fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

77%
film / drama, Životopisný, historický, Velká Británie, , 120 min., od 12 let
A Man for All Seasons

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1966, Oskar, Nejlepší mužský herecký výkon, Paul Scofield
1966, Oskar, Nejlepší režie, Fred Zinnemann
1966, Oskar, Nejlepší film
1966, Oskar, Nejlepší adaptovaný scénář, Robert Bolt


Ukázka
03:20Paul Scofield v přepisu známé divadelní hry o historickém konfliktu Sira Thomase Morea a krále Jindřicha VIII.
Člověk pro každé počasí s Paulem Scofieldem v roli sira Thomase Mora, uznávaného anglického politika, kterého vytrvalé odmítání manželství krále Jindřicha VIII s Annou Boleynovou stálo hlavu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tento film předkládá díváku k posouzení principielní podstatu pravdy a spravedlnosti na jedné straně, a na straně druhé, tedy v rozporu s pravdou a spravedlností, kompromisní postoj lidí žijících v luxusním požitkářském smyslu života a nebo v apatické nerozhodnosti k řádnému činu k obraně pravdy a spravedlnosti. Na jedné straně stál pravý katolík Sir Thomas More, proti celé zemi a takřka sám, a hájil pravdu víry katolické, a to i za cenu ztráty svého života, a na straně druhé a tedy ve lži král a tzran Henry VIII, který se nebál spravedlnosti Boží a zpupně si dovolil sám se povýšit na hlavní osobu katolické církve v Anglii, tedy pozici hlavy církve kterážto pozice náleží právoplatně jen klerikálním osobám řádně vysvěceným a zvoleným. Tento akt zla ze strany Jindřicha VIII, kteréžto zlo také zahrnuje zločiny justičních vražd Sv. Thomase Mora a Sv. John Fishera, byl později potrestán samotným Papežem, který Jindřicha VIII excomunikoval. Historicky pravdivý příběh Sv. Thomase Mora je v tomto filmu předložen divákům nejen k zamyšlení se sami nad sebou, ale hlavně jako Boží varování těm, kteří si dodnes říkají kaolíci, ale ve své podstatě nejsou ochotni obětovat nic ze svého, co by je pravými katolíky ustanovilo - tedy lidé žijící v pohodlnosti doby a luxusním stylu života, tedy v apatii k nespravedlnosti a lži a odevzdanosti k otázkám, které jsou zásadní - jako například, jestli jejich nesmrtelná duše bude nebo nebude spasena. Příklad Sv. Thomase Mora, jak tento film ukazuje, varuje tento druh lidí a to takovým způsobem, že spravedlnost Boží existuje, je neoklamatelná, je absolutně neomylná, nebere žádné výmluvy a ani úplatky, neptá se po polechčujících okolnostech atd, ale soudí vždy spravedlivě a s věčnými následky.....
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Člověk pro každé počasí

Sir Thomas More (1478-1535), známý londýnský právník a spisovatel (autor Utopie) a od r. 1529 i kancléř, se dlouhá léta těšil králově přízni a přátelství. Země však potřebovala následníka trůnu, jehož Kateřina Aragonská nedokázala králi dát. A Anna Boleynová byla tak mladá, tak půvabná - a navíc tak plodná! Jaký div, že král zatoužil po změně. Všichni jej chápali, všichni podporovali jeho plány na rozvod. Jen Thomas More, na jehož mínění Jindřichovi záleželo nejvíc, ne. Slavný filmový přepis známé divadelní hry (pamětníci si možná vzpomenou na skvělou pražskou inscenaci v Realistickém divadle s Jiřím Adamírou v hlavní roli!), který v r. 1966 získal celkem šest z osmi Oscarů, na něž byl nominován: za nejlepší film, scénář (napsal jej sám autor divadelní hry Robert Bolt spolu s Constance Willisovou), režii, kameru, kostýmy i za nejlepšího herce v hlavní roli (Paul Scofield si v ní zopakoval svůj dřívější jevištní triumf). Režisér Zinnemann dokázal vynikajícím způsobem skloubit verbální i obrazovou stránku filmu - podařilo se mu zachovat a přetlumočit celý náročný text, aniž by tím oslabil vizuální působivost díla. O jeho apriorních kvalitách svědčí ostatně i fakt, že se Zinnemannovi podařilo získat doslova hvězdné obsazení i pro ty nejmenší roličky (kardinál Wolsey Orsona Wellese má jen dvě krátké scény, Anna Boleynová Vanessy Redgraveové je de facto němá epizoda!).


O produkci

Režisér Zinnemann dokázal vynikajícím způsobem skloubit verbální i obrazovou stránku filmu - podařilo se mu zachovat a přetlumočit celý náročný text, aniž by tím oslabil vizuální působivost díla. O jeho apriorních kvalitách svědčí ostatně i fakt, že se Zinnemannovi podařilo získat doslova hvězdné obsazení i pro ty nejmenší roličky.

Podobné filmy

Loganovi parťáci
(Logan Lucky) V ospalém městečku v Západní Virginii žije rodina Loganů, která je v širokém...
dnes 08.25
Nova Cinema
Otcové a dcery
(Fathers & Daughters) Jake Davis je spisovatel oceněný Pulitzerovou cenou. Žije s manželko...
dnes 17.45
Nova Cinema
Statečné srdce
(Braveheart) Skotský patriot William Wallace nebyl původně rebelem, chtěl se starat o své ...
dnes 20.15
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 26. 5. 2024 Svátek má Filip
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz