fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 1016 hlasů
film / drama, USA, , 99 min., od 12 let
Proof
Kinopremiéra v ČR 5.1.2006, DVD od 10.7.2006 SPI

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 8.4. TV4 (hu) 21.00
TV4 (hu) 21.00
Ukázka
01:40Dá se dokázat pravda? Dá se dokázat láska? Dá se dokázat genialita?
Důkaz je podmanivým příběhem o mladé ženě, kterou pronásleduje minulost jejího otce a stíny její vlastní budoucnosti. Důkaz odhaluje spojitost mezi genialitou a šílenstvím, křehkým přátelstvím mezi otci a dcerami a významem pravdy a rodiny.
Catherine strávila roky péčí o svého brilantního, ale rozkolísaného otce, matematického génia. V podvečer svých 27. narozenin se musí tato mladá dáma poprat nejen s příjezdem své sestry Claire, se kterou si nemá již co říci, ale také s pozorností Hala, otcova bývalého studenta, který chce najít v otcových zápiscích důležitý základ pro další matematickou práci.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Pro mě trochu zvláštní film, ale v dobrém slova smyslu. Takové velké drama zobrazené jako mini drama.
Všechny komentáře k filmu 18+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Pro mnoho laiků jsou matematici těmi nepraktickými podivíny v bílých pláštích, co strašně rádi sčítají a násobí dlouhá čísla. Skutečná krása královny věd spočívá v kreativním odkrývání přirozených zákonitostí, systematickému přístupu k abstraktním úvahám a nezpochybnitelnému dokazování tezí nad nadefinovanými axiomy. Sympatické je, že se autor vychvalovaného Zamilovaného Shakespeara v této divadelní adaptaci nedíval na matematiku jen tím prvním, povrchnějším pohledem. Ano, máme tu stylovou kapelu bláznivých matiků, jejichž hitem je imaginární song o imaginární jednotce. Hlavní však je kontrast exaktního dokazování v matematice a zoufalá nemožnost transformace těchto schémat uvažování do reálného života.  Jak se dá dokázat pravda?  Kolik z otcova šílenství nebo geniality zdědila dcera?    V hlavní roli Catherine exceluje Gwyneth Paltrowová. Postavu čerstvě sedmadvacetileté samotářské věrné dcery svého psychicky nemocného otce (Anthony Hopkins) sehrála na výbornou. Hl... Celá recenze
vip007, 7 z 10

Popis filmu Důkaz

Catherine, která se několik let starala o nemocného otce a po jeho smrti se obává, zda se na ní nezačínají projevovat příznaky jeho duševní choroby. Během pohřbu se dostává do konfliktu s pragmatickou sestrou Claire, která ji nabádá, aby se z otcova domu odstěhovala, a v podstatě její obavy potvrzuje. Catherine vzpomíná v retrospektivách na otce, kdysi geniálního matematika, který si všechno grafomansky zapisoval, a snaží se sblížit s jeho bývalým studentem Halem, jenž v nekoherentních zápiscích pátrá po skrytých matematických pravdách.


O filmu

obrazek
„Důkaz ve svém základním významu, důkaz v názvu naráží na matematickou formulaci, ve které určitá domněnka nebo hypotéza může být dokázána pomocí matematické dedukce. Film staví tyto teoretické hypotézy proti světu lidské zkušenosti: místo, kde se nenabízí žádné takové jistoty,“ vysvětluje Madden.

„Ten film je o mnoha věcech, o rozdílných aspektech důkazu, o tom, co můžeme dokázat o našich pocitech a co dědíme po svých rodičích,“ pokračuje Kessel. „Ale také zachází hlouběji do těchto hlavních témat vztahů jak romantických tak i rodinných - jak znovu obnovit vztah po zradě, budeme stejní jako naši rodiče, kdo se později ujme zodpovědnosti za jejich péči ...“

Jeff Sharp dodává: „Krása Davidovy hry je v tom, že tento matematický důkaz je srdcem celé jeho hry ...“

O vzniku filmu

obrazek
Hra Davida Auburna, Proof, měla premiéru v květnu 2000 v Manhattan Theater Club a 24. října 2000 se přesunula do Broadwayského Walter Kerr Theater. Byla to nejdéle hraná hra od dob Amádea.

Jeff Sharp, producent snímku, četl tento scénář jako první a okamžitě ho zaujal Auburnův styl psaní. Poté se šel na Proof podívat do divadla a zjistil, že hra má značný filmový potenciál. Producenti Josh Hart a Robert Kessel naprosto s Sharpem souhlasili a sjednali si schůzku s Davidem Auburnem. Načrtli mu své představy o filmu; Proof vnímali jako více tradiční oproti jejich předchozích projektů. David byl nadšen jejich vizí i tím, že produkovali jeho oblíbený film Na mě se můžeš spolehnout (You Can Count On Me, 2000, r. Kenneth Lonergan).

V následujících měsících získala Auburnova hra Pulitzerovu cenu za drama (2001) a cenu Tony pro nejlepší hru, nejlepší režii (Daniel Sullivan) a nejlepší herečku (Mary Louise Parker) (2001).

Poté, co získali producenti Davida Auburna na svoji stranu, dali si za úkol najít další osobnosti, které vtisknou snímku její tvář a duši. John Madden byl pro tento projekt ideální volbou. Přečetl si tuto hru a námět se mu skutečně líbil. Původně však netušil, že se jedná o film. Neobvyklým sledem událostí se však vrátil k tomuto kousku přes svůj vlastní divadelní projekt v Donmar Warehouse v Londýně.

Gwyneth Paltrow již nějakou dobu před tím, než ji oslovila produkční společnot Hart Sharp Entertainment, znala roli Catherine. S rolí Catherine měla dokonalou zkušenost z jevišti v Donmar, kde pod vedením Johna Maddena debutovala ve hře Proof a získala si uznání kritiků. Tím, že to byla tak pozitivní zkušenost, souhlasila i s filmovou rolí. Snímek Důkaz představuje pro Gwyneth Paltrow třetí spolupráci s režisérem Johnem Maddenem.


obrazek
Z jeviště na plátno
John Madden příliš nepřemýšlel o tom, jak zadaptovat Proof jako film. Více se zabýval tím, jak zrežírovat hru. Začal přemýšlet o základních prvcích tohoto projektu - hra měla výborný text, silný citový základ, bohatou a přesnou charakteristiku, příběh byl jednoduše plný překvapení a k tomu se přidal i zvláštní stupeň přirozenosti. Velmi subjektivní kousek. K tomuto pestrému základu se ještě přidaly lidské pocity, přirozenost, subjektivita, časové skoky, záhady, uzavřenost. Otázkou bylo, jak vše sestavit dohromady.

Samozřejmě mu vyvstala na mysli i obvyklá filmová otázka - Jak tento svět otevřít? Ale paradoxně se síla příběhu projevila v jednoduchosti detailu. O filmu začal přemýšlet v matematických termínech, stavěl na tématických myšlenkách hry: problém a řešení, domněnky a důkazy.

Velkou oporou byla pro něj a Davida Auburna Rebecca Miller, která začala klást některé strukturální otázky a přišla s některými dobrými odpověďmi. Průlomem byla myšlenka - zaměřit se na akt, který předchází začátku hry: jaké souvislosti vedly Catherine uzamknout tento důkaz do zásuvky otcova stolu. „Cítil jsem, že pokud bude film zaměřen na tento moment, bude mnohem jednodušší vybrat strukturu. Máme tu jeden příběh ze současnosti, který odhaluje záhadu, a jiný z minulosti, který začal ten současný příběh. Zjištění, že můžete vidět tento moment, vnuklo podobu struktuře - objektivní úroveň příběhu - co se skutečně stalo když - a subjektivní - co by mohla být pravda a co by mohlo být vymyšleno,“ říká Madden.

O natáčení

obrazek
Důkaz se natáčel více než osm týdnů v lokacích Chicaga a Londýna. Většina exteriérů byla natočena v okolí Chicaga, kam je film také zasazen. Jednou z hlavních exteriérových lokací byla Chicagská Univerzita. Chicagská univerzita má ohromné matematické oddělení - je to jediná univerzita v USA, která má na svém kontě velkou množství laureátů Nobelovy ceny. Univerzita je také jednou z důležitých postav filmu. Působí jako ikona - bezpečné a jisté místo, kde dva lidé nachází útočiště, izolaci od okolního světa.

Exteriéry Robertova domu se natáčely v Hyde Parku v Chicagu. Naproti tomu byly všechny interiéry domu natáčeny ve studiu v Elstree Studios v Londýně, kde byl celý dům znovu vybudován. Scény se zimní zahradou a letním domem se natáčely v Turville Heath blízko Londýna a scény z Northwestern Univerzity byly natáčeny v GlaxoSmithKline komplexu blízko Stevenage.

O postavách

Catherine
Catherine se již přes 10 let stará o svého otce, Roberta. V době, kdy se otec znovu vrací na univerzitu učit, se Catherine rozhodne vrátit ke svému studiu matematiky a přihlásí se na Northwestern University. Otec však po nedlouhé době opět onemocní a Catherine musí studium přerušit. V té době mu zbývají tři roky života. Pro Catherine to je neskutečně obtížné období, její hlavní zodpovědností je udržovat tohoto muže v přijatelných mezích šílenství, dodávat mu naději a víru, že může žít, že může opět pracovat.
Gwyneth Paltrow byla naprosto ztotožněná s touto postavou, kterou již dříve hrála v Donmar Warehouse v Londýně.Její osoba vyzařuje přirozenou křehkost, která je základem pro tuto roli; Gwyneth má schopnost přitáhnout k sobě lidi a zatáhnout je do svých prožitků.

Robert
„Srdcem tohoto filmu a klíčem jeho záhady je postava Roberta,“ říká John Madden. Robert je matematický génius, který učinil několik překvapujících, mimořádných odhalení a pokroků v matematické vědě - před tím, než podlehl schizofrenii a mentální labilnosti, které ho sužovaly až do jeho smrti. Robert má neobyčejný vliv na generaci, kterou učil: studenti ho uctívají díky objevům, které převyšují ty, jenž byly do té doby učiněny; objevy natolik úžasné a silné, že přesvědčí Hala, že v Robertových zápiscích musí být ukryto mnohem víc.
Anthony Hopkins velice rád přijal nabídku na tak zajímavou postavu. Vysvětluje: „Přemýšlel jsem o tom, že bych na nějakou dobu přestal s hraním, a pak mi můj agent ukázal ten scénář, já si ho přečetl a chtěl jsem to hrát - je to fascinující role a velmi dobře napsaný scénář - a takových nechodí mnoho.“
John Madden dodává: „Tato role vyžaduje určité přednosti: sílu a přitažlivost, občasné výbuchy vulkanické turbulence a vyváženou galantnost, která nám umožňuje pochopit podstatu Catherinina pouta k němu. Je těžké si představit lepší ztělesnění těchto kvalit než je Anthony Hopkána …“

Hal
Hal využije přechodné známosti s Catherine a po Robertově smrti ji požádá, zda se může probrat otcovými záznamy. Vrací se k nim den co den a jeho vztah s Catherine se stále prohlubuje. Zároveň si uvědomuje, jak jí tím omezuje a ubližuje. Cítí však, že jeho povinností najít něco, co by mohlo být přínosné pro další matematické práce.
Postava Hala není jednoduchá. Herec, který ji ztvární, musí ovládat matematické kvocienty, hrát v rockové kapele a musí ukázat neodolatelnou vášeň pro svůj předmět. „Jake má jedinečné, nekonvenční kvality, které pokrývají tyto základní potřeby a také dodává příběhu velmi zvláštní druh barvy, teplo a slušnost, kterou potřebujete kvůli rozsahu zklamání, za které je v příběhu neúmyslně zodpovědný,“ říká Madden. Jake ke své postavě dodává: „Na střední škole jsem byl nejhorším studentem matematiky - byl to můj nejhorší předmět, takže jsem neměl zájem se pro tuto roli učit více o matice. Pro mne to bylo více o nalezení emocionální pravdy na pozadí matematiky.“

Claire
Postava Claire je vnímána jako vnější síla, která nerozumí vnitřnímu světu Catherine. To způsobuje napětí mezi oběma sestrami, neboť Claire se snaží dělat věci správně (dle svého mínění), ale vůči Catherininu životu je to necitlivé.
Hope Davis má v sobě sílu a zvláštní komický cit, v jejím hraní je bohatost a rozvrstvení, které její roli obdivuhodně oživují. Pro špatného herce jsou v postavě Claire pasti, zvláště ve vlivu, která má na Catherine. Hope však přinesla této roli komplexnost, díky níž vztah mezi sestrami získal nádech horečnatého života.

O hercích

Gwyneth Paltrowová
Po vynikajícím hereckého výkonu ve filmu Kost a kůže začal Hollywood věnovat této talentované herečce více pozornosti. Role Violy de Lessups ve filmu Johna Maddena Zamilovaný Shakespeare jí vynesla Zlatý Glóbus, cenu Screen Actors Gild Award a Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli. Za roli ve hře Proof získala Paltrow nominaci na cenu Oliver Award pro nejlepší herečku.
Gwyneth se narodila v Los Angeles. Její otec, Bruce Paltrow, který zemřel v roce 2002, byl velice úspěšným producentem (St. Elsewhere, The White Shadow) a její matkou je držitelka Oscara - herečka Blythe Danner. Když bylo Gwaneth jedenáct let, odstěhovala se s rodinou do New Yorku a zapsala se do Spence School, kterou později úspěšně dostudovala. Na Kalifornské Univerzitě v Santa Barbaře začala studovat Historii umění. Brzy však zjistila, že studentský život pro ni není a odešla ze školy navzdory otcovým námitkám. Poté, co však otec uviděl Gwyneth hrát ve Williamstown Theater ve hře Picnic, začal podporovat její hereckou kariéru.

Anthony Hopkins
Za svůj herecký výkon ve filmu Mlčení jehňátek získal Hopkins Oscara. Svůj režisérský debut učinil Hopkins v roce 1995 filmem August, adaptací Chekhova „Uncle Vanya“, pro který složil hudbu a sám hrál Vanya.
Hopkins se narodil v prosinci 1938 v Margum blízko Port Talbot Wales. Byl jediným dítětem Muriel a Richarda Hopkinsových. Anthony studoval na Cowbridge Grammar School, v 17 letech vstoupil do YMCA amatérské divadelní společnosti. Poté získal stipendium na Welsh College of Music & Drama v Cardiff.

Jake Gyllenhaal
Jake Gyllenhaal si vybudoval post jednoho z nejslibnějších mladých herců své generace. S úchvatným a různorodým seznamem filmů pokračuje v získávání si pozornosti diváků a kritiků díky novým postavám, které ztvárňuje. Ani herecký výkon v tomto snímku nebude výjimkou.

O tvůrci

John Madden
Maddenova předchozí spolupráce s Gwyneth Paltrow na Zamilovaném Shakespearovi byla kasovním trhákem a vynesla sedm Oscarů, čtyři ceny BAFTA a tři Zlaté Glóby; jeho další film, Paní Brownová, získal dva Oscary.

Podobné filmy

V řetězech
(Black Snake Moan) Stárnoucí bluesman Samuel L. Jackson se nedokáže vyrovnat s tím, že ho ...
zítra 00.10
Nova Cinema
Ranč pro dva
(A Summer Romance) Richard, ředitel developerské společnosti z New Yorku, se chystá koupit...
zítra 04.50
Nova Cinema
Řeka
(The River) Povodeň připraví farmáře Mela Gibsona téměř o všechno. Vybojuje svůj zápas s n...
zítra 06.10
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 31. 3. 2023 Svátek má Kvido
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz