fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

57%
film / thriller, drama, science fiction, USA, , 90 min., od 15 let
Child's Play
Kinopremiéra v ČR a SK 25.7.2019

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:40Je to víc, než jen hračka... Je to tvůj nejlepší kamarád.
Andy dostane od mámy k narozeninám úchvatnou hračku, nejnovější výkřik technologií, panenku, která umí cokoliv. Už to není jenom hračka, je to ten nejlepší kamarád. Zatím ale nikdo neví, že dokáže i zabíjet, že vraždí moc ráda a s vynalézavostí těch největších psychopatů. Přišel čas si trochu pohrát.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Dětská hra

obrazek
O produkci

Producentovi Sethovi Grahame-Smithovi bylo 12 let, když šla do kin původní DĚTSKÁ HRA. Pamatuje si, jak obrovskou hrůzu v něm film vzbuzoval a jak se na něj pořád dokola díval. „Tehdy jsem se stal fanouškem.”

Když pak studia MGM a Orion Pictures přišly s nápadem natočit film znovu, Grahame-Smith a druhý z producentů, David Katzenberg, z toho z počátku neměli moc dobrý pocit. „Nechtěli jsme originál z roku 1988 jen přetočit - je to koneckonců hororová klasika, která světu přinesla jednoho z nejproslulejších padouchů v rámci hororového žánru. Chtěli jsme přinést i něco nového, něco, co bude pro dnešního diváka zajímavé a aktuální.”

Producenti dlouho přemýšleli, co by to mohlo být. Žijeme ve světě, v němž jsou všudypřítomné kamery a mikrofony. Komunikují spolu i naše domácí spotřebiče. Vše je vzájemně propojené. „Nadchli jsme se myšlenkou, co by to znamenalo pro Chuckyho, kdyby nebyl jen dětskou hračkou, ale prvotřídním přístrojem s umělou inteligencí, takovým, jaké byste očekávali od společností Apple, Amazon nebo Google, jakýmsi společníkem pro děti. Co by se stalo, kdyby se předmět s obrovskou výpočetní kapacitou a konektivitou stal zlým? Kam až by mohl zajít?“ Nápad vzbudil u producentů nadšení, neboť již mohli divákům předložit i něco nového, zároveň však měli na paměti odpovědnost vůči dlouholetým fanouškům.

„Když jsem se tehdy díval na původní Dětskou hru, byl jsem velmi zaujatý myšlenkou, že hračka, tedy předmět, který každé dítě vlastní a má rádo, se proti vám může najednou obrátit,” říká Katzenberg. „Ta představa mi přišla opravdu děsivá. Na všechny hračky v dětském pokoji jsem se pak díval jinak, dodnes mi to pomyšlení nahání strach.” Nynější Chuckyho reinkarnace strach se ještě znásobí. „Děsí mě pomyšlení, že něco, co denně používáme s dobrým úmyslem, nám nakonec může ublížit.”

Nová panenka Chucky je daleko pokročilejší, dodává Grahame-Smith. „Umí vás zabít více způsoby.” Má nyní schopnost získat přístup i k jiným zařízením, procházet je, umí ovládnout termostaty, vozidla, robotické vysavače. „Má k dispozici arzenál věcí, které může využít, aby terorizovala a zabíjela.” Seznamte se s Chuckym číslo dvě.

Katzenberg si velmi dobře pamatuje jeho první jednání s Larsem. „Odjel jsem ze schůzky ve studiu a zastavil jsem u kraje silnice, abychom si mohli s Larsem promluvit po telefonu. Mysleli jsme si, že se budeme bavit zhruba čtvrt hodiny, ale nakonec z toho byl dvouhodinový telefonát.” Během té sáhodlouhé konverzace Lars dokonce pouštěl skladby, které by zařadil na budoucí soundtrack a skladby, které by se výborně hodily ke scénám. Jeho nadšení z telefonu přímo sršelo. „Věděli jsme, že to je člověk přesně pro nás.”

„Je velký rozdíl mezi lidmi, kteří chtějí film jen produkovat a producenty, kteří se do filmu kreativně zapojí a podpoří režiséra v jeho práci. Dali mi obrovskou podporu a svobodu, ale zároveň na mě neustále tlačili, kontrolovali mě a udržovali věci v rovnováze - drželi mě při zemi, neboť já se snadno nechám unést,” směje se režisér Klevberg.

Pro Klevberga bylo důležité, aby měl příběh věrohodnou lidskou linku s reálnými emocemi, která diváky osloví bez ohledu na strašidelné momenty. Bylo třeba, aby měl film co říci i na hlubší úrovni. „Když jsem si přečetl scénář, zdál se mi opravdu dobrý. Bylo v něm prostě něco navíc. Scénář zajímavě zpracoval způsob, kterým Chucky přemýšlí a zároveň to, jak se stal Chuckym, kterého známe. Zároveň neopomíjí ani citovou vazbu mezi postavami Andyho a Chuckyho.”

V nejnovější verzi příběhu si na rozdíl od filmových předchůdců velmi dobře uvědomíme, proč se panenka stane zlou a pochopíme Chuckyho motivaci, což Klevberg považuje za obzvlášť děsivé.

„Jedná se o záporáka, kterého jsme doopravdy poznali a rozumíme, proč se chová tak, jak se chová. Příběh se zdá reálný, jako by se něco takového mohlo opravdu stát. Chuckyho proměna je opravdu krásně provedená a hrůzostrašná. Vždy se na scénář dívám jako na řeckou tragédii.”

Ve filmu uvidíme i střet mezi Chuckym a Andym, pochopíme pohled jednoho i druhého a možná pocítíme i náznak soucitu vůči vraždící panence. „Chucky sejde z cesty, protože je v kontaktu s lidmi a odkoukává od nich jejich chování. Chce dělat věci, o nichž je přesvědčen, že jsou dobré, ale jedná na základě impulsů (a omezeného chápání světa).” V ten moment pak začnou problémy.

Děětská hra naháněla Klevbergovi strach, protože se zabývá věcí, která by nás neměla strašit, ale naopak uklidňovat. „Jako dítě si představujete, že jsou [panenky] živé a mluvíte s nimi, chrání vás, hrajete si s nimi. V Dětšké hře jsme viděli, že mohou dělat i naprostý opak, a to mi jako dítěti nahánělo velký strach.”

Bylo přirozeně zásadní, aby byl film dostatečně děsivý. Není vždy jednoduché přesně určit, jaký takt nebo jaká scéna má být nejnapínavější, protože se nenatáčí chronologicky a film se skládá z jednotlivých dílků - proto bylo důležité mít na paměti i celkovou vizi filmu.

„Diváci se budou hodně bát,” tvrdí producent Grahame-Smith, „Hrůzyplné okamžiky, psychopatická vraždící panenka, vše je tak uvěřitelné. Když pak diváci přijdou domů a uvědomí si, že většinu těchto technologií už doma mají a běžně je používají, napadne je, co by se stalo, kdyby se proti nim obrátily, chtěly začít vraždit. V tomto ohledu je film zábavný a relevantní. V roce 1988 to ještě nebyla pravda, ale v roce 2019 už ano - dnešní Chucky už vás opravdu zabít dokáže.”

Grahame-Smith doufá, že se diváci nad filmem zamyslí a budou mít strach ještě dlouho po tom, co přijedou do svých domovů. „Chceme, aby byl film zábavný, temně zábavný, děsivý, odporný, hrozivý a překvapivě občas i emocionální. Natáčíme film pro diváky v plně obsazeném kině, kteří si mohou zážitek užít spolu.”

obrazek
Casting - Mark Hamill jako Chucky

Zásadní role hlasu legendární vraždící panenky Chucky byla obsazena až jako poslední a filmaři pro ni získali věhlasného herce a hlasového umělce Marka Hamilla. Jak poznamenal Grahame-Smith: „Požádali jsme ho a neměli jsme sebemenší naději, že nám na nabídku kývne. A on kývl. Byl naším prvním kandidátem, nejlepším z nejlepších, a on opravdu souhlasil.” O spolupráci s Hamillem a o dabování Chuckyho producent dodává: „Tak především je obrovský dar, že legenda dává nový hlas legendární postavě. Je úžasné mít možnost pracovat s tak nadaným a oceňovaným hercem a hlasovým umělcem jako je Mark Hamill. Dal do projektu mnoho energie a práci na něm pojal velmi vážně. Stojí za to ho pozorovat, když tvoří postavu a vžívá se do ní. A já jen sedím vedle a dívám se na Marka Hamilla, jak nahrává. Je to neuvěřitelně vzrušující.”

„Když jsem psal scénář, samozřejmě jsem netušil, že ve filmu bude hrát Mark Hamill,” říká scénárista Tyler Burton Smith. „Vždyť je to Mark Hamill! Při psaní scénáře jsem nepřemýšlel o tom, kdo Chuckymu propůjčí svůj hlas. Když mi to ale oznámili, bylo to perfektní. Perfektně to sedlo nové Chuckyho verzi. Je sice v mnoha ohledech jiný než původní Chucky, ale stále mají hodně společného. Jsem nadšený.”

Přestože jde o film o panence Chucky, který vyniká humorem a hororovými prvky, v jádru musí obsahovat i emoční konflikt mezi postavami. „Herci jej dovedli vyobrazit způsobem, na který snad není ani možné se připravit,” říká Klevberg, „Na práci režiséra je nejlepší, když vás na natáčení herci překvapují tím, co vše dokáží svým postavám dodat. Skvělí herci umí postavy obohatit, a když s nimi natáčím, je to pro mě skutečně naplňující část mé práce. Zapojí svou kreativitu a to je na tom to nejlepší, protože jde o týmovou práci a já jsem jen takový filtr, který se stará, aby došlo k naplnění vize.“

Hrozivá technologie - Chucky 2.0

„Něco pro tebe mám,” říká v jedné scéně herečka Plazaová coby filmová Karen Andymu, ale v zápětí vypadne z role a dodá: „Je to zlá panenka, která nás zabije.” Zatímco původní Chucky byl masovým vrahem, který nás terorizoval skrz tělo panenky, Chucky z Dětské hry v roce 2019 si hraje s naším strachem sám.

Je to předmět, ale je také výsledkem toho, jak byl naprogramován, a to je moc smutné. Jako panenka byl naprogramován, aby byl nejlepším přítelem dítěte. Chucky má mnoho emocí a učí se od lidí - a právě když se začne učit, začne to být děsivé.

Když se Chucky začíná zapojovat do běžného života postav, začíná příběh nabírat na obrátkách. „Hračka ožívá a stává se Andyho přítelem,” říká Aubry Plaza, „Nechali jsme to přátelství rozvinout a Chucky dostal prostor ukázat svůj charakter.”

Práce s panenkou Chucky byla pro filmaře v mnoha ohledech výzvou. Zaprvé byla časově náročnější, takže produkce musela pořád dbát na to, aby nedocházelo ke zpožděním. „Není to obyčejný herec, který umí chodit a pohybovat se,” říká Klevberg, „Museli jsme ho různě polohovat a pohybovat s ním, něco bylo třeba natáčet před plátnem, takže vše trvalo o trochu déle.” Mimo záběr jsme také měli několik loutkářů, kteří pohybovali různými částmi těla hračky, což samozřejmě určovalo, jak bude záběr vypadat.

Neobyčejné pro všechny bylo vidět Chuckyho ožít. A stejně jako Pinocchio, který byl pro Larse referenční postavou, se loutka stávala v průběhu natáčení pokročilejší a schopnější. „Chucky je nejdříve takový strnulý a nedokonalý, ale pak jakoby ožívá, získává vlastní osobnost, funguje sám za sebe.”

Když si Klevberg přečetl scénář, brzy získal jasnou představu o tom, jak by měla panenka vypadat, a měsíce před začátkem natáčení pracoval s konceptuálním umělcem, s nímž ladili vzhled panenky, přemýšleli o jejím obalu a také o tváři, která měly reflektovat to, že se panenka prodává v roce 2019. Podle Katzenberga se Chucky musel líbit rodičům, kteří by ho chtěli koupit dětem, a pro děti musel být také lákavou hračkou.

„Pracujete se s legendární postavou a chcete jí vtisknout i něco nového, ale zároveň respektovat Chuckyho odkaz,” říká Grahame-Smith, „Bylo třeba si uvědomit, co musí panenka umět a jak musí vypadat, aby s ní dnešní děti chtěly trávit čas. To jsme měli na paměti, když se tvořil vizuál panenky.” Přestože bude finální verze panenky upravena vizuálními efekty a projde digitálním vylepšením, v záběrech, které to dovolovaly, se používala praktická animatronická panenka.

Podobné filmy

Dožeň, co se dá!
(Blast From the Past) Brendan Fraser vyrostl v atomovém krytu a po letech vychází ven, aby...
dnes 12.25
Nova Cinema
Dvojí hra
(Duplicity) Dva sexy průmysloví špioni Julia Roberts a Clive Owen se pokouší provést jednu...
dnes 17.35
Nova Cinema
Volba zbraní
(Choix des armes, Le) Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Cathe...
dnes 21.35
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 4. 3. 2024 Svátek má Stela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz