fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

28%
film / komedie, romantický, USA, , 83 min., od 12 let
Date Movie
Kinopremiéra v ČR 27.4.2006, DVD od 1.9.2006 Bonton

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:20Je to o lásce, romantice a podobných hovadinách.
"Hlavní postavou příběhu je Julia Jonesová, jejíž přízvisko je kombinací jmen herecké superstar Julie Robertsová a fiktivní filmové postavy Bridget Jonesová. V samotné postavě se pak tyto dvě dámy, které publikum rádo sleduje v zamilovaných situacích, prolínají. "Jednu věc víme o Julii jistě - ať se ji snažíte srazit na kolena sebevíce, nikdy nezlomíte jejího ducha," říká režisér Aaron Seltzer. "Věří v opravdovou lásku a přes to prostě nejede vlak."
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Z relatívne slušných a vtipných scén spraviť trápne momenty v počte, za ktoré by sa nehanbili ani členovia európskeho parlamentu. Je to horšie ako zapiť preháňadlo ricínovým olejom, haluz síce nijaká ale strašné to je poriadne...
Všechny komentáře k filmu 31+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Děsnej doják

Julia Jonesová je ošklivá a tlustá. Má strach, že se nikdy nevdá, zůstane osamělá a zestárne obklopena houfem koček. Přesto věří, že láska je slepá, a nevzdává se naděje, že se jednoho dne objeví rytíř v zářivé zbroji, který si získá její srdce. Julia pracuje v rodinné řecké restauraci. Její otec je židovský černoch, matka Indka a sestra Japonka. Všichni neustále naléhají, aby se konečně vdala. Otec se snaží dohodit své známé, není však z čeho vybírat. Jednoho dne se v restauraci objeví pohledný mladík a Julia se do něj na první pohled zamiluje. Mladík však zmizí. Julia se vydává za doktorem Hitchem, odborníkem na lásku a vztahy. Věří, že jí pomůže. Hitch vidí v Julii beznadějný případ a svěří ji do péče přátel z autodílny, kteří se postarají o její vizáž. Po obroušení nehtů, depilaci zad a odsátí podkožního tuku se z tlusté a nevzhledné Julie stává štíhlá kráska. Hitch jí doporučí, aby se zúčastnila reality show, ve které si bohatý starý mládenec vybere z dvanácti dívek jedinou, kterou pozve na rande snů. Starým mládencem je mladík z řecké restaurace Grant. Julie vítězí a po romantické večeři stráví s Grantem vášnivou noc. Má pocit, že našla toho pravého. Představí Granta rodičům, otec však není spokojený. Grant totiž nepochází z jejich komunity. A Juliina matka ho požádá o vzorek spermatu, chce mít jistotu, že je plodný.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Šílené autorské duo Aaron Seltzer a Jason Friedberg, které tvořilo třetinu scénáristického týmu úspěšné parodie Scary Movie: Děsnej biják, si tentokrát bere na mušku žánr romantických komedií. Novým filmem Děsnej biják chtějí potěšit všechny lidi, kteří romantické komedie milují - a také všechny ty, kteří je nenávidí.

Film vypráví příběh beznadějné romantičky Julie Jones, která konečně potkala muže svých snů - velmi britsky založeného Granta Funkyerdodera. Než ale budou moci uspořádat svou Velkou tlustou řeckou svatbu, musejí Julie s Grantem zjistit, jestli nebudou mít v rodině Příšernou tchýni nebo Fotra lotra a vypořádat se s Grantovou kamarádkou Andy - vyzývavou kráskou, která chce překazit Svatbu jejího nejlepšího přítele.

V posledních letech se objevila spousta komedií, které si dělaly legraci ze sportovních, špionážních a hororových filmů. Proč ale přišla zkrátka romantika? ptají se Friedberg se Seltzerem. <>Obrázek nenalezen<> První parodický scénář Agent WC 40 se scénáristické dvojici podařilo prodat hned po zdárném dokončení vysokoškolských studií a o několik let později přišli s předlohou ke komerčnímu megahitu Scary Movie: Děsnej biják. Nyní se zaměřili na žánr romantických komedií. „Dívali jsme se na spoustu romantických komedií a říkali jsme si, že bychom si s tímhle žánrem mohli užít spoustu srandy,“ říká Aaron Seltzer.

„Obyčejná holka odvedle najednou zkrásní, potká muže svých snů, přivede si ho domů, rodiče ho nesnáší a zamilovaný pár následně musí překonat všechny povinné překážky,“ nastiňuje Friedberg klasickou šablonu každého Děsnýho dojáku.
„Vybrali jsme nezapomenutelné scény z různých romantických komedií a postavili na nich příběh, na nějž jsme mohli navěsit spoustu parodických prvků,“ říká Seltzer.

Filmaři byli odhodláni navěsit typické, téměř nepřerušované pásmo gagů na uvěřitelný příběh. „Zčásti šlo o to udělat z Děsnýho dojáku co nejujetější podívanou pro co nejširší publikum, protože z toho v podobném projektu humor většinou pramení,“ vysvětluje producent Paul Schiff. „Aaron s Jasonem ale zároveň zasadili do děje reálné postavy, k nimž si člověk může vybudovat vztah. Balancovali na tenké hranici mezi komedií pro všechny a filmem, jehož postavy by lidé mohli brát vážně.“ <>Obrázek nenalezen<> Filmaři si dali záležet, aby bylo těchto realistických momentů ve filmu dostatek. „Chtěli jsme, aby publiku stálo za to se postavám i ději věnovat,“ říká Friedberg.
Jak ale oba filmaři ihned přiznávají, na prvním místě byl za všech okolností humor. „Děláme si legraci z celé řady romantických komedií, které jsou pro parodování jako stvořené,“ říká Paul Schiff. „V Děsným dojáku si děláme legraci z tak šílených žánrových klišé, že nám za jejich zesměšňování budou diváci opravdu vděční.“

Jedním z filmů, jejichž dějové prvky se ukázaly být vhodnou předlohou šťavnaté parodie, byl komerční trhák Moje tlustá řecká svatba. Tento snímek z roku 2002 pojednává o mladé řecké ženě v podání Nii Vardalos, jejíž rodiče trvají na tom, aby si v souladu se zažitými tradicemi vzala za muže Řeka. Obdobné potíže při hledání pana Pravého způsobuje rodina také Julii v Děsným bijáku - její rodiče vyžadují, aby si našla někoho, kdo má stejné kořeny. A vzhledem k tomu, že její rodina dává úplně novou dimenzi slovu multikulturalismus - otec je Afroameričan, matka indiánka a sestra Japonka - není tento úkol nijak snadný. Julie zkrátka nemůže vyhovět všem.

Zatímco její otec chce, aby si vzala za muže nápadníka, kterého sám pečlivě vybral, sama Julie se upíná k ideálu opravdové lásky. Tu nachází v muži jménem Grant Funkyerdoder, jehož filmaři pojmenovali na počest herce Hugha Granta a fiktivní postavy z filmů Fotr je lotr a Jeho fotr, to je lotr Grega Fockera. Z filmu Fotr je lotr si vypůjčili také americké rodiče velmi britsky založeného Granta - Bernieho a Roz, které původně ztvárnili Dustin Hoffman a Barbra Streisand.
obrazek
Než se Julii podaří najít lásku v Grantovi, hledá odbornou pomoc u schůzkologa Hitche, který je narážkou na loňskou komedii s Willem Smithem. Ten jí pomůže podstoupit úpravy zevnějšku, známé z pořadů typu „Vypadáš skvěle“. V tomto okamžiku scénáristé vzali klasické filmové klišé, kdy se z ošklivého káčátka stává krasavice, a obrátili jej naruby. Julia není žena, jíž by k proměně v labuť, kterou ve skutečnosti je, stačilo vytrhat si obočí nebo zahodit oblečení, díky němuž vypadá jako šlapka. Při svých 140 kilech potřebuje trochu více než to - a taky to dostane. „Pojali jsme to skutečně extrémně a dotáhli jsme všechny ty zázračné proměny, k nimž dochází v některých populárních romantických komediích, až do krajnosti,“ vysvětluje Friedberg.

Archetypální postavou bývalé přítelkyně hlavního mužského hrdiny je v tomto filmu Andy v podání Sophie Monk. Tento motiv si film vypůjčil z komedie Svatba mého nejlepšího přítele, v němž si obdobnou postavu zahrála Cameron Diaz.

Friedberg se Seltzerem se vyřádili zejména na žánrových klišé, která svou pitomostí vyčnívají nad všechna ostatní - mezi jinými také na zpomalených nájezdech. „Spousta filmů tohoto žánru obsahuje scénu, v níž například žena zpomaleně vylézá z bazénu. A nikoho nenapadne poukázat na to, jak je takové zpomalení v podobné scéně absurdní. Proto jej v Děsným bijáku máme při práci se sbíječkou, pojídání banánů nebo skákání na trampolíně - tedy ve scénách, kde to ve spojení s krásnou ženou konečně dává smysl,“ vysvětluje Seltzer. „Je to taková malá óda na zpomalenou bazénovou scénu Phoebe Cates ve filmu Zlaté časy na Ridgemont High.“
obrazek
Jakmile skončily práce na scénáři, dali se filmaři do hledání představitelů osmi hlavních a padesáti vedlejších rolí. Jako první začali hledat herečku, která by mohla ztvárnit Julii Jones - postavu, kterou stvořili s představou Alyson Hannigan.
„Scénáristovi někdy pomůže, když si představuje konkrétního herce a jeho hlas - ať už se vám jej nakonec podaří do filmu obsadit nebo ne,“ říká Friedberg. „Alyson jsme si v roli Julie představovali už od začátku, protože je hrozně sladká. Patří k těm typům žen, které se muži chtějí vzít.“

Když Seltzer s Friedbergem Hannigan oslovili, herečka možnosti podílet se na tomto projektu ráda využila. „Nikdy předtím jsem nečetla scénář k parodii,“ podotýká Hannigan. „Ale Děsnej doják byl skvělým úvodem do tohoto žánru. Bylo to šílené a legrační. Ale bylo v tom také hodně opravdové romantiky, což na mě velice zapůsobilo.“ S Hannigan na palubě začal film přicházet k životu. „Alyson je skvělá herečka s úžasným komediálním timingem,“ říká Seltzer. „Dokud jsme nezačali natáčet, vůbec jsme si neuvědomovali, jak je talentovaná. Nikdy nevypadne z role a neustále má na zřeteli Juliiny emoce.“

Poté se filmaři zaměřili na obsazení role Granta Funkyerdodera - parádivého, šarmantního a zmateného britského mladíka, kterému se podaří získat Juliino srdce. „Po zkouškách s několika stovkami britských herců jsme už pomalu začali uvažovat o tom, že z něj uděláme Američana,“ říká Friedberg. „Naštěstí pak přišel na řadu Adam Campbell, který nám ihned učaroval.“
obrazek
Campbell, který se nedávno přestěhoval do Los Angeles z Velké Británie, nemohl uvěřit tomu, že se tak záhy po svém příjezdu do Států prosadil ve filmu z produkce velkého studia.

„Ozvali se mi asi šest týdnů po konkurzu,“ říká Campbell. „Pamatuju si, že to bylo v pondělí přibližně v 18:20. Doopravdy jsem tomu nevěřil. Požádal jsem Aarona a Jasona, aby mi zavolali zpátky - chtěl jsem se ujistit, že chtěli volat opravdu mně a ne nějakému jiného Adamu Campbellovi. Agent mě sice ujišťoval, že to omyl rozhodně nebyl, ale já jsem je o to raději požádal i tak.“

Sophie Monk si zahrála Grantovu ex-přítelkyni Andy. Role vyžadovala herečku, která byla jednak dostatečně krásná na to, aby měla Julie důvod dělat si z ní těžkou hlavu, a zároveň se nebránila tomu, aby místy působila zcela připitoměle. Monk, která je v Austrálii a na Novém Zélandu ikonou populární hudby, se tohoto úkolu zhostila s velkou radostí.

„Viděli jsme každou newyorskou krasavici,“ říká Seltzer. „Chtěli jsme někoho neokoukaného, kdo by se dokázal naladit na tuhle komediální vlnu. Sophie dokonale splňovala oba naše požadavky.“

„Sophie je padouchem tohoto příběhu,“ dodává Friedberg. „Bez ní by se film rozpadl. Chtěli jsme obsadit krásnou herečku, která dokáže své potenciální sokyně pořádně znervóznit. Sophie byla přesně taková, dokonce předčila naše představy. Snažili jsme se na scénu nevodit naše manželky.“ <>Obrázek nenalezen<> Její pěvecký talent přišel ke slovu ve scéně, v níž hlavní postavy zpívají v rodinné restauraci Jonesových klasiku Berta Bacharacha „Say a Little Prayer“. „Nikdo z nás neměl se zpěvem žádné velké zkušenosti - kromě Sophie. To bylo hodně znervózňující, takže jsme se ji snažili ignorovat,“ říká Adam Campbell.

Po obsazení milostného trojúhelníku se filmaři vrhli na obsazení rodin ústřední dvojice - Jonesových a Funkyerdoderových.

Eddie Griffin nemusí být člověkem, který by vás v souvislosti s rolí Juliina otce Franka napadl jako první. Do panoptika nevšedních postav však zapadá skvěle. „V prvních verzích scénáře byla celá Juliina rodina afroamerická. Pak jsme ji změnili na multikulturní. A pak nás napadlo - co kdyby byl afroameričan jen její otec?“ říká Seltzer.
„S Eddiem jsme před lety spolupracovali na jiném projektu, takže jsme s ním měli dobré vztahy,“ říká Friedberg. „Zavolali jsme mu a řekli: ‚Chtěli bychom, aby sis zahrál otce Alyson Hannigan.‘ Na což odvětil: ‚Do toho jdu.‘“

„Jsem jediný černoch v celém filmu,“ říká Griffin. „Mám velkou šanci, že budu výjimečný. A s tím obočím se má šance ještě zvyšuje,“ dodává s poukazem na Frankův bujný porost nad očima, který trochu připomíná veverku v norkovém kožichu.
obrazek
„Eddieho obočí je skutečně pozoruhodné,“ říká Hannigan. „Nepřekvapilo by mě, kdyby mi oznámil, že má pod tou parukou loutkáře nebo tak něco, protože ten prales je opravdu impresivní.“

Role Grantových rodičů Bernieho a Roz Funkyerdoderových si střihli Fred Willard a Jennifer Coolidge. Přestože se oba dočkali uznání v souvislosti s improvizovanými hereckými výkony ve filmech Christophera Guesta, teprve v Děsným bijáku se objevili před kamerou společně.

„Fred i Jennifer pro nás byli poklad,“ dodává Seltzer. „Jediné, co jsme museli udělat, bylo nechat je dělat to, co dělají obvykle. Bylo to jako dirigovat orchestr, složený z nejlepších hudebníků na světě.“

Coolidge, která ztvárnila Roz, se nechala inspirovat postavou Barbry Streisand z filmu Fotr je lotr. S lepším vcítěním do parodické role jí pomohla paruka, kterou vyrobil stejný člověk jako paruku Streisand ve Fotr je lotr. Coolidge však šla ještě dál: „První den, kdy ji maskéři nalíčili a načesali tak, aby vypadala jako Barbra Streisand, Jennifer prohlásila: ‚Musím mít nos, sežeňte mi nos,‘“ vzpomíná Friedberg. „O něčem takovém jsme s Aaronem ani neuvažovali, ale byl to skvělý nápad, který nakonec pro tuhle postavu bezvadně fungoval.“

Pro scénu, v níž Roz radí matce Julie, jak si okořenit sexuální život, Coolidge také „dodala“ několik barvitých popisů sexuálních poloh. „Dobrou polovinu z nich vysypala z rukávu přímo během natáčení scény,“ podotýká Friedberg.
obrazek
Mezi filmy a televizními pořady, které Děsnej doják paroduje, se objevil také The Bachelor, jehož moderátor Chris Harrison měl dostatek odvahy udělat si legraci sám ze sebe. „Už jsem viděl, jak si ze mě střílí v Saturday Night Live, v Lettermanovi, v Jay Leno Show…“ říká Harrison. „Už si mě vzali na mušku asi úplně všude. Takže je asi načase, abych si pro změnu udělal srandu sám ze sebe. Ten vtip klidně může být na mě, ale já to beru jako poctu.“

Seltzer a Friedberg nicméně podotýkají, že veškerá legrace v Děsným dojáku byla myšlena v dobrém. „Nemáme nic proti romantickým komediím,“ říká Seltzer. Ty, ze kterých si střílíme, jsou fajn. Ale někdy se berou až příliš vážně. A tam začíná naše práce.“

O hercích

Alyson Hanniganová
Hanniganová se narodila ve Washingtonu a ve dvou letech se přestěhovala do Atlanty. Její kariéra začínala reklamními spoty pro společnosti jako McDonald’s, Six Flags Amusement Parks nebo Oreo Cookies. V jedenácti se přestěhovala do Los Angeles, aby měla více příležitostí prosadit se v televizi a u filmu. Její průlomová role přišla ve třinácti, kdy byla obsazena do role nepochopené dcery Dana Aykroyda v celovečerním filmu Krásná mimozemšťanka. Poté se objevovala v hostujících rolích populárních televizních seriálů jako Picket Fences, Roseanne nebo Dotek anděla.

Adam Campbell
Vystudoval prestižní Royal Academy of Dramatic Arts v Londýně. Ještě před úspěšným dokončením studia byl obsazen do jedné z titulních rolí seriálu Commando Nanny. V témže roce si jej vybral David E. Kelly do pilotního dílu seriálu z produkce Warner Brothers Halley’s Comet. Děsnej doják je jeho filmovým debutem.

Eddie Griffin
Griffin začal svou keriéru v Kansas City v Missouri, kde pracoval jako choreograf fotbalového týmu. Jeho bratranec se s ním jednou vsadil o 50 dolarů, že během návštěvy místního humoristického klubu nepůjde na pódium. Griffin však sázku vyhrál a za peníze si koupil lístek do Los Angeles. O měsíc později už vystupoval v renomovaném Comedy Store, kde byl srovnávám s takovými velikány jako Richard Pryor, Redd Foxx nebo Lenny Bruce. Tento úspěch později vedl k účinkování ve speciálech HBO Voodoo Child, One Night Stand a Def Comedy Jam.

Podobné filmy

Armageddon
Za osmnáct dní Země přestane existovat, protože se srazí s asteroidem velikosti Texasu. Zá...
dnes 16.20
Nova
Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka
(Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit) V městečku zuří zeleninová horečka, blíží...
dnes 16.20
Nova Cinema
Konečně sami
Když se tchyně plete mladým do manželství, znamená to stav nejvyššího ohrožení. Česká film...
dnes 16.55
Prima
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 23. 9. 2023 Svátek má Berta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz