fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

63% 6 hlasů
drama / válečný, Česká republika, , 87 min., od 12 let, černobílý

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1997, Český Lev, Výtvarný počin (V. Labský)

Baladický příběh o hledání a o naději v předvečer první světové války.
Ocitáme se v šumavských horách, těsně před vypuknutím první světové války. Do vsi přichází odkudsi z Vídně muž, který si říká doktor Holoubek. Společnost místních lidí je pestrá, ale doktor i my se v ní poměrně snadno zorientujeme: bydlí tu sedřená vdova Hudlerová, její nepokojný syn Viktor a pošťák Kokesch, který teď s Hudlerkou žije. Výraznou osobou v horském prostředí je i hezká Anna, za kterou se točí skoro všichni chlapi v okolí, pan farář, který všechno vidí, ale do ničeho nezasahuje, lesní muž Blahout ve své boudě s dalekohledem a další svérázné figury. Ve vesnickém mikrokosmu existuje i zášť a všednodenní krutosti. Všichni tu sledují svou vlastní dráhu, odněkud odcházejí nebo někam klopýtavě běží. Někteří z nich se přitom osudově střetnou, jiní se naopak fatálně minou...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Léto 1913, Český les: na samotu v horské vesnici se přistěhoval vídeňský dentista Holoubek. Více než zubařské praxi se věnuje seznamování s horskou přírodou a svéráznými vesničany. Do roka zasáhne do života všech začátek světového válečného konfliktu. Dokumentarista a kameraman Ivan Vojnár svůj první hraný film vypráví s důrazem na stylizovaný černobílý obraz širokoúhlého formátu a nechává volně plynout epizody baladicky pochmurného příběhu. Nostalgickou náladu dotváří i výrazný hudební doprovod. Dlouho očekávaný projekt výrazné filmařské osobnosti současnosti se nesetkal u kritiky i u diváků s jednoznačně kladným přijetím.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Cesta pustým lesem

<>Obrázek nenalezen<> Černobílé podobenství, které se odehrává na Šumavě v předvečer první světové války. "Je to film o tom, jaké jsou vztahy mezi lidmi, a že někdy dojdou až do průšvihu," říká o snímku jeho režisér Ivan Vojnár. Známý kameraman a dokumentarista tímto snímkem debutuje v oblasti hraného celovečerního filmu. Baladicky laděný příběh hrstky obyvatel ze zapadlé vesničky v roce 1913, do jejichž osudů se vepsala drsná příroda. Platí to především o půvabné Anně, jejíž sen o šťastném manželství se po falešném nařčení sesype jako domeček z karet. V bludném kruhu se ocitl i stárnoucí pošťák Kokesch a o nový začátek své životní pouti se tu zároveň pokouší i vídeňský lékař Holoubek. V okamžiku, kdy se zdá, že mu svitla naděje, přichází léto roku 1914 a s ním i válečný konflikt... Poetické vyprávění o marnosti lidského putování časem i prostorem vyniká vytříbenou kamerou a elegickou hudbou manželů Havlových. Film se skládá z epizod, mezi nimiž je mnohdy jen velmi volná souvislost. Dějová linie zůstává v rámci lyrické licence roztříštěná, nedotažené jsou i podstatné dějové motivy. Snímek, natočený bez jakéhokoli podbízení se divákům, vzbudil u klubového publika značně rozdílné reakce.


O natáčení

obrazek
Natáčení začalo v dubnu 1995 a s přestávkami trvalo až do března 1996. Štáb se pohyboval hlavně na Šumavě a asi deset dní strávil v lesní boudě na polské straně Jizerských hor. Produkce najala pro natáčení helikoptéru, jeden sněžný skútr a parní lokomotivu jménem Puklík. Ve filmu účinkují i neherci - kromě obyvatel šumavské vísky Dobrš je to například i ing. Jiří Soukup (který není totožný se stejnojmenným scenáristou), představitel samotáře Blahouta, který je v civilu opravářem věžních hodin.

O hercích

Václav Koubek
(1955) - hudebník, režisér, spisovatel a herec - je vyučený ofsetový tiskař a inženýr-strojař. Nejdříve pracoval jako asistent střihu v televizi, poté působil v soukromém televizním studiu Amba a v letech 1982-4 byl zaměstnán jako asistent produkce a režie na Barrandově. Od roku 1988 vykonává svobodné povolání. Jako agilní divadelník působil mj. v prostějovském HaDivadle, Ústředním loutkovém divadle a Loutkovém divadle v Opavě. V letech 1992-3 se jako autor, dramaturg a herec podílel na divadelních poutích na pražském Střeleckém ostrově. Známé jsou i jeho aktivity hudební (LP Obrazy, CD, MC a LP Šaty šupáka, CD a MC Bezvětří atd.) a v posledních letech se věnuje i činnosti literární (knihy Teď je to čistý, Povídky a Vesnické povídky aneb od hřbitova k lesu). Jeho tvůrčí spektrum zahrnuje i práci pro televizi: Šaty šupáka (1991, scénář a hudba), Velká cesta do Afriky (1992; scénář, režie, kamera, produkce a hudba), televizní magazín Trip (1993, scénář a režie) atd. Jako herec se objevil v Trančíkových filmech Mikola a Mikolko (1987) a Keď hviezdy boli červené (1991) a mihl se i Hřebejkově muzikálu Šakalí léta (1993). Hlavní roli mu svěřil Václav Křístek ve filmu Zvířata ve městě (1988) a jako hlavního hrdinu si ho vybral i Ivan Vojnár pro film Cesta pustým lesem.

O tvůrcích

Ivan Arsenjev
(1961) původně vystudoval pražskou konzervatoř, obor varhany. Absolvoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU, kde poté působil jako odborný asistent. Podobně jako jeho kolega a sparringpartner Jiří Soukup stál Ivan Arsenjev u vzniku několika pozoruhodných filmových projektů. Kromě námětu a scénáře ke snímku Cesta pustým lesem se podílel i na scénáři a hudební dramaturgii balady Vojtěch řečený sirotek (1989), spolupracoval na vzniku středometrážního filmu Archa Noemova (1991, scénář a hudební režie) a stál u zrodu filmové adaptace románu Jaroslava Foglara, jímž v roce 1991 režijně debutoval Petr Kotek (Záhada hlavolamu, scénář).

Jaromír Kačer
(1961) na sebe upozornil již během studií kamery na pražské FAMU spoluprací na školních snímcích Lichá směna (r. K. Snop) a Tatínek neprotestoval (r. Jakub Suchý). Mezi studentskou tvorbou zaujalo i vizuálně nápadité drama Vlček (r. Z. Tyc) a ojedinělý kameramanský exkurs do světa animace Tady (r. M. Pavlátová). V oblasti celovečerního hraného filmu se uvedl obrazově vytříbenou černobílou baladou Vojtěch řečený sirotek (1989, r. Zdeněk Tyc), který patří mezi nejvýraznější počiny konce minulé dekády. Po studiích působil v dokumentárním i hraném filmu. Spolupracoval s Janou Ševčíkovou (Jakub, Min Tanaka, Starověrci), s Jaroslavem Hyklem (Archa Noemova, Róza, strážné strašidlo, J. Váchal - Magie dřevorytu), pracoval na dotáčkách pro představení Laterny Magiky s názvem Mínotaurus. S Ivanem Vojnárem natočil dokumenty V zahradě, Herci a snímal i jeho celovečerní film Cesta pustým lesem.

Ivan Vojnár
(1942) je fotograf, kameraman a režisér. V letech 1960 - 65 vystudoval kameru na pražské FAMU a po absolutoriu spolupracoval jako kameraman na mnoha českých a slovenských dokumentech a hraných filmech. Spolupracoval s režiséry Ivanem Balaďou, Jaromilem Jirešem, Karlem Vachkem, Drahomírou Vihanovou a dalšími.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 15. 7. 2020 Svátek má Jindřich
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz