fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

58% 950 hlasů
film / komedie, USA, , 105 min., od 12 let
Bringing Down the House
Kinopremiéra v ČR 8.5.2003, DVD od 28.1.2004 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 24.4. Film+ (hu) 12.55
Film+ (hu) 12.55
Ukázka
02:06Zámožný bělošský právník a uprchlá černošská kriminálnice v americké komedii o napravení jednoho workoholika a pravdě o jednom zločinu.
Peter Sanderson je rozvedený, přehnaně pečlivý a věčně podrážděný advokát, který stále miluje svou bývalou ženu a nemůže přijít na to, čím ji přiměl k odchodu z jejich společného života. I přesto se však snaží přes tento vztah přenést a během internetové komunikace se bláznivě zamiluje do chytré a atraktivní advokátky. Když ale tato žena poprvé Petera navštíví v jeho domě, realita je poněkud odlišná - není to holka s vybraným chováním, nemá titul z prestižní univerzity a dokonce ani není právnička. Ve skutečnosti se jedná o uprchlou vězeňkyni Charlene, která je přesvědčena o své nevině a prosí Petera, aby jí pomohl očistit její jméno. Peter však nechce mít s Charlene a jejím případem nic společného, čímž svou hlučnou a pohoršující návštěvnici podnítí k tomu, aby převrátila jeho dokonale spořádaný život vzhůru nohama a ohrozila jeho snahy získat zpět svou bývalou manželku a nalákat velmi bohatého klienta. Nakonec se však oběma naskytne vzájemná možnost pozitivně ovlivnit své životy... pokud při tom neobrátí naruby celý dům.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Typická komedie Stevena Martina s humorem a komediantstvím sobě vlastním. Má svůj osobitý styl humoru, který úspěšně vsazuje do téměř rodinných příběhů, takže si tu každý bez problémů najde to své. A nejinak je to i zde. Humor je vkusný, zábavný a hlavně nepřesahující do sitkomu. Snímek tedy neurazí a pro odpočinek velice vhodný.
Všechny komentáře k filmu 19+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Dům naruby

Peter Sanderson je úspěšný právník. Po rozchodu se svou manželkou Kate si dopisuje se ženou, která je pro něj velmi zajímavá, ale nikdy ji neviděl osobně. Jeho svérázný kolega Howie Rottman ho povzbuzuje, aby ji okamžitě pozval na rande. V práci ho ale čeká velký úkol, musí získat bohatou klientku Virginii Arnessovou. Je to paní v letech, která žije jenom se svým psem a je velmi nepříjemná. Peter kvůli tomu musí zrušit dovolenou se synem Georgem a dcerou Sarah. Vezme děti k sobě domů, kde se musí na bohatou klientku připravit. Peter se konečně odhodlá a pozve onu tajemnou ženu z internetu k sobě na večeři. Místo vysněné ženy se tu objeví černoška jménem Charlene. Peter se ji snaží vyhodit z domu, ona po něm však chce pomoc v jejím případu. Byla totiž právě propuštěna z vězení, kde seděla za ozbrojenou loupež. Peter ji nekompromisně vyhodí z domu a doufá, že tím je celé nedorozumění zažehnáno. Charlene ovšem začne před domem křičet, a probudí tak ostražitou sousedku, paní Klineovou. Peter vyběhne před dům a Charlene zatáhne dovnitř; paní Klineová si naštěstí ničeho nevšimne. Od té doby mu Charlene začne dělat ze života peklo, v jeho domě pořádá obrovskou černošskou party, kde se objeví i její přítel Widow, neustále ho obtěžuje v práci, kde zejména jeho nepříjemný kolega Todd Gendler čeká na každou jeho chybu a chce zaujmout jeho místo. Postupem času se ale Charlene a Peter začnou přátelit a i jeho děti ji začnou brát jako chůvu a oblíbí si ji... Po dlouhé době si Peter vyrazí do společnosti za zábavou. Tam ho spatří s Charlene jeho bývalá žena Kate a švagrová Ashley. Kate je smutná, když vidí, že se její bývalý muž baví víc, než když byl s ní. Druhý den Peter pokračuje v boji o bohatou klientku a Charlene mu pomáhá s dětmi. Ve firmě však nemají pochopení pro jeho styl a to, co se kolem něj děje, jeho odchod je nevyhnutelný. Peter odchází z firmy i se svým kolegou Howiem, který je beznadějně zamilovaný do Charlene, a založí spolu vlastní společnost. Večer připraví večeři pro bohatou Virginii Arnessovou, která se má stát jejich hlavní klientkou, snaží se ji přetáhnout. Celý večer probíhá v příjemném duchu, než začne Virginia Arnessová písně o černoších. To nese Charlene velmi těžce. Na konci večera se však stane něco neočekávaného, v televizi je vyhlášeno pátrání po Charlene, která uprchla z vězení. Peter je zničený, že mu celou dobu lhala, a Charlene zmizí do města.


O filmu

obrazek
"Fascinují mě příběhy, ve kterých se úplný outsider ocitne ve světě, kde až do té doby všechno bez problémů fungovalo, a převrátí věci úplně naruby," říká producent David Hoberman. "V podobných filmech mají nakonec tyto změny na všechny postavy pozitivní vliv, ale to až poté, co v průběhu děje zažijí spoustu útrap a komických situací." Hoberman, který se jako producent podílel na podobných komediích Bezcitní lidé, Nezvaný host a Somrák z Beverly Hills, viděl velký potenciál i v tomto filmu.

A pro roli nešťastné oběti všech nečekaných událostí měl v záloze dokonalého hlavního představitele - Steveho Martina, se kterým v minulosti pracoval již na filmu Hlava rodiny. "Myslím, že se Steve po čase rád vrátil k natočení mainstreamové komedie a my jsme byli nadšeni z toho, že se nám jej podařilo pro roli získat," pokračuje Hoberman. "Steve je skvělým představitelem postav, které jsou pronásledovány osudem a které mu umožňují chovat se ve filmu směšně a potrhle. A v tomto filmu k tomu měl opravdu mnoho prostoru."
"Na žádném podobné komedii pro široké publikum jsem v poslední době nepracoval," souhlasí Martin. "Scénář mi svým drsným humorem a ztřeštěností připomněl filmy z 80. let, což mě na něm přitahovalo." "Peter je muž, který žije velmi konzervativním způsobem života a pracuje víc, než by bylo vhodné. Díky tomu také ztratil svou ženu, kterou ale stále miluje. Když se proto na scéně objeví Charlene a převrátí jeho životní styl naruby, stane se pro svou bývalou ženu více atraktivním," vysvětluje Martin.

<>Obrázek nenalezen<> Možnost zahrát si znovu hlavní roli v bláznivé komedii Martina velmi potěšila. V poslední době se věnoval spíše decentní komediální tvorbě, do které spadá například jeho divadelní hra Picasso at the Lapin Agile nebo novela Shopgirl. "Je to dáno odlišnou povahou médií. Když píši, jedná se spíše o intelektuální druh humoru, ale když hraji, jde především o fyzickou komiku." Po filmech Hlava rodiny a Rodičovství se Martin znovu objeví v roli otce. "Líbí se mi srdečnost vztahu mezi otcem a dětmi, která těmito filmy prostupuje. Je také vděčným zdrojem humoru, protože od ,tatínka' se vždycky očekává, že bude tím pevným bodem, že bude zásadový a nebude dělat žádné chyby."

Nezadržitelnou ženu, která vstoupí do Peterova života, ve filmu ztvárnila Queen Latifah. Tato všestranná hvězda se těší Hobermanově obdivu: "Vždycky jsem si myslel, že má opravdový talent. Umí zpívat, je vtipná a velice se mi líbila ve filmu Polibek." "V tomto filmu je spousta kontroverzních vtipů. Několikrát jsme si prošli scénář a snažili se posoudit, co je odpuzující, co vtipné a co odpuzující, ale zároveň dostatečně vtipné, aby to učinilo scénu přijatelnou," vysvětluje Latifah. Režisérem filmu se stal Adam Shankman, který v minulosti zazářil s filmem Svatby podle Mary. "Myslím, že Adam to dal celé dohromady. Věděli jsme, že se mu v kombinaci s těmito herci podaří dostat ze sebe i ze svých hereckých svěřenců maximum," říká producent Ashok Amritraj.

<>Obrázek nenalezen<> "Možnosti spolupracovat s Queen Latifah a Stevem Martinem, který byl léta mým idolem, se nedalo odolat," říká Shankman. "Peter a Charlene pocházejí z odlišných prostředí a proto se také rozdílně chovají. Bez povrchní slupky jejich osobností, kterou má na svědomí jejich domácí prostředí, k sobě ale mohou nalézt cestu a naučit se navzájem několik důležitých věcí o rodině a sebeúctě."

"Chtěl jsem natočit snímek ve stylu klasických Steveho filmů, jakými byly například Jsem žena nebo muž a Hlava rodiny. Přál jsem si, aby byl v tomto filmu sám sebou. Je to těžko popsatelné, ale Steve dokáže být charismatický, aniž by se o to snažil. A na základě jeho komediálního stylu by mohla být napsána učebnice humoru... Queen Latifah je velmi odvážná a vůbec jí nevadila role ztřeštěné ženské. A co se týče humoru, se Stevem bez problémů držela krok," dodává režisér.

Ústřední dvojici doprovází celá plejáda herců v čele s Eugenem Levym, který ztvárnil Peterova výstředního kolegu z právnické firmy Howieho. Charlene na něj ihned po prvním setkání působí velmi přitažlivě. "Howie má rád dívky, které žijí poněkud neobvyklým způsobem a rád si užije nějakou legraci. A Charlene do tohoto konceptu zapadá zcela bezchybně," říká Levy. Levy byl také nadšen možností znovu si zahrát se Stevem. "Krátce jsme spolu pracovali na filmu Hlava rodiny - tatínek nebo dědeček?, ale až v Domě naruby se naskytla možnost si trochu pohrát s jednotlivými scénami a přispět svými nápady." "Eugene a Steve před natáčením často přemýšleli, jak okořenit dialogy a obecně vylepšit průběh jednotlivých scén," podotýká Shankman.

<>Obrázek nenalezen<> Přestože Queen Latifah přiznává, že byla v porovnání s oběma veterány komediálního žánru úplným nováčkem, měli se i od ní ostatní herci co učit. "Učila nás různé fráze z pouličního slangu. Dodnes nemám ani tušení, co vlastně některé z nich znamenají," říká Levy. Stejné problémy s pochopením slovních obratů, které jeho postava ve filmu tu a tam používá, měl ze začátku i Steve: "Peter ve filmu ale také jenom opakuje to, co někde zaslechl, aniž by tomu pořádně rozuměl. Přesto mě zajímalo, co ta která věta vlastně ve skutečnosti znamená, a když se mi pak dostalo odpovědi, zjistil jsem, že to opravdu dává smysl a že je tento žargon docela nápaditý."
Natáčení Domu naruby začalo v luxusní ulici v kalifornské Pasadeně, kde Charlene poprvé vpadne do Peterova domu. Poté se štáb přesunul do světa Charlene - hiphopového klubu v centru Los Angeles. Klíčovými prvky, které ovlivnily vizuální styl filmu, byl design prostředí výtvarnice Lindy DeScenny a kamera Julio Macata. "Spousta humoru ve filmu pramení z kontrastu mezi chudým domácím prostředím Charlene a příjemným předměstským životem Petera," podotýká Macat. "Aby tento kontrast správně fungoval, musí oba světy působit zcela reálně."

O hercích

Steve Martin
obrazek Je jedním z nejvšestrannějších a nejplodnějších umělců současného filmového průmyslu. V druhé polovině 60. let se stal televizním scénáristou a za práci na oblíbeném seriálu The Smothers Brothers Comedy Hour získal cenu Emmy. Ke konci dekády pak začal v televizi a klubech i vystupovat. Po startu v pořadu Johhnyho Carsona Tonight Show slavil Martin úspěchy jako uvaděč mnoha epizod Saturday Night Live, a to včetně čtyřech speciálních vydání. V tomto období získal také dvě ceny Grammy za svá komediální alba Let's Get Small a A Wild and Crazy Guy. Jeho prvním filmovým projektem (napsal scénář a obsadil hlavní roli) byl krátký film The Absent-Minded Waiter, který byl v roce 1977 nominován na Oscara. O dva roky později se přeorientoval na celovečerní filmy a zahrál si ve snímku Carla Reinera Cvok, ke kterému spolu s Carlem Gottliebem napsal scénář. V roce 1981 si pak spolu s Bernardette Peters zahrál ve filmu Pennies From Heaven. Následovaly role ve dvou dalších filmech Carla Reinera Dead Men Don't Wear Plaid (u kterého se také podílel na scénáři) a Muž se dvěma mozky. Za herecký výkon v dalším Reinerově filmu Jsem žena nebo muž pak obdržel cenu pro nejlepšího herce od New York Film Critics Association a National Board of Review. Stejné ocenění získal i v roce 1987 od Los Angeles Film Critics Association za film Roxana, který mu vynesl také cenu za nejlepší scénář od Writers Guild of America. U tohoto filmu byl také vedoucím výroby. O rok později si zahrál s Michaelem Caine ve filmu Špinaví, prohnilí lumpové a s Mary Steenbergen a Dianne Wiest ve filmu Rodičovství. Poté napsal scénář a stal se jedním z vedoucích výroby u komedie Příběh z Los Angeles, ve které také hrál hlavní roli. Poté se krátce objevil ve filmu Grand Canyon a obsadil s Diane Keaton titulní role v komediálním hitu Hlava rodiny, za kterou získal People's Choice Award. Stejnou cenu obdržel i v roce 1992 za v komedii Promiň, jsi ženatý!, ve které si zahrál s Goldie Hawn. V pokračování komedie Hlava rodiny se opět sešel s Diane Keaton a za svůj výkon získal nominaci na Zlatý glóbus. Mezi další filmy, ve kterých hrál, patří Trhák pana Bowfingera, Novacaine (k oběma také napsal scénář), Malý krámek hrůz, Letadla, vlaky a automobily, Tři amigos, The Lonely Guy, Seržant Bilko, Muž zázraků a Moje modré nebe. Kromě filmu se Martin věnuje také divadelní tvorbě, za kterou obdržel několik prestižních ocenění. V roce 2001 byl moderátorem 73. ročníku předávání Cen Akademie. Slavnostní večer byl nominován na sedm cen Emmy. Letos se k moderování této slavnostní události vrátil. Martin je také spisovatelem - v roce 1998 vydal sbírku krátkých příběhů Pure Drivel a později i svou první novelu Shopgirl, která se dlouho držela na předních místech v žebříčcích prodejnosti. Do budoucna plánuje Martin napsat druhou knihu pro nakladatelství Hyperion jménem The Pleasure of My Company.

Queen Latifahová
obrazek Hudebnice, televizní a filmová herečka, moderátorka diskusních pořadů, prezidentka hudebního vydavatelství, manažerka hvězd, spisovatelka a podnikatelka. Všestranná Queen Latifah se postupem času stala sama o sobě malým zábavním konglomerátem. Zatím naposledy si zahrála v oscarovém muzikálu Chicago s Richardem Gere, Catherine Zeta-Jonesovou a Renee Zellweger, za který byla nominována na Zlatý glóbus a cenu SAG Award. Latifah je uznávanou hvězdou rapové hudby - v roce 1989 prorazila s albem All Hail the Queen a od té doby byla třikrát nominována cenu Grammy. V roce 1994 Grammy získala. V dubnu připravuje vydání svého dalšího alba. Latifah je také spolumajitelkou hudebního vydavatelství Flavor Unit Entertainment. Jako herečka debutovala v televizním seriálu Living Single, který sklidil obrovský úspěch. Na obrazovce se objevila také ve své zábavné talkshow Queen Latifah. Svou kariéru na stříbrném plátně odstartovala v roce 1992 filmem Spikeho Lee Tropická horečka. Herecký výkon v následujícím filmu Vabank jí pak přinesl nominaci na Spirit Award. Latifah hrála dále ve filmech Polibek, Sběratel kostí a televizním filmu Brown Sugar. Kromě své televizní, filmové a hudební tvorby je také autorkou knihy Ladies First: Revelations of a Strong Woman. Latifah je známa také pro svou významnou charitativní činnost.

Eugene Levy
obrazek Odstartoval svou kariéru v seriálu komediálních skečů SCTV, ve kterém hrál po osm sezón. Za podíl na scénáři obdržel dvě ceny Emmy. V současnosti je Levy nejvíce znám díky celovečerním filmům, na kterých se nějakým způsobem podílel. Nejvíce se proslavil rolí ve filmu Prci, prci, prcičky, za kterou získal ocenění Blockbuster Video Award. Hrál také v jeho druhém pokračování a dále ve filmech Lásce na stopě, Like Mike, Nejlepší show, Čekání na Guffmana (u dvou posledně jmenovaných se také podílel na scénáři), Josie and the Pussycats, Jako vejce vejci, Hlava rodiny - tatínek nebo dědeček?, ... V budoucnu jej budeme moci vidět ve filmech A Mighty Wind, Dumb and Dumberer a American Pie 3. Do jeho televizní filmografie patří filmy a seriály Greg the Bunny, Hiller and Diller, The Martin Short Show (režie), Partners in Love (herec/režie), ...

Jean Smartová
obrazek Zatím naposledy se objevila v romantické komedii Holka na roztrhání, ve které si zahrála s Reese Witherspoon a Joshem Lucasem. Nedávno získala cenu Emmy za herecký výkon v seriálu Frasier a na další byla nominována za vedlejší roli v seriálu The District. V roce 2000 jí celovečerní film Guinevere přinesl ocenění Independent Spirit Award a divadelní hra The Man Who Came to Dinner cenu Tony Award. Mezi další filmy, ve kterých Smart hrála, patří The Kid, Snow Day, Správná dvojka, ... V televizi se pak objevila v seriálech a filmech jako např. Designing Women, High Society, Absolutely Fabulous, Proměna srdce, Cizinec ve městě, Mládě, Jih proti Severu... Svůj hlas propůjčila jedné z postav animovaného seriálu Obloukovi.

O tvůrcích

Adam Shankman
Prvním celovečerním filmem tohoto režiséra byla veleúspěšná romantická komedie Svatby podle Mary s Jennifer Lopez a Matthewem McConaugheym. Po ní Shankman zrežíroval film A Walk to Remember se Shane West a Mandy Moore. Před začátkem své režisérské kariéry byl Shankman předním choreografem, který se podepsal pod mnoha známými komediemi, dramaty, thrillery a animovanými filmy. Mezi jeho projekty patří Addamsova rodina 2, Casper, Inspektor Gadget, Anastasia, Král džungle, Hříšné boogie, Rapsodie v Miami a Flintstoneovi, za které byl nominován na cenu Boba Fosseho. Tu pak vyhrál za komerční spolupráci se Simonem Westem. Vztah k divadlu si Shankman vybudoval již v dětství. Po dokončení střední školy se přestěhoval do Los Angeles, kde dva roky studoval tanec a poté pět let pracoval jako herec a tanečník. Pak se vrátil zpět do Los Angeles, kde se narodil, a začal vystupovat jako tanečník v hudebních videoklipech umělců jako Paula Abdul nebo Janet Jackson. V roce 1989 také vystupoval na předávání Oscarů. Ve svých 24 letech se dal Shankman dohromady s režisérem hudebních videoklipů Julianem Templem. Jako choreograf se podílel na videoklipech hvězd, jakými jsou například Whitney Houston, B-52's, Barry White, Aaron Neville, Chic nebo Stevie Wonder. Shankman také zrežíroval krátký film Como's Tale, který byl promítán na filmovém festivalu Sundance.

Julio Macat
Začal se svému řemeslu věnovat v 19 letech. Po dvouletém studiu na UCLA začal pracovat v Los Angeles a navázal spolupráci s ruským režisérem Andreiem Končalovskym, se kterým natočil 4 filmy včetně Splašený vlak a Shy People. Do jeho filmografie patří komerční trhák Sám doma a jeho pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Zamilovaný profesor, Svatby podle Mary, ... a remake filmu Zázrak na 34. ulici. Jeho tvorba se však neomezuje pouze na komedie - natočil také dramatické filmy Léto v Alabamě, Valentino, Sám a sám, Oběti bez hlav a A Walk to Remeber.

Podobné filmy

Scooby Doo a kletba 13. ducha
(Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost) Parta uspořádá garážový výprodej věcí, které...
dnes 05.10
Nova Cinema
Neuvěřitelná cesta 2: Ztraceni v San Francisku
(Homeward Bound II: Lost in San Francisco) Jaké příhody čekají na dva psy a kočku na cestě...
dnes 06.25
Nova Cinema
Bravo Girls: Ukaž se!
(Bring It On: Worldwide #Cheersmack) Destiny se svým týmem Rebels právě vyhrála mezinárodn...
dnes 09.40
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 20. 4. 2021 Svátek má Marcela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz