fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

67% 15 hlasů
hudební, Česká republika, , 85 min.
Kinopremiéra v ČR 9.7.2009

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
00:39Film Miloše Formana podle slavného divadelního představení Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.
Mladý manželský pár Uli a Vanilka se právě rozvádí a toho času bydlí každý v jedné polovině bytu. Podivnou atmosféru naruší Advokát, který přichází manžele poučit o rozvodovém řízení a velkolepě rozvody opěvuje. Situace se ale začne komplikovat s příchodem dalšího narušitele - Listonoše, který přináší záhadný telegram z Liverpoolu. Ten oznamuje, že Vanilčina bohatá Teta zemřela, a dosud nenarozené dítě Vanilky a Uliho zdědí milion liber. Uli s Vanilkou se vzhledem k naději na velké bohatství začínají usmiřovat. O Vanilku se ale začíná ucházet i Advokát, protože dle jeho slov na otci z právního hlediska nezáleží. Vanilka hledá záchranu i rafinované vyřešení situace u nesmělého Listonoše. Vášnivě ho svádí, ale Listonoš nic nechápe a snaží se Vanilce uniknout. V největším zmatku vytáhne další telegram, ve kterém Teta vzkazuje, že právě přilétá. Vanilka, Uli, Listonoš i Advokát překvapeně hledí na živou Tetu, která vchází do dveří a s ní také veškeré bohatství a přepych.Advokát se druhého dne ráno letmo zastavuje v bytě u Vanilky a Uliho, ale věnuje se spíše Tetě, která chce probrat záležitost závěti. Teta se rozhodla závěť změnit tak, aby každé dítě Vanilky a Uliho zdědilo milion, což Advokáta přivádí až k básnickému nadšení a začne se Tetě dvořit. Uli Tetu nemile překvapí zprávou o rozvodu, ale vzápětí i on se nechá okouzlit jejím bohatstvím. Když Uliho opilé svádění přeruší rozhořčená Vanilka, uklidňuje ji Teta šekem na milion liber a před zraky všech umírá. Uli a Advokát znovu mění cíl zájmu a přesvědčují Vanilku, že jsou těmi pravými, se nimiž by měla spojit život. Vanilka znovu hledá spásu u Listonoše, který ale před ní opět prchá a nakonec jí záhadně zmizí. Stejně jako bohatství, Teta i dobrácký Listonoš se všechno ukázalo být jen iluzí, jen divadelním přeludem.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jsem zmlsaný staromilec, hlasy dam Hegerové a Pilarové jsou natolik výjimečné, že je není možné jen tak překonat. A také se to nepodařilo. Petr Stach nedokázal ani náhodou nahradit šarm René Gabzdyla, takže většina obsazení mi nesedla. Naopak Petr Píša byl vynikající. Okouzlila mě scéna i režijní zpracování Miloše Formana.
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dobře placená procházka

Představení Dobře placená procházka pochází z dílny legendární autorské dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Buffopera Dobře placená procházka měla premiéru 15. Premiéra nové inscenace Dobře placené procházky se konala 22.dubna 2007 v pražském Národním divadle. Novou divadelní inscenaci v ND režíroval Miloš Forman společně se synem Petrem, jehož bratr Matěj Forman vytvořil scénu. Podobně jako při původním uvedení získala i nová divadelní inscenace Dobře placené procházky svou filmovou podobu. Film Dobře placená procházka zamýšleli tvůrci a producenti původně uvést pouze na DVD, vzhledem spokojenosti s výsledkem však nakonec bylo rozhodnuto nabídnout unikátní snímek i divákům v kinech.


O filmu

obrazek
Trochu z historie

Představení Dobře placená procházka pochází původně z dílny legendární autorské dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Na originální hudbě Jiřího Šlitra, básnických textech Jiřího Suchého a na celém divadle Semafor vyrostlo několik generací diváků. Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem se stali jednou z nejpopulárnějších divadelně-hudebních dvojic s nezaměnitelným stylem svých inscenací, hudebním projevem a humorem.

Název divadla Semafor je zkratkou slov „sedm malých forem“ a představuje scénu sedmi různých hudebně-divadelních žánrů, které divadlo mělo, lépe řečeno mělo mít na repertoáru. Semafor byl pokřtěn hudební komedií Člověk z půdy autorů Suchého a Šlitra s Miroslavem Horníčkem v hlavní roli. V letech 1960-69 pak přichází zlatá éra Semaforu, ve které se rodí i buffopera Dobře placená procházka, která měla premiéru 15. června 1965 v divadle Semafor a celkem se dočkala 64 repríz a též adaptace v podobě televizního filmu v roce 1966. Zařadila se mezi velké úspěchy Semaforu a vystupovali v ní tehdy Eva Pilarová a Naďa Urbánková v roli Vanilky, René Gabzdyl jako Uli, Hana Hegerová s Naďou Urbánkovou se střídaly v roli Tety Brockefellerové z Liverpoolu. Autorská dvojice se zhostila rolí Advokáta - Jiří Šlitr a Listonoše - Jiří Suchý.

obrazek
Trochu ze současnosti

Premiéra nové Dobře placené procházky se konala 22.dubna 2007 v pražském Národním divadle. Poutem mezi „semaforským“ a novým provedením je jednak Jiří Suchý jako autor a představitel Listonoše, ale také režisér Miloš Forman, který spolupracoval na režii televizního filmu společně s Jánem Roháčem. Novou divadelní inscenaci v ND režíroval Miloš Forman společně se synem Petrem, jeho bratr Matěj Forman vytvořil scénu, autorem kostýmů je Jan Pištěk, o choreografii se postarala Veronika Švábová. Spojnicí s novou érou Semaforu je pak Jitka Moravcová v jedné z alternací role Tety.

Pro novou inscenaci se tvůrci rozhodli rozšířit hudební čísla Dobře placené procházky o písně z další hry Semaforu Sekta. Za touto hrou, která měla premiéru 22. března 1965 s celkem 36 reprízami a přímo předcházela Dobře placenou procházku, stojí jak textově, tak hudebně pouze Jiří Suchý.

Inscenace v Národním divadle získala na původnosti nejen díky mimořádné sestavě tvůrčího týmu a ozvláštnění vloženými písněmi, ale také novou instrumentací orchestru. Původní instrumentace z roku 1965 se nezachovala, proto bylo nutné vytvořit ji znovu. Tohoto náročného úkolu se zhostil mladý dirigent a skladatel Marko Ivanovič. Hudební nastudování vedl přední český, mezinárodně respektovaný dirigent Libor Pešek.

Podobně jako při původním uvedení získala i nová divadelní inscenace Dobře placené procházky svou filmovou podobu. Film Dobře placená procházka zamýšleli tvůrci a producenti původně uvést pouze na DVD, vzhledem spokojenosti s výsledkem však nakonec bylo rozhodnuto nabídnout unikátní snímek i divákům v kinech.

Miloš Forman (rozhovor)
obrazek
Představení Dobře placená procházka se prolíná vaším uměleckým životem od 60. let, až do současnosti. Co je té hře tak přitažlivé, že se k ní stále vracíte, je to pouhá nostalgie?

To jak Jiří Suchý zachází v "Procházce" s češtinou ve mně budí nekonečný obdiv. Navíc "Procházka" vznikla v době, kdy jsem začínal a já jsem na tohle období silně sentimentální.

V roce 1966 vznikl první záznam tehdejšího semaforského představení. Nyní záznam nové inscenace v Národním. Oba pochopitelně vznikaly v naprosto odlišných podmínkách, přesto lze obě ta natáčení nějak srovnat? V čem jsou jejich zásadní odlišnosti a podobnosti?

Rozdíl je přibližně takový jakým projde kterákoli hra na své pouti z "off Broadway" na Broadway.

Jakou metodu jste při nynějším natáčení využili?

Abychom uchovali spontaneitu, točili jsme film osmi kamerami při pěti normálních představeních.

Pro představení v Národním jste dělali docela rozsáhlé konkurzy, mělo několik alternací. Jak probíhalo rozhodování, kdo nakonec bude „hrát“ ve filmu?

Obsazeni byli ti nejlepší, kteří měli v terminech, umožněných pro natáčení, volno.

Několikrát jste řekl, že film skutečně vzniká ve střižně. Jaká byla práce na střihu DPP, materiálu jste měli dost…

Se střihačkou Toničkou Jankovou jsme ve střižně proseděli, díky velkému množství natočeného materiálu, více času než bývá obvyklé.

Jste zvyklý na natáčení ve velkých hollywoodských produkcích. Jaké to bylo pracovat tady v Česku, v malém týmu, na vlastně nezávislém snímku?

Co se týká profesionality všech spolupracovníku nebyl rozdíl žádný. Z osobního hlediska to bylo příjemnější.

Film byl původně určen pro DVD. To, že jste nakonec souhlasil s jeho uvedením v kinech, naznačuje, že jste s výsledkem spokojen?

Velice.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 1. 4. 2020 Svátek má Hugo
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz