fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

83% 352 hlasů
film / komedie, fantasy, hororový, Československo, , 104 min., od 15 let
DVD od 15.6.2008 Filmexport

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize pá. 14.5. CS Film 14.00Ukázka
02:39Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Tento příběh neodpovídá přesně historické pravdě, ale je zato nadmíru poučný.
Příběh filmu nás zavádí do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II. Císaře však víc než vladaření zajímá umění, krásné ženy a alchymistická dílna. Ze všeho nejvíc touží objevit elixír mládí a najít legendárního Golema. Zatímco se věnuje svým zálibám, nejvyšší dvořané v čele s komořím Langem se spojí s Rudolfovým bratrem Matyášem, který usiluje o jeho trůn. Díky nechtěné záměně se úlohy vladaře ujme pekař Matěj Kotrba, který je císaři velmi podobný, jen je o 25 let mladší. Ten si poradí s proradnými dvořany, vydá užitečná nařízení a Golemovu sílu využije pro blaho všech.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Tento příběh neodpovídá přesně historické pravdě, ale je zato nadmíru poučný. Příběh filmu nás zavádí do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II. Císaře však víc než vladaření zajímá umění, krásné ženy a alchymistická dílna. Ze všeho nejvíc touží objevit elixír mládí a najít legendárního Golema. Zatímco se věnuje svým zálibám, nejvyšší dvořané v čele s komořím Langem se spojí s Rudolfovým bratrem Matyášem, který usiluje o jeho trůn. Díky nechtěné záměně se úlohy vladaře ujme pekař Matěj Kotrba, který je císaři velmi podobný, jen je o 25 let mladší. Ten si poradí s proradnými dvořany, vydá užitečná nařízení a Golemovu sílu využije pro blaho všech.
Všechny komentáře k filmu 46+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Císařův pekař, Pekařův císař

<>Obrázek nenalezen<> Nesmrtelná historická komedie z doby Rudolfa II. patří do zlatého fondu českého filmu a těžko by se hledal někdo, kdo by ji neznal. Kdo by nevěděl, že mírně senilní vládce se místo vládnutí věnuje alchymii a marným pokusům oživit zázračného Golema, že odbojný pekař Matěj Korba rozdá pečivo určené pro císařskou tabuli chudým, a že skončí pochopitelně v tom nejhlubším vězení, díky čemuž se ovšem seznámí se sympatickou Kateřinou, nepříliš ochotnou pomocnicí alchymisty Kellyho. A zatímco císař omámen elixírem mládí, který pro něj připravil dvorní alchymista, odjíždí do "Brandejsa", ocitá se Matěj shodou náhod na jeho místě a je považován ostatními za omládlého císaře. <>Obrázek nenalezen<> V nečekané "funkci" se mu podaří nejen oživit Golema, ale také zabránit vražednému spiknutí svých ministrů a rádců a samozřejmě se dát poznat milované Kateřině. A tak než se skutečný císař vrátí, je dvůr vzhůru nohama.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Dvoudílný film (uváděný ovšem také v kratší jednodílné verzi) patří k tomu nejlepšímu, co bylo v padesátých letech u nás natočeno. Za neklesající oblibu vděčí film především hereckému koncertu Jana Wericha v dvojroli pekaře Matěje a císaře Rudolfa (jedna z mála Werichových velkých rolí ve filmu). Také ve dalších rolích se představila řada známých hereckých osobností, z nichž mnozí tu vytvořili vskutku nestárnoucí, byť někdy i jen epizodní role. Za všechny připomeňme alespoň Natašu Gollovou jako Alžbětu, Marii Vášovou coby hraběnku Stradovou, Zdeňka Štěpánka v roli Maršála, Bohuše Záhorského jako komořího Langa či Josefa Kemra rozbíjejícího atom a Lubomíra Lipského vyrábějícího zlato ze švestek s jeho svérázným výkladem „patlama patlama“. <>Obrázek nenalezen<> Svůj podíl na neklesající oblibě má i znamenitý scénář plný vtipných dialogů i situační komiky. Poprvé se dvojice Voskovec a Werich představila s Golemem již v roce 1931, kdy měla v Osvobozeném divadle premiéru jejich nová hra. Tehdy se v hlavních rolích objevili V. Trégl (Golem), Miloš Nedbal (Rudolf II), Bohuš Záhorský (Lang) a Voskovec s Werichem si zahráli dvojici rytířů pojmenovaných Prach a Popel, kteří byli ve filmové verzi vypuštěni. Úspěšná hra se později stala podkladem pro filmový scénář, který byl o čtyři roky později (1935) skutečně natočen francouzským režisérem J. Duvivierem, ovšem bez účasti Voskovce a Wericha. S novým návrhem natočit Golema přišel za Janem Werichem o patnáct let později režisér Martin Frič. <>Obrázek nenalezen<> Společně s Jiřím Brdečkou napsali nový scénář, k výpravné a vtipné komedii, kterou obohatili o tehdy celosvětově aktuální motiv hrozby atomové energie. Roli Golema převzala ve filmové verzi tři metry vysoká figurína, která měla při chůzi v každé noze jednoho tanečníka.

Podobné filmy

Dítě z Marsu
(Martian Child) Osamělý vdovec a spisovatel vědeckofantastických románů John Cusack se roz...
dnes 07.00
Nova Cinema
Kačenka a zase ta strašidla
Návrat do Domu hrůzy. Pokračování české pohádkové komedie o nezvyklém dědictví (1992). Hra...
dnes 07.40
ČT1
Kněz je poděs
(License to Wed) Mandy Moore a John Krasinski se chtějí vzít, ale reverend Robin Williams ...
dnes 11.05
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz