fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

54% 847 hlasů
horor / mysteriozní / thriller, USA, , 85 min., od 15 let
Shutter
Kinopremiéra v ČR 14.4.2008 v SK 24.4.2008, DVD od 1.9.2008 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:37Smrt může být jen začátek...
Uznávaný fotograf Benjamin se po krátké pauze vrací do Japonska, kde předtím dlouho pracoval, a s sebou si bere i svou čerstvou novomanželku Jane. Dřív než se ale vrhnou do víru každodenního života v Tokiu, chtějí si užít líbánky přímo pod posvátnou horou Fuji. Pronajmou si romantickou chatu a jezdí na výlety po okolí. Když se z jednoho takového vracejí, je už noc. Řídí Jane, protože Benjamin je unavený, ale i ona už by nejraději byla v posteli, a tak stačila chvilka nepozornosti. Do cesty jim vbíhá neznámá mladá žena, Jane se snaží rychle reagovat, ale ženu přece jen srazí a i s autem skončí v příkopě. Oba vyvázli bez škrábnutí, ale neznámá dívka zřejmě utrpěla vážnější poranění, jenže nikde není... jako by se po ní slehla zem. Možná se jim to ale jen zdálo? Oba se snaží na nepříjemnou nehodu zapomenout, ale mrazení v zádech cítí pořád. A když Benjamin uvidí fotky z líbánek, na kterých jsou tajemné stíny a šmouhy, už necítí jen nevinné mravenčení. Šmouhy se začínají objevovat i na jeho pracovních fotkách a nabývají stále jasnější tvary, až je téměř zřejmé, že mají co do činění se ženou, kterou srazili na silnici. Jane se vrhá do pátrání a zjišťuje, že jim dívka chce něco sdělit... jenže Jane ještě netuší, že jestli chce odhalit tajemný vzkaz, musí nejdřív odhalit Benjaminovu minulost, která ale rozhodně není taková, jakou si představovala.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu V celku dobře zpracovaný horor, ale na dobrém základu to i přesto padá. Nevyvolává to žádné pocity, jen vykonstruovaný strach což není úplně špatně, protože na toto jsem si už zvykl. ( 31.10.16/MAC )
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Clona

Benjamin a Jane jsou novomanželé. On je uznávaný fotograf, a tak na svatební cestu spolu jedou do Japonska, kam se Benjamin po krátké pauze vrací pracovat. Jedné noci mají autonehodu - pod kola jejich auta se připlete mladá žena. Otřesení manželé vystoupí, tělo oběti však není k nalezení. Oba se na tuto epizodu snaží zapomenout, ale náhle se začnou dít divné věci... Na jejich fotografiích se objevuje záhadný stín. Při bližším zkoumání se ukáže, že je to ona dívka, kterou tak záhadně srazili. Zatímco Benjamin začne být tajemnou bytostí ohrožován, a to jak psychicky, tak i jako fotograf, Jane se vydává po stopách podobných příběhů a zjišťuje, že nešťastná dívka vlastně volá o pomoc.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Nedávný průzkum televizní stanice CNN ukázal, že třetina lidí věří na duchy a mnozí tvrdí, že někdy nějaké viděli. Zájem o tzv. “spirit photography” - fotografování, které na fotkách zachycuje duchy - v posledních letech vzrůstá.

Tento fenomén je stejně starý jako fotografie samy. Objevil se v šedesátých letech 18. století. “Spirit photography” stále vyvolává množství kontroverzních otázek. V Asii vychází velké množství časopisů a na internetu každý den vznikají nové a nové stránky věnované tomuto tématu. Metropolitní museum umění v New Yorku nedávno uvedlo výstavu k tomuto jevu, nazvanou “Skvělý kompromis: fotografie a tajemno”. Záhadný fenomén “spirit photography” je hlavním tématem psychologického thrilleru Clona. Producenty snímku jsou tvůrci filmů Kruh a Nenávist.

Po tragické autonehodě začínají mladí novomanželé Ben a Jane objevovat na svých fotografiích záhadné stíny a šmouhy. Obávají se, že stíny mohou souviset s nehodou, při které srazili mladou ženu. Na vlastní pěst se pustí do pátrání, co zjevení znamenají, ale zjistí, že někdy je lepší některá tajemství nerozluštit, a že chyba v minulosti může vést k věčné touze po odplatě...

Lukrativní nabídka nafotit módní show v Tokiu měla být pro uznávaného fotografa Bena a jeho novomanželku Jane něco jako pracovní líbánky. Než je pohltí pracovní povinnosti, vyrazí na výlet k posvátné hoře Fuji, jejich skvěle nastartovaný společný život ale navždy změní tragická událost. Autem srazí ženu, která se záhadně, z ničeho nic objevila uprostřed silnice. Otřeseni se ji snaží nalézt, ale po ženě jako kdyby se slehla zem.

<>Obrázek nenalezen<> Po návratu do Tokia začne Ben pracovat na své skvělé zakázce. Již dřív v Japonsku pracoval, proto mu změna prostředí nedělá žádné problémy. Rychle opráší znalost jazyka a s chutí obnoví stará přátelství. Jane se zde naopak cítí jako ztracený cizinec, který tápavě bloumá neznámým velkoměstem.

Ben zanedlouho na svých fotografiích objeví záhadné bílé šmouhy, které velmi zřetelně připomínají lidskou postavu. V Jane víc a víc rostou děsivé obavy, že šmouhy na fotkách souvisí s dívkou, kterou srazili. Je přesvědčena, že sražená žena je pronásleduje, aby se pomstila za svou smrt....

Clona je remakem stejnojmenného thajského filmu z roku 2004. Novou verzi, ve které hlavní role hrají Joshua Jackson a Rachael Taylor, natočil podle scénáře Luke Dawsona japonský režisér Masayuki Ochiai. Původní velmi úspěšný thriller nebyl nikdy distribuovaný do zahraničí, neboť některé prvky ve filmu odkazovaly výlučně na thajskou kulturu a prostředí.

Scénárista Luke Dawson chtěl již delší dobu téma “spirit photography”, která v Asii budí velký zájem a stává se rychle populární i v Americe, zpracovat. Producenti zase v původní thajské verzi našli prvky podobné japonskému hororu, proto oslovili japonského režiséra Ochiaiho, aby novou verzi natočil. Jak sám režisér říká, pro Japonce znamenají duchové mnohem víc než pro ostatní národy, a proto je v jejich zemi “spirit photography” velmi populární.

obrazek
Režisér Ochiai měl před začátkem natáčení vlastní noční můru, poprvé ho čekala spolupráce s anglicky mluvícími herci, jejichž jazyk neovládal. Vše ale vyřešila přítomnost překladatelky, která všem práci velmi usnadnila.

Původně byl děj zasazen do New Yorku, ale tvůrci se nakonec rozhodli vyměnit NY za Tokio. Důležitou částí filmu jsou vykořeněné pocity Jane, jež se v novém prostředí cítí osaměle. Nabízelo se proto, aby byl děj zasazen do neamerického prostředí. Rušné Tokio plné chaosu skvěle dokresluje vnitřní nepokoj Jane, která se velmi těžko vyrovnává s neznámým prostředím a cizí kulturou.

Kromě Jane a Bena ve filmu vystupuje šéf reklamní agentury Bruno, který svému příteli Benovi nabídne v Japonsku práci, chlípný manažer modelek Adam a Ritsuo jako šéfredaktor časopisu o přízracích.

Postava Jane je výrazně zaměřena na zachycení jejích vnitřních pocitů. Jane si v Tokiu připadá naprosto cize a osaměle. Hektické prostředí moderního velkoměsta ji spíš děsí a jen velmi těžko si zvyká na nový způsob života. Přesto se velmi snaží, aby se naučila v nepřátelském prostředí žít. To vše narozdíl od jejího manžela Bena, který v Tokio několik let pracoval, a který se zde naopak cítí jako doma. Herečka Rachael Taylor poznamenává, že ona sama měla v Tokiu stejné pocity jako její postava. Pochází z malého města v Tasmánii a ačkoliv již několik let žije v Americe, v Tokiu prý zažívala pocity jako z filmu Ztraceno v překladu.

Oba hlavní herci se během natáčení začali o “spirit photography” zajímat a ačkoliv Rachel Taylor říká, že je k tomuto fenoménu velmi skeptická, díky Cloně možnou existenci tohoto jevu připustila.

Režisérovi Ochiaiovi se podařilo natočit Clonu ve velmi rychlém tempu, které je plné napětí a lekavých scén. Ve chvíli, kdy tempo začne zpomalovat, je jasné, že se něco stane. Děsivé scény jsou navíc umocněné skvělou hudbou.

Na závěr jedno čínské přísloví, které měl při natáčení režisér Ochiai stále na mysli. Říká, že právní a sociální systém může některé chyby odpouštět, ale existují entity, které neodpouští...


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 22. 2. 2020 Svátek má Petr
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz