěstu, ji od základů vybudoval na úpatí thajských hor. "Thajsko je magické místo a myslím, že trochu z jeho kouzla se nám ve filmu podařilo zachytit," říká Coraci.

obrazek
Patrně nejobtížnější scénou, natáčenou v evropských exteriérech, bylo dramatické přistání Foggova létacího stroje před davem čumilů na schodech Královské akademie věd. Příslušné záběry se natáčely na jednom berlínském náměstí. Technický štáb tam vybudoval obrovskou třicetimetrovou konstrukci, ze které improvizovaný "létací stroj" spouštěli na zem. "Náměstí bylo pro naše potřeby dokonalé," říká Blake. "Nejenže bylo dostatečně velké, ale navíc bylo obklopeno nádhernými historickými stavbami, především pak budovou Opery, která nám posloužila jako Akademie věd." Na jedné straně náměstí však bylo nutno zakrýt modernější stavby, a tak tam tvůrci vybudovali vlastní "historickou" budovu, zhruba dvanáct metrů vysokou, šedesát metrů dlouhou repliku v obdobném stylu jako okolní domy.

Důležitou součástí atmosféry Cesty kolem světa za 80 dní jsou i Foggovy podivuhodné vynálezy. Tvůrci chtěli Philease Fogga vylíčit jako neškodného, ale bláznivého vědce, jehož vynálezy jsou zflikovány ze starého haraburdí. "Jako dítě jsem si vyráběl "stroje"ze všemožných krámů, které jsem našel. Chtěl jsem, aby Foggovy výtvory vypadaly podobně," vysvětluje architekt a výtvarník Blake. Jeho nejodvážnějším projektem se stal již zmíněný létací stroj, který si Phileas Fogg sestaví ze součástí zaoceánské lodi.

obrazek
Celková vizuální podoba snímku se nese v duchu "futuristického retra": děj se odehrává na konci 19. století, ale jeho hrdinové (stejně jako jejich autor, Jules Verne), jsou zároveň již jednou nohou v budoucnosti. Tvůrci se přitom inspirovali poetikou padesátých let 20. století. "Padesátá léta jsme si zvolili proto, že v té době lidi hodně pohlíželi do budoucnosti. Stavěli první kosmické rakety a podobné věci. Snažili jsme se tohoto ducha integrovat do doby kolem roku 1880," říká Perry Blake.

Na celkové vnější podobě filmu se podílela také návrhářka kostýmů Anna Sheppardová: "Tento projekt byl pro mě poněkud neobvyklý, protože obvykle pracuji na filmech z druhé světové války, jako byl Pianista či Schindlerův seznam," říká. "Film plný létacích strojů a jiných vynálezů si žádá trochu jiný přístup. Nemusela jsem se tak přísně držet dobových reálií a mohla jsem popustit uzdu fantazii. Kostýmy, které se v Cestě kolem světa objeví, jsou proto spíše mou interpretací dobové módy."

O hercích

Steve Coogan
Začínal jako jevištní komik a na jevišti jednoho z londýnských klubů ho také objevil televizní hledač talentů pro pořad First Exposure. Posléze se Coogan začal objevovat pravidelně jako komik na obrazovkách britských televizí. Roku 1994 obdržel cenu British Comedy Awards pro nejuznávanější osobnost v oboru komedie. Na velkém plátně se objevil například v roli Krtka ve filmu Žabákova dobrodružství, v hlavní roli snímku Nonstop party z prostřední britské hudební scény 80. let, či v povídkovém filmu Jima Jarmusche Kafe a cigára.

Jackie Chan
Jedna z největších asijských hvězd se prosadila i v Hollywoodu díky úspěchu snímků jako Křižovatka smrti nebo Rytíři ze Šanghaje. Jacki Chan od sedmi let trénoval ve škole pro herce pekingské opery a zvládl náročné techniky čínského divadla včetně akrobacie, gymnastiky, bojových umění, zacházení se zbraněmi, tance, zpěvu a dramatického herectví. Začínal jako herec epizodních rolí a režisér akčních scén. Vytvořil si vlastní styl, kombinující náročné akční kousky a komediální herectví.

Jim Broadbent
Jeho dlouholetá kariéra v divadle, na televizní obrazovce i ve filmu vyvrcholila v roce 2003 Oscarem za vedlejší roli v dramatu Iris. Mimo jiné si také zahrál v muzikálu Moulin Rouge.

O tvůrci

Frank Coraci
Spojení filmu a cestování pro něj není novinkou: jako začínající filmař natáčel cestopisné dokumenty pro velkou cestovní kancelář. Coby režisér hraných filmů debutoval snímkem Murdered Innocence. Režíroval také komedie Vodonoš a Píseň pro nevěstu, obě s Adamem Sandlerem v hlavní roli.

Podobné filmy

Herecká dráha
Jana Boušková v komedii o dívce Magdě, kterou rodiče nutili stát se herečkou (1978). Dále ...
dnes 10.27
ČT1
Bejvalek se nezbavíš
(Ghosts of Girlfriends Past) Starý mládenec Matthew McConaughey je nenapravitelný sukničká...
dnes 12.40
Nova Cinema
Dračí srdce: Pomsta
(Dragonheart Vengeance) Lukas žije se svými rodiči poklidným životem na venkově. Jednoho d...
dnes 18.10
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 8. 12. 2022 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz