fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

67%
film / komedie, drama, romantický, USA, , 112 min., od 12 let
Blast from the Past
DVD od 22.11.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
00:31Co se v dětství naučíš, v mládí je ti na nic! Brendan Fraser jako mladík, který vyjde ze své izolace do víru velkoměsta.
Adam se narodil v protiatomovém krytu, který si jeho rodiče geniální, leč mírně paranoidní vědec Clavin Webber a matka, vzorná hospodyňka Helen vystrašení studenou válkou kdysi postavili na zahradě. K na první pohled bizarnímu rozhodnutí je dovedla havárie a následný výbuch letadla na jejich pozemku, kteroužto událost považovali za útok taktickými zbraněmi. Adam byl díky tomu pětatřicet let vychováván pod zemí, v blahém domění, že je jedním z mála přeživších pozemšťanů a těšil se až radioaktivita venku klesne pod životu nebezpečnou hranici. Otec ho učil vědě, pravidlům baseballu a nenávisti ke komunismu, matka si vzala na starost jeho vzdělání v oblasti tance, správných mravů a džentlemanskému vztahu k dívkám. Je jasné, že v okamžiku, kdy se otevřou tlusté dveře jeho úkrytu, bude Adam na svět venku totálně nepřipraven.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Adam se narodil v protiatomovém krytu, který si jeho rodiče - geniální, leč mírně paranoidní vědec Clavin Webber a matka, vzorná hospodyňka Helen - vystrašení studenou válkou kdysi postavili na zahradě. K na první pohled bizarnímu rozhodnutí je dovedla havárie a následný výbuch letadla na jejich pozemku, kteroužto událost považovali za útok taktickými zbraněmi. Dříve, než nad nimi zlámeme hůl, je třeba si uvědomit, že nejen Amerika, ale celý svět žil v době kubánské krize ve strachu z třetí světové války a ve světle hrozícího atomového výbuchu není taková reakce zas až tak nepochopitelná. Mimochodem takový představitel J.R. z Dallasu, herec Larry Hagman, měl před domem také jeden malý osobní bunkřík. Nicméně Webberovi dovedli svoje rozhodnutí k dokonalosti. Adam byl díky tomu pětatřicet let vychováván pod zemí, v blahém domění, že je jedním z mála přeživších pozemšťanů a těšil se až radioaktivita venku klesne pod životu nebezpečnou hranici. Otec ho učil vědě, pravidlům baseballu a nenávisti ke komunismu, matka si vzala na starost jeho vzdělání v oblasti tance, správných mravů a džentlemanskému vztahu k dívkám. Je jasné, že v okamžiku, kdy se otevřou tlusté dveře jeho úkrytu, bude Adam na svět venku totálně nepřipraven. Společnost devadesátých let je totiž pro nezkaženého mladého muže mnohem nebezpečnější než sebevětší dávka radioaktivního záření. Naproti tomu Eva dostala důkladnou školu života a je doslova expertkou na přežití v dnešní velkoměstské džungli. Je ostražitá před každým projevem lásky a díky mnoha zklamáním v milostném i pracovním životě připravená prakticky na cokoli. Ovšem pouze pokud tím cokoli nebude nezkaženost a citlivost muže z jiného světa. A tak se konečně setkávají: ona zkušená mladá žena, on navyklý oslovovat dívky madam a překvapeně zírající na barevnou televizi. Ale čím déle se Eva dívá na svět jeho šokovanými, ale zato nevinnýma očima, tím víc začíná cítit... Co vlastně? Možná lásku. Ovšem jedna otázka tu stále zůstává: mohou ti dva spolu ž
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Představte si, že jste nejenom vyrůstali v době školních výletů na naučné dokumenty o krásách obrněných hýždí armád Varšavské smlouvy, ale že jste se z tohoto světa nikdy nedostali. Listopad 1989 pro vás nikdy nenastal a vy jste si nikdy na klíči zvonícím Václaváku nepřipadali jako bytař úderník v ráji. Podobný osud totiž postihl hlavního hrdinu filmu Dožeň, co se dá - Adama. Jeho rodiče ho hibernovali v domnění, že na Spojené státy zaútočila milenka doktora Divnolásky, známá též pod přezdívkou neutronovvá bomba, a v jistých kruzích identifikovatelná pod aliasem: Jistá smrt, která dost bolí, obzvlášť pokud hned neumřete anebo to, co vám teče po tvářích jsou vaše oči. Pro ty z vás, kteří nepotřebují být ozáření na to, aby při pohledu na tyto řádky dementně slintali a opakovali slova GGGGGprc , což je sice sprosté, ale mnoho užitku z toho není, musím být trochu konkrétnější.    Adam (Brendan Fraser) se narodil v protiatomovém krytu, který si jeho rodiče - geniální, léč mírně... Celá recenze
Archinek, 8 z 10

Popis filmu Dožeň co se dá!

Když v roce 1962 profesor Webber vyslechl v televizi projev prezidenta Kennedyho o kubánské krizi, rozhodl se uchýlit s těhotnou manželkou Helen do protiatomového krytu pod svým domem, který po léta budoval a vybavil vším potřebným. Když záhy otřese domem exploze, profesor v domnění, že jde o atomový útok, uzavře východ. Netuší, že výbuch byl způsoben havárií stíhačky, která se zřítila na jeho dům. V krytu, který připomíná dobře zařízený byt, se manželům narodí syn Adam, který zde s rodiči prožije harmonické a spokojené dětství. Když uplyne pětatřicet let, dveře krytu se automaticky otevřou. Otec se v ochranném obleku vydá na průzkum. Najde zchátralou čtvrť plnou špíny, bezdomovců a zděšeně se vrátí dolů v domnění, že svět je plný mutantů. Chce žít i nadále v krytu, jenže pak dostane záchvat a Helen pošle syna nahoru, aby opatřil zásoby na další roky v podzemí. Dobrácký Adam, který se ve svých pětatřiceti letech poprvé ocitá na denním světle, okouzleně prochází městem, až nakonec zabloudí. Pokusí se prodat sbírku baseballových kartiček, a když ho chce majitel obchodu podvést, zastane se ho prodavačka Eva. Šéf ji za to vyhodí, ale dívka odmítne mladíkovu vděčnost. Adamovi se nakonec podaří Evu přemluvit, aby mu pomohla nakoupit zásoby. Postupně se seznamuje se světem i jeho obyvateli..


O natáčení

Když se tvůrci tohoto filmu rozhodli, že nechají nezkaženého mladého muže jako jakéhosi moderního Adama konfrontovat s pokušeními dnešního světa, napadlo je dovést do důsledku ideu lidí vyděšených studenou válkou tak, že dobrovolně vyhledají úkryt. Jejich syn, který nikdy nepoznal svět za zdmi svého bunkru by pak byl ideálním hrdinou příběhu. Podle jednoho ze scenáristů Billa Kellyho, byla pro ně fascinující myšlenka "člověka, pro kterého se čas zastavil. Pro našeho Adama neexistuje nic jiného, než vliv, kterému je vystaven ze strany rodičů; zkušenosti získává z desek Perryho Coma a doslova černobílých sitcomů z padesátých let." Neexistují pro něj žádní kamarádi se svými košilatými historkami a postřehy ze zakázaných filmů, žádné dobrodružné zážitky spojené s dospíváním, žádná MTV. Na druhou stranu, právě díky tomu získal Adam vlastnost, kterou většina z nás postrádá - je dokonalým džentlmenem. Otázkou je, jestli mu to bude v dnešním světě něco platné.
Režisér a scenárista Hugh Wilson zase zdůrazňuje netradičnost své komedie. Tvrdí, že obvykle si hrdinové s image výtržníků dělají legraci z těch slušných, dobře vychovaných, kteří se je snaží usměrňovat. Jenže hrdina tohoto filmu patří právě mezi ně. Je přesně tím ideálem, se kterým se každý z nás tajně touží identifikovat.
Největším problémem proto bylo pro tvůrce filmu získat herce, který by odpovídal této postavě nejen typově, ale i svým projevem. Našli ho v Brendanu Fraserovi, který je stejně jako milióny diváků po celém světě nadchnul svým výkonem v tarzanovské parodii Král džungle. Podle jednoho z producentů, Rennyho Harlina, je Fraser typem herce, který "se nebojí působit mírně přihlouple a naivně, protože ví, že zároveň dokáže vyzařovat mužnost a sexappeal. Jeho zrcadlovým odrazem je pak na plátně Alice Silverstoneová, která zde ztělesňuje symbol pokušení a dívčí přitažlivosti, ale zároveň protřelosti a cynismu. Tvůrci se ovšem překvapivě rozhodli experimentovat také při obsazování vedlejších postav. Místo prověřených komediálních herců, kteří by nikoho v takových rolích nepřekvapili angažovali dva zkušené držitele Oscarů Sissy Spacekovou a Christophera Walkena. U obou z nich bude jejich obsazení pro publikum určitě překvapením, protože Spacekovou jsme zvyklí vídat spíše v náročných dramatických rolích a Walkena zase v partech psychopatů a drsných hrdinů. Hugh Wilson shrnuje: "Příběh je přeplněn komickými situacemi a my jsme měli to štěstí, že je interpretují herci s velkým komediálním nadáním, kteří nejen vědí jak roli zahrát, ale i jak nahrávat tomu druhému na smeč. Doslova každý herecký výkon v tomto filmu byl příjemným překvapením. Byla to radost na něm pracovat."

O hercích

Brendan Fraser
Patří mezi herce, kteří se cítí skvěle jak v nezávislých filmech, tak ve velkých studiových produkcích. Diváci si ho oblíbili především díky jeho roli v bláznivé komedii Král džungle aby ho pak příznivě uvítali ve filmu jako Still Breathing, za který byl oceněněn jako nejlepší herec na seattleském filmovém festivalu a ve snímku Gods and Monsters. Brzy se obeví ve fantaskní variaci na klasické monstrózní horory The Mummy a po boku Hugha Wilsona v hlavní roli filmu Dudley Do-Right. Mezi jeho další filmy patří Školní vázanky, Paní Winterbourneová, S vyznamenáním, Rockeři, Vojna není kojná nebo Hledač talentů.
Pro televizi pak natočil spolu s Faye Dunawayovou, Jennifer Bealsovou a Rosie O'Donnellovou snímek podle ceněnné hry Jona Tollina Twillight of the Gods.

Alice Silverstoneová
Je jedenadvacetiletá herečka, kterou katapultoval ke slávě kultovní snímek amerických teenagerů Bezmocná. Nejširší filmové publikum se s ní seznámilo díky její roli Batgirl, kterou si zahrála po boku George Clooneyho a Chrise O'Donnella ve výpravném snímku Batman a Robin. Poté si zahrála s Christopherem Walkenem v romantické komedii, kterou sama produkovala Vyděrači.
Silverstoneová debutovala na plátně filmem The Crush. K jejím dalším snímkům patří Skrýš, Babysitter, True Crime, Torch Song nebo francouzský film režiséra Alaina Courneaua Les Nouveaux Mondes. V budoucnu ji uvidíme ve snímku Stand By Your Man, romantické komedii o ženě, která se vdala za notorického kriminálníka. Hraje také ve filmu kontroverzního režiséra Ralpha Bakshiho The Cool and the Crazy.

Christopher Walken
Patří k nejvýraznějším americkým hercům dneška. Mezi jeho filmy patří tituly jako MravenecZ (pouze hlas), Suicide Kings, Hon na myš, Vyděrači, V Poslední chvíli, Batman se vrací, Pulp Fiction - Historky z podsvětí, Poslední zůstává, Pravdivá romance, oba díly Boží armády (druhý pod názvem Proroctví), Co dělat v Denveru když člověk nežije. Brzy se spolu se Susan Sarandonovou objeví ve snímku Illuminata a ve filmu svého dvorního režiséra Abela Ferrary New Rose Hotel.
Christopher walken byl oceněn Oscarem za vedlejší roli ve slavném filmu Lovec jelenů režiséra Michaela Cimina. Hrál také v jeho dalším snímku Nebeská brána. K jeho ranným filmům patří tituly jako Záznamy o Andersonovi, Annie Hallová, Poslední objetí, Žoldáci, Mrtvá zóna, Vyhlídka na vraždu, Válka o fazolové pole, Spojení, Homeboy nebo Král New Yorku.
Objevuje se také čas od času v televizi (např. Saturday Night Live), pracoval pro rozhlas a zahrál si i v několika počítačových hrách, mj. ve variaci na Jacka rozparovače The Ripper. Byl hostem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Sissy Spiceková
Je po rodičích českého původu a údajně se nechává dodnes oslovovat jako Špačková. Byla pětkrát nominována na Oscara a zářila v mnoha dramatických filmech. Nyní si proto dvojnásob vychutnala možnost zahrát si v komedii. Poprvé se zviditelnila výraznou rolí ústřední hrdinky ve slavném hororu podle knihy Stephena Kinga Carrie. Brzy na to se objevila v tak působivých dramatech jako Tři ženy, Nezvěstný nebo po boku Mela Gibsona ve filmu Řeka. Oscara získala za snímek o životě úspěšné zpěvačky První dáma country music, ve kterém plně zužitkovala své pěvecké (původně chtěla být zpěvačkou) i herecké nadání.
Svoji pátou nominaci na cenu Akademie, Film Critics Award a Zlatý glóbus pak získala za drama tří sester Zločiny srdce.
Hrála také ve filmech Dlouhá cesta domů, JFK nebo The Grass Harp.
Natáčela také pro televizi. Tady jmenujme alespoň snímek A Private Matter, titul nominovaný na cenu Emmy A Place for Annie nebo rodinnou komedii Koupím mátku. Zn. Za babku nebo moderní western Poslední kovboj.

O tvůrcích

Hugh Wilson (režisér a scénarista)
Udělal si v oboru ostruhy režií úspěšné komedie Klub odložených žen, ve které spolu hrály Goldie Hawnová, Bette Midlerová a Diane Keatonová. Byl to ale už jeho druhý hit, který s malými výrobními náklady přinesl zisk přes sto miliónů dolarů. Tím prvním byla Policejní akademie, která se stala veleúspěšným odrazovým můstkem pro slavnou komediální sérii. Režíroval také úspěšný snímek Toma Berengera Rustler's Rhapsody a podílel se na scénáři filmu Nicolase Cagea a Shirley MacLaineové Hlídat Tess. A těsně po dokončení Blast From The Past se pustil do další komedie s Brendanem Fraserem Dudley Do-Right.
Žádným nováčkem není ani na poli televizního humoru: vytvořil televizní sérii WKRP in Cincinnati a seriál oceněný Emmy Frank's Place.

Bill Kelly (scénarista)
Scénářem k filmu Blast From The Past debutoval. V současnosti pracuje na svém dalším filmovém projektu nazvaném Enchanted.

Jose Luis Aalcaine (kameraman)
Spolupracuje s režisérem Huighem Wilsonem už od filmu Rustler's Rhapsody, který se natáèel v jeho rodném Španělsku. Předtím pracoval s Pedrem Almódovarem na jeho proslulých filmech Spoutej mě! a ?eny na pokraji nervového zhroucení. S Fernandem Truebou natáčel Belle Epoque a The Mad Monkey, s Fabiem Carpisem Barbablu Barbablu a s Albertem Laltuadem snímek Cosi' Come Sei, ve kterém hrál Marcello Mastroianni.

Podobné filmy

Návrat ztraceného syna
Jak přežít ve světě lži a přetvářky? Jan Kačer, který zemřel minulý pátek ve věku 87 let, ...
dnes 22.45
ČT2
Neviditelný
(The Invisible Man) Cecilii se podaří uprchnout z domu, kde žila s násilnickým manželem Ad...
zítra 00.40
Nova Cinema
Tajemství jejich očí
(Secret in Their Eyes) Agent FBI Ray a jeho přítelkyně Jess dostanou za úkol vyšetřit nále...
zítra 02.45
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 30. 5. 2024 Svátek má Ferdinand
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz