fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 289 hlasů
film / drama, Itálie/Rumunsko/Francie, , 127 min., od 15 let
Diaz: Don't Clean Up This Blood
Kinopremiéra v ČR 31.1.2013 v SK 14.8.2012

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:42Poslední dny Summitu G8 z roku 2001 plné krve a násilí.
ummit G8 se blíží ke konci. Ve škole Armando Diaze v Janově v Itálii, která byla ustanovena jako společenské fórum pro novináře, se dobře baví spousta mladých lidí - navzdory násilným střetům s policií, které se objevovaly předešlého dne. Tak jako v předchozích letech v jiných zemích narazily i zde protesty proti globalizaci na policejní těžkooděnce. Nic však dosud nevarovalo tyto „dočasné obyvatele“ školy Diaz před tím, co přijde. Krátce po půlnoci vtrhla do školy policie a brutálně napadla ty, kteří zde přenocovávali. Po dvou hodinách útoků skončila téměř většina z nich v nemocnici a později byla vzata do vazby. Aby policie omluvila své činy, umístila do školy několik výbušnin. Na konci summitu G8 jeden ze zatčených zemřel. Vyprávěno z různých úhlů pohledu, kamera popisuje události onoho dne, posouvá se blíže k oběma skupinám - pachatelů a „cílů“ - dokud není celá krvavá pravda vyjevena
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Od Daniele Vicariho som videl len tento film a hned tu na mieste prehlasujem, ze ziadny dalsi vidiet nechcem. Taky amaterizmus, spatnu pracu kamery a spatne vedenie nehercov sa len tak lahko nevidi. Slavnejsie meno ani jedno, vsetko to hraju len obycajni ludia - ak jo, jo - zivot kazdeho cloveka ma zmysel, no ale mna zaujima vseobecny prehlad /Imperium Romanum, staroveky Egypt...., politika/ a ten obycajni ludia nikdy netvorili a nikdy ho tvorit nebudu. Po hereckych vykonoch ani stopa, nuda na kazdom rohu ...... nedopozeral som to cele, nedalo sa : 0 %
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Diaz: Neuklízej tu krev

Děsivé události, které se odehrály v Janově během Summitu G8 v roce 2001, natolik potlačovaly lidská práva a svobodu, že nemohly zůstat bez povšimnutí. Italského režiséra Daniele Vicariho nenechalo toto svévolné a nepodložené násilí chladným. Do místní školy Armando Diaze se během onoho summitu soustředilo společenské fórum novinářů a mladých lidí, kteří sem přijeli protestovat proti globalizaci. Bez jakéhokoliv varování či předchozích projevů nespokojenosti vtrhla do školy krátce po půlnoci policie a napadla všechny, kdo se zde nacházel. Po dvou hodinách krvavý a surový útok skončil. Většina napadených byla převezena do nemocnice a následně do vazby. Oficiální zprávy uvádí jiné skutečnosti, než je samotná pravda. Na konci summitu jeden člověk zemřel. Ohlas na tento autentický a působivý snímek nenechal dlouho čekat. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2012, kde měl snímek premiéru, získal Vicari druhé místo v prestižním diváckém ocenění Panorama Audience Award. Italský národní syndikát novinářů mu udělil ocenění Stříbrná stuha v kategoriích nejlepší střih, nejlepší producent a nejlepší zvuk, zatímco v dalších čtyřech byl nominován - např. nejlepší režie a scénář. Českému publiku se film představil v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kam ho přijel osobně uvést režisér Daniele Vicari.


O filmu

obrazek
Události v Janově

Od 20. do 22. července 2011 hostil Janov osm světových velmocí, které se potýkaly se spoustou otázek, včetně Kjótského protokolu, nebo krize na Balkánu a středním východě.

Na 300 000 lidí dorazilo z celého světa na summit se sloganem “Jiný svět je možný”.

Po prvních poklidných demonstracích 19. července rozpoutal pochod celým městem 20. a 21. července partyzánskou válku. Carlo Giuliani byl zabit kulkou vystřelenou z policejního vozu. Celkově zde bylo zraněno na 1000 lidí, 280 jich bylo zatčeno a škody se odhadovaly na zhruba 50 miliard lir. 41 obchodů, 83 aut, 9 pošt, 6 supermarketů, 34 bank, 16 čerpacích stanic, 4 soukromé domy, 9 telefonních budek a 1 odtahový vůz - to vše bylo zničeno.

Půlnoc v sobotu 21. července, jakmile se demonstranti stáhli, více než 300 ozbrojenců vpadlo do školního komplexu Diaz-Pascoli, místa Janovského Sociálního mediálního centra. 93 lidí bylo zatčeno: 40 Němců, 13 Španělů, 16 Italů, 5 Angličanů, 5 Švédů, 3 Poláci, 3 Američané, 2 Kanaďani, 1 Turek, 1 Novozélanďan a 1 Litevec. 87 lidí bylo zraněno: mladí i staří, novináři, stejně jako demonstranti.

Mnoho z těch, kteří byli v Diaz zadrženi, bylo následně převezeni do Bolzaneto kasáren, kde bez jakéhokoliv vysvětlování a aniž jim bylo řečeno, z čeho jsou obviněni, byli podrobeni dalšímu týrání a násilí po dobu tří dnů.

Z kasáren Bolzaneto byli zadržení převezeni do vězení, kde se jim dostalo určité pomoci a bylo jim řečeno, že byli obviněni z “kriminálního spiknutí za účelem ničení majetku, rabování, násilného odporu a za držení zbraní.” Po prvních vyšetřeních soudce všechny zadržené propustil a cizinci byli eskortováni za hranice a vykázáni z Itálie. Žádná evropská vláda nikdy nežádala vysvětlení.

Prohlášení učiněná od 93 zatčených lidí zadala příčinu k zahájení prošetřování případu Diaz. Z více než 300 policistů, kteří se přepadení zúčastnili, bylo 29 postaveno před soud, a v rozhodnutí odvolacího soudu bylo 27 usvědčeno z těžkého ublížená na zdraví, falšování důkazů a křivého obvinění. Promlčení lhůta již vypršela u obvinění z těžkého ublížení na zdraví a křivého obvinění. Lhůta promlčení u falšování důkazů nastane v roce 2016.

V soudním přelíčení bylo za surové násilí, které se odehrávalo v Bolzaneto kasárnách, obviněno 45 policistů, karabiniérů, nápravných dozorců, lékařů a zdravotních sester. Při tomto přelíčení „donutil nedostatek specifického zločinu týrání našeho trestního systému soud vymezit termín nelidské a ponižující chování (které mohlo být bezesporu začleněno do pojmů týrání v mezinárodních konvencích)” - soudní rozhodnutí soudu v Janově 14. července 2008. Odvolací řízení zahrnovalo 44 odsouzených za zneužití úřadu, zneužití autority vůči zatčeným nebo zadrženým a soukromé akty násilí.

Přelíčení za vraždu Carlo Giulianiho se nikdy nekonalo. Případ byl zhodnocen jako nutná sebeobrana. Podle prokurátora policista vystřelil kulku do vzduchu, která následně změnila směr odrazem od jiného předmětu.

obrazek
Slovo režiséra

Představení

Janov Summit G8, konaný v červenci 2001, byl ohromnou událostí. Včetně hlav států G8 a aktivního zapojení 5 zemí přilákal stovky tisíců demonstrantů celého světa a nasadil bezpočet pořádkových sil, jaké Itálie nikdy před tím neviděla. Tisíce kameramanů, fotografů a režisérů točilo víkendové události: každé setkání, každé jednání, každá rozbitá výloha, každý zásah policie. Na tisíce hodin videomateriálu a fotografií bylo pořízeno pro archivy Janovského zákonného fóra. Vše bylo zdokumentováno - vše, kromě toho, co se stalo ve škole Diaz a v kasárnách Bolzaneto.

Události v Diaz a Bolzanetu vyústily ve dvě dlouhá, dramatická soudní přelíčení, která, když píši tyto řádky, stále čekají na svůj verdikt.

Číst ty záznamy (www.processig8.org) je zneklidňující - doslova drží čtenáře vzhůru až do noci, vrhajíce zlověstný stín na naši demokracii. A skutečně zpochybňují dávno zažitá klišé, že určité věci se mohou dít pouze pod autoritativním politickým režimem. Toto je důvod, proč jsem se okamžitě chtěl dostat věcem skutečně na kloub a hlouběji jim porozumět - protože mě vhání do úzkých; jsou součástí mého života jako Itala a evropského občana.

Je pravda, že hrstka takzvaných “Black Bloc” rabovala obchody a zapalovala auta, způsobila značné škody. Ale moje rozhodnutí bylo učiněno pro stovky lidí - neidentifikovaných a tím pádem neprávem obviněných za devastace - kteří byli obklíčeni ve škole, legálně přijati Janovským sociálním fórem, a zaplatili svou cenu. Rozhodnutí začít vzniklo díky metodám, které posouvají naši demokracii o 80 let zpět. Ale i kdyby tam všichni byli zapojeni do militantní skupiny Black Bloc, na základě jakých pravidel mohl být tento čin povolen? A na jakých demokratických principech? Potírání zločinu na majetku dává státu oprávnění páchat tak vážné zločiny proti lidem? Když se ohlédnu zpět, ptám se: neznamenal Janov 2001 například začátek hluboké sociální a institucionální krize, která, v dekádě “politické fantazie”, přivedla Itálii na pokraj strmého srázu?

obrazek
Film

Již během psaní scénáře jsme se snažili popsat pocit dezorientace, na kterou si vzpomínají všichni, co se zúčastnili Summitu G8. Demonstranti a policie, novináři a obyvatelé nahodile zapojení do událostí - ti všichni byli uvězněni v jakémsi děsivém chaosu.

Během natáčení jsem zažil několik obtížných chvil u “krvavých” scén, protože v tyto momenty jsem si hluboce uvědomoval peklo, které se v těch budovách rozpoutalo. Stále jsem se ptal sám sebe: jak dalece mohu zajít při zobrazování onoho násilí? Jaký smysl má toto extrémní násilí a odkud pochází? Co to je za demokracii, která mne svléká, znásilňuje, bere moji identitu a moje práva?

Jednou z věcí, která mne vždy hodně zasáhne ohledně lidí, kteří se zúčastnili událostí Summitu G8, je ten pocit, že nemají možnost úniku před svým osudem, jako by byli uvězněni v noční můře. Tento prvek se silně prolnul i do filmu. Viděl jsem to, když jsme točili velmi obtížnou scénu, ve které Jennifer Ulrich (Alma) je donucena jít do koupelny přede všemi vězeňskými dozorci. Otočila se k nim zády a na jejím krku jsem viděl vytetováno “Osud”. Překvapilo mě to. Myslel jsem si, že to je kosmetická záležitost, která unikla mé kontrole, a trochu mě to trápilo. Vypadalo to jako nemístný nápis. Ale ne - bylo to skutečné tetování, které má Jennifer už dlouhou dobu. Ve mně to tetování vzbudilo další otázku: kde se nachází úroveň, za kterou již nejsme pány svých životů?

Struktura vypravování vzbudila tyto otázky: cirkulace zprávy o malé události z 21. července 2001 - pochůzka policejní kontroly pár hodin před přepadením - přináší zároveň různé úrovně vyprávění a vyzdvihuje absurdní nevyhnutelnost událostí, které vedly k extrémním výsledkům soudního řízení. Různé úrovně vyprávění jsou propleteny s různými úhly pohledu určitých postav, které neví, co se jim děje. A společně s nimi přemýšlím, co se to děje. Ztrácím veškerou jistotu a končím v labyrintu, který nemá východ.

obrazek
Herecké obsazení

Kromě talentu jsem obsazoval herce také podle jejich emocionálního a politického zapojení do příběhu. Potřeboval jsem nezávislé lidi schopné vymyslet postavu odpovídající vyprávěnému příběhu, kdy občas měli jen pár scén, ve kterých se prosadit: pár gest, pohled, replika. Měl jsem štěstí, že jsem získal velké herce i do malých rolí a to film velmi obohatilo. Ačkoliv byly postavy inspirovány příběhy lidí, kteří se skutečně zapojili do oněch událostí, již od začátku psaní scénáře jsem chtěl vytvořit autonomní rysy a postavy, ponechat hercům naprostou volnost - také volnost “imitovat” některé znaky skutečných lidí, možná získaných z nahrávek nebo z osobních setkání, ale aniž by někdy zapomněli na to, že jsou součástí tvůrčího procesu a ne v nějakém pokusu napodobovat skutečnost. Herci hluboce sdíleli tento postoj, což mi dávalo ohromnou volnost. A skutečnost, že pocházeli z různých částí Evropy, dodala natáčení tu pravou mezinárodní atmosféru: Němci, Francouzi, Belgičané, Italové, Španělé, Rumuni, Angličani a Američani, všichni dohromady, stejně jako tomu bylo v Mediálním centru na Via Battisti.

Natáčení filmu

V Rumunsku jsme vybudovali ulici Via Battisti: 250 m2 natáčecího prostoru, který byl hlavně sám o sobě praktický a také určitý tvůrčí podnik. Bylo úchvatné vidět jeho přípravy během několika týdnů: celé Janovské sousedství rostlo na obrovském betonovém poli na předměstí Bukurešti!

Natáčení bylo pro všechny náročné, ale velmi fascinující. Diaz je trochu jako válečný film; vyžaduje hodně kaskadérů, speciálních efektů, mnoho aut a spoustu technického vybavení.

Abyste natočili tak náročný film, musíte, samozřejmě, mít producenta, který projektu skutečně věří - ale víra není všechno. V tomto případě se Domenico Procacci neomezil pouze na produkci. Ponořil se do nitra filmu, diskrétně a naplno, hned od začátku. Vedle Laury Paolucci a mne dělal průzkumy, sjednával si schůzky, nekonečně diskutoval o významu každé scény a umělecky a emocionálně pomáhal až do závěrečné fáze post-produkce.

obrazek
Několik statistik

- 130 herců
- 250 kaskadérů
- 8000 komparsistů
- 35 policejních vozů

Lokace

- Bukurešť - Alto Adige - Janov

Konstrukce placu

Bylo vybudováno zhruba 20 000 m2 Janova: škola Diaz, ulice Via Battisti, náměstí Piazzale Kennedy, kasárna Bolzaneto a břeh na Corso Italia

Kostýmy

- 450 kompletních uniforem: jednotka VII, mobilní jednotka, karabiniéři, běžná policie, (mobilní operativní jednotka), vězeňská policie, Červený kříž
- 400 helem, 150 štítů, 100 neprůstřelných vest
- 100 policejních vest, 400 obušků
- 2000 výložek a prýmků
- 10 000 triček Janovské sociální fórum
- 1500 náhradních sad doplňků
- 900 plynových masek

Události uváděné v tomto filmu jsou založeny na soudním zápisu a výpovědích pronesených před odvolacím soudem 5.3. 2010 a 19.5. 2010.

Podobné filmy

Johnny Worricker: Strana osm
(Page Eight) Dlouholetý agent britské zpravodajské služby MI5 Johnny Warricker se dozví od...
dnes 14.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Pohádkář
Kapitán Matěj Hádek vyšetřuje smrt neznámého muže, jehož tělo bylo nalezeno v řece. Postup...
dnes 16.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Loupež století
(The Forger) Když padělateli Rayovi zbývá do konce trestu ve vězení deset měsíců, dozví se...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 28. 1. 2021 Svátek má Otýlie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz