fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 809 hlasů
film / drama, krimi, USA/Kanada/Německo, , 97 min., od 15 let
Confidence
Kinopremiéra v ČR 11.9.2003, DVD od 22.3.2004 MagicBox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:03Americký kriminální příběh o partě podvodníků, kteří se dostanou do nelehké situace, když oberou účetního jednoho z velkých mafiánských bosů.
Jake Vig je podvodník velkého formátu, který šikovně využívá darů, kterými ho obdařila příroda: přirozeného šarmu, odvahy a schopnosti vylhat se i z té nejošemetnější situace. Štěstí se však od něj odvrátí v okamžiku, kdy prostřednictvím dvojice zkorumpovaných policistů Whitwortha a Manzana a navenek bezúhonného Lionela Dolbyho přijde nezákonně k slušné sumičce dolarů. Když Lionel a Jakeův parťák Al zahynou, vyjde najevo, že Lionel vůbec nebyl tak bezúhonný, jak vypadal: pracoval totiž jako účetní pro krále zločinu Winstona Kinga. Aby splatili dluh a zachránili si život, musejí se Jake a jeho zbylí komplicové - Gordo a Miles vrhnout do obzvlášť složitého a nebezpečného podniku. Na pomoc při realizaci famózního podrazu si přizvou tmavovlasou kapsářku Lily. Když však dívka vrazí do dveří s vlasy čerstvě obarvenými narudo, je to první signál smůly, která se na partu začne lepit. Na obzoru se totiž objeví Jakeův letitý nepřítel - všeho schopný agent FBI Gunther Butan.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Mam rad filmy, ktore sa venuju lupeziam, a moze sa aj zmixovat dej. Ale nesmie to byt priserna nuda ako tu a nesmie to rezirovat James Foley. 26 %
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Chladnokrevně

<>Obrázek nenalezen<> Hlavním hrdinou příběhu je mladý podvodník Jake Vig, který leží zastřelený na ulici a vzpomíná, jak se to vlastně všechno seběhlo. Před třemi týdny společně se svými komplici Alem, Milesem a Gordem v dokonale sehraném podrazu obrali o kufřík plný peněz nervózního chlapíka jménem Lionel Dolby. Hned na místě si peníze spokojeně rozdělí a rozejdou se, aby si každý užili po svém. Do Jakea cestou vrazí půvabná černovláska a muž si až doma všimne, že ho okradla o peněženku. To však zdaleka není největší neštěstí, na které si parta ten večer zadělala. Další den je totiž Lionel nalezen utopený a Ala doma někdo zastřelí. Vysvětlení na sebe nenechá dlouho čekat. Lionel byl účetním neurotického mafiánského bose Winstona Kinga, kterému právě nesl zisk ze sázek a prodeje drog. King chce nyní své peníze zpět a Jake se za ním vypraví v doprovodu dvou úplatných policistů Whitworthem a Manzanem, se kterými občas spolupracuje na svých podvodech. <>Obrázek nenalezen<> Odmítne vrátit peníze, které už stejně nemá, ale dohodne se s gangsterem, že pro něj se svými komplici podvede člověka, kterého si King vybere. Gangster si vybere svého konkurenta Morgana Pricea a pošle svého strážce Lupa, aby na všechno dohlížel. Jake se opět setká s dívkou, která ho obrala o peněženku a nabídne jí spolupráci. Potom svolá partu a vysvětlí jim svůj plán. Price se zabývá praním špinavých peněz a Jake ho hodlá obrat o pět milionů. Plán se sice ostatním zdá poněkud riskantní, ale nakonec se nechají přesvědčit. Jake požádá Kinga o půjčku dvou set tisíc dolarů, aby mohl celou akci rozjet. Lily se obratně seznámí s viceprezidentem Priceho banky Leonem Ashbym a s pomocí kompliců ho přesvědčí, aby jim pomohl získat u banky půjčku.
obrazek
Situace se poněkud zkomplikuje, když se objeví dva Jakeovi poldové s tím, že se na ně pověsil zvláštní agent Gunther Butan, který má na kazetě nahrávku jejich rozhovoru o kšeftu s drogami a hrozí, že je udá, pokud mu nepomohou dopadnout Jakea, po kterém už dlouho pase. Slibují, že agenta budou od Jakea držet dál, ale jen když dostanou tučný podíl z právě rozjeté akce. Jake zuří a chce akci zrušit. Urazí a vyhodí Lily, která se s ním pohádá, protože chce v akci pokračovat. Lupus však varuje před Kingovým hněvem a parta je nucena v akci pokračovat. A to přesto, že uražená Lily všechno prozradí Priceovi. Lupus pro změnu oznámí Kingovi, že ho Jake chtěl podrazit. Na letišti, kde má přistát Gordo s penězi, tak čeká nejen Price se svými muži, ale také Manzano a Whitworth, kteří chtějí Jakea vyměnit za nahrávku, a samozřejmě King. Zdá se, že tentokrát se situace Jakeovi vymkla z rukou a mistr podvodů dohrál. Nebo je to všechno trochu jinak?


O filmu

obrazek
Pro Andyho Garciu byla práce na filmu Chladnokrevně potěšením. Užil si spolupráci se svými hereckými kolegy, byl vtažen do děje poutavým scénářem a podlehl nakažlivému nadšení režiséra Jamese Foleyho. O jakékoliv detaily, které se týkají dějové linie nebo jím ztvárněné postavy, se však odmítá dělit. "Představí se jako speciální agent," říká Garcia o Guntheru Butanovi. "A to je asi tak vše, co vám k tomu mohu říci. Vše ostatní by bylo prozrazování faktů, která musí divák odhalit v průběhu filmu sám."

A Garcia není zdaleka jediný tajnůstkář. Celý filmový štáb a všichni herci jsou velmi obezřetní a dávají si pozor na každé slovo. "Člověk by o tom chtěl mluvit, ale zároveň nechce prozradit žádnou klíčovou věc a pokazit publiku zážitek z filmu," říká Brian Van Holt, představitel Milese. "Ve filmu je ale spousta vrstev, které se v jeho průběhu postupně odkrývají. Diváka čeká v každém okamžiku nové překvapení."

Každý není tím, za koho se vydává. A pokud vám řeknou, že vám mohou pomoci, většinou mají v úmyslu vás zranit," vysvětluje Luiz Guzman, který hraje Manzana.
obrazek
Producent filmu Marc Butan četl scénář Douga Junga poprvé v době, kdy byl ještě nezávislým producentem. Přestože byla jeho první reakce nadšená, musel si scénář přečíst několikrát, aby jej dokázal plně docenit. Stejně jako herci viděl i on velký potenciál v bezpočtu dějových zvratů, které se v průběhu tohoto spletitého příběhu odehrají. "Přečetl jsem si celý scénář a říkal si: ,To do sebe přece nemůže všechno zapadat, že ne?'," vzpomíná Butan. "Potom jsem si scénář prošel znovu a sepsal si všechny věci, které se v průběhu děje přihodí, abych se ujistil, že tomu tak je. Ukázalo se, že to všechno opravdu dokonale sedí."

Mezitím začal Butan pracovat u produkční společnosti Lions Gate. U jeho nových kolegů vyvolal projekt stejné nadšení a brzy začalo hledání vhodného režiséra. Butan spolu s producenty Michaelem Burnsem a Michaelem Paseornekem prošel obsáhlý seznam potenciálních režisérů, přičemž považovali za klíčovou zejména schopnost pracovat s nesourodým týmem zkušených herců. "Jeho jméno upoutalo moji pozornost," říká Burns o Jamesi Foleym. "Ve filmu Konkurenti (Glengarry Glen Ross, 1992) odvedl s týmem fantastických herců skvělou práci."

Foley tuto nabídku s radostí přijal. Učarovala mu promyšlenost Jungova scénáře a hloubka, se kterou jsou jednotlivé postavy vyobrazeny. "Nezajímají mě pouze gangsterky se složitým dějem plným intrik, ve kterých lidé vymýšlejí komplikované plány. To mi samo o sobě nepřipadá až tak působivé," vysvětluje Foley. "Když je ale takový příběh zkombinován s komplexními postavami, které působí reálně z citového hlediska a jednotlivé dějové zvraty podtrhují jejich hloubku, pak už mi scénář připadá mnohem zajímavější."
obrazek
Dalším krokem bylo obsazení hlavní role - postavy Jakea Viga. Jake měl být šarmantní a charismatický podvodník, kterému by nemělo činit potíže získat si přízeň publika. Nejvhodnějším kandidátem se ukázal být Ed Burns. "Kdybychom do této role neobsadili toho správného člověka, byli bychom ztraceni," vzpomíná Foley. "Jake musel být klidný a rozvážný člověk - aby dokázal obrat kohokoliv o cokoliv. Na Eddie Burnsovi se mi líbí jeho silná, extrovertní osobnost. Je to velice sebevědomý, ale částečně také velmi uzavřený člověk."

"Na Dougově scénáři mě ze začátku nejvíce přitahovaly dialogy," říká Burns. "Umí napsat opravdu skvělé a zábavné rozhovory. Kromě toho je Chladnokrevně výborný příběh s velkým množstvím nečekaných zvratů. Dokáže držet diváka v neustálém napětí."

Stejně šarmantní a okouzlující musela být také představitelka hlavní ženské role. Po vyčerpávající sérii pohovorů Burns narazil na britskou herečku Rachel Weisz. "Považuji za veliké štěstí, že jsme pro tuto roli získali Rachel Weisz," říká Foley. "Musela působit věrohodně v roli drsné holky, která se o sebe umí postarat. Stejně tak ale musela být určitým způsobem zranitelná."

Během příprav na roli věnovala Weisz mimořádnou pozornost každému detailu chování její filmové postavy. Aby dokázala ztělesnit moderní dívku, jejímž druhým domovem jsou losangeleské noční kluby, naučila se mluvit s americkým přízvukem a dokonce strávila několik hodin s kouzelníkem, který ji učil základům kapsářského řemesla.
obrazek
Další důležitou součástí hereckého obsazení je Dustin Hoffman, který se zhostil role mafiánského bosse. Když se Hoffmanova manažerka dozvěděla o přípravě tohoto filmu, kontaktovala Paseorneka, který rád vyhověl její prosbě o poskytnutí scénáře. Paseornek v té chvíli nepočítal s tím, že by Hoffman přijal nabídku na vedlejší roli. Hoffman si však navzdory jeho očekávání domluvil schůzku s Foleym a Butanem. "Setkání dopadlo naprosto skvěle," vzpomíná Paseornek. "Dustin dal postavě úplně nový rozměr. Jeho přínos byl obrovský."

Do role excentrického Gunthera Butana (podobnost se jménem producenta je náhodná) byl obsazen Andy Garcia. "Když dostanu nabídku hrát ve filmu, zjišťuji, kdo další se na něm podílí. V tomto případě už byli součástí hereckého obsazení Ed Burns a Dustin Hoffman. To jsou lidé, které obdivuji."

Natáčení filmu začalo na jaře 2002 v Los Angeles a Vancouveru. Přestože se ve filmu sešli špičkoví herci, na place nebyl ani náznak rivality. "Byl to jeden z ojedinělých případů, kdy spolu při natáčení všichni lidé vycházeli," říká Ed Burns.

Kromě herců byla velmi důležitá také místa, kde natáčení filmu probíhalo. Jednalo se o působivá, neobyčejná a zchátralá místa, která hercům nejednou pomohla lépe se vžít do své role. "Je to opravdu zajímavé místo," říká Paul Giamatti o prostorné a nyní již nefunkční italské restauraci v centru čínské čtvrti. Podle staré hollywoodské legendy se v zadní části objektu nachází skrytá místnost se stoly na hraní kostek. "Je tam velmi mnoho místností. Člověk ihned dostane pocit, že se zde odehrávala spousta pochybných aktivit."

Přestože tuto skutečnost přiznávají jen neochotně, nalezli Foley a herci znepokojující paralelu mezi nimi a hlavními postavami filmu. "Jsem režisér, proto musím být tak trochu podvodník. Pracoval jsem na tom celý život," žertuje Foley. "Myslím, že herec má k podvodníkovi docela blízko. No a to mi docela vyhovuje," dodává Burns.

O hercích

Ed Burns
obrazek Edward Burns si získal obdiv publika i filmové kritiky jako herec, scénárista, režisér a producent. Snímek Sidewalks of New York (2001) byl v pořadí čtvrtým celovečerním filmem, na kterém se podílel všemi uvedenými způsoby. V tomto komediálním pohledu na lidské vztahy očima šesti obyvatel New Yorku si zahrál spolu s Heather Graham, Brittany Murphy, Rosario Dawson, Davidem Krumholtzem, Dennisem Farinou a Stanley Tuccim.

Burns si získal pozornost kritiky i publika již díky svému prvnímu celovečernímu filmu The Brothers McMullen, který měl premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 1995 a získal zde cenu poroty. Burns k němu napsal scénář, zrežíroval jej a obsadil jednu z hlavních rolí. Film měl rozpočet pouhých 25 000 dolarů a vydělal přes 10 milionů, díky čemuž se stal nejvýnosnějším filmem roku 1995. V roce 1996 získal cenu Independent Spirit Award.
Jako herec se Burns představil ve filmu 15 minut (15 Minutes, 2001), ve kterém si zahrál spolu s Robertem DeNiroem. Zahrál si také s Tomem Hanksem ve filmu Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryan (Saving Private Ryan, 1998) - toto kritiky ceněné válečné drama bylo prvním filmem, ve kterém nehrál pod vlastní režijní taktovkou.

Andy Garcia
Andy Garcia se stal postupem času jedním z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších herců současnosti. K jeho největším filmovým zážitkům patří natáčení filmu Francise Forda Coppoly Kmotr III, za který byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. V roce 1991 založil vlastní produkční společnost CineSon Productions.

Garcia se sešel s předními světovými herci při natáčení filmu Stevena Soderbergha Dannyho parťáci, ve kterém si kromě něj zahráli George Clooney, Brad Pitt a Julia Roberts. Garcia se objevil také v hlavních rolích filmů Nevyřčené tajemství a The Man From Elysian Fields, na kterých se podílel i jako producent.

Garcia byl nominován na Emmy a Zlatý glóbus za roli v televizním filmu z produkce HBO Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala, ve kterém ztvárnil legendárního kubánského trumpetistu Artura Sandovala.

V současné době žije v Los Angeles se svou ženou Marivi Lorido Garcia a čtyřmi dětmi.

Dustin Hoffman
obrazek Dustin Hoffman je jedním z nejvýznamnějších herců současnosti. Během své kariéry získal dva Oscary a celkem sedmkrát byl na tuto cenu nominován.

Na divadelní pódium se poprvé postavil ve hře Gertrudy Stein Yes Is For A Very Young Man, po které následovaly role v několika dalších divadelních produkcích. Díky nim si Hoffmana všiml režisér Mike Nichols, který jej posléze obsadil do titulní role svého filmu Absolvent. Za herecký výkon v tomto snímku byl Hoffman nominován na Oscara.

Této cti se mu v následujících letech dostalo ještě šestkrát, a to v souvislosti s filmy Půlnoční kovboj, Lenny, Tootsie, Vrtěti psem, Kramerová versus Kramer a Rain Man, přičemž za poslední dva jmenované filmy Oscara obdržel.

Hoffman má za sebou také úspěšnou divadelní kariéru - v roce 1974 se vrátil na Broadway se svým režijním debutem All Over Town a o deset let později si zahrál ve hře Willyho Lomana Death of a Salesman, kterou také produkoval. Za svůj herecký výkon obdržel ceny Drama Desk Award a Emmy. Za roli Shylocka ve hře The Merchant of Venice byl nominován na cenu Tony Award.

Kromě toho Hoffman zastal roli producenta u filmu A Walk on the Moon a podílel se jako vedoucí výroby na filmu The Devil's Arithmetic, za který získal dvě Emmy.

O tvůrci

James Foley
James Foley debutoval v roce 1984 filmem Lehkomyslní s Aidanem Quinnem a Daryl Hannah, ve kterém poprvé demonstroval svou unikátní schopnost kombinovat napínavý děj s propracovanými portréty filmových postav. O 2 roky později natočil kriminální drama Tváří v tvář smrti, ve kterém si zahráli Sean Penn, Christopher Walken, Christopher Penn a Mary Stuart Masterson.

Foley následně zrežíroval bláznivou komedii Kdo je ta dívka?, která byla první velkou filmovou rolí zpěvačky Madonny a ponořil se do žánru noir v kriminálním dramatu Až se setmí, miláčku. Kromě toho natočil film Konkurenti, ve kterém se sešlo několik špičkových herců včetně Jacka Lemmona, Ala Pacina a Kevina Spaceyho.

Podobné filmy

Uprchlíci
(Fugitifs, Les) Jak může bankovní lupič Gérard Depardieu začít spořádaný život, když se mu...
dnes 22.14
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Reservation Road
Profesor Ethan Learner veze rodinu z koncertu. Když zastaví u benzinové pumpy na Reservati...
dnes 23.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Přeber si to
(Analyze This) Mocný mafián Robert de Niro byl na tom s nervy tak špatně, že si najal psyc...
zítra 01.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 8. 8. 2020 Svátek má Soběslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz